شرکت نوسازان منطقه 9 شهر تهران

نوسازی بافت فرسوده منطقه 9 شهر تهران

فراخوان مقاله دومين همايش سراسري بهسازي و بازآفريني شهري ـ اردیبهشت ماه 1389

شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران با همكاري شركت عمران و مسكن¬سازان فارس قصد دارد دومين همايش سراسري بهسازي و بازآفريني بافت¬هاي فرسوده شهري را در اردیبهشت ماه 1389  در شهر شيراز برگزار نمايد ، لذا از كليه صاحبان نظر و انديشه دعوت به عمل مي¬آيد حداكثر تا 30/8/88 نسبت به ارسال خلاصه مقالات خود به آدرس¬ ذيل اقدام نمايند.

 

شيراز ـ خيابان معالي¬آباد ـ جنب مخابرات شهيد دستغيب ـ مقابل بانك ملت شيراز ـصندوق پستي 885-71955

پست الكترونيكي : hamayesh88@msfars.com

تلفن : 6363162-0711

محورهاي پيشنهادي همايش با تأكيد بر «هماهنگي مديريت شهري در بهسازي و بازآفريني بافتهاي فرسوده و نابسامان شهري» به شرح ذيل ميباشد.

1.بررسی روش های تامین منابع مالی

2.بررسی سیاست ها و قوانین موجود و ارائه راهکار  

3.بررسی جایگاه مدیریت واحد شهری و نحوه ایجاد آن

4.مولفه های اجتماعی در تحقق برنامه ها  

دربهسازی و باز آفرینی بافت های تاریخی و فرسوده شهری و سکونتگاه های غیر رسمی

در زندگي امروزه ، با تعاريف مشخصي كه از بافت فرسوده وجود دارد، با نگرش به وضعيت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي درون اين مناطق، عزم و اراده ملي مي¬طلبد كه هر شهروند به سهم خود همكاري و همياري براي سامان بخشيدن و برون رفت ساكنان اين مناطق از وضعيت كنوني در مسيري برنامه¬ريزي شده را ارايه دهد. به همين منظور و در جهت تعامل و همكاري عمومي براي پوشش بخشي از اين اهداف ، كه همانا رضايت و رسيدن به حد مطلوب مي¬باشد شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران با همكاري شركت عمران و مسكن¬سازان استان فارس در نظر دارد مسابقه ای با موضوع عكاسي آزاد از بافت¬هاي فرسوده شهري را با رويكردي اجتماعي را برگزار کند.

لذا از کلیه هنرمندان و علاقه¬مندان دعوت مي¬شود آثار خود را با توجه به شرايط زير به نشاني دبيرخانه ارسال نمايند.

ضمناً به افرادي كه آثارشان جهت چاپ در كتاب اختصاصی دومین همایش سراسری بهسازی و باز آفرینی بافت های فرسوده شهری پذيرفته شود گواهي پذيرش اثر در نمايشگاه (اردیبهشت ماه 1389) و در ازاي هر عكس مبلغ دويست هزار ريال اهدا خواهد شد.

شرایط:

آخرين مهلت ارسال آثار : 30 مهر 1388

هر نفر مي¬تواند حداكثرپنج قطعه عكس (سياه و سفيد يا رنگي) ارسال نمايد.

ضروري است كليه عكس¬ها علاوه برچاپ در ابعاد 18×13 بر روي يك CD با فرمت JPG و حداقل DPI 300 در قطع 40 30  ویا نگاتیو آن به دبيرخانه ارسال شود.

شركت كنندگان بايد مشخصات خود را از جمله نام ، سن ، شماره تماس ، نشاني و نشاني الكترونيكي و هم چنين محل و زمان عكاسي را بر روي يك صفحه 4Aبه همراه آثارشان ارسال نمايند .عکس های فاقد اطلاعات شرکت داده نخواهند شد.

برگزار كننده نسبت به استفاده از آثار با نام شركت كننده مجاز است.

ارسال عكس به دبيرخانه به منزله قبول شرايط و مقررات آن است و بدیهی است

عکس  ها بازگشت داده نخواهند شد.

جوایز: کمک هزینه سفر حج عمره ، کمک هزینه سفر به عتبات عالیات ،

کمک هزینه سفر به مشهد مقدس

 

نشاني دبيرخانه : شيراز ، خيابان معالي¬آباد ، جنب مخابرات شهيد دستغيب ، مقابل بانك ملت ، صندوق پستي : 885-71955 ، شركت عمران و مسكن¬سازان استان فارس

تلفن: 6363162(0711)

شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران

+ نوشته شده در  جمعه هشتم آبان 1388ساعت 8:6  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بخشودگی هزینه صدور پروانه در بافت فرسوده

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،" محمد باقر قالیباف" افزود: در حال حاضر لایحه ای در دستور کار است تا بتوانیم 100 درصد هزینه پروانه برای بازسازی یا نوسازی ساختمان های واقع در بافت فرسوده را ببخشیم ، این موضوع یک چشم انداز دراز مدت است.وی با یادآوری زلزله چندی پیش تهران گفت : من 3 زلزله طبس ، رودبار و بم را تجربه کرده و در آنها حضور مستقیم داشتم ، بعد از زلزله بم اتفاق مهمی در کشور افتاد و مسئولان به طور جدی به این مساله اندیشیده و ستاد بحران را تشکیل دادند و با اطمینان می گویم که هم اکنون نیز آمادگی مقابله با بلایای طبیعی با اولویت زلزله از دغدغه های جدی مسئولان است.


شهردار تهران افزود : در شهر تهران نیز ستاد بحران تشکیل شده و از آن زمان تاکنون هر ساله مانور زلزله در تمامی مناطق برگزار می شود و آموزش ها و پیشگیری های لازم نیز ارائه شده است همچنین در مناطق زلزله خیز تهران سوله بحران ایجاد شده و این سوله ها به تجهیزات مورد نیاز امداد رسانی تجهیز شده است.

قالیباف بابیان اینکه امکان پیش بینی زلزله وجود ندارد اما حرکات زمین مرتب رصد می شود ،ادامه داد : مردم نیز باید آمادگی داشته باشند اما احساس نا امنی نکنند.

وی افزود : بحث آمادگی در مورد زلزله نسبت به قبل بهبود چشمگیری داشته و قابل مقایسه نیست و زلزله چند روز پیش نیز نشان داد همه بخش ها هم منسجم بوده و آماده هستند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم آبان 1388ساعت 14:34  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

450ميليارد تومان براي بافت‌هاي فرسوده

450ميليارد تومان براي بافت‌هاي فرسوده

گروه مسکن- باهره دامغاني: 450ميليارد تومان اعتبار امسال براي بهسازي بافت‌هاي فرسوده شهري و احداث 30هزار واحد مسکوني اختصاص خواهد يافت.

وزير مسکن و شهرسازي
روز گذشته در مراسم توديع و معارفه مديرعامل شرکت مادرتخصصي عمران و بهسازي شهري ايران، با اعلام این خبر افزود: براساس اعتبار تخصيصي، براي نوسازي هر واحد مسکوني در بافت‌هاي فرسوده شهري 15ميليون تسهيلات پيش‌بيني شده است. به گزارش خبرنگار ما، وي با بيان آنکه بدون همکاري و تعامل با ساير دستگاه‌هاي اجرايي در نوسازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده شهري موفق نخواهيم بود، از تمام دستگاه‌هاي اجرايي مسوول خواست در تمام عرصه‌هاي ساخت‌وساز مسکن به‌خصوص در نوسازي بافت‌هاي فرسوده، وزارت مسکن و شهرسازي را ياري کنند. وزير مسکن و شهرسازي ساماندهي حاشيه‌نشيني و بافت‌هاي فرسوده را ضروري دانست و گفت: دولت، مجلس و مردم انتظار دارند به‌منظور تحقق عدالت اجتماعي مشکلات مسکن با اجراي طرح‌هاي مختلف و حضور بخش خصوصي برطرف شود.

دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم آبان 1388ساعت 22:7  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

اختصاص اعتبار لازم برای بافت های فرسوده شهری

اکونیوز:وزیر مسکن و شهرسازی گفت: 450 میلیارد تومان اعتبار برای بهسازی بافت های فرسوده شهری و احداث 30 هزار واحد مسکونی تا پایان امسال اختصاص خواهد یافت.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،"علی نیکزاد" روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، افزود: براساس اعتبار تخصیصی، برای نوسازی هر واحد مسکونی در بافت های فرسوده شهری 15 میلیون تسهیلات پیش بینی شده است.
وی با بیان آنکه بدون همکاری و تعامل با سایر دستگاه های اجرایی در نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده شهری موفق نخواهیم بود، از تمام دستگاه های اجرایی مسئول خواست در تمام عرصه های ساخت و ساز مسکن بخصوص در نوسازی بافت های فرسوده وزارت مسکن و شهرسازی را یاری کنند.
وزیر مسکن و شهرسازی ساماندهی حاشیه نشینی و بافت های فرسوده را ضروری دانست و گفت: دولت، مجلس و مردم انتظار دارند بمنظور تحقق عدالت اجتماعی مشکلات مسکن با اجرای طرح های مختلف و حضور بخش خصوصی برطرف شود.
نیکزاد بر ضرورت توسعه شهری با استفاده از امکانات محلی و ملی تاکید کرد و گفت: بافت های فرسوده محل مشکلات متعدد شهری هستند لذا باید با مدیریت در مسایل اجتماعی و تراکم شهری و توسعه ساخت و ساز در بافت های فرسوده این مناطق شهری برای اسکان فردی بصورت آبرومند آماده شوند.
وزیر مسکن و شهرسازی تصریح کرد: همه جامعه فنی کشور در شکل گیری اسکان جمعی مردم مسئول هستند و باید با توجه به نیازهای مسکن با همکاری تمام دستگاه های اجرایی تامین مسکن مردم را سرلوحه کار خود قرار دهیم.
نیکزاد اظهار داشت: مسکن کلید محرک اقتصاد ملی است و اعتقاد داریم اگر بخش مسکن سوددهی متناسبی برای سرمایه گذاران داشته باشد بخش خصوصی سرمایه گذاری خود را در این زمینه افزایش خواهد داد.
وی در پایان از خدمات سیدابوالفضل موسوی در شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران قدردانی کرد و گفت: دولت برای رفع مشکلات مسکن و شهرها شبانه روزی در خدمت مردم است و باید با تلاش تمام دستگاه های اجرایی تعهدات و مصوبات دولت در سفر های استانی اول، دوم و سوم محقق شود.

اکونیوز

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم آبان 1388ساعت 6:12  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بافت‌ فرسوده جوان خواهد‌شد!

بافت‌ فرسوده جوان خواهد‌شد!
مناطق- احسان پيربرناش:
مناطق جنوبي شهر تهران هميشه شلوغ‌تر از آن‌چه كه هستند به ذهن متبادر مي‌شوند

 خيابان‌هاي تنگ و پرترافيكي كه گاهي حتي فكركردن به آن‌ها نيز موجب خستگي فكري و بدني مي‌شود. دست‌زدن به بافت قديمي و كهنه مناطق جنوب‌شهر نيز تا به حال از حوصله و توان مديران شهرداري خارج بوده و هيچ مديري تاب و توان تحمل انتقادهاي كوتاه‌مدت براي رفاه بلندمدت را نداشته است. حالا اما صحبت از نوسازي و جوان شدن بافت پير و فرسوده جنوب شهر تهران است.

 تسهيلات شهرداري براي شهروندان منطقه
معضل بافت‌هاي فرسوده از گذشته‌هاي دور تا كنون يكي از دغدغه‌هاي مديريت شهري بوده است. به ضرس‌قاطع مي‌توان گفت حساسيت و پيچيدگي اين موضوع، توان حركتي مديران شهري را براي نوسازي، كند يا بهتر بگوييم، به صفر رسانده بود. هميشه تغييرات عمده، ريسك‌پذيري خاص خود را مي‌طلبد و به دليل حجم انتقاداتي كه در كوتاه‌مدت متوجه مسئولان خواهد شد، عطاي تغييرات به لقاي آن بخشيده مي‌شود.

 معاون امور مناطق شهرداري تهران در جلسه بررسي برنامه دوساله شهرداري منطقه20 از اجراي سياست‌هاي حمايتي براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده اين منطقه خبر داد. دكتر عيسي شريفي با اشاره به اين دغدغه ديرينه مديريت‌شهري و عدم توجه به آن طي سال‌هاي گذشته گفت:

 «به اين موضوع نمي‌توان با ديد دولتي وارد شد بلكه تنها راه اساسي براي حل اين معضل مشاركت خود شهروندان و ايجاد انگيزه و تشويق مالكان براي نوسازي املاك خود است». اما سوالي كه مطرح مي‌شود اين است: «شهرداري براي تشويق شهروندان چه تسهيلاتي در نظر گرفته است»؟

تغيير و تحولات در خيابان فداييان اسلام
پس از تنظيم و تهيه طرح منظر شهري براي محلات كه تمام سرانه‌هاي فرهنگي، خدماتي، فضاي‌سبز، آموزشي و... در آن گنجانده شده، شهرداري تهران با ارايه تسهيلاتي چون بخشودگي و تخفيف در عوارض ساخت‌وساز، مردم را به نوسازي ملك خود تشويق خواهد كرد.

 دكتر شريفي با تاكيد بر اين‌كه شهرداري تهران در بحث نوسازي بافت‌هاي فرسوده به دنبال كسب درآمد و منفعت اقتصادي نيست، خاطرنشان كرد: «منطقه با تعاملات لازم با ادارات و نهادهاي مربوطه و ارايه طرح‌ها و پيشنهادات مناسب مي‌تواند راهكارهايي را براي حل اين معضل پيش‌بيني كند».

با توجه به فضا، موقعيت و دسترسي مطلوب خيابان فداييان‌اسلام، در آينده‌اي نه چندان دور اين خيابان به يكي از راسته‌هاي تجاري شهرتهران تبديل خواهد شد و مي‌توان از اين محل به عنوان مركز عرضه لوازم خانگي، اتومبيل و ... استفاده كرد. دكتر شريفي در ادامه از اجراي طرح‌هاي جهادي در نيمه‌دوم سال88 در سطح مناطق 22گانه تهران خبر داد و گفت: «تا پايان سال جاري در هر ماه يك طرح و در مجموع 6طرح جهادي 10روزه به مناطق ابلاغ مي‌شود كه مي‌تواند بخشي از معضلات خاص را در سطح ‌شهر مرتفع كند».

توجيه مذهبي و اقتصادي شهرداري تهران
حمايت دكتر قاليباف، شهردار تهران در رسيدگي و اختصاص اعتبارات خاص به مناطق جنوبي شهر به‌ويژه منطقه20 هم توجيه مذهبي دارد، هم توجيه اقتصادي. سفر روزانه هزاران نفر زائر به اين منطقه، پتانسيل‌هاي نهفته در منطقه20 را مورد توجه شهرداري قرار داده است. به همين‌دليل سرمايه‌گذاري و كسب درآمدهاي پايدار به يكي از اولويت‌هاي شهرداري تهران تبديل شده و با بهره‌گيري از مشاركت سرمايه‌گذاران قرار است از زمين‌هايي كه در اختيار شهرداري يا در اختيار خود مردم است، براي كسب درآمد و توسعه و عمران شهر كمك گرفت.

علاوه بر اجراي طرح‌هاي عمراني، خدمات فرهنگي و ده‌ها خدمت ديگر كه از سوي شهرداري ارايه مي‌شود، هزينه ثابتي براي جمع‌آوري و حمل زباله، نگهداري فضاي‌سبز و ديگر امور هزينه مي‌شود كه اگر اين خدمات يك روز تعطيل شود با بحران مواجه مي‌شود. انجام اين امور در حالي است كه شهرداري يك نهاد خودگردان است، اما هزينه‌هاي بسيار سنگين اداره امور شهر تاكنون مانع از اجراي چنين طرح‌هايي شده بود.

راه‌اندازي 9مركز خدمات محله‌اي
دكتر شريفي با اشاره به اين‌كه تا پايان سال1390، محلات منطقه20 بايد داراي ويژگي‌ها و امكانات خاص خود باشند، اعلام كرد: «‌توسعه كمي و كيفي مراكز خدمات محله‌اي بايد در دستور كار قرار بگيرد».راه‌اندازي 9مركز خدمات محله‌اي در منطقه20 با ارايه خدماتي چون عرضه ميوه‌وتره‌بار، خشكبار، لبنيات، نان و ... از مهم‌ترين كاركردهاي اين مراكز است.

 دكتر شريفي با اشاره به اهميت تشكيل شوراي هماهنگي نهادهاي خدماتي و نهادهاي فرهنگي منطقه ادامه داد: «اين شوراها با رويكرد خدمات‌دهي مناسب به شهروندان و تشكيل جلسات مستمر مي‌توانند تا حد زيادي مشكلات منطقه و مردم را مرتفع كنند». مجتبي عبداللهي، شهردار منطقه20 نيز در اين جلسه با اشاره به ويژگي‌هاي منطقه، توسعه حمل‌ونقل عمومي، تكميل پروژه‌هاي عمراني، سامان‌دهي بافت‌هاي فرسوده، جذب سرمايه‌گذاري و مشاركت‌هاي مردمي و سامان‌دهي خيابان فداييان‌اسلام را از اولويت‌هاي اين منطقه طي 2سال آتي برشمرد.

همشهري زندگي

تاریخ درج: 31 شهریور 1388 ساعت 17:12 تاریخ تایید: 31 شهریور 1388 ساعت 18:09 تاریخ به روز رسانی: 31 شهریور 1388 ساعت 18:50
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم آبان 1388ساعت 6:1  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

انتقاد از بي‌توجهي به نوسازي بافت‌هاي فرسوده

انتقاد از بي‌توجهي به نوسازي بافت‌هاي فرسوده
بافت‌شهری- گروه شهري:
به گفته نايب رئيس شوراي شهر تهران اگر دولت و مجلس و ديگر مسئولان و دلسوزان نظام از آثار و تبعات سوء بي‌توجهي به بافت‌هاي فرسوده آگاه باشند، نبايد شب‌ها خواب راحتي داشته باشند.

حسن بيادي با حضور در غرفه خبرگزاري دانشجويان ايران در شانزدهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها، درباره نوسازي و احياي بافت‌هاي فرسوده و موانع آن، با تاكيد بر اينكه مسئله بافت‌هاي فرسوده و وقوع حوادث غيرمترقبه در آن به‌عنوان يك نگراني جدي براي شهر تهران مطرح است، افزود: اگرچه مساحت بافت‌هاي فرسوده نسبت به كل شهر تهران 5 درصد بيشتر نيست،

اما حدود 15 درصد از جمعيت شهر تهران به شكل متراكم در اين مناطق بحران‌زا زندگي مي‌كنند و در عين حال انواع آسيب‌هاي اجتماعي و مسائل زيست‌محيطي در اين مناطق وجود دارد كه بايد در مورد هر يك از آنها به‌طور جداگانه و مفصل تامل و بررسي صورت گيرد.

بيادي تصريح كرد: نوسازي بافت‌هاي فرسوده توسط خود مردم با توجه به امتيازاتي كه شوراي شهر تهران و شهرداري تهران براي آنها قائل شده است، موفق‌تر از سازمان‌هاي متولي نوسازي در بافت‌هاي فرسوده در دولت و شهرداري بوده است و نتايج حاصل از تجربيات چند سال گذشته نشان داده كه نوسازي توسط مشاركت‌هاي مردمي بسيار موفق‌تر از مشاركت‌هاي دولتي و خصوصي بوده است.

وي با تاكيد بر اينكه مسئله بافت‌هاي فرسوده، مشكلي نيست كه به راحتي تنها توسط شهرداري تهران و پول حل شود، اظهار كرد: بسياري از سازمان‌ها و نهادهاي ذيربط در قواي سه‌گانه مسئوليت‌هاي متعددي در رابطه با بافت‌هاي فرسوده دارند و چنانچه حادثه ناگواري به‌وجود آيد، بايد در برابر مردم و خداوند پاسخگو باشند.

نايب رئيس شوراي شهر تهران با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري و كارشناسان و خبرگان درباره مسئله بافت‌هاي فرسوده و نگراني‌هايي كه در اين رابطه وجود دارد، خاطرنشان كرد: متأسفانه هنوز مشخص نشده است كه چه كسي در اين زمينه مسئول است و بايد براي بافت‌هاي فرسوده برنامه ارائه كند و در جهت رفع مشكل، اقدامات لازم را انجام دهد.

وي با اشاره به تلاش‌هاي شوراي شهر و شهرداري در حل اين مسئله گفت: اگر واحدهاي ريزدانه تجميع شده و متراژ خود را به 300 متر برسانند، شهرداري هيچ عوارضي از آنها نمي‌گيرد و حتي يك طبقه هم تشويقي مي‌دهد.

وي در پاسخ به اين سؤال كه دولت چه ميزان از سهم 50درصدي خود براي ارائه تخفيف در عوارض براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده را به شهرداري پرداخت كرده است، عنوان كرد: دولت تاكنون اعتباري در اين زمينه به شهرداري پرداخت نكرده است.

تاریخ درج: 4 آبان 1388 ساعت 22:10 تاریخ تایید: 4 آبان 1388 ساعت 22:37 تاریخ به روز رسانی: 4 آبان 1388 ساعت 22:40
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم آبان 1388ساعت 5:52  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تسهيلات جديد براي بافت‌هاي فرسوده

شهرداري تهران با مجوز دولت به‌سازنده‌ها پرداخت مي‌كند
تسهيلات جديد براي بافت‌هاي فرسوده

براي ساخت هر مترمربع بنا در مناطق قديمي و فرسوده
200‌هزار تومان تسهيلات بانكي تا سقف 14‌ميليون تومان با بهره حداكثر 14‌درصد پرداخت مي‌شود


سحر باباخاني
شهرداري تهران از دولت مجوز گرفته تا حدود نيمي‌ از هزينه ساخت‌وساز در بافت‌هاي فرسوده را به صورت تسهيلات بانكي در اختيار انبوه‌سازان قرار دهد.
تسهيلات جديدي كه براي بافت‌هاي فرسوده در نظر گرفته شده 200‌هزار تومان به ازاي هر مترمربع بنا است كه براي يك واحد مسكوني حداكثر 14‌ميليون تومان پرداخت مي‌شود.
با توجه به اينكه در حال حاضر متوسط هزينه ساخت يك واحد مسكوني غير لوكس 400‌هزار‌تومان است، تسهيلات جديد انبوه‌سازان را به حضور در مناطق جنوبي پايتخت تشويق خواهد كرد. به خصوص اينكه وام جديد براي ساخت در بافت‌هاي فرسوده قرار است 15 ساله تصفيه شود.شرط استفاده از اين تسهيلات تضمين به تحويل واحدها در حداكثر 5/2 سال است.فریدون درویش‌زاده، مدیرعامل‌سازمان نوسازی شهرداری تهران درباره جزئیات ارائه این وام‌ها به دنیای‌اقتصاد توضیح داد: بر اساس قانون سامان دهی نظام بانکی موظف است به ازای هر مترمربع واحد مسکونی 200‌هزار تومان یا به عبارتی تا سقف 14میلیون‌تومان وام نوسازی بدون سپرده پرداخت کند و پرداخت این وام نیز در قسط‌های 15 ساله انجام مي‌گیرد؛ البته این در صورتی است که بین 18 تا 30 ماه ساخت و‌ساز و نوسازی خانه‌های فرسوده به اتمام برسد، ارائه این تسهیلات از نظر تعداد نفرات محدودیتی ندارد و تنها مختص افرادی است که در بافت‌های فرسوده ساکن هستند.
مدیر عامل‌سازمان نوسازی معتقد است که در شرایط رکود ساخت و‌ساز، آمار نوسازی در مناطق فرسوده نیز کاهش قابل توجهی داشته است و با در نظر گرفتن این مطلب که 5‌درصد از مساحت شهر تهران فرسوده است، باید برنامه‌ریزی فشرده‌ای برای رسیدن به چشم‌انداز ده ساله نوسازی بافت‌های فرسوده مخصوصا در مناطق 12،15،18و 19 که بالاترین تراکم را در این زمینه‌دارا هستند، داشته باشیم.درویش‌زاده به آمار خانه‌های موجود در این مناطق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 261‌هزار واحد مسکونی در 5‌درصد بافت‌های فرسوده وجود دارند و یک‌میلیون و دویست‌هزار نفر از 8‌میلیون نفر تهرانی در این بافت‌ها ساکن هستند و این آمار گویای این مطلب است که در پروژه نوسازی بافت‌های فرسوده با تراکم مسکونی و جمعیت بالایی مواجه هستیم.این در حالی است که هم‌اکنون فقط 18‌درصد از آمار پروانه‌های ساختمانی متعلق به نوسازی بافت‌های فرسوده است و در واقع معادل سهم بافت‌های فرسوده در پایتخت، ساخت و‌سازهای شخصی انجام مي‌شود. با این وجود طرح نوسازی بافت‌های فرسوده بر اساس برنامه سوم توسعه به شدت از زمان بندی 10 ساله خود (که 5 سال از آن سپری شده ) عقب افتاده است و ‌سازمان نوسازی درصدد است که با زمینه‌سازی‌، سیاست‌گذاری، تهیه طرح و ضوابط جدید و تسهیل گری روند اجرای این طرح را سرعت ببخشد.
بسته حمایتی برای بافت‌های فرسوده
برای رسیدن به این هدف 5 ساله چندی پیش دو فوریت لایحه تسهیلات ویژه ساخت و‌ساز در مناطق فرسوده تهران در شورای اسلامي‌شهر به تصویب رسید و مقدمات تصویب نهایی آن نیز در جریان است.
بر اساس این لایحه 50‌درصد تخفیف در عوارض خانه‌های مسکونی و 60‌درصد تخفیف برای املاک غیرمسکونی در نظر گرفته شده و در کنار این تسهیلات برای املاک بالای 200 متر نیز تراکم تشویقی (به غیر از یک طبقه رایگان )در نظر گرفته شده است.فریدون درویش‌زاده در توضیح جزئیات این تسهیلات به دنیای‌اقتصاد گفت: تمامي ‌این تسهیلات برای منطقه خیابان انقلاب تا جنوب شهر در نظر گرفته شده است و بار مالی و ارزش ریالی آن نیز مشخص شده و به زودی به شورای شهر تقدیم شود.
وی در ادامه یادآور شد: علاوه بر تخفیف در عوارض شهرداری مابقی مبلغی که‌ سازنده متعهد به پرداخت آن است نیز در سه قسط دریافت مي‌شود، علاوه بر این اگر‌سازنده در ملک قدیمي‌ساز خود مکلف به پرداخت جریمه‌ای باشد از پرداخت این جریمه معاف مي‌شود و بعد از دریافت پایان کار نیز تا سه سال از پرداخت عوارض ملک نوساز خود معاف است.
مدیرعامل‌سازمان نوسازی همچنین تاکید کرد: در کنار این تسهیلات در صورت تجمیع املاک در بافت‌های قدیمي‌شهرداری برای‌سازندگان، معبر رایگان در نظر گرفته و آن را در هزینه‌های ثبت پلاک مجدد منظور نمي‌کند.
با تمام این وجود، فقدان نقدینگی برای شروع نوسازی، بزرگترین معضل برای مشارکت مالکین بافت‌های فرسوده است.
تسهیلات تشویقی برای حضور انبوه‌سازان
در کنار تسهیلات ویژه برای جذب مشارکت مردم، انبوه‌سازان پس از تنظیم تفاهم نامه با ‌سازمان نوسازی یکی از مجریان اصلی این طرح به شمار مي‌آیند و مي‌توانند از تسهیلات ویژه‌ای چون تراکم تشویقی برای املاک بالای 200 متر‌، وام‌های بانکی 14‌میلیونی و معافیت در عوارض ساخت و‌ساز مخصوصا برای املاک غیرتجاری که ارزش افزوده مناطق را بالا مي‌برند، بهره‌مند شوند.
این در حالی است که در دولت جدید یکی از محورهای اصلی ساخت‌و‌ساز توجه و حمایت فعالیت انبوه‌سازان بوده و 40‌درصد بار ساخت‌و‌ساز کنونی بر دوش این گروه از ‌سازندگان است، ولی از این 40‌درصد، انبوه‌سازان تنها در 20‌درصد ساخت‌و‌ساز بافت‌های فرسوده حضور و مشارکت داشته‌اند.
درویش، مدیرعامل‌سازمان نوسازی شهرداری تهران گفت: با گرفتن تسهیلات ذکر شده‌درصد این مشارکت بالا رفته و دغدغه ناپایدار بودن سرمایه در بافت‌های فرسوده از بین مي‌رود.
با این وجود هم‌اکنون برخی از انبوه‌سازان در حال همکاری با‌سازمان نوسازی هستند و پروژه‌های منطقه 12 و خیابان خیام که 300‌هزار متر مربع مساحت دارد با همکاری انبوه‌سازان در حال اجراست.
مدیرعامل‌سازمان نوسازی همچنین یادآور شد: برای تداوم این همکاری اواخر دی ماه (مصادف با سالروز زلزله بم )اولین همایش مشترک بین انبوه‌سازان و‌سازمان نوسازی شهرداری تهران برگزار مي‌شود.

دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم آبان 1388ساعت 5:43  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

معضل بافت‌های فرسوده تهران

معضل بافت‌های فرسوده تهرانهلیا قاضی میرسعید : نوسازی بافت های فرسوده شهری سال های طولانی درگیر اما و اگرهای مسئولان مانده است و اکنون کلید حل این بحران از دیدگاه بسیاری از مسئولان و کارشناسان در نظر گرفتن سیاست های تشویقی برای انبوه سازان است، به گونه ای که بتوان برای آنها انگیزه های بیشتری به منظور فعالیت در مناطق دارای بافت های فرسوده ایجاد کرد و از این رهگذر گام هایی موثر برای نوسازی بافت های فرسوده شهری برداشت.

هلیا قاضی میرسعید : نوسازی بافت های فرسوده شهری سال های طولانی درگیر اما و اگرهای مسئولان مانده است و اکنون کلید حل این بحران از دیدگاه بسیاری از مسئولان و کارشناسان در نظر گرفتن سیاست های تشویقی برای انبوه سازان است، به گونه ای که بتوان برای آنها انگیزه های بیشتری به منظور فعالیت در مناطق دارای بافت های فرسوده ایجاد کرد و از این رهگذر گام هایی موثر برای نوسازی بافت های فرسوده شهری برداشت.

هر چند بسیاری از کارشناسان در ارزیابی فعالیت انبوه سازان در حوزه بافت های فرسوده معتقدند که این امر نتوانسته سرعت نوسازی و اصلاح بافت ها را افزایش دهد اما در عین حال آمار و ارقام موجود حاکی از گرایش گروهی از دست اندرکاران صنعت ساخت وساز در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بافت های فرسوده و اجرای پروژه های انبوه سازی است.
براساس آخرین بررسی‌های انجام شده از سوی سازمان نوسازی شهر تهران، 150  كیلومترمربع از مجموع 270 كیلومتر مساحت تهران را بافت فرسوده تشكیل داده است، به عبارتی بیش از نیمی از خانه‌های تهران (800 هزار واحد مسكونی) فرسوده‌اند و سه هزار و 260 هكتار از این بافت‌ها به خاطر خطر ریزش در شرایط بحرانی قرار دارند‌
 ‌جمعیت ساكن در بافت‌های فرسوده نیز بیش از نیمی از جمعیت تهران‌ را تشكیل می‌دهد به‌طوری كه به گفته مسوولان شهری اگر زلزله‌ای در تهران رخ دهد، چهار تا پنج میلیون نفر از جمعیت هشت میلیونی پایتخت در معرض خطر جدی مرگ قرار می‌گیرند و تعداد بسیاری از ساكنان بافت‌های فرسوده در ساعات نخستین حادثه، جان خود را از دست می‌دهند‌.
پیشگیری از وقوع فاجعه‌های انسانی حاصله از تخریب خانه‌های فرسوده و نوسازی این مناطق بسیار حائز اهمیت است، اما سال‌هاست كه به جای فعالیت‌های عملی و تحول در احیا این بافت‌ها از سوی مسئولان زیر ربط ، اقدامات مقتضی صورت نگرفته است. بارها دولت حرف از اختصاص میلیون‌ها دلار فاینانس و فروش میلیاردها ریال اوراق مشاركت زده است كه به دلیل اختلاف میان دستگاه‌ها‌ی زیر شاخه در بسیاری مواقع این اعتبارات در بافت‌های فرسوده هزینه نشده و تنها شعار آن باقی مانده ‌است.
در دو سال گذشته نیزتشویق‌ها و تسهیلاتی همچون اعطای تراكم تشویقی و كاهش عوارض ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده در صورت تجمیع و نوسازی ریزدانه‌ها از سوی شورای شهر تهران برای احیای بافت‌های فرسوده اختصاص یافته است، اما از آن جایی كه ساكنان بافت‌های فرسوده توان مالی كافی نداشته، كمتر از تراكم تشویقی استقبال كرده‌اند و به خاطر نبود فرهنگسازی و ترس از دست دادن چهار دیواری از طرح تجمیع استقبال نكرده‌اند.
اما درراستای مشكلات موجود در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده شهرتهران، طرح ساماندهی مشاركت‌های اجتماعی در نوسازی بافت‌های فرسوده در شورای شهر تهران به تصویب رسیده‌ كه بر اساس آن تشویق‌هایی برای ساكنان خانه‌های فرسوده در نظر گرفته شده است. در این طرح مالكان در صورت واگذاری داوطلبانه خانه‌های كمتر از 50 متر برای نوسازی به شهرداری تهران، تا سقف 60 متر واحد نو تحویل می‌گیرند كه در راستای تحقق این مساله مقرر شده است شهرداری زمین‌های ذخیره خود را برای ساخت خانه‌های نو اختصاص دهد تا مالكان بافت‌های فرسوده به این خانه‌ها منتقل شوند‌ كه به دلیل سطح پایین آگاهی عموم از مزیت‌های این طرح، مجددا روند جایگزینی بافت‌های فرسوده با كندی پیش می‌رود.

سید امیر منصوری  عضو هیات علمی دانشگاه در این باره می‌گوید: سازمان نوسازی شهرداری تهران مطالعاتی را بر روی بخشی از بافت‌های فرسوده تهران آغاز كرده و نوسازی 30 هزار واحد مسكونی را در دستور كار خود قرار داده است تا با اجرای طرح خانه به جای خانه، با مشاركت بخش خصوصی، آپارتمان‌های نو احداث كند و به مالكان بافت‌های فرسوده كه خانه‌های آن‌ها در طرح‌های عمرانی شهرداری قرار گرفته است ، واگذار‌كند.
تخفیف 50 درصد عوارض از بافت‌های فرسوده و اخذ حق انشعابات پس از اتمام احداث ساختمان از دیگر تسهیلات این طرح به شمار می‌آید
 ‌احداث كاربری‌های مهم و ارزش‌افزا در مناطق جنوبی و دارای بافت فرسوده راه‌كار دیگری برای رونق ساخت و ساز است به طوریكه هم اكنون كاربری‌های ارزش افزا همچون دانشگاه، بیمارستان و واحدهای تجاری، وزارتخانه‌ها و غیره در نیمه شمالی شهر موجب افزایش ارزش ملك شده است
این در حالیست كه كاربری‌های با ارزش پایین همچون انبار، كارگاه، تعمیرگاه و سنگبری در جنوب تهران قرار گرفته و این امر ارزش ملك را در جنوب شهر كاهش داده است‌. اگر كاربری‌های ارزش افزا در جنوب شهر تهران احداث شود، مسلما خانه‌های اطراف این كاربری‌ها، ارزش زیادی پیدا خواهند كرد و نوسازی بافت‌های فرسوده با مشاركت بخش خصوصی نیز از رونق بیشتری برخوردار خواهد بود‌. هم اكنون به دلیل فروش تراكم در شمال تهران و كاربری‌های ارزش‌افزا در این منطقه و بی‌توجهی به جنوب تهران، شهر تهران به دو قطب عیان‌نشین و فقیرنشین تبدیل شده است ‌كه تنها انتقال و احداث وزارتخانه‌ها، دانشگاه‌ها و یا هر كاربری ارزش‌افزای دیگر در جنوب تهران سبب افزایش ارزش خانه‌های مستقر در این منطقه می شود.
 به همین منظور وزارت مسكن و شهرسازی در گزارشی اعلام كرده است طرح جامع نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام كافی در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده نیست و تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها نیز در این زمینه تذكراتی به مسوولان تهیه طرح جامع داده‌اند، زیرا نمی‌توان نصف شهر را كه از بافت فرسوده تشكیل شده است، نادیده گرفت و برای بقیه شهر نسخه‌ای اختصاصی نوشت‌‌.
اعمال سیاست‌های تشویقی موثر برای تجمیع اراضی، اعلام سیاست‌های ترغیبی برای بهسا زی و  مشاركت مردم در محدوده‌های نیازمند مقاوم سازی، حمایت و نظارت بر نوسازی در بافت‌هایی كه نیازمند توانبخشی و مداخله محدود با اعمال سیاست‌های تشویقی است نیز از دیگر راه‌حل‌های  طرح جامع د زمینه بافت‌های فرسوده است‌ كه در سال‌های اخیر بارها و بارها مطرح شده استبه طوریكه مسوولان سازمان شهرداری به ویژه شخص شهردار تهران نیز در این زمینه تاكید كرده‌اند كه سود حاصله از نوسازی، متعلق به ساكنان بافت‌های فرسوده خواهد بود‌‌.
‌بدیهی است طرح نوسازی شهرداری تهران تنها شامل بخش بسیار محدودی از بافت‌های فرسوده تهران می‌شود و نوسازی 800 هزار واحد مسكونی فرسوده تهران از عهده این سازمان و شهرداری خارج است‌.
 ‌وزیر مسكن نیز درخصوص اقدامات دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده، اعلام كرده كه در تبصره شش قانون بودجه 86، تشویق‌ها و تسهیلاتی از جمله فروش 600 میلیارد تومان اوراق مشاركت در نظر گرفته شده است‌ و كارشناسان برنامه‌ریزی شهری نیز بارها تاكید كرده‌اند بازسازی بافت‌های فرسوده نیازمند مداخله و منابع‌ مالی زیادی است اما سیاست‌های اعمال‌ شده از سوی دولت در راستای بازسازی و رفع نقص اماكن فرسوده در شهر تهران و دیگر مناطق ایران بسیار ناقص بوده است این درحالیست كه ریسك وقوع زلزله در شهر هشت میلیونی تهران به گفته كارشناسان شهری بیش از 70 درصد بوده و جان میلیون‌ها نفر در خطر است و قطعا دلیلی محكم‌تر از این وجود ندارد، تا هر چه سریع‌تر تصمیم عملی برای نوسازی بافت‌های فرسوده اتخاذ شود‌.

نشریه مسکن

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم آبان 1388ساعت 5:32  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

آموزش مهم ترین راهکار برای مقابله با بحران است

 

مسئول ستاد بحران شهرداری منطقه 11 از آمادگی این منطقه برای مقابله با شرایط بحرانی خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 11 ، همزمان با برگزاری مانور آمادگی برای مقابله با شرایط بحرانی از جمله زلزله ، عباس احمدی سیگارودی مسئول ستاد بحران این منطقه اقدامات انجام شده برای مقابله با شرایط بحرانی را تشریح کرد.

وی با اشاره به بافت فرسوده ای که بیشتر نقاط مناطق مرکزی شهر تهران از جمله منطقه 11 ، 12 ، 16 و دیگر مناطق همجوار را در برگرفته است ، گفت : بافت منطقه 11 نیز مثل دیگر مناطق همجوار ،یک بافت  ریز دانه ، متراکم و فرسوده است که مهم ترین راهکار برای مقابله با اوضاع بحرانی در آن ، نوسازی است که به سازمان نوسازی شهر تهران مربوط می شود.اما در حیطه کار ما که متولی آن سازمان پیش گیری و مدیریت بحران شهر تهران است ، باید آمادگی کامل برای برخورد قطعی با شرایط بحرانی را داشته باشیم و فضا و امکانات خوبی را برای منطقه فراهم کنیم. در این باره هم اگر بخواهیم ارزیابی از بافت منطقه داشته باشیم ، ما بیشترین مشکل را در نیمه جنوب غربی منطقه داریم که جدای از فرسوده بودن بافت آن ، دسترسی محلی سختی هم دارد و در صورت وقوع بلایایی همچون زلزله ، نیاز به امداد رسانی ویژه دارد.

احمدی سیگارودی تصریح کرد: دیگر محدوده های منطقه 11 مستثنا نیستند و با این حال ، امداد رسانی به آن ها راحت تر خواهد بود.

وی در خصوص امکانات موجود برای مدیریت بحران در منطقه 11 گفت: در حال حاضر دو پایگاه مدیریت بحران داریم که یکی از آنها در میدان حسن آباد ، پایگاه ویژه مدیریت بحران منطقه است و در بخش های  آمادگی و مقابله ، فعالیت می کند.

 مسئول ستاد بحران شهرداری منطقه 11 ادامه داد: بخش آمادگی ، مربوط به تامین  تجهیزات و ادوات لازم مقابله با شرایط بحرانی و دپو تجهیزات است که خوشبختانه در شرایط خوبی به سر می بریم. در بخش مقابله هم این پایگاه ، برنامه های زیادی در زمینه آموزش شهروندان در محله ها و اجرای طرح دوام دارد که در سال گذشته ، موفق شدیم این طرح را در محله راه آهن ،برای 55 نفر از شهروندان این محله اجرا کنیم که در حال حاضر از نیروهای فعال و پایدار منطقه برای امداد رسانی هستند. پایگاه دیگر هم یک پایگاه چند منظوره در خیابان رباط کریم است که در حال حاضر ، بانوان به عنوان فضای ورزشی از آن بهره می برند و پایگاه اورژانس نیز در آن مستقر است.

این مقام مسئول در شهرداری منطقه 11 از راه اندازی پایگاه های جدید در آینده نزدیک خبر داد و در این خصوص گفت: به زودی یک پایگاه در مجتمع مسکونی شهید جنگروی در خیابان کاشان و پایگاه دیگری نیز در ضلع شمال پارک رازی احداث خواهد شد که به این ترتیب هر چهار ناحیه این منطقه دارای پایگاه مدیریت بحران می شوند.

به گفته وی در مدیریت بحران ، مهم ترین اصل تعامل با دیگر ارگان های مسئول است که این امر به خوبی در حال انجام است  و تعامل خوبی با آتش نشانی ، اورژانس و هلال احمر برقرار شده که مدیریت بحران منطقه را در اجرای تمام برنامه های آموزشی و مانور همراهی می کنند.

شهرداری تهران

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم آبان 1388ساعت 5:4  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

برگزاری نشست مشاور طرح منظر شهری منطقه 9 با معاونان شهرداری این بخش از پایتخت

معاون مدیر عامل شرکت نوسازی بافت فرسوده شهرداری منطقه 9، از برگزاری نشست مشترکی با حضور اعضای شرکت مشاور طرح منظر شهری محله امام زاده عبدا...(ع) در این بخش از پایتخت با معاونان شهرداری این منطقه خبر داد.

برگزاری نشست مشاور طرح منظر شهری منطقه 9 با معاونان شهرداری این بخش از پایتخت

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه9، مهندس حمید رضا شهامت، با بیان این مطلب موضوع برگزاری این نشست را بررسی طرح منظر شهری این محله، ظرفیت ها و نیازمندی های موجود در آن و نیز بیان اقدام های در نظر گرفته شده برای انجام در این بخش از منطقه9، دانست. این گزارش می افزاید طی برگزاری این نشست همچنین مقرر شد با توجه به اهمیت تسریع در روند نوسازی بافت فرسوده منطقه، بخشی از محله بصورت پایلوت به منظور انجام امور نوسازی به شرکت نوسازان منطقه 9 معرفی تا متعاقب برگزاری نشست هایی با نهادها و سازمان های دولتی مسئول در زمینه امور شهری ، نسبت به ارائه تسهیلات در زمینه تسریع در این زمینه اقدام شود.

منطقه 9شهرداری تهران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم مهر 1388ساعت 4:59  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

درصورت موافقت شوراي شهر پروانه ساختمانی از میدان انقلاب تا جنوب رایگان می‌شود

درصورت موافقت شوراي شهر با پيشنهاد شهرداري تهران

پروانه ساختمانی از میدان انقلاب تا جنوب رایگان می‌شود

گروه مسکن- سحرباباخانی: شهرداری تهران لایحه‌ای را به شورای شهر ارائه داده است که در صورت تصویب آن، ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده محدوده میدان انقلاب تا منتهی‌الیه جنوب تهران بدون دریافت هزینه صدور پروانه، انجام خواهد شد.

یک فوریت بررسی این پیشنهاد در جلسه سه شنبه گذشته شورای شهر به تصویب رسید، اما ابهامات موجود در آن و از همه مهم‌تر تضادهایی که بین این لایحه با طرح جامع تهران وجود دارد، احتمال تصویب نهایی آن را پایین آورده است.از جمله اینکه در لایحه تشویق مالی مالکین و سرمایه‌گذاران نوسازی بافت‌های فرسوده آورده شده است: شهرداری با هدف افزایش تمایل برای ساخت بناهای بزرگ و کاهش ساخت بناهای ریزدانه، 200 متر تراکم تشویقی به سازنده‌ها ارائه خواهد داد.این در حالی است که حمزه شکیب، رییس کمیسیون عمران شورای شهر در این باره به دنیای‌اقتصاد گفت: چنین تراکمي‌در طرح جامع و تفصیلی تهران در نظر گرفته نشده است و سازمان نوسازی باید توجیه این تسهیلات را ظرف یک ماه آینده به کمیسیون عمران شورا ارائه کند.وی در ادامه یادآور شد: در حال حاضر تراکم در هر منطقه‌ای بر اساس فرمول مربوط به همان منطقه و کاربری مسکونی و اداری آن محاسبه مي‌شود و نمي‌توان تمام این محاسبات را بر هم زد.به گزارش دنیای‌اقتصاد، بر اساس لایحه حمایت از نوسازی بافت‌های فرسوده که در دویست و بیست و هفتمین جلسه شورای اسلامي‌شهر تهران مطرح و یک فوریت بررسی آن تصویب شد، مقرر شد علاوه بر تسهيلات حمايتي نظير وام و...، به سازندگان بافت‌هاي فرسوده در جنوب تهران (از خيابان انقلاب به پايين) پروانه رايگان داده شود.فریدون درويش‌زاده، مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران، در جلسه علنی شورا درباره جزئیات این تسهیلات توضیح داد: عوارض بخشيده شده از سوي شهرداري توسط دولت تامين مي‌شود.مدیرعامل سازمان نوسازی در ادامه یادآور شد: بر اساس این لایحه تشویقی كاربري‌هاي غير‌مسكوني در جنوب تهران مي‌توانند 50درصد عوارض را ابتدا و 50‌درصد مابقي را به‌صورت تقسيط ظرف 3 سال پس از ساخت پرداخت كنند. در ضمن با در نظر گرفتن اينكه ساخت و ساز در سال‌جاري با 50‌درصد كاهش مواجه شده است، مديريت شهري اميدوار است با تصويب نهايي اين طرح به رونق ساخت و ساز در شهر كمك شود.
تسهیلاتی برای مداخله مستقیم مردم
حسین محمد، معاون مالی اداری شهرداری تهران که در جریان تاخیر فروش اوراق مشارکت، روزشمار آغاز این طرح را اعلام می‌کند، لایحه جدید شهرداری را به نوعی مداخله مستقیم مردم در کنار فروش اوراق مشارکت (مداخله غیرمستقیم شهروندان) مي‌داند و به اجرای آن امیدوار است.وی در این رابطه به دنیای‌اقتصاد توضیح داد: آغاز فروش 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت بافت‌های فرسوده در انتظار بررسی‌های بانک مرکزی و تایید ضمانت بانک پارسیان است و این دو طرح مي‌توانند در کنار یکدیگر به نوسازی بناهای فرسوده کمک کنند.

دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مهر 1388ساعت 6:23  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نشریه الکترونیکی نوسازی شهری

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم مهر 1388ساعت 5:39  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

حفظ هويت اسلامي ايراني در احياي بافت فرسوده شهرها

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان خواستار شد:
حفظ هويت اسلامي ايراني در احياي بافت فرسوده شهرها

احمد امين پور با تاکيد بر حفظ ارزش هاي تاريخي و اسلامي در احياي بافت هاي فرسوده شهري يادآور شد: آن چه امروزه اهميت دارد حفظ هويت اسلامي و ايراني در شهرسازي است که مقام معظم رهبري نيز بارها بر آن تاکيد نموده اند.

به گزارش موج از اصفهان، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان در نشست تخصصي مديران شهري و شهرداران شهرهاي استان اصفهان با عنوان تبين سياست هاي دولت در نوسازي و بهسازي بافت هاي فرسوده شهري اظهار داشت: تفاوت بافت تاريخي و فرسوده اين شاعبه را به وجود آورده که بافت فرسوده بايد از بين برود و به جاي آن طرحي جديد ايجاد شود ولي بافت تاريخي بدون تغيير باقي بماند.
وي با بيان اينکه بافت تاريخي با بافت فرسوده تفاوت دارد گفت: دغدغه تعبير بافت فرسوده و بافت تاريخي محل مناقشه اي ميان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با سازمان مسکن و شهرسازي و استانداري استان است.
امين پور با بيان اينکه زماني مناقشه معنايي بافت تاريخي و فرسوده حل مي شود که منظور از کلمه بافت مشخص شود افزود: بافت به سلول هاي يک موجود زنده گفته مي شود که پس از تغيير و نوسازي سلول ها و مولکول هاي بافت موجود زنده، آن موجود با هويت گذشته خود باقي مي ماند و قابل تشخيص است.
وي با اشاره به حفظ هويت موجود زنده پس از تغيير و جايگزيني سلولهاي جديد در بافت موجود زنده گفت: حفظ هويت موجود به اين به خاطر است که خود بافت موجود حفظ شده و تنها سلول هاي آن جديد جايگزين سلول هاي قديمي شده اند.
امين پور با تاکيد بر حفظ ارزش هاي تاريخي در بافت هاي فرسوده اظهار داشت: در احياي بافت هاي فرسوده شهري هم بايد تنها سلول هاي بافت هاي فرسوده جديد شوند و خود بافت حفظ شود.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در ادامه افزود: تمام بافت هاي تاريخي فرسوده اند در حالي که تمام بافت هاي فرسوده تاريخي نيستند و ممکن است بافت فرسوده از نظر تاريخي با ارزش يا بي ارزش باشد.
به گفته وي بافت هاي با ارزش ممکن است تمام سلول ها و اجزايش فرسوده باشند که به اين جهت لازم است نوسازي و احيا شوندکه يکي از مسائل مهم در احياي بافت هاي فرسوده حفظ ارزش هاي تاريخي اين بافت ها است.
وي با اشاره به ماده 117 قانون توسعه گفت: تهيه و اجراي طرح هاي جديد شهرداري ها و سازمان مسکن و شهرسازي استان ها بايد با محوريت مسجد باشد چراکه نشانه هاي شهري، هويت شهري را به همراه خواهد داشت.
وي در پايان اظهار داشت: آن چه که مي تواند به شهر نمود عيني و واقعي ببخشد طرح، رنگ و مصالح مورد استفاده در ساختمان ها است.

شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم مهر 1388ساعت 5:31  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

برگزاری دومین نشست مشترک مسئولان دفتر نوسازی منطقه 9 و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی

دومین نشست مشترک مسئولان دفتر نوسازی بافت فرسوده منطقه 9 با دست اندرکاران معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری این بخش از پایتخت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه9، این اقدام در راستای نیل به اهداف مهندس علیرضا جعفری، شهردار و رئیس هیئت مدیره شرکت نوسازان این منطقه، درخصوص بهره گیری از تمامی پتانسیل های موجود در زمینه احیای بافت فرسوده این بخش از کلان شهر تهران، بویژه پتانسیل های اجتماعی و فرهنگی مد نظر مسئولان امر قرار گرفت. این گزارش حاکی است طی نشست یاد شده معاون و مسئولان اداره های مختلف معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه9 به بیان پیشنهادهای خود در زمینه هایی که به ارتقای سطح فرهنگ شهروندان، در این زمینه و فرهنگ سازی پیرامون آن می انجامد پرداختند و موضوعات موجود از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

شهرداری منطقه 9

منطقه 9شهرداری تهران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم مهر 1388ساعت 8:9  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

برگزاری نشستی با شورایاران منطقه 9 با موضوع بافت فرسوده

معاون مدیر عامل شرکت نوسازی بافت فرسوده منطقه 9، از برگزاری نشست توجیهی ویژه دبیران شورایاری محله های 8 گانه این منطقه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه9، مهندس حمید رضا شهامت، با بیان مطلب فوق و طی سخنان خود از شورایاران به عنوان معتمدان مردم ساکن منطقه و پتانسیل مطلوبی به منظور پیشبرد اهداف مدیریت شهری یاد کرد. وی با اشاره به این نکته که رفع معضل بافت فرسوده بویژه در منطقه ای همچون منطقه 9 تنها در سایه مشارکت شهروندان میسر و ممکن است،از دغدغه مدیران شهری این بخش از پایتخت در این زمینه و تلاش مضاعف بکار گرفته شده از سوی مسئولان امر با هدف تسریع در حل این معضل سخن به میان آورد. براین اساس توجیه دبیران شورایاری محله های 8 گانه منطقه 9 در خصوص موضوعات مختلف مرتبط با بافت فرسوده از جمله مباحث طرح شده در این نشست به شمار می رفت.

برگزاری نشستی با شورایاران منطقه 9 با موضوع بافت فرسوده

منطقه 9شهرداری تهران

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم مهر 1388ساعت 7:17  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بافت فرسوده بیش از 53 درصد مساحت منطقه 10 را تشکیل داده است

 

شهردار منطقه 10 با بیان اینکه بیش از 53 درصد مساحت منطقه را بافت های فرسوده تشکیل داده و این منطقه بیشترین بافت فرسوده را بین مناطق شهر تهران دارد گفت : برای نوسازی بافت های فرسوده در منطقه تمهیدات خاصی در نظر گرفته شده است و با ارایه تسهیلات ویژه امیدواریم ساکنان نسب به نوسازی بافت های فرسوده خود اقدام کرده و نهایت همکاری را در این زمینه داشته باشند .  

مهندس سید ابوالفضل حسینی در حاشیه حضور در سامانه مدیریت ارتباطات شهرداری تهران (سما) در گفتگو با روابط عمومی با بیان این مطلب اظهار کرد : عدم اخذ 50 درصد از عوارض صدور پروانه ، کاهش 50 درصدی عوارض زیربنا و مازاد تراکم در صورت تجمیع دو پلاک ، اهدای وام 14 میلیون تومانی برای نوسازی هر واحد از بافت فرسوده و ... از جمله تسهیلاتی است که برای نوسازی بافت های فرسوده در اختیار شهروندان قرار می گیرد که امیدواریم با مشارکت شهروندان بتوانیم گام های بزرگی در نوسازی واحدهای قدیمی و فرسوده منطقه برداریم.

وی افزود : شهرداری به تنهایی از حل مشکل بافت های فرسوده بر نمی آید و ضمن حمایت های دولت باید بخش خصوصی نیز در این بخش کاملا فعال شود و شهروندان نیز نهایت همکاری را در این زمینه داشته باشند.

شهردار منطقه 10 خاطر نشان کرد : ریز دانگی واحد های مسکونی منطقه 10 یکی دیگر از مشکلات این منطقه است به طوری که از مجموع 30 هزار پلاک واقع در این منطقه، 18 هزار پلاک ریز دانه اند و زیر 100 متر مساحت دارند که به عبارتی 62 درصد از پلاک ها را تشکیل می دهند.

 

" مهندس سید ابوالفضل حسینی شهردار منطقه 10 "

وی با بیان اینکه ریز دانه بودن واحد های مسکونی سبب بالا رفتن تراکم جمعیت در منطقه شده است ، گفت : تراکم جمعیت در منطقه 10 در هر هکتار 420 نفر بوده که 4 برابر حد استاندارد و 2 برابر میانگین تراکم در شهر تهران است .

سرانه فضای سبز منطقه 10 برای هر نفر کمتر از 2 متر مربع است

حسینی تصریح کرد : به دلیل فشردگی بافت های مسکونی و تراکم جمعیت با مشکل کمبود فضاهای سبز و خدماتی هم در منطقه مواجه هستیم و سرانه فضای سبز منطقه برای هر نفر کمتر از 2 متر مربع است.

وی با اشاره به اینکه باید فضاهای خدماتی و رفاهی در سطح محلات افرایش یابد و هر محله حداقل یک سرای محله ، بوستان محلی ، مجتمع ورزشی ، میدان میوه و تره بار و... داشته باشد ، گفت : با توجه به فشردگی بافت در منطقه 10 در تلاشیم با تغییر کاربری برخی از املاک که وسعت زیادی دارند امکان ایجاد فضاهای خدماتی و رفاهی را ایجاد کنیم.

شهردار منطقه 10 در ادامه با بیان اینکه نشست ساختمان ها به دلیل مشکلات فاضلاب یکی دیگر از مشکلات مهم در این منطقه است گفت : اجرای شبکه فاضلاب یکی از طرح های مهمی است که با جدیت آن را پیگیری می کنیم و امیدواریم با ایجاد شبکه فاضلاب به صورت اصولی مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد از بین برود و همچنین پیامدهای زیست محیطی ناشی از نبود شبکه فاضلاب مرتفع شود.

مهندس حسینی با بیان اینکه در راستای کاهش فاصله بین مناطق شمالی و جنوبی شهر اعتبارات این منطقه از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است اظهار کرد : اعتبارات این منطقه در سال گذشته 76 میلیارد تومان بود که امسال به 110 میلیارد تومان افزایش یافته است.

بهره برداری از 2 مجموعه ورزشی دوقلو در منطقه 10 تا پایان آبان

شهردار منطقه 10 در این گفتگو از افتتاح و بهره برداری 2 مجموعه ورزشی دوقلو در این منطقه تا پایان آبان ماه جاری خبر داد.

حسینی در این باره گفت : عملیات اجرایی احداث مجموعه های ورزشی شهدای آزادی و جانبازان که مجموعه هایی دوقلو ( مجموعه ورزشی آقایان و بانوان در کنار هم ) هستند در حال اتمام است و با بهره برداری از این دو مجموعه ، بانوان و آقایان می توانند از امکانات ورزشی  متعددی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: مجموعه ورزشی شهدای آزادی در خیابان میمنت نزدیک خیابان آزادی واقع شده است که 4 هزار متر زیر بنا دارد و پارکینگی طبقاتی نیز در مجاورت آن با 4 هزار متر زیربنا احداث می شود.

شهردار منطقه 10 افزود: ظرفیت پارکینگ طبقاتی ورزشگاه شهدای آزادی 160 فضای پارک خودرو است و کسانی که به این مجموعه ورزشی مراجعه می کنند می توانند از پارکینگ ایجاد شده برای پارک خودرویشان استفاده نمایند.

 

" بازدید شهردار منطقه 10 از مجموعه ورزشی دو قلو شهدای آزادی "

مهندس حسینی خاطر نشان کرد: مجموعه ورزشی دوقلوی شهدای آزادی دارای 2 استخر، 2 سونا وجکوزی، استخر کودکان و 2 سالن بدن سازی است که به طور جداگانه زنان و مردان می توانند در تمام روز از این امکانات ورزشی استفاده نمایند.

وی تصریح کرد:هر یک از سالن های بدن سازی این مجموعه حدود 300 متر زیر بنا دارد وبه امکانات و دستگاه های مدرن و مناسب مجهز هستند.

شهردار منطقه 10 همچنین در مورد مجموعه ورزشی جانبازان واقع در خیابان قزوین گفت : این مجموعه دوقلوی ورزشی نیز حدود 4 هزار متر زیربنا و پارکینگی طبقاتی با ظرفیت 160 فضای پارک خودرو دارد.

ایجاد شوراهای هماهنگی  در راستای مدیریت یکپارچه

حسینی در ادامه از ایجاد شوراهای هماهنگی در منطقه 10 خبر داد و گفت : در راستای ایجاد هماهنگی و عملکرد همسو بین نهادها و مسئولان مختلف در زمینه های متفاوت شوراهای هماهنگی ایجاد شده است که شورای هماهنگی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، انتظامی و قضایی برخی از آنها هستند.

وی خاطر نشان کرد: به طور مثال برای هماهنگی بین نهادهای تصمیم گیرنده و تاثیر گذار در عرصه ورزش مانند سازمان ورزش شهرداری تهران، سازمان تربیت بدنی، تشکل های غیر دولتی و... شورای هماهنگی ورزشی در منطقه ایجاد شده که این شورا با حضور نمایندگان دستگاه های مسئول و نمایندگان شهرداری منطقه تشکیل جلسه خواهد داد تا ضمن بررسی وضعیت و مشکلات از چند باره کاری یا اقدامات ضد و نقیض جلوگیری کرده و با هماهنگی کامل نسبت به توسعه فضاها و امکانات ورزشی اقدام کنند.

تمامی واحدهای تجاری و مسکونی نواب می توانند برای دریافت پایان کار اقدام کنند

شهردار منطقه 10 درادامه در مورد ارایه پایان کار به واحد های تجاری و مسکونی نواب نیز گفت : تمام واحد های ساختمانی تجاری و مسکونی می توانند برای دریافت پایان کار اقدام کنند و آمادگی کامل برای صدور پایان کار تمام واحدهای مسکونی و تجاری نواب وجود دارد.

وی افزود: صدور پروانه ساخت در شهرداری منطقه 10 مانند سایر مناطق در سال جاری کاهش یافته است ، چنانچه در سال گذشته نسبت به صدور بیش از 800 پروانه ساخت اقدام شد اما امسال حدود 300 پروانه ساخت صادر شده است.

مهندس حسینی همچنین در مورد طرح تعریض خیابان امام خمینی (ره) گفت: تسهیلات ویژه ای برای تعریض خیابان امام خمینی (ره) در نظر گرفته شده است تا مالکین با استفاده از این تسهیلات نهایت همکاری را برای تعریض خیابان امام خمینی(ره) داشته باشند.

شهردار منطقه 10 خاطر نشان کرد: از سال 87 تا کنون در مجموع برای تعریض خیابان امام خمینی(ره) و همچنین ادامه بزرگراه یادگار امام 5 هزار و 727 متر مربع از املاک منطقه تملک شده است.

شهرداری تهران

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم مهر 1388ساعت 7:19  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بازسازي بافت فرسوده مشهد 30 سال زمان می‌خواهد

بازسازي بافت فرسوده مشهد 30 سال زمان می‌خواهد
کلانشهرها- كاملیا مافی:
دهه 70 بود كه موضوع نوسازی بافت فرسوده شهری از سوي شهردار آن زمان مطرح شد

و اينگونه عنوان شد كه با توجه به اعتبار دریافتی شهرداری به‌زودی نوسازی این مكان آغاز می‌شود.   اما اكنون بیش از 10 سال از زمان این تصمیم می‌گذرد و متاسفانه همچنان بافت‌هاي فرسوده به‌عنوان يك مسئله بغرنج و حل نشده باقي مانده و ذهن همه مديران را درگير خود كرده است.

همچنین با توجه به اینكه شهر مشهد بيشترين حاشيه‌نشين را در سطح كشور به خود اختصاص داده ضروری به نظر مي‌رسد تا تدبیر ويژه‌اي برای بهسازي این بافت‌ها صورت گیرد. از این رو به سراغ عباس شیر محمدی رئیس كمیسیون فنی، عمرانی و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر مشهد و عضو كميسيون برنامه و بودجه اين شورا رفتیم و با او به گفت‌وگو پرداختیم. آنچه می‌خوانید حاصل این گفت‌وگو است.

  • جناب شیرمحمدی بافت‌های فرسوده مشهد بیشتر در كدام مناطق شهر پراكنده شده است؟

بافت‌های فرسوده شهر مشهد بیشتر در پیرامون حرم مطهر، قسمت مركزی شهر، شمال شهر، خیابان‌های منتهی به حرم، شرق و غرب و میانه غربی شهر (قلعه آب كوه) پراكنده شده‌اند كه حدوداً مساحتی بالغ بر 2 هزار هكتار دارند.

  •  شورا و شهرداری چه تمهیداتی برای این بافت‌ها اندیشیده‌اند؟

شهرداری، شورا و آستان قدس رضوی برای حذف این بافت‌ها برنامه‌های زیادی را پيش‌بيني كرده‌اند اما متاسفانه به‌دليل برخی مشكلات، توفیق در این زمینه حاصل نشده است و با گذشت بيش از 14 سال از آغاز طرح اصلاح بافت فرسوده پيرامون حرم مطهر امام رضا (ع)، با وجود سرمايه‌گذاري صورت گرفته باز هم كار خاصی صورت نگرفته است.

  •  چرا با وجود برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، روند نوسازی این بافت‌ها به‌صورت لاك‌پشتی حركت مي‌كند؟

بحث ریزدانگی خانه‌ها، تعلق‌خاطر افراد سنتی ساكن در این مناطق به این بافت‌ها و خانه‌های خود، ضعف مالي اقشار ساكن در این مناطق و... باعث شده تا این برنامه‌ها  به كندی پیش برود و البته از سوی دیگر برخي بی‌توجهی‌ها نیز به این موضوع دامن زده
 است.

 زیرا برخي مسئولان بدون توجه به مردم این مناطق این برنامه را تدوین می‌كنند و يا در نظر نمی‌گیرند كه آن دسته از اقشار كم‌درآمد كه بیشتر هم در این مناطق ساكن هستند بدون داشتن سرپناه مناسب نمی‌توانند محل زندگی خود را ترك كنند، به علاوه از آنجایی كه بیشتر این خانه‌ها در مسير برخي طرح‌ها قرار گرفته‌اند نمی‌توانند مجوزی هم برای نوسازی دریافت كنند و تنها باید خانه‌ها خود را واگذار و آن منطقه را ترك كنند.

  •  برای نوسازی این بافت‌ها چه مقدار هزینه و زمان لازم است؟

 برای اصلاح این بافت‌ها به 20 تا 30 سال زمان نیاز داریم و البته این زمان با در نظر گرفتن بازه موفق در شرایط ایده‌آل و معقول است. در مورد هزینه هم باید بگویم كه به سیاست كلی اجرا‌كننده بستگی دارد.

اما براي اصلاح بافت پيرامون حرم مطهر رضوي كه مساحتی بالغ بر250 هكتار دارد، مطابق با طرح‌هاي جامع و تفضيلي شهر مشهد به بيش از 7 هزار ميليارد تومان سرمايه، نياز است كه باید از سوی بخش خصوص تامين شود.

  •  آیا قرار است همه بافت‌ها از بین برود و یا بخشی از آن مرمت و به‌عنوان میراث تاریخی مورد بهره‌برداری قرار مي‌گیرد؟

اساس این برنامه‌ها مبنی بر این است كه تمامی بافت‌های فرسوده حذف شوند و به جای آنها مراكز اقامتی و تجاری و ساختمان‌های چند طبقه و چندمنظوره ایجاد شود.

  • یعنی هیچكدام از آنها حتی منطقه قلعه آب كوه را هم نمی‌توان به‌عنوان آثار تاریخی نگه داشت و از آن به‌دليل ارزش‌هاي خاصش حفاظت كرد؟

خیر چرا كه اين منطقه ارزش تاریخی چندانی ندارد و تنها يك درصد از این بافت‌ها را می‌توان ارزشمند برشمرد. بافت‌هایي همچون برخی از كاروان سرا‌های اطراف حرم و محله نوقان. هر چند كه این مراكز عمومیت ندارد اما می‌توان با برخی از اقدامات سبك تر این مناطق را زنده نگاه داشت و فرهنگ كهن و سنتی این مناطق را حفظ كرد اما در هر حال برای انجام این كار به برنامه‌های دقیق‌تری نیاز است.

همشهری استانها

تاریخ درج: 14 مهر 1388 ساعت 11:47 تاریخ تایید: 15 مهر 1388 ساعت 00:02 تاریخ به روز رسانی: 15 مهر 1388 ساعت 00:04
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم مهر 1388ساعت 10:45  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

کمیته راهبردی نوسازی منطقه 9 تشکیل شد

 

شهردار منطقه 9 و رئیس هیئت مدیره شرکت نوسازی بافت فرسوده این بخش از پایتخت از تشکیل کمیته راهبردی نوسازی این منطقه خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 9 ، مهندس علیرضا جعفری ، شهردار منطقه ، با بیان این مطلب هدف از این اقدام را سرعت بخشی به فرآیند نوسازی بافت فرسوده که بزرگترین مشکل این بخش از ابر شهر تهران به شمار می رود، دانست.

این گزارش حاکی است شهردار منطقه 9 در ادامه به برگزاری نشست های متعدد در نخستین روزهای فعالیت این کمیته با حضور اعضای آن اشاره کرد و افزود:«معضل بافت فرسوده، پدیده ای قابل اغماض و مسامحه نیست و به منظور رفع آن می بایست با سرعت، دقت و انجام فعالیت های مبتنی بر مطالعات کارشناسانه، گام برداشت.

رئیس هیئت مدیره شرکت نوسازی بافت فرسوده منطقه9، در ادامه به شهروندان ساکن این بخش از پایتخت قول داد تا در آینده ای نزدیک شاهد بروز تحول چشمگیر و مشهود در زمینه نوسازی بافت فرسوده در منطقه محل زندگی خود باشند.

شهرداری تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم مهر 1388ساعت 10:42  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بافت فرسوده مهمترین معضل شهرداری منطقه 20 است

 

شهردار منطقه 20 بافت فرسوده را مهمترین معضل مدیریت شهری این منطقه عنوان کرد.  

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 20 مجتبی عبدالهی شهردار منطقه گفت : این منطقه  یکی از مناطق قدیمی شهر تهران  محسوب می شود و بافت مسکونی بسیار فرسوده ای دارد که  این امر  در حال حاضر یک تهدید محسوب می شود.

عبدالهی با بیان این مطلب که یک چهارم منطقه را بافت فرسوده تشکیل می دهد راهکارهای ارائه شده برای رفع مشکل را برشمرد و گفت: طبق برآورد سازمان  نوسازی شهرداری تهران ،  2 محله ولی آباد و جوانمردقصاب در اولویت نوسازی قرار گرفته اند که املاک فرسوده ای که در این محلات قرار دارند از تخفیف و تقسیط عوارض ساخت و ساز بهره مند می شوند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد : راهکار دوم طرح تجمیع پلاک ها ست که از این طریق اهالی یک  معبر می توانند با  توافق یکدیگر خانه های کمتر از 100 مترمربع را که در کوچه های کم عرض واقع شده است را تخریب و به صورت یک مجتمع چند طبقه احداث کنندکه در  این طرح علاوه بر اینکه مشکل کوچه های غیراستاندارد و  کم عرض مرتفع می شود ، هزینه های ساخت  و ساز نیز به نسبت مشارکان تعدیل می شود.

عبدالهی در بیان راهکار سوم افزود : طرح خانه به خانه طرح دیگری برای نوسازی بافت فرسوده است که در این روش با مشارکت سرمایه گذاران خصوصی می توانیم خانه های کوچک و فرسوده را تملک و در ازای آن واحدهای مسکونی نوساز را در  اختیار آنان قرار دهیم .

شهرداری تهران

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم مهر 1388ساعت 18:25  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بسترسازی نهضت بهسازی ونوسازی بافت های فرسوده شهری

نویسنده دکتر محمد آئینی   

سطح وسیع بافت های فرسوده شهری نیازمند بهسازی  ونوسازی ومیزان بسیار بالا ی سرمایه گذاری مورد نیاز و عدم کارآیی نسبی روش های بکار رفته تاکنون، لزوم ارائه طرح  نو  یا  طرحی دیگر بیش از پیش نشان می دهد.طرح جدید  باید  بر پایه های زیر استوار گردد...

 

زمینه مشارکت آحاد مرتبط با امربهسازی و نوسازی وکارجمعی آن هارافراهم نماید.- اصول محوری عدم تصدی گری دولت وعدم اتکا به منابع محدود درآمدعمومی دولت تجهیز منابع بخش خصوصی ونقش پررنگ ترمدیریت شهری کاملا رعایت گردد.- بستر و زمینه نهضت مقدس بهسازی ونوسازی شهری رافراهم نماید.اصول و زمینه های  فوق لزوم رویکردی جدید و نگاهی متفاوت از قبل را خاطر نشان می نماید و بر ضرورت فراهم نمودن بسترها و زیرساخت ها و ساختارهای مدیریتی انجام کار تأکید می نماید. تا سا ختار های مدیریتی، زیر ساخت ها وبستر امربزرگ بهسازی و نوسازی شهری فراهم  نگردد نمی توان امید داشت که برنامه ها وطرح های مربوط تحقق یابند ویا حتی شاهد پیشرفت هرچند اندک باشند اما سوال اساسی این است که این کارعظیم نیازبه چه زیر ساختها یا بستری دارد؟

 

به نظر می رسد لازم است در چهار زمینه زیر مقدمات کار فراهم گردد.1ـ بهسازی و نوسازی شهری ،کاری تدریجی وسلولی ودرحد واحد های همسا یگی است که باید درسطح محله مدیریت گردد. همان طوری که امورآموزشی بهداشتی فرهنگی ومذهبی که با آحاد خانواده ها سرو کاردارد.خودرا تاحد محله ها  جزء  نموده و در هرمحله متناسب با نیازمدرسه، مرکزدرمانی، مرکزفرهنگی  و مسجد ساخته شده است و مردم خدمات مورد نیاز را این مراکزدردسترس خود استفاده می نمایند.در محله های فرسوده نیز مردم  نیاز به ارائه خدمات مرتبط با امر بهسازی و نوسازی به شرح ذیل دارند.ارتقاء آگاهی مردم نسبت به کیفیت و وضعیت فعلی محل زندگی شان و کیفیت زندگی شهری مطلوب ارائه خدمات فنی لازم از جمله تهیه نقشه های ساختمانی و اجرایی و نظارت بر ساخت وساز ، تجمیع وپروانه نوسازی و تراکم معرفی سازنده ی مناسب  و ارائه خدمات مربوط افراز و پایان کار و اخذ سایر مجوزات و حق الامتیازها و انشعابات پیگیری حرفه ای  برای ارائه خدمات و اخذ معافیت ها وتسهیلات قانونی از بانک ها وشهرداری ها وسایردستگاه ها ی وظیفه مندمعرفی شریک سرمایه گذار و نظارت برانعقاد واجرای قراردادهای  فیمابین آنهابصورت خلاصه ، باید در سطح هر محله دفتری خدماتی از جنس مردم و عیر دولتی شکل گیرد.قانون گذار اقدام در خصوص به کارگیری چنین تشکیلاتی را به عهده شورای اسلامی هر شهر و شهرداران گذاشته است و دولت نیز می تواند حمایت های لازم را به عمل آورد.2- در محدوده های طرح های نوسازی باید  به نحوی مدیریت واحد شکل گیرد و چاره ای جز این وجود ندارد.مردم نباید بین دستگاه های حاکمیتی ملی،محلی و شبه حاکمیت سرگردان بمانند.اختلاف نظر ها باید قبل از ورود به اجرای طره نوسازی رفع شده باشد.به عبارت دیگر مردم از بخش حاکمیت باید حرف واحدی را بشنوند.شاید بهترین گزینه اعطای نمایندگی و تفویض همه ی اختیارات قانونی به مدیر نوسازی محله (موضوع بند قبلی) از سوی همه دستگاه های مربوط است.3- تأمین مالی هنگفت موزد نیاز سرمایه گذاری و رفع موا نع مشارکت گسترده آحاد مرتبط با بهسازی و نوسازی،نیازمند حضور و تشکیل نهادهای مالی مختلف و ابداع ابزار های مالی و سرمایه گذاری نوین نظیر سهیم نمودن مردم در پروژه ها با هر توان مالی و لو بسیار اندک در حد یک هزار ریال می باشد.(در حال حاضر صرفا امکان خرید سهام شرکت ها وجود دارد) لذا نهادسازی مالی  باید به عنوان یک اقدام پایه ای مورد توجه و حمایت قرار گیرد.4- برای توانمند سازی و تشویق ساکنان ، مالکان،سازندگان و سرمایه گذاران از سوی بخش حاکمیت (دولت ،شهرداری ها و سیستم بانکی و مالی و اعتباری کشور ) بسته حمایتی موثر تدارک  شود. اعطای تسهیلات بانکی بلندمدت و ارزان قیمت به پروژه های نوسازی (نه صرفا مسکونی) و معافیت در پرداخت کلیه عوارض نوسازی وتراکم مازاد ساخت و مالیات های موضوعه و مصالح یارانه ای  از جمله حمایت ها خواهد بود.اما در موثر بودن آن باید دقت نمود.شاید به جای همه ی اینها پرداخت مستقیم و ریالی به ازای تخریب  واحد فرسوده نظیر تحویل خودروی فرسوده موثرتر باشد.5- به رغم جدی بودن خطر در کشور ما،  هیچگونه الزام قانونی برای مقاوم سازی و نوسازی واحد های فرسوده توسط مالکان واحد های فرسوده وجود ندارد.از سوی دیگر چنانچه اکثریت مالکان واحد های فرسوده  در یک محله حاضربه مشارکت با یک سرمایه گذار شدند هیچ الزام قانونی  برای مشارکت اقلیت (حتی اگر مالک یک حبه از یک دانگ یک واحد فرسوده باشد)  وجود ندارد.لذا رفع موانع قانونی و وضع الزامات قانونی  به عنوان یک مقدمه واجب در جهت حفظ مصالح و منافع عمومی ضروری است.

 

   شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم مهر 1388ساعت 18:19  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بهسازي بافت‌هاي فرسوده به عنوان طرح ملي اعلام شود

بهسازي بافت‌هاي فرسوده به عنوان طرح ملي اعلام شود - عصر اقتصاد، جهان اقتصاد، جهان صنعت14/6/88

محمد آييني معاون برنامه ريزي و توسعه شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري اظهار كرد: بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده از چندين منظر داراي اهميت است. وي با اشاره به اينكه نوسازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده از منظر اقتصادي نيز ضرورت دارد، خاطرنشان كرد: گسترش شهر، ايجاد شهرهاي جديد در اطراف شهر مادر و استفاده  از ظرفيت‌هاي موجود شهر ، از راه‌هاي اسكان جمعيت اضافه شهرها به شمار مي رود و مي‌توان گفت استفاده از ظرفيت‌هاي موجود در شهر در مقايسه با دو راهكار ديگر مزيت‌هاي نسبي و اقتصادي بالاتري دارد و بنا به محاسبات 40 درصد صرفه اقتصادي و كاهش هزينه را در پي دارد.

وزارت مسکن و شهرسازی

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم مهر 1388ساعت 18:18  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

آغاز ارائه تسهيلات تشويقي براي رونق ساخت و ساز

 

آغاز ارائه تسهيلات تشويقي براي رونق ساخت و ساز
تسهيلات- گروه شهري:
معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران از آغاز ارائه تسهيلات تشويقي در مناطق به‌منظور رونق ساخت‌و ساز خبر داد و گفت:

طي دستورالعملي، شهرداران مناطق 22گانه مكلف به ارائه تسهيلات تشويقي در راستاي رونق ساخت‌وساز در شهر تهران شدند.هيربد معصومي با بيان اين مطلب گفت: طي بخشنامه‌اي از همه شهرداران مناطق 22گانه تهران خواسته شده تا از اين پس درچارچوب مجوز شوراي اسلامي شهر، نسبت به ارائه تسهيلات تشويقي به مالكان اقدام كنند.

وي با اشاره به لايحه تصويب شده در شوراي اسلامي شهر در اين زمينه، افزود: به‌منظور تشويق بخش خصوصي و عمومي شهروندان تهراني به فعاليت در امر ساخت و ساز و حمايت از رونق بازار زمين و مسكن در حوزه اقتصاد شهري، مصوبه‌اي ابلاغ شده كه براساس آن به‌مدت يكسال به متقاضيان دريافت پروانه ساختماني، درصورت پرداخت نقدي عوارض مرتبط با صدور پروانه ساختماني شامل عوارض زيربنا، تراكم، تغييركاربري، پذيره، پيش آمدگي و حق تشرف، 25 درصد پاداش به‌عنوان جايزه خوش حسابي تعلق گيرد.

معصومي خاطرنشان كرد: بر اين اساس همچنين وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، دستگاه‌ها، شركت‌هاي دولتي و وابسته به دولت، نهادها و مؤسسات عمومي غيردولتي نيز از 50درصد جايزه خوش حسابي برخوردار مي‌شوند.

پيش از اين نيز علي محمد پورزرندي، معاون مالي و اداري شهرداري تهران، ضمن تشريح اين تسهيلات، استفاده از آن را محدود خواند و تاكيد كرد: مهلت برخورداري از اين تسهيلات به هيچ عنوان تمديد نخواهد شد.

وي با بيان اينكه با اين حمايت مي‌توان اميدوار بود كه ساخت‌وساز شهر تهران بعد از ركودي يكساله رونق دوباره يابد، افزود: با رونق بخش ساخت و ساز كشور بيش از 400 صنعت كه به‌طور مستقيم و غيرمستقيم با اين بخش در ارتباط هستند از ركود اقتصادي خارج خواهند شد.

پيش از اين شهرداري تهران تسهيلات ديگري نيز براي وصول مطالبات خود در نظر گرفته و اعلام كرد. براساس اين طرح و به‌منظور تشويق مؤديان در پرداخت مانده بدهي خود به شهرداري تهران، افرادي نيز كه تا پايان دي ماه امسال به‌صورت نقد عوارض خود را پرداخت كنند مشمول 20 درصد تخفيف جايزه خوش‌حسابي مي‌شوند.

همچنين چنانچه مؤديان، چك‌هاي برگشت‌خورده خود را پرداخت كنند نيز مشمول 20 درصد تخفيف خوش حسابي شهرداري در سال مي‌شوند.اين امتيازات درحالي اعلام مي‌شود كه به گفته مديركل تدوين ضوابط و نظارت بر صدور پروانه‌هاي ساختماني شهرداري تهران، در حال حاضر سرمايه‌گذاري‌هاي كلان براي ساخت مسكن با احتياط و آهستگي معناداري انجام مي‌شود.

تاریخ درج: 7 مهر 1388 ساعت 21:25 تاریخ تایید: 7 مهر 1388 ساعت 22:29 تاریخ به روز رسانی: 7 مهر 1388 ساعت 22:48
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم مهر 1388ساعت 12:25  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

آمادگی منطقه 9 برای تعامل با مراکز علمی در زمینه بافت فرسوده

 

شهردار منطقه 9 و رییس هیئت مدیره شرکت نوسازان این بخش از پایتخت از آمادگی مدیران و مسئولان شهری در حوزه بافت فرسوده در این منطقه از تبادل نظر و همفکری با کانون های علمی- دانشجویی با هدف تبادل تجربیات در خصوص مقوله نوسازی بافت فرسوده خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه9، مهندس علیرضا جعفری، با بیان مطلب این عنوان کرد : در این راستا فعالیت هایی نیز صورت گرفته که اولین گام آن را راه اندازی کمیته دانشجویی شرکت نوسازان این منطقه تشکیل می دهد.

وی برقراری ارتباط میان محیط های علمی با فضای مدیریت شهری را نیاز جامعه امروز دانست و از هر گونه پیشنهادی که به استحکام این ارتباط کمک کند استقبال کرد.

جعفری در ادامه افزود : اجرای برنامه هایی برای استفاده از پتانسیل دانشگاه ها و دانشجویان را در نظرگرفته ایم که با استقبال کانون های دانشجویی نیز مواجه شده است.

شهرداری تهران

لطفاْ جهت ارتباط با مدیر عامل شرکت نوسازان منطقه ۹ نظر خود را در قسمت نظرات درج کنید!

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم مهر 1388ساعت 12:13  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

آمادگی تبادل نظر علمی و عملی شهرداری با مراکز تولید علم در زمینه رفع معضل بافت فرسوده

شهردار منطقه 9 و رییس هیئت مدیره شرکت نوسازان این بخش از پایتخت از آمادگی مدیران و مسئولان شهری در حوزه بافت فرسوده در این منطقه از تبادل نظر و همفکری با کانون های علمی- دانشجویی با هدف تبادل تجربیات در خصوص مقوله نوسازی بافت فرسوده خبر داد.

شهردار منطقه 9

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه9، مهندس علیرضا جعفری، با بیان مطلب فوق عنوان کرد در این راستا فعالیت هایی نیز صورت گرفته که اولین گام آن را راه اندازی کمیته دانشجویی شرکت نوسازان این منطقه تشکیل می دهد. بر این اساس وی برقراری ارتباط میان محیط های علمی با فضای مدیریت شهری را نیاز جامعه امروز دانست و از هر گونه پیشنهادی که به استحکام این ارتباط کمک کند استقبال کرد. مهندس جعفری در ادامه افزود:«اجرای برنامه هایی برای استفاده از پتانسیل دانشگاه ها و دانشجویان را در نظرگرفته ایم که با استقبال کانون های دانشجویی نیز مواجه شده است.»

منطقه 9شهرداری تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم مهر 1388ساعت 16:59  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

توسعه ی بقعه ی امام زاده عبدالله و زیدبن عباس (ع)

 

در تاریخ 5/7/88 جلسه ای با حضور شهردار منطقه 9 و نمایندگان سازمان اوقاف و شرکت نوسازان منطقه و مشاور طرح منظر محله امام زاده عبدالله با هدف توسعه ی بقعه ی امام زاده عبدالله و زیدبن عباس (ع) که از فرزندان بلافصل حضرت ابولفضل العباس (قمر بنی هاشم) می باشند، برگزار شد.

 مهندس علیرضا جعفری

ابتدا آقای مهندس جعفری شهردار منطقه در خصوص طرح منظر محله ی امام زاده و برنامه های منطقه جهت نوسازی بافت فرسوده این محله و بالا بردن سطح فرهنگی، معیشتی و آگاهی بخشیدن به مجاورین بقعه امام زادگان با رویکرد توسعه ی شهری و شهروندی رهنمود هایی ارائه نمودند. همچنین مقرر شد برنامه عملیاتی توسعه ی امام زاده در کوتاهترین زمان توسط دست اندرکاران تهیه و با فوریت به مرحله اجرا درآید و همچنین  قرار شد اقداماتی جهت جذب سرمایه گذاران برای ایجاد قطب گردشگری مذهبی و احداث فضاهای خدماتی، تجاری و رفاهی برای زائرین امام زادگان صورت پذیرد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم مهر 1388ساعت 11:0  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

روایت تازه از افزایش نرخ عوارض ساخت

روایت تازه از افزایش نرخ عوارض ساخت

گروه مسکن- سحرباباخانی: در حالي كه یکشنبه گذشته شورای شهر تهران لايحه افزایش بهای دفترچه معاملات املاک و مستغلات را برگشت داد و ازشهرداري خواست درشرايط فعلي عامل هرنوع افزايش هزينه ساخت‌وساز نباشد، اما روز گذشته معاون شهردار تهران از بررسي دوباره لايحه مذكور خبرداد.

معاون مالی اداری شهرداری تهران معتقد است همان طور که اقلامي‌چون بنزین هر ساله تحت تاثیر نرخ تورم افزایش پیدا مي‌کند، بهای دفترچه ارزش معاملات نیز باید از سال 84 تا به امروز تغییر و افزایش پیدا مي‌کرد.
حسین محمد پورزرندی در توضیح این مطلب به دنیای اقتصاد گفت: به دلیل آنکه پیشنهاد این افزایش بها به یکباره پس از 4 سال به شورا ارائه شده است، رقم 5/15‌درصد کمي‌ بالا به نظر مي‌رسد، ولی این افزایش طبیعی است.وی همچنین اظهار امیدواری کرد که با افزایش بهای ارزش معاملات املاک تهران که در هر منطقه به شکل متفاوتی محاسبه مي‌شود، موافقت شود. این در حالی است که در صورت توافق شورای شهر تهران با این مصوبه، عوارض ساخت و تراكم كه براساس دفترچه معاملات املاك محاسبه مي‌شود، افزايش پيدا كرده و به طور قطع هزينه ساخت و ساز نیز افزایش پیدا مي‌كند.
فروش اوراق مشارکت تضمین مي‌شود
به گزارش دنیای‌اقتصاد، معاون مالی اداری شهرداری تهران در ادامه با اعلام زمان قطعی فروش اوراق مشارکت بافت‌های فرسوده گفت: پس از 2 هفته تاخیر 400‌میلیارد تومان اوراق مشارکت نوسازی بافت‌های فرسوده تا پایان مهرماه امسال توسط بانک پارسیان، سپه و ملی به فروش مي‌رسد.
حسین محمد پور زرندی با تاکید بر این مطلب که با سود 5/16‌درصدی این اوراق احتمال استقبال از فروش آنها به شدت کاهش پیدا مي‌کند، گفت: شهرداری امیدوار بود که در این رابطه مورد حمایت دولت محترم قرار گرفته و سود این اوراق افزایش پیدا کند، ولی این امر محقق نشد و به همین دلیل چندان به فروش این اوراق و استقبال مردم امیدوار نیستیم.
وی با اشاره به اهمیت موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده توضیح داد: در صورتی که پیش‌بینی ما درست بوده و این اوراق به فروش نرسند یک شرکت زيرمجموعه يكي از بانك‌ها تضمین کرده که این اوراق را خریداری نموده و 400‌میلیارد تومان را به سازمان نوسازی پرداخت کند تا این رقم به شکل مستقیم در نوسازی بافت‌های فرسوده پایتخت هزینه شود. معاون مالی اداری شهرداری تهران همچنین شرایط اقتصادی و سیاسی (شرایط پس از انتخابات) را از عوامل مهم در تاخیر اجرای این طرح دانست.

دنیای اقتصاد


+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم مهر 1388ساعت 7:58  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تحويل 2‌هزار واحد مسكوني تا پايان سال در بافت فرسوده

تحويل 2‌هزار واحد مسكوني تا پايان سال در بافت فرسوده
گروه مسكن- سحرباباخاني: براساس آمارهاي شهرداري سالانه در تهران 109‌هزار واحد مسكوني ساخته مي‌شود كه اين رقم معادل 7‌درصد ساخت‌وسازهاي كل كشور است.

سازمان نوسازي شهرداري تهران گزارشي در اختيار «دنياي اقتصاد» قرار داده كه در آن تعداد پروانه‌هاي ساختماني صادر شده در اين كلان‌شهر طي 8 سال اخير آمده است.براساس اين گزاش از سال 80 تا 87 در كل شهر تهران 136‌هزار و 581 فقره پروانه ساختماني صادر شده است. كه اين پروانه‌ها 876‌هزار و 443 واحد مسكوني جديد به تهران اضافه كرده است.بنابراين در 8 سال گذشته سالانه 109‌هزار و 555 واحد مسكوني جديد به پايتخت افزوده شده است.
آمارهاي بانك مركزي از اوضاع ساخت‌وساز در كل كشور نشان مي‌دهد سالانه به‌طور متوسط حدود 700‌هزار واحد مسكوني در كشور ساخته مي‌شود.به گزارش دنياي اقتصاد، سهم بافت‌هاي فرسوده از ساخت‌وساز در تهران 14‌درصد است؛به طوري كه سالانه 15‌هزار و 213 واحد مسكوني در بافت‌هاي فرسوده نوسازي مي‌شود.
شهرداري تهران امسال نيز 2هزار واحد مسكوني در اين بافت‌ها را تحويل مي‌دهد.
محمود میریان، معاون سازمان نوسازی شهرداري در توضیح وضعیت موجود به «دنیای اقتصاد» گفت: باشرایط کنونی تهران تا سال 1404 تبدیل به یک شهر جهانی نمی‌شود؛ چراکه بر اساس طرح جامع تهران که سال 86 به تصویب رسیده کلان شهر تهران باید ظرف 16 سال آینده تبدیل به یک شهر جهانی شود، ولی با وجود این میزان بافت فرسوده و روند رو به رشد آن رسیدن به این چشم‌انداز چندان ساده به نظر نمی‌رسد و اگر این بافت‌ها روند رو به رشد خود را ادامه دهند، یکی از موانع جهانی شدن به شمار می‌آید.
وی معتقد است که در رابطه با بافت‌های فرسوده پیشگیری از نوسازی مهم‌تر است؛ چراکه پر کردن خلاء موجود کار دشوارتری به نظر می‌رسد.
5‌درصد تهران فرسوده است
بنا به تعریف معاون سازمان نوسازی اگر یک منطقه سه خصوصیت ناپایداری، نفوذ ناپذیری و ریزدانگی را داشته باشد جزو بافت فرسوده محسوب می‌شود که با در نظر گرفتن این تعاریف 3268 هکتار بافت فرسوده در پایتخت وجود دارد که از این میزان 4990 بلوک شناسایی شده است.
بر اساس آمار اعلام شده در این مساحت 268‌هزار و 786‌واحد مسکونی وجود دارد، یعنی حدود 5‌درصد از مساحت تهران را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد و بر اساس مصوب شورای‌عالی شهرسازی ایران 15‌درصد مردم در این مساحت زندگی می‌کنند و 11‌درصد واحد‌های مسکونی در این محدوده فرسوده شده‌اند.
میریان درباره نحوه اسکان جدید ساکنین بافت‌های فرسوده در این مناطق گفت: اگر در نظر داشته باشیم که حدود 257‌هزار خانوار در این بافت‌ها ساکن هستند ما می‌توانیم (با کسر 20‌درصد واحد‌های خدماتی و توسعه معابر) 688‌هزار واحد مسکونی در این مناطق بسازیم.
وظایفی که عمل شده امکاناتی که محقق نشده
در رابطه با بافت‌های فرسوده سوالی که همیشه مطرح بوده مسوولیت سازمان‌های مربوطه و کوتاهی‌های انجام گرفته در این زمینه است که مهم‌ترین عامل سکته و توقف نوسازی به شمار می‌آید و مهم‌ترین مرجع در این باره وزارت مسکن و شهرسازی است.محمود میریان درباره نحوه همکاری این نهاد با سازمان نوسازی توضیح داد: وزارت مسکن و شهرسازی مسوولیت برنامه‌ریزی و راهبری بافت‌های فرسوده کل کشور رابه عهده دارد به همین دلیل در سیاست گذاری و تصویب طرح‌ها، تامین تسهیلات مالی از بانک‌ها و اخذ مصوبات از دولت و مجلس برای تسهیل نوسازی برنامه کلانی دارد و تا به امروز نیز همکاری لازم را با این سازمان داشته است؛ ولی در حال حاضر در حوزه اجرا مشکلاتی وجود دارد؛ چراکه تنها خانه‌های مردم در این مناطق نیاز به نوسازی ندارند بلکه فرهنگ و زندگی اقتصادی آنها نیز نیاز به بازنگری دارد و این اقدام گسترده نیازمند پشتیبانی همه جانبه دولت و سایر سازمان‌ها و نهاد‌های مرتبط است و نباید با نگاه یک جانبه به سازمان نوسازی پیش رفت.
نیاز به قوانین الزام‌آور برای تسهیلات بانکی
معاون سازمان نوسازی در ادامه درباره امکانات موردنیاز این سازمان یادآور شد: ما نمی‌توانیم با اختیارات ارائه شده به صورت مستقیم به بافت‌های فرسوده ورود پیدا کنیم و این وظیفه وزارت مسکن و شهر‌سازی است.وی افزود: به دنبال این جریان باید به دنبال قوانین الزام آور برای تسهیلات بانکی باشیم، چراکه در فصل 8 آیین‌نامه ساماندهی مسکن مستقیما به رسیدگی به بافت‌های فرسوده اشاره شده است و با در نظر گرفتن این نکته که برای اصلاح معابر و تامین فضاهای خدماتی 10‌میلیارد تومان (برای هر هکتار) و برای نوسازی فضاهای مسکونی 8‌میلیارد تومان (برای هر هکتار) نیاز داریم، می‌توان از وزارت مسکن و شهرسازی انتظار داشت که برای تامین 59‌هزار میلیارد تومان هزینه مورد نیاز برای 3268‌هکتار بافت فرسوده شناسایی شده، همکاری بیشتری با این سازمان داشته باشد.
آمار برداشت شده اشتباه است

معاون سازمان نوسازی درباره آمار تحویل 400 واحد مسکونی بعد از 8 سال گفت: این آمار غلط است؛ چراکه 8 سال زمان صرف نشده بلکه این زمان 3 سال بوده و به دلیل اینکه از بسیاری از منازل تکمیل شده آماری وجود ندارد، لذا برای آنها پایان کار صادر نشده است، ولی باید به این نکته توجه داشت که از سال 80 تا 87، 26‌هزار و 14 پروانه صادر شده است که از این میان 121‌هزار و 704 واحد مسکونی و 10‌میلیون و 728‌هزار متر مربع واحد تجاری و خدماتی بوده است.وی درباره میزان تاثیر طرح‌های جانبی توضیح داد: فروش متری مسکن و انتشار اوراق مشارکت دو طرح مکمل برای نوسازی بافت‌های فرسوده هستند و نمی‌توان چندان بر روی رقم فروش آنها حساب کرد. در این میان راه‌حل اصلی مشارکت مردمی برای شخصی‌سازی و همکاری انبوه‌سازان است که جزئیات این همکاری به زودی اعلام می‌شود.

دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم مهر 1388ساعت 21:36  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بافت‌هاي فرسوده

برخورد نزديك از نوع سوم

برخورد نزديك از نوع سوم
مهندسی - مهندس جليل حبيب‌اللهيان:
بافت‌هاي فرسوده در شهرهاي ما با مسائل چندبعدي و چند انضباطي و بسيار پيچيده مواجهند.
با توجه به اين كه عملاً حدود دوازده سال است وارد مداخله در بافت‌هاي فرسوده شهرهاي كشور شده‌ايم، تاكنون دستاورد قابل قبولي به‌دست نياورده‌ايم. بايد كارهاي زيادي در اين مورد انجام دهيم. راه‌حل‌ها در زمينه‌هاي گوناگون بايد همه‌جانبه، بومي شده و در عين حال متنوع باشد.

تسهيلات متنوع پيش‌بيني شده در تبصره 6 قانون بودجه سال جاري كه تكامل يافته تبصره‌هاي مشابه در بودجه سال‌هاي قبل و در اجراي راهبردهاي مصوب در اسناد برنامه‌هاي سوم و چهارم توسعه است، علي‌رغم عدم موفقيت مطلوب در اين مهم، نشان دهنده توجه دولت و نظام به مسئله بهسازي، نوسازي و بازسازي بافت‌هاي فرسوده شهرها است.

اين باور كه هنوز كار جدي، قابل طرح و الگو از لحاظ مقياس و عملكرد در اين خصوص انجام نشده، يا حداقل ممكن است كارهاي خوبي در مقياس‌هاي كوچك در شهرهاي مختلف انجام شده باشد، اما از جامعيتي به عنوان الگو، براي استفاده در همه شهرهاي كشور برخوردار نيست.

يك واقعيت است در اواخر دهه هفتاد، شوراي عالي شهرسازي و معماري مصوباتي را صادر كرد، كه با رويكرد احياي بافت‌هاي فرسوده شهري و بازسازي، نوسازي و بهسازي آنها، تاكيد بر توسعه دروني شهرها داشت. چرا كه روند تحولات كالبدي اكثر شهرها بعد از انقلاب، در جهت گسترش افقي آنها و توجه به توسعه پيراموني شهرها جهت پيدا كرده بود.

فرايند برخورد با بافت‌هاي فرسوده يك جريان صددرصد تحقيق در عمليات است. نه فقط مي‌توانيم بينديشم، مطالعه كنيم و طرح تهيه كنيم و نه فقط مي‌توانيم بدون فكر و انديشه عمل كنيم. پژوهش، تحقيق و مطالعه كارآمد و مؤثر در امر مداخله در بافت‌هاي فرسوده شهرها در ميدان عمل به دست مي‌آيد. برخورد با اين مسئله، فرمول از پيش تعيين شده‌اي ندارد!

بافت‌هاي فرسوده شهرهاي ما در ابعاد اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و.... كالبدي با بافت‌هاي فرسوده شهري كشورهاي ديگر كاملاً متفاوت است. بدين ترتيب كاري را كه آنها انجام داده‌اند را نمي‌توان عيناً تكرار كرد ولي مي‌توان از تجربه‌هاي آنها و همراه با بومي‌سازي استفاده كرد.

راهبردهاي چشم‌انداز طرح جامع جديد تهران در مسئله بافت‌هاي فرسوده:

* حمايت و نظارت برنوسازي در بافت‌هايي كه نيازمند توان‌بخشي و مداخله محدود با اعمال سياست‌هاي تشويقي است از طريق ايجاد و به‌كارگيري نهادهاي مديريتي مناسب و مورد نياز.

* لزوم مداخله در بافت‌هاي فرسوده با تاكيد بر توانمندسازي و سازماندهي تشكل‌هاي محله‌اي براي مشاركت به شيوه‌هاي امكان‌پذير ضمن ايجاد مديريت‌هاي واجد شرايط و نهادسازي براي اين مداخلات با رويكرد حفظ و تداوم سكونت محله‌اي.

* تهيه طرح‌هاي ويژه توسعه يكپارچه براي محلات و بافت‌هاي فرسوده شهر (مصوب شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران) با رويكرد اقتصادي مؤثر و رعايت ملاحظات زيست‌محيطي، اجتماعي و فرهنگي و در شرايط تراز مالي صفر براي شهرداري تهران و با انجام مطالعات امكان‌سنجي مورد نياز قبل از تهيه طرح مداخله با بهره‌برداري از عرصه‌هاي ذخيره نوسازي شهري به طور همزمان در قالب طراحي واحد.

* اعمال سياست‌هاي تشويقي مؤثر براي تجميع اراضي و ساماندهي به منظور بهسازي و نوسازي بافت‌ها و ابنيه فرسوده.

* اعمال سياست‌هاي تشويقي براي بهسازي با مشاركت مردم در محدوده‌هايي كه نيازمند مقاوم‌سازي با حمايت، حفاظت، نگهداري، مراقبت، استحكام‌بخشي و تعمير است.

* بازسازي بافت‌هاي فرسوده كه نيازمند مداخله مؤثر به ويژه تأمين خدمات و زيرساخت‌ها با تجهيز منابع مالي و سرمايه‌گذاري است.

نحوه برخورد با بافت‌هاي فرسوده

در برخورد با بافت‌هاي فرسوده در جبهه‌هاي گوناگون و همزمان بايد عمل كرد. به دليل وسعت عظيم بافت‌هاي فرسوده در شهرهاي كشور (فقط در شهر تهران به تعبيري 14000 هكتار و به تعبير ديگري 3300 هكتار)، فرصت و زمان كافي نداريم. در اين رابطه چند كار اصلي را بايد توأمان و در عين سرعت و صحت انجام دهيم.

1 – توجه به قوانين و مقررات و فقدان آن
در اين مقوله نيازمند به يك قانون جامع در نحوه مداخله در بافت‌هاي فرسوده شهرهاي كشور هستيم، كه بايد توسط وزارت مسكن و با همكاري دستگاه‌هاي ديگر بويژه شهرداري اقدام گردد. در اين قانون حداقل بايد به دوازده سرفصل پرداخته شود. قانون مذكور بايد در درون خود منعطف باشد. همچنين در اجراي اين قانون شورايي كه اختيار تغيير و اصلاح موارد را داشته باشد، بايد شكل بگيرد و اين موضوعات را تكامل دهد. اين كاري است كه بايد در همه جبهه‌ها همزمان روي آن كار شود.

اين 12 عنوان بدون در نظر گرفتن تقدم و تاخر، مواردي هستند كه مي‌بايست براي تدوين قانون جامع نحوه مداخله در بافت‌هاي فرسوده مورد توجه قرار گرفته و براي هر كدام راه‌حل مناسب و اجرايي ارائه شود:

1 – ساختار مديريت مداخله و روش‌هاي آن؛

2 – طراحي و برنامه‌ريزي فرايند؛

3 – منابع مالي و فاينانس (مديريت منابع)؛

4 – نحوه تملك و فرآيند آن؛

5 – نحوه برخورد با تاسيسات زيربنايي و زيرساخت‌ها (وضع موجود قبل از مداخله، دوران مداخله و بعد از مداخله و بهره‌برداري جديد)

6 – نحوه و فرايند اجرا؛

7 – تجربه جهاني و بومي كردن؛

8 – مشاركت با تاكيد بر نقش محوري مردم و شهرداري‌ها؛


9 – حفظ ارزش‌هاي ميراث فرهنگي و تاريخي؛

10 – مسائل حقوقي – قضايي؛

11 – فرهنگ‌سازي و بسترسازي اجتماعي؛

12 – برنامه مالي – اقتصادي مداخله توأم با ايجاد انگيزه مشاركت و سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و نگاه تراز صفر از نظر شهرداري؛

2 – ايجاد مديريت ويژه در بطن
همانطوري كه عنوان شد، بايد بپذيريم مداخله در بافت‌ها يك پديده متنوع و از نوع تحقيق در عمليات است. بايد سازمان و يا مديريتي متناسب و كارآمد داشته باشيم كه در محل اردو زده و ابعاد گوناگون اين فرايند را مديريت كند.

ايجاد ساز و كار مديريتي، برنامه‌ريزي، طراحي و هماهنگي به‌صورت تعاملي، جزء الزامات كار است. در اين كار نيازمند مديريت ويژه‌اي در بطن كار هستيم.
براي بافت‌هاي فرسوده قبل از تهيه طرح بايد مديريت ايجاد كرده تا طرح و نحوه مداخله، از درون مديريت و از بطن بافت فرسوده و با توجه به ويژگي‌هاي خاص هر بافت و هر شهر علاوه بر ويژگي‌هاي عام، بيرون بيايد. در واقع طرح بايد ابراز كار مديريت و مداخله در بافت باشد نه اين كه مديريت ابزار و اجراي طرح باشد.

بنابراين اول، بايد اراده مداخله را داشته باشيم، دوم، بايد ساز و كار اين مداخله را فراهم كرده مديريت را مستقر كنيم. در اين صورت از دل اين نوع مديريت است كه برنامه و طرح اجرايي، واقع‌گرا و كارآمد و درست بيرون مي‌آيد.
تقدم و تاخر اين مطلب بسيار مهم است. تهيه كردن طرح بدون ايجاد ساز و كار مديريتي مناسب براي مداخله در بافت‌هاي فرسوده، كاري عبث و بيهوده است.

3 – ضمانت اجرايي
ضمانت اجرايي علاوه بر سازماندهي مداخله، تعيين متولي امر مداخله و استقرار مديريت مداخله با رويكرد تقدم مديريت و سازماندهي بر طرح و اجراي كار، مديريت جمعي و مشاركتي است. به دليل اين كه كار مقياس محلي دارد از منظر تولي‌گري، شهرداري و مديريت شهري بايد نقش محوري و اصلي داشته باشند و ساير دستگاه‌ها و عوامل ذي‌مدخل نيز با توجه به تجارب، جايگاه‌ها و مسئوليت‌ها و به لحاظ توانمندسازي و ايجاد ابزارها و ساز و كارهاي حمايتي حضور داشته باشند.

بايد در واقع، محوريت و مديريت كلان اين كار با شهرداري و با مشاركت دستگاه‌ها و نهادهاي ذي‌ربط اعم از دولتي (بويژه وزارت مسكن و شهرسازي، سازمان عمران و بهسازي شهري)، عمومي (حسب مورد نهادهاي محلي خاص)، خصوصي وNGOها، انجام گيرد. امر بازسازي، بهسازي و نوسازي در بافت‌ها، مديريت جمعي و مشاركتي(با تاكيد بر مشاركت مردمي) را مي‌طلبد و اين همان ضمانت اجرا ‌است.

4 – مورد توجه قراردادن انواع مداخله
تنوع بافت‌ها به گونه‌اي است كه انواع مداخلات را طلب مي‌كند، حتي در يك بافت واحد شايد لازم باشد انواع مداخله‌ها را انجام دهيم. در مداخلات قطعاً در جايي نياز به مداخله مستقيم داريم. مداخله مستقيم يا بنيادي حتماً نيازمند منابع مالي، مديريت واحد و كار جدي است.

مداخله مستقيم راه‌حل ساده‌اي نيست و بايد سعي كرد مقياس و حجم اين نوع مداخلات به حداقل ممكن كاهش يابد. تخريب كامل يك بافت با رويكرد نوسازي كامل هيچ وقت موفقيت‌آميز نبوده است، چرا كه نه توان كامل اين نوع مداخله وجود دارد و نه مي‌توان و صحيح است مردم را از محيط زندگي خود بيرون برانيم.

در عين حال اگر مداخله مستقيم در حد لازم انجام نشد عملاً بازسازي و نوسازي در بافت صورت نمي‌پذيرد. ولي اين مداخله بايد حداقل و در مقياس بسيار محدود و با رويكرد تحريك توسعه و بسترسازي براي كار اصلي توسط مردم و كارگزاران و با توانمندي مالي، مديريت و اجرايي كافي باشد.

5 – تملك
تجربه چندين ساله در امر مداخله در بافت‌هاي فرسوده نشان داده است كه بزرگترين اشتباه، تملك قبل طرح و برنامه است. در واقع، (اول) مديريت و سازماندهي (دوم)، طرح و برنامه و بعد تملك. تملك بايد همراه با برنامه‌هاي از پيش انديشيده شده باشد. در غير اين صورت مداخله با شكست مواجه مي‌شود.

يكي از دلايل عمده اين امر (تملك‌هاي گسترده) در بافت‌هاي قبل از هر اقدامي، نمايش جذب اعتبار براي سازمان‌هاي متولي يا مسئول از يك‌سو و توجه به به‌دست آوردن ارزش افزوده ناشي از مداخله و افزايش قيمت زمين و املاك، توسط سازمان‌هاي مذكور از سوي ديگر است. در واقع چون نگران بردن اين اضافه ارزش توسط مردم هستند، به جاي برقراري يك نظام مؤثر ديگر، كوتاه‌ترين و ساده‌ترين راه از نظر آنها تملك املاك مردم است؟!

6 – جايگاه واژگان در امر مداخله
براي مداخله در بافت‌ها عناوين بهسازي، بازسازي و نوسازي با تعريفي كه شوراي عالي شهرسازي و معماري مصوب كردند را نمي‌توانيم تعريف كامل و جامعي بدانيم. مداخله در بافت‌ها ابعاد مختلف اجتماعي، اقتصادي و... و از جمله كالبدي دارند كه رويكرد اصلي، توانمندسازي بافت شهري براي احياي زندگي پويا و بازگشت حيات شهري است كه به مرور زمان آن را از دست داده‌اند و توانايي توسعه درون‌زا ندارد. بايد، در اينجا اصل بر مشاركت مردم و بر سپردن كار به دست مردم و ساكنين استوار باشد، مگر، ضرورت بر انجام مداخله مستقيم و در حداقل نياز باشد.

هدف از مداخله مستقيم صرفاً بايد بسترسازي براي تحريك توسعه به عنوان مقدمه‌اي براي توسعه درون‌زا توسط مردمي كه رأسا قادر به انجام اين مهم نيستند، باشد. بايد اصولي را تعيين كنيم كه چگونگي مداخله را در بافت‌هاي مختلف مشخص كند. اين عنوان مي‌تواند هر چيزي باشد. چرا كه بازسازي، نوسازي و بهسازي فقط به مقوله كالبدي خلاصه نمي‌شود، بلكه مسائل اجتماعي، فرهنگي و... اقتصادي را نيز بايد مدنظر قرار داده و براي آن برنامه‌ريزي و چاره‌انديشي كنيم.

واژه‌هاي تعيين شده، تعريف ناقصي دارند و رسا نيستند، بايد به اصول كه همان توانمندسازي است، برگرديم. اين كار ابزارهاي خاص خود را مي‌طلبد. مي‌بايست با ايجاد انگيزه‌هاي اقتصادي و انگيزه زندگي دوباره در بافت‌ها باعث جلو رفتن خودبه‌خودي اين اقدام شويم.

7 – بسترسازي
بسترسازي (تحريك توسعه) براي اينكه كار اصلي توسط خود مردم و به طرق مختلف انجام شود، نيز نيازمند مديريتي ويژه و كارآمد مي‌باشد و ايجاد ساز و كار آن الزاماً برعهده نهادهاي عمومي نيست.

اين كار مي‌تواند توسط گروه‌هاي بخش خصوصي توانمندي كه هم قدرت ارتباط با مردم و تعاملات اجتماعي و هم توانايي مالي، فني – مهندسي و اجرايي را داشته باشند، انجام شود.
در واقع نيازمند به ايجاد، توسعه و توانمندسازي بنگاه‌ها و مجموعه‌هاي چند انضباطي (Developer) ، و در اندازه‌هاي مختلف براي عملي شدن اين اقدام هستيم كه البته نيازمند زمان و حوصله است.

8 – معجزه‌گري بخش خصوصي و مردمي
يكي از دلايل عملي نشدن اين فكر تا به حال، موضوع عدم ساماندهي مناسب و ايجاد سازمان‌هاي مسئول با تعريف ماموريت مشخص است، كه در قبل به آن اشاره شد و ديگر اين كه باور كنيم فقط بسترسازي با چنين رويكردي، حيطه توان‌بخشي عمومي و دولتي است و معجزه‌گر اين اتفاق، بخش خصوصي است.

با انگيزه‌هاي مادي، معنوي و اجتماعي بايد مداخله‌گران بخش خصوصي را تجهيز،‌ توانمند و تشويق كرده و به‌كارگيريم و بر كار آنها نظارت كنيم و در اين فرايند، طرح مداخله را بايد با مقتضيات توان مداخله و با مقتضيات ويژگي بافت تهيه كنيم چرا كه همانطوري‌كه گفته شد، يك طرح از پيش طراحي شده بدون ساز و كار مناسب براي مداخله نمي‌تواند جوابگو باشد.
بزرگترين اشتباه سازمان‌هايي كه مسئوليت امر مداخله در بافت‌هاي شهري را برعهده دارند، وارد شدن خود سازمان در امر مداخله است.

باز هم تاكيد مي‌كنم، در اين موضوع، مسئله سازماندهي و مديريت، مسئله مهمي در امر مداخله است، مديريت شهري و متوليان اين امر در شهرداري‌ها بايد شناخت كامل از پديده داشته باشند. هر كس، بدون تجربه مؤثر نمي‌تواند در اين امر موفق باشد. اين مهم ديگر تحمل سعي و خطا ندارد، سال‌هاست در بافت‌هاي شهري به اشتباه رفته‌ايم، ديگر كافي است؟!

9 – ايجاد جاذبه براي سرمايه‌گذاري و مشاركت بخش خصوصي
مداخله در بافت‌ها بايد سودآور باشد. اين سود در درجه اول براي Developer و در درجه دوم براي مردم (ساكنين) بايد وجود داشته باشد تا انگيزه تحول و مداخله ايجاد شود.
مديريت شهري و شهرداري‌ها، در بازتوليد نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري نبايد انتظار كسب درآمد از طريق ساخت و ساز در بافت‌ها را داشته باشند. مديريت شهري، برد خود را در شهر، بايد نوسازي و احياي بافت‌هاي فرسوده بداند (تراز صفر).

سوبسيدهاي دولت يكي ديگر از ابزارهاي مؤثري است كه مي‌تواند در اين زمينه تأثيرگذار باشد. در اين رابطه مسئله مهم ديگر، به‌اصطلاح تراز صفر در فرايند مداخله در بافت‌ها است، از مداخله در بافت كه به عمران و بهسازي مي‌انجام نبايد انتظار درآمدي براي شهرداري داشت و ليكن با سوبسيدهايي كه به جريان مالي و نقدينگي مورد نياز مداخله تزريق مي‌شود بايد سعي در حصول تراز صفر داشته باشيم، نه چيزي بگيريم و نه چيزي بدهيم.

بايد اجازه به اجرا درآمدن طرح‌ها را در قالب چارچوب‌هاي تنظيم شده به Developer ها بدهيم، كه با رعايت اصول شهرسازي و ضوابط كلي تعيين شده، تراز مثبت معقول براي خود و تراز صفر براي مديريت شهري ايجاد كنند.

اين پديده، نيازمند راه‌حل نو است و براساس رويه‌هاي شناخته شده مرسوم نمي‌توان با اين پديده مواجه شد.

10 – سخن پاياني
مجدداً مي‌گويم، براي تكميل و تدقيق سه معيار مصوب شوراي عالي شهرسازي و معماري نيازمند به شرح خدماتي هستيم كه با موضوع بافت‌ها به عنوان يك پديده صرفاً كالبدي برخورد نكند، بلكه مداخله به جاري شدن زندگي دوباره در اين بافت‌ها، با توجه به همه عوامل (اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و... از جمله كالبد) منجر شود.

اگر به ابعاد گوناگون قضيه نپردازيم، مداخله در بافت‌هاي فرسوده شهرها نه تنها ما را به هدف اصلي نمي‌رساند، بلكه منجر به ايجاد نوآبادها و گسترش حاشيه‌نشيني‌ها در اطراف شهر و جابه‌جايي و قشربندي اجتماعي جديد و مشكل‌ساز در شهرها به‌ويژه در كلان شهرها مي‌شود.

شهرداری قم

در همين رابطه و به عنوان جمله آخر و يك هشدار عرض مي‌كنم؛ امر مداخله همه جانبه در بافت‌هاي فرسوده شهر با ساخت و ساز انبوه مسكن در نقاط مختلف شهر و به‌نام طرح‌هاي بازسازي بافت‌هاي فرسوده و از محل اعتبارات آن، به بيراهه رفتن است، چرا كه ممكن است تعدادي مسكن بسازيم و عرضه كنيم، ليكن دردي از مسائل متعدد بافت‌هاي فرسوده دوا نخواهد كرد؟!

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم مهر 1388ساعت 18:41  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نقشه بافت های فرسوده شهر های کشور

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر 1388ساعت 9:47  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نقشه بافت های فرسوده شهر تهران

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر 1388ساعت 9:45  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

72درصد مدارس تهران در بافت فرسوده اند

 

72درصد مدارس تهران در بافت فرسوده اند

رييس سازمان آموزش و پرورش شهر تهران از وجود برخي مدارس در بافت‌هاي فرسوده خبر داد و افزود: متاسفانه 72 درصد مدارس تهران قديمي و در بافت فرسوده قرار دارند.

كدخبر: ۸۳۴۲۰تاريخ: ۱۷ شهريور ۱۳۸۸ - ۰۴:۲۰

ایرنا: رييس سازمان آموزش و پرورش شهر تهران از وجود برخي مدارس در بافت‌هاي فرسوده خبر داد و افزود: متاسفانه 72 درصد مدارس تهران قديمي و در بافت فرسوده قرار دارند.

 

زکريا يازرلو روز يکشنبه در دويست و هفدهمين جلسه شوراي اسلامي شهر تهران افزود: مديريت شهري به همان صورت که به مسجد به عنوان يک جايگاه فرهنگي، مذهبي توجه ويژه دارد و امتيازاتي را براي درآمدزايي مساجد انجام داده است، مي‌تواند از اين امتيازات براي مدارس به عنوان مکان يادگيري و پرورش و آموزش انسان‌ها نيز قايل شود.

 

وي اظهارداشت: با توجه به نزديک شدن زمان بازگشايي مدارس در مهر ماه، از شورا و شهرداري تهران مي‌خواهيم در برگزار شدن هرچه باشکوه‌تر آغاز سال تحصيلي مدارس تهران، شاداب‌سازي محيط شهر، مدارس و پاک‌سازي برخي شعارهاي غيراخلاقي که بعضا بر ديوارهاي فضاهاي آموزشي نوشته شده است به آموزش و پرورش کمک کنند.

 

يازرلو تاکيد کرد: وجود يک سازمان با شش هزار مدرسه، 15 هزار اداره و ثبت‌نام يک ميليون و 200 هزار دانش آموز در سال تحصيلي جديد و بهره‌مندي از حضور 73 هزار معلم در شهر تهران قطعا براي رسيدن به اهداف برشمرده نيازمند زيرساخت‌ها و توجهات زيادي است.

 

وي با بيان اين که ايجاد مدرسه برتر جز برنامه‌هاي آموزش و پرورش است، اضافه کرد: متاسفانه در سطح تهران بين شعارهاي آرماني و کارهاي اجرايي در آموزش و پرورش فاصله افتاده است و در نتيجه در نتايج کنکور سال جاري، شهر تهران در شش گروه آموزشي تنها در گروه هنر، رتبه سوم را داشت و متاسفانه جايگاه تهران نسبت به آنچه در آموزش و پرورش ارائه مي‌شود، مناسب نيست.

 

رييس سازمان آموزش و پرورش شهر تهران با بيان اين که براي رسيدن به مدارس برتر، معلم، مدير و سازمان‌هاي اجرايي وابسته مربوطه موثر هستند، افزود: متاسفانه در حال حاضر کلاس را به معلم تحويل مي‌دهيم، بعد در آخر با افت تحصيلي دانش‌آموزان مواجه مي‌شويم.

 

وي خاطرنشان کرد: خوشبختانه تابستان امسال با برنامه‌ريزي دقيق توانستيم، حدود 45 هزار برنامه درسي مدارس را تهيه کنيم، تا مديران مدارس در اختيار اولياي دانش‌آموزان قرار دهند و تاکنون نيز 90 درصد اين برنامه‌ها ارائه شده است.

 

يازرلو به نقش شورا و شهرداري تهران در تجليل از مدارس موفق، مديران و معلمان مدارس و هماهنگي در سرويس اياب و ذهاب مدارس آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: از شورا و شهرداري مي‌خواهيم که در بحث زيرساخت‌هاي فناوري نظير تجهيز کتابخانه‌ها، آزمايشگاه‌ها و غيره آموزش و پرورش شهر تهران را ياري کنند.

 

معصومه آباد عضو شوراي شهر تهران و نماينده شورا در شوراي آموزشي شهر تهران در اين جلسه گفت: متاسفانه در شوراي آموزشي، شهرداري را مثل يک قلک مي‌بينند، هر زمان که نياز مالي براي آموزش و پرورش پيش بيايد به سراغ شهرداري مي‌آيند.

 

آباد تاکيد کرد که توافقات بين اين دو نهاد بايد به سمت استفاده از توانمندي‌هاي شهرداري و آموزش و پرورش پيش برود، نه اين که تنها نگاه و توقعات در اعتبارات ريالي خلاصه شود.

 

وي خاطرنشان کرد: شهروندان کودک و نوجوان تهراني بهترين ساعات اوليه زندگي‌شان که ‌بايد صرف تعليم و تربيت شود، در اختيار آموزش و پرورش قرار مي‌دهند، اما آنچه ما دريافت مي‌کنيم چيزي غير از شادابي و تندرستي دانش‌آموزان است.

 

آباد افزود: متاسفانه در مدارس ابتدايي، سرويس‌هاي بهداشتي متناسب با اندام و سايز بچه‌ها تعبيه نشده که اين امر منجر به شيوع بيماري‌هاي التهابي در دستگاه گوارشي و مجراي اداري کودکان ابتدايي شده است و حتي صندلي‌ها و فضاهاي حرکتي براي کودکان و دانش آموزان وجود ندارد.

 

وي افزود: متاسفانه به يک ساختمان چهار طبقه مجوز ايجاد مدارس غيرانتفاعي داده مي‌شود در حالي که اين اماکن فاقد فضاهاي ورزشي و حرکتي مناسب است.

 

پروين احمدي نژاد عضو کميسيون اقتصادي و برنامه و بودجه شورا با تاکيد بر اينکه نگرش آموزش و پرورش و شورا و شهرداري بايد به سمت ارائه برنامه‌هاي کيفي و موضوعات فاخر پيش برود، افزود: مديران بايد يک ميز مشترک با آموزش و پرورش شورا و شهرداري داشته باشند.

 

وي اضافه کرد: در حال حاضر موضوع مدارس، فرو ريختن ديوارهاي مادي نيست بلکه در حال حاضر در مدارس شاهد فروريختن موضوعات فرهنگي و هويتي دانش‌آموزان هستيم.

 

همچنين در اين جلسه دو فوريت طرح «متمم اصلاحيه بودجه شوراي شهر تهران» به تصويب رسيد. براساس اين مصوبه اعضاي شوراي شهر تهران با «اصلاح بودجه شورا تا سقف 500 ميليون تومان» موافقت کردند.

منبع:عصر ایران

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم مهر 1388ساعت 9:40  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

انعكاس زلزله بم در رسانه ها - گالری عکس

 

 

انعكاس زلزله بم در رسانه ها

 
04 03 02 01
       
08 07 06 05
       
12 11 10 09
       

 

16 15 14 13
       
     

17

       
       
       
     

منبع:http://www.shahrsazi-mhud.ir/
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم مهر 1388ساعت 19:28  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تعلل در فروش اوراق مشارکت

معاون مالی اداری شهرداری تهران خبر داد
تعلل سازمان نوسازی و پیگیری شهرداری در فروش اوراق مشارکت

گروه مسکن- سحرباباخانی: در حالی که قرار بود طبق گفته محمدحسین پورزرندی، معاون مالی اداری شهرداری تهران 400میلیارد تومان اوراق مشارکت نوسازی بافت‌های فرسوده از هفته جاری توسط سه بانک پارسیان، ملی و سپه برای فروش منتشر شود، اما هنوز از فروش و انتشار اوراق خبری نیست.

محمد حسین پورزرندی روز گذشته در توضیح این تاخیر به دنیای اقتصاد گفت: مجوز فروش 100میلیارد تومان از اوراق مشارکت بافت‌های فرسوده توسط بانک پارسیان صادر شده است و باید این اوراق در این هفته به مردم عرضه می‌شد، ولی هنوز علت تعلل سازمان نوسازی در این رابطه مشخص نیست و شهرداری به این تاخیر رسیدگی خواهد کرد.لازم به یادآوری است که تاکنون اطلاع‌رسانی مشخصی در رابطه با زمان دقیق و نحوه فروش اوراق مشارکت بافت‌های فرسوده توسط سازمان نوسازی شهر تهران انجام نشده است و مردم از جزئیات این پروژه که با فراز و نشیب‌های فراوان قرار است به مرحله فروش برسد، بي‌اطلاعند.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم مهر 1388ساعت 10:8  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

آغاز عملیات طراحی منظر شهری شمال شرق پادگان جی در منطقه 9

 

شهردار و رییس هیئت مدیره شرکت نوسازان منطقه9 از آغاز مطالعات اولیه طراحی طرح منظر شهری پروژه ی آیت ا... سعیدی (شمال شرق پادگان جی) خبرداد.  

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 9، مهندس علیرضا جعفری، شهردار و رییس هیئت مدیره شرکت نوسازان این منطقه، با بیان مطلب فوق، تدوین و طراحی سریع و برخوردار از دقت طرح های منظر شهری نقاط مختلف این منطقه (با هدف تسریع در آغاز طرح های نوسازی بافت فرسوده این بخش از پایتخت) را از اولویت های کاری خود برشمرد.
جعفری همچنین از برگزاری نشستی با حضور مسئولان شرکت نوسازی منطقه و شرکت مشاور، با هدف بررسی راهکارهای عملیاتی شدن برنامه ها و نیز تبیین نحوه فعالیت مشاور به منظور تعریف و اجرایی کردن پروژه های محرک توسعه، سخن گفت.
بر این اساس وی با اشاره به این نکته که مطالعات اولیه طرح منظر شهری پروژه ی آیت ا... سعیدی با معرفی کارشناسان از سوی مشاور به شرکت نوسازان منطقه آغاز شده است، به شهروندان ساکن این منطقه قول داد تا پایان سال و طبق برنامه زمانبندی ، طرح یاد شده تکمیل و مراحل تصویب پیگیری شود.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم شهریور 1388ساعت 14:43  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

با حضور مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران: نشست نوسازی بافت فرسوده منطقه 9 برگزار شد

نشست رسیدگی به امور نوسازی بافت فرسوده منطقه9، با حضور دکتر درویش زاده (مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران)، مهندس جعفری (شهردار منطقه9)، مهندس میریان(معاون شهرسازی سازمان نوسازی شهر تهران)، مهندس نیکخواه (مدیر عامل شرکت نوسازان شهر تهران)، اعضای شرکت نوسازان منطقه9 و... برگزار شد.

نشست رسیدگی به امور نوسازی بافت فرسوده منطقه9، با حضور دکتر درویش زاده (مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران)، مهندس جعفری (شهردار منطقه9)، مهندس میریان(معاون شهرسازی سازمان نوسازی شهر تهران)، مهندس نیکخواه (مدیر عامل شرکت نوسازان شهر تهران)، اعضای شرکت نوسازان منطقه9 و...

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه9، طی این نشست مهندس علیرضا جعفری (شهردار منطقه9 و رئیس هیئت مدیره شرکت نوسازان این بخش از پایتخت) ، ضمن بیان دغدغه ها و نگرانی های خود درخصوص وضعیت بافت فرسوده در این قسمت از کلان شهر تهران، به تشریح جزئیات مربوط به پروژه های در دست اقدام منطقه، همچون پروژه های امام زاده عبدا... (ع)، هاشمی، پارسائیان، شمال پادگان جی ، معرفی شرکت های مشاور فعال در منطقه9 و نیز برنامه های در نظر گرفته شده برای اجرا از سوی شهرداری این قسمت از پایتخت پرداخت و از مسئولان حاضر خواست تا نسبت به رفع معضلات موجود، مساعدت و همیاری ویژه داشته باشند. بر این اساس بخش دیگری از این نشست به صحبت های دکتر درویش زاد ه(مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران) اختصاص داشت. وی پس از استماع سخنان حضار بر اجرایی شدن پروژه ها از طریق شروع به کار یک پروژه محرک توسعه در سطح منطقه تأکید ورزید و از تعیین یک بلوک با برخورداری از اولویت بالا (از سوی شرکت نوسازان منطقه) به عنوان بلوکی پیشگام در قالب پیشنهادی کارساز، نام برد. دکتر درویش زاده با اشاره به روند قابل قبول اجرای پروژه های نوسازی بافت فرسوده در منطقه9 از دست اندرکاران امر خواست تا با تسهیل در روند امور مالکان و سرمایه گذاران، صاحبان سرمایه را نسبت به مشارکت در امور نوسازی در این منطقه از مناطق 22گانه شهر تهران ، هر چه بیشتر ترغیب کنند. این گزارش حاکی است بیان مشکلات موجود در منطقه از جمله مغایرات طرح تفصیلی و طرح منظر ارائه شده در خصوص محله امام زاده عبدا... (ع)، تعیین تکلیف پروژه ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) و...، صدور دستورهای مورد نیاز و همکاری های لازم از سوی مسئولان حاضر در نشست، بازدید میدانی از پروژه های امام زاده عبدا... (ع)، نوسازان 7، هاشمی، نیارکی، مجتمع گلها و بحث و بررسی در خصوص موضوعات مرتبط به آن ها، حضور در آستانه مبارکه امام زادگان عبدا.... و زید (ع) و رسیدگی شهردار منطقه9 به مشکلات برخی از شهروندان و ... بخش های دیگری از این نشست و بازدید منطقه ای را تشکیل می داد.

منبع: منطقه 9شهرداری تهران

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم شهریور 1388ساعت 9:9  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تسهیلات شهرداری منطقه 19 برای نوسازی بافت های فرسوده

 

معاون شهرسازی و معماری منطقه 19 از معافیت عوارض پروانه ساختمانی برای شهروندان که املاک خود را تجمیع نمایند خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 19، ‌مهندس طاهری ،معاون معماری و شهرسازی این منطقه در خصوص اقدامات این معاونت در راستای احیای بافت فرسوده و رونق بازار ســـاخت و ساز ، گفت: با عنایت مسئولان شهرداری تهران باتوجه به توان مالی پایین شهروندان منطقه، تسهیلاتی برای این گروه اقشار در نظر گرفته شده است تا آنان هرچه بیشتر به نوسازی املاک خود تشویق شوند.

وی افزود: از این رو به شهروندانی که در محدوده بافتهای فرسوده اقدام به ساخت و ساز کنند، به میزان 50% تخفیف در عوارض در نظر گرفته ایم. همچنین اگر شهروندان اقدام به تجمیع املاک خود کنند و ساخت آنها به 200 مترمربع برسد، از پرداخت عوارض پروانه ساختمان معاف هستند .

طاهری افزود: فرسودگی املاک مسکونی ناحیه 3 شهرداری منطقه 19 مثل نعمت آباد بسیار جدی است و به همین نسبت در مقابل حوادث غیر مترقبه از جمله زلزله آسیب پذیر هستند. علت اصلی این فرسودگی هم استفاده از مصالح ساختمانی کم دوام و غیر استاندارد در ساخت ساختمان های مسکونی و رعایت نکردن مقررات ملی ساختمان و استاندارد2008 زلزله است.

معاون شهردار منطقه 19 در ادامه گفت: از اول فروردین ماه سال جاری تا کنون 150پروانه ساختمانی صادر شده است که مساحت آن به 70 هزار متر مربع می رسد.

وی اظهار امیدواری کرد تا با ارائه تسهیلات جدید به شهروندان بازار ساخت و ساز در منطقه 19 رونق بگیرد. 

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم شهریور 1388ساعت 4:57  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

عرضه 400‌ميليارد تومان اوراق مشاركت شهرداري در هفته آينده

ويژه -
معاون مالي شهردار تهران به دنياي اقتصاد خبر داد

400‌ميليارد تومان اوراق مشاركت شهرداري هفته آينده عرضه مي‌شود

بانك‌هاي پارسيان، ملي و سپه محل عرضه اوراق
گروه مسکن - سحرباباخانی: سرانجام پس از دو ماه تاخیر از زمان اعلام فروش اوراق مشارکت برای نوسازی بافت‌های فرسوده پایتخت، این طرح با فرازونشیب‌های فراوان از هفته آینده اجرا می‌شود.


حسین محمد پورزرندی، معاون مالی اداری شهرداری تهران با اعلام این خبر به دنیای اقتصاد گفت: با وجود پیگیری‌های انجام شده سود این اوراق از 16‌درصد بالاتر نرفت و هفته آینده اوراق مشارکت با همین میزان سود به فروش می‌رسد.
وی در پاسخ به این سوال که کدام بانک‌ها مسوولیت فروش اوراق مشارکت را بر عهده دارند، توضیح داد: بانک پارسیان مجوز فروش 100میلیارد تومان، بانک ملی 200‌میلیارد تومان و بانک سپه مجوز فروش100‌میلیارد تومان اوراق مشارکت بافت‌های فرسوده را دریافت کرده‌اند.
وی در ادامه یادآور شد: موسسه مالی اعتباری شهر به دلیل آنکه هنوز مجوز بانک را دریافت نکرده از مشارکت در این طرح معاف شده است. با این وجود به‌رغم امیدواری مسوولان در سازمان نوسازی و سایر نهاد‌های مرتبط در شهرداری دولت با افزایش 2‌درصدی سود این اوراق موافقت نکرد و باید دید تسهیلاتی چون سود علی‌الحساب تا چه اندازه در شرایط رکود بازار مسکن و بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری قادر خواهد بود اعتماد مردم را برای مشارکت در این طرح جلب کند.
به گزارش دنياي اقتصاد حوزه نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهرداري تهران اميدوار است با عرضه اين اوراق منابع مالي مردمي براي اين بافت‌ها جمع‌آوري شود تا از اين طريق امكان نوسازي آنها فراهم شود.
اين در حالي است كه سود پايين 400 ميليارد تومان اوراق مشاركت شهرداري تهران ممكن است اين هدف گذاري را با مشكلاتي روبه‌رو سازد.
اوراق مشاركت بافت‌هاي فرسوده پيش از اين قرار بود در ابتداي تابستان عرضه شود كه درخواست شهردار تهران براي افزايش سود اين اوراق و انتظار براي پاسخ آن از سوي رييس جمهور، انتشار آن را به تعويق انداخت.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم شهریور 1388ساعت 6:52  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

گالری عکس زلزله بم - 166 عكس

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم شهریور 1388ساعت 18:24  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

توجه به بافت های فرسوده و محله محوری مهمترین اولویتهای مدیریت شهری

توجه به بافت های فرسوده و محله محوری مهمترین اولویتهای مدیریت شهری

معاون امور مناطق شهرداری تهران گفت: توجه ویژه به حل مشکل بافت های فرسوده و نیز محله محوری مورد تاکید دکتر قالیباف و به عنوان اولویت های کاری در شهرداری تهران مورد توجه است.  

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه14، دکتر عیسی شریفی در جلسه بررسی فعالیتها، پروژه ها ، سیاستها و برنامه های آتی شهرداری منطقه 14 با بیان این مطلب تاکید کرد :  موضوع محله محوری باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، چرا که اگر محله ای آباد نداشته باشیم شهری آباد بوجود نمی آید، و برای داشتن محله ای آباد باید ظرفیت های آن را با ایجاد مراکزچند منظوره فرهنگی تحت عنوان سرای محله وامکاناتی همچون کتابخانه، خانه سلامت، خانه اسباب بازی، خانه IT ودارالقرآن بالا برد.

شریفی افزود: اولویت دیگر، رسیدگی و رفع مشکل بافت های فرسوده سطح منطقه است که باید به طور خاص پیگیری شود و حل این معضل تنها با مشارکت شهروندان ساکن در بافت فرسوده امکان پذیر است که با مساعدت های لازم باید آن ها را به نوسازی این بافت ها ترغیب کنیم.

معاون امو مناطق شهرداری تهران با بیان اینکه باید بر سرانه های مورد نیاز منطقه تسلط و برآورد کافی داشت ، گفت : این منطقه بعداز منطقه 17 دارای بیشترین شهید در شهر تهران است و این امر ما را برآن می دارد تا بیشترین تلاش خود را برای خدمت رسانی به شهروندان این منطقه داشته باشیم. در آینده کارها در شهرداری تهران به سه فاز تقسیم می شود که اولین فاز اجرای برنامه های سال 88 و برنامه ریزی کارشناسی شده برای سال 89 است و فازهای بعدی نیز شناسایی نیازها و طرح های مناسب و برنامه ریزی برای سال های 1390 و 1391 خواهد بود.

شریفی با تاکید بر اینکه در انجام مسئولیت ها حس تعهد نقشی اساسی دارد، اظهار داشت: باید تعامل بیشتری بین بخش های ستادی و اجرایی منطقه برقرار شود چراکه معاونت ها مغز متفکر کارها و نواحی بازوی اجرایی هستند و هماهنگی این دو باهم موجب پیشرفت در امور می شود،همچنین تشکیل شوراهای هماهنگی بین نهادهای خدمت رسان مناطق شهرداری تهران امری ضروری است که با تعامل و همکاری بین این سازمان ها و شهرداری مسائل و مشکلات شهر و شهروندان بهتر و سریعتر از میان برداشته، و نتایج مطلوبتری نیز گرفته می شود. ما برای انجام شدن کار مردم نباید از هیچ کوششی دریغ کنیم ، وقت ما باید برای خدمت رسانی به آنها صرف شود و این ارزشمند ترین قسمت کار در شهرداری تهران است.

وی با اشاره به الزام مدیریت زمان و هزینه در تمامی طرح های شهرداری تهران گفت: برای مدیریت در هزینه نیاز به نظارت مستمر و کافی بر روی طرح هاست و برای صرفه جویی بهتر باید بازه زمانی شروع و پایان طرح را در نظر داشت ، ضمن اینکه زیر ساخت های مورد نیاز نیز باید در نظر گرفته شود تا پس از اتمام طرح ها با مشکلی مواجه نشویم.

شریفی با مغتنم دانستن حضور علی محمد نژاد به عنوان شهردار منطقه14 اظهار داشت: به همه معاونت ها و مدیران منطقه توصیه می کنم از تجربیات شهردار منطقه خود در مدیریت شهری به خوبی استفاده کنید.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم شهریور 1388ساعت 9:49  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

25 درصد تخفيف براي ساختمان‌سازان

 
25 درصد تخفيف براي ساختمان‌سازان


 
 
تسهيلات- حالا ديگر بيشتر ساختمان‌هاي قديمي ‌و فرسوده منطقه جايشان را به ساختمان‌هاي نوساز و شيك داده‌اند.
 روز به روزهم بر تعداد اين ساختمان‌ها افزوده مي‌شود و به همين دليل اداره شهرسازي هر روز جاي مراجعاني است كه يا به دنبال پروانه تخريب و نوسازي آمده‌اند و يا براي پرداخت عوارض ساخت وساز. برخي هم آمده‌اند تا بر سر جريمه‌ها چانه بزنند و عده‌اي هم براي گرفتن امضاي پايان كار به اين اداره مراجعه كرده‌اند.

 البته شلوغي معاونت شهرسازي منطقه در ماه‌هاي اخير و به دليل ركود ساخت و ساز در تمام نقاط تهران كمتر شده است. اما مديريت شهري اين روزها باز هم براي رونق بيشتر ساخت و ساز در منطقه، تسهيلات جديدي براي ساختمان‌سازان در نظر گرفته است. سراغ «مهدي صفدري» معاون شهرسازي و معماري شهردار منطقه رفتيم تا با او درباره عوارض ساخت و ساز و تسهيلاتي كه شهرداري براي شهروندان در نظر گرفته است گفت‌وگو كنيم.

 اوضاع ساخت و ساز در منطقه نسبت به سال گذشته در همين زمان چگونه است؟

اگر بخواهيم اوضاع ساخت و ساز در منطقه را نسبت به سال گذشته مقايسه كنيم بايد بگوييم كه به دليل ركود بازار مسكن در كشور، ساخت و ساز در منطقه ما نيز از سال گذشته كاهش زيادي داشته است. مسلما اين اتفاق طبيعي هم به نظر مي‌رسد، چون يا ساختماني ساخته نشده يا اگر ساخته شده است خريدار ندارد. به اين ترتيب چرخه پول در ساختمان‌سازي متوقف شده و ركود به وجود آمده است.

مي‌توان به طور دقيق گفت كه چند درصد كاهش ساخت و ساز داشته‌ايم؟

 اين بررسي انجام شده است. ما سال 87 را با سال 86 مقايسه كرديم و متوجه شديم حدود 20 درصد كاهش صدور پروانه ساختماني داشته‌ايم. اما امسال بايد به جرئت بگويم كه ساختمان سازي بيش از 50 درصد كاهش داشته است. ­ مسلماً نمي‌توان انكار كرد كه بخش مهمي ‌از درآمد شهرداري براي اداره شهر از طريق همين ساخت و سازها به دست مي‌آمد. مديريت شهري چاره‌اي براي افزايش و رونق دوباره ساخت و ساز در منطقه داشته است؟

 مديران شهر براي افزايش ساخت و سازها در پايتخت، تسهيلات ويژه و بسيار خوبي براي شهروندان در نظر گرفته‌اند كه بي‌سابقه بوده است. آنها اين تسهيلات را ارائه مي‌دهند تا شهروندان را در اين مقطع زماني ترغيب به ساختمان‌سازي كنند. مسلماً ساختمان‌سازان هم مي‌توانند از اين موقعيت استفاده كنند و با استفاده از اين تسهيلات، هزينه ساخت و سازشان را پايين بياورند. ساخت ساختمان‌هاي جديد هم به نفع شهروندان است و هم به نفع شهرداري، چرا كه بافت فرسوده منطقه نوسازي مي‌شود.

مي‌شود بگوييد كه اين تسهيلات جديد دقيقاً چيست؟

2 طرح اولويت‌دار در منطقه داريم؛ طرح تعريض خيابان‌هاي پيروزي و دماوند. املاك معارض اين طرح‌ها هنوز هم مي‌توانند از تسهيلات ويژه شهرداري استفاده كنند. مثلاً شهرداري با مالكان املاك معارضي كه نمي‌توانند عوارض ساختمان‌سازي بدهند در ساخت و ساز مشاركت مي‌كند.

 تسهيلاتي نيز براي احداث پاركينگ يا تعداد طبقه‌ها به آنها مي‌دهيم. اما تسهيلات فقط مخصوص نوسازي املاك معارض طرح‌ها اشاره شده نيست. به تازگي شوراي شهر مصوبه مهمي ‌در اين زمينه داشته است كه بر اساس آن اگر شهروندان در 3 ماه آينده براي گرفتن پروانه ساختمان‌سازي به معاونت شهرسازي منطقه مراجعه كنند مي‌توانند از 25 درصد تخفيف در عوارض برخوردار شوند.

 البته به شرطي كه اين عوارض را نقدي پرداخت كنند. البته چند سالي است كه بر اساس مصوبه ديگري از شوراي شهر به ساختمان‌هايي كه به 2 طبقه از آنها مازاد تراكم تعلق مي‌گرفت براي يك طبقه 50 درصد تخفيف در نظر گرفته مي‌شد. اما اين 25 درصد تخفيف در مصوبه جديد علاوه بر آن 50 درصد تخفيف گذشته است. خوشبختانه اين تسهيلات جديد باعث شده كه درخواست مردم براي ساختمان‌سازي افزايش پيدا كند.

باز هم امتيازهاي ويژه‌اي به ساختمان‌سازان منطقه براي رونق ساخت و ساز مي‌دهيد؟

 در موارد ديگر هم سعي كرده‌ايم ضوابط ساختمان‌سازي را آسان‌تر كنيم و بخشنامه‌ها را تا آنجا كه امكان دارد به نفع مردم تغبير دهيم. همچنين زمان صدور پروانه‌ها را كوتاه‌تر كرده‌ايم تا شهروندان به سرعت بتوانند مراحل ساخت و ساز را شروع كنند.

هنوز هم خيلي‌ها از همين طولاني شدن زمان صدور مجوز گلايه دارند. اين صدور مجوز ساخت و ساز در معاونت شهرسازي منطقه چقدر زمان مي‌برد؟

مدت زمان متوسط صدور پروانه‌هاي ساخت و ساز 20 روز است و داريم اين زمان را به 2 هفته كاهش مي‌دهيم. اگر هم تأخير داشته باشد علت اين تأخير خود شهروندان هستند كه در انجام بعضي از مراحل كار كوتاهي مي‌كنند. مثلاً بعد از مشخص شدن عوارض ساخت و ساز بلافاصله اقدام به پرداخت اين مبلغ نمي‌كنند يا به دليل رعايت نكردن قوانين شهرسازي در نقشه‌كشي ساختمان دوباره نقشه را به آنها بر مي‌گردانيم.

شهروندان در منطقه ما مي‌توانند تا چند طبقه مجوز ساخت و ساز بگيرند؟

 با توجه به مساحت زمين و عرض گذر كنار ملك مجوز 4 يا 5 طبقه داده مي‌شود. براي زمين‌هايي كه مساحتشان كمتر از 200 مترمربع است تا 4 طبقه به شرط تأمين پاركينگ مناسب مجوز مي‌دهيم. اگر مساحت زمين بالاي 200 متر مربع و عرض گذر روبروي ساختمان هم بالاي 8 متر باشد مجوز 5 طبقه مي‌دهيم. البته الان طرح جامع و تفصيلي شهر تهران تهيه شده است كه كلاً وضعيت ساخت و ساز را تحت تأثير قرار مي‌دهد. در برخي از محله‌ها اين قانون صدق نمي‌كند و با توجه به محلي كه ساختمان قرار است در آن ساخته شود مجوز تعداد طبقات صادر خواهد شد. املاك ريز دانه و فرسوده هم اگر تجميع شوند و به مساحت بالاي 200 متر برسند اجازه ساخت طبقه مازاد برايشان صادر مي‌شود. ضمن اينكه عوارضشان 60 درصد كاهش پيدا مي‌كند.

محدوديتي هم براي صدور مجوز ساخت و ساز در منطقه وجود دارد؟

 ما محدوديتي براي صدور پروانه ساختماني نداريم. هر چقدر مردم درخواست كنند ما هم به همان تعداد پروانه ساخت مي‌دهيم. سال 85 تا 86 كه ساختمان‌سازي رونق داشت بيش از هزار و 200 مجوز صادر كرديم. اما سال گذشته حدود 930 مجوز و امسال در حدود 250 پروانه ساختمان‌سازي در 5 ماه اول سال صادر شده است.

 بيشتر چه نوع تخلف‌هايي در ساخت و سازهاي منطقه انجام مي‌شود؟

ساختمان‌سازان بيشتر اقدام به پوشاندن يا حذف نورگير در ملك‌هاي جنوبي مي‌كنند كه با نقشه تأييد شده مغايرت دارد و تخلف محسوب مي‌شود. در برخي از ساختمان‌ها هم رعايت نكردن قوانين مبحث 19 را داريم كه با محرز شدن تخلف، عمليات ساختمان‌سازي  مهدي صفدري معاون شهرسازي و معماري  منطقه توسط مأموران شهرداري‌هاي نواحي متوقف مي‌شود.

 البته اين جرايم نسبت به سال گذشته بيش از 50 درصد كاهش داشته است. اين نشان مي‌دهد مردم بيشتر از گذشته ضوابط و مقررات را رعايت مي‌كنند و متوجه شده‌اند كه ضوابط شهرداري دست و پا گير نيست و براي ايجاد ساختمان‌هاي مستحكم‌تر است.

 در معاونت شهرسازي منطقه همراه با مجوز ساخت، مجموعه قوانيني را نيز به شكل مكتوب در اختيار افراد قرار مي‌دهيم تا از مقررات و تخلفات ساختماني و برخوردي كه با متخلفان مي‌شود آگاه شوند.

براي گرفتن جريمه‌هاي تخلف‌هاي ساختمان‌سازي هم تخفيفي به شهروندان مي‌دهيد؟

 بايد بپذيريم اين جريمه‌‌هايي كه براي متخلفان در نظر گرفته مي‌شود در واقع جريمه بازدارنده است. جريمه‌ها يك منبع در آمد براي شهرداري محسوب نمي‌شوند و ما اين جريمه‌ها را تعيين كرده‌ايم تا ساختمان‌سازان تخلف نكنند. با توجه به اين موضوع هيچ تخفيفي در اين زمينه نمي‌دهيم. شهروندان بايد بدانند كه اتفاقاً اين جريمه‌ها معمولاً سنگين هستند. جريمه‌ها طوري تعيين شده‌اند كه تخلف در ساختمان‌سازي براي شهروندان مقرون به صرفه نباشد.

همشهري محله-13

    منبع: همشهری آنلاین
 
 

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم شهریور 1388ساعت 9:6  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

اجرای سیاست های حمایتی برای نوسازی بافت فرسوده جنوب تهران

 

اجرای سیاست های حمایتی برای نوسازی بافت فرسوده جنوب تهران

معاون امور مناطق شهرداری تهران در جلسه بررسی برنامه دوساله شهرداری منطقه 20 از اجرای سیاست های حمایتی برای نوسازی بافت فرسوده این منطقه خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 20 ، دکتر عیسی شریفی با اشاره به اینکه معضل بافت فرسوده یکی از دغدغه های دیرینه مدیریت شهری است و به دلیل حساسیت و پیچیدگی آن از سال های گذشته  تاکنون هیچ اقدام جدی در این زمینه صورت نگرفته است، افزود: به این موضوع نمی توان با دید دولتی وارد شد بلکه  تنها راه اساسی برای حل این معضل  مشارکت خود شهروندان و ایجاد انگیزه و تشویق مالکان برای نوسازی املاک خود است .

وی در ادامه ضمن تاکید بر تنظیم طرح منظر شهری برای محلات فرسوده گفت : پس از تهیه این طرح که تمام سرانه های فرهنگی ، خدماتی ، فضای سبز  ،آموزشی و ... در آن گنجانده شده با ارائه تسهیلات از جمله بخشودگی و تخفیف در عوارض ساخت و ساز مردم را به نوسازی ملک خود تشویق کنیم .

شریفی با تاکید بر اینکه شهرداری در بحث نوسازی بافت فرسوده به دنبال کسب درآمد و منفعت اقتصادی نیست ، خاطر نشان کرد: منطقه با تعاملات لازم با ادارات و نهادهای مربوطه و ارائه طرح ها و پیشنهادات مناسب می تواند راه کارهایی را برای حل این معضل  پیش بینی کند.

وی از تبدیل خیابان فدائیان اسلام به یکی از راسته های تجاری شهر تهران استقبال کرد و افزود: با توجه به فضا ،موقعیت و دسترسی مطلوب این خیابان در آینده از این محل می توان به عنوان مرکز عرضه لوازم خانگی ، اتومبیل و... استفاده کرد.

معاون امور مناطق شهرداری تهران در ادامه از اجرای طرح های جهادی در نیمه دوم سال 88 در سطح مناطق 22 گانه شهر تهران خبر داد و افزود: تاپایان سال جاری در هرماه یک طرح و در مجموع 6 طرح جهادی 10 روزه به مناطق ابلاغ  می شود که می تواند بخشی از معضلات خاص را در سطح شهر مرتفع کند.

شریفی با تاکید بر حمایت دکتر قالیباف در رسیدگی و اختصاص اعتبارات خاص به مناطق جنوبی تهران به ویژه منطقه 20  گفت : روزانه هزاران نفر زائر به این منطقه مراجعه می کنند که می توان این موضوع را مورد توجه قرار داده و از این پتانسیل استفاده شایسته ای کرد.

وی توجه به سرمایه گذاری و کسب در آمدهای پایدار را از اولویت های شهرداری تهران برشمرد و افزود: با بهره گیری از مشارکت سرمایه گذاران می توان از زمین هایی که در اختیار شهرداری یا در اختیار خود مردم است برای کسب درامد و توسعه و عمران شهر مدد گرفت .

وی با اشاره به هزینه های سنگین برای اداره امور شهر گفت : علاوه بر اجرای طرح های عمرانی ، خدمات فرهنگی و ده ها خدمت دیگر که از سوی شهرداری ارائه می شود هزینه ثابتی  برای جمع اوری و حمل زباله ، نگهداری فضای سبزو دیگر امور هزینه می شود که اگر این خدمات یک روز تعطیل شود شهر با بحران مواجه می شود این درحالی است که شهرداری یک نهاد خودگردان است .

دکتر شریفی با اشاره به اینکه  تا پایان سال 1390 محلات این منطقه باید دارای ویژگی ها و امکانات خاص خود باشند افزود: توسعه کمی و کیفی مراکز خدمات محله ای باید در دستور کار قرار گیرد.

وی بر راه اندازی 9 مرکز خدمات محله ای در منطقه 20 تاکید کرد و افزود :عرضه میوه ،تره بار ، خشکبار ، لبنیات ، نان و... از مهمترین کارکردهای این مراکز است .

معاون شهردار تهران تشکیل شورای هماهنگی نهادهای خدماتی  و نهادهای فرهنگی منطقه را از دیگر ضروریات برشمرد و تصریح کرد :این شورا ها با رویکرد خدمات دهی مناسب به شهروندان و تشکیل جلسات مستمر می توانند تا حد زیادی مشکلات منطقه و مردم را مرتفع کند.

مجتبی عبدالهی شهردار منطقه 20 نیز در ابتدای این جلسه با اشاره به ویژگی های این منطقه ،  توسعه حمل و نقل عمومی ، تکمیل پروژه های عمرانی ، ساماندهی بافت های فرسوده ، جذب سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی و  ساماندهی خیابان فدائیان اسلام را از اولویت های این منطقه طی دوسال اتی برشمرد. 

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم شهریور 1388ساعت 10:47  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نوسازی بافت های فرسوده منطقه 10 با مشارکت جهاد دانشگاهی شتاب می گیرد

 نوسازی بافت های فرسوده منطقه 10 با مشارکت جهاد دانشگاهی شتاب می گیرد

شهردار منطقه 10 در نشست با معاونان ارشد جهاددانشگاهی دانشگاه تهران فعالیتهای علمی و پژوهشی را در راستای نوسازی بافت های فرسوده ضرورتی انکارناپذیر دانست .

به گزارش روابط عمومی، دراین نشست مهندس سید ابوالفضل حسینی شهردار منطقه با تاکید برارتباط بین شهرداری ومراکز آموزشی و دانشگاهی گفت : فشردگی بافت فرسوده منطقه ، فضا وقدرت مانور کمی رابوجود آورده و در گام نخست باید نیازسنجی و اولویت بندی و تعیین عناوین پژوهشی صورت پذیرد .

شهردارمنطقه 10 انجام نظر سنجی ازسطح منطقه به منظور مشخص شدن مهمترین مسائل ومشکلات شهروندان ودیدگاه آنان نسبت به مدیریت شهری و مطالعه درخصوص فرهنگ سازی در سطح منطقه در زمینه نوسازی بافت فرسوده وترغیب شهروندان را به عنوان شروع همکاری با جهاد دانشگاهی مهم برشمرد.

 بهزادی رییس اداره تحقیق وتوسعه منطقه نیز گفت : جهان امروز با سرعت درحال تحول است وحرکت به سوی تحول و پیشرفت بصورت یک خواست فردی ،اجتماعی ، ملی و جهانی درآمده است به همین دلیل حجم فعالیت های اقتصادی ،فرهنگی؛آموزشی وپژوهشی افزایش بی سابقه ای یافته وبه موازات این فعالیتها تمایل به آموزش ، تبادل اندیشه وارائه یافته های نوین افزایش چشمگیر داشته ودرواقع بستری برای تبادل اندیشه میان صاحب نظران ازیک سووجامعه ازسوی دیگر فراهم شده است.

در ادامه ، ایجاد زمینه های همکاری همه جانبه با توجه به اهمیت وضرورت پژوهش وارتقاء سطح دانش نیروی انسانی بحث و بررسی شد و موضوعات ذیل باتوجه به نیاز منطقه مطرح شد:

-اجرای پروژه های کاربردی وپژوهشی توسط اعضاء هیات علمی دانشگاه باتوجه به نوع تراکم خاص منطقه.

-همکاری مشترک واستفاده ازمشاوره علمی  درجهت ایده پردازی وآینده پژوهشی .

-دوره های آموزشی خاص مدیران وکارکنان منطقه

-برگزاری نشست های علمی وتخصصی ،سمینارها ؛همایش ها وغیره......

درپایان معاونین آموزشی ،پژوهشی جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران نیز گزارشی ازفعالیتهای جهاد به ویژه درارتباط با شهرداری درحوزه های مختلف ارائه نمودندوآمادگی خودراجهت هرگونه همکاری با منطقه اعلام داشتند.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم شهریور 1388ساعت 9:44  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

عدم حمایت مناسب دولت در احیاء بافت های فرسوده

 

اکونیوز: رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان اصفهان نقش شهرداری ها را در زمینه حمایت از بافت های فرسوده شهرها را انکارناپذیر دانست و گفت: حمایت های دولت در این خصوص را نمی توان حمایت های اساسی تلقی کرد.

احیاء بافت های فرسوده

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "جمشید نورصالحی "با بیان این مطلب افزود: با همکاری شهرداری های استان، بافت های فرسوده محدوده 54شهر شناسایی شده و به تصویب رسیده است.
وی با بیان اینکه شناسایی بافت های فرسوده از سال 86 به صورت جدی آغاز شده گفت: در سال 85 محدوده بافت فرسوده شهر اصفهان توسط مشاورین طرح بازنگری شناسایی و به تصویب شورایعالی رسید.
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه 25 شهر استان اصفهان بیش از 12 هزار نفر جمعیت دارد اظهار داشت: شهرهایی کمتر از 12 هزار نفر جمعیت با بافت روستایی در احیای بافت های فرسوده بهتر عمل کردند. 
نور صالحی خاطر نشان کرد: مطالعات ساماندهی و نوسازی بافت های فرسوده شهرهای اصفهان، خمینی شهر و کاشان آغاز شده و در حال اجرایی شدن است.
وی تصریح کرد: اعتبارات اختصاص داده شده برای احیای بافت های فرسوده شهرهای بزرگ تکافوی این مهم را نمی دهد چراکه اعتبارات به صورت مقطعی تامین می شود.

منبع: اکونیوز

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388ساعت 20:31  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی بافت فرسوده منطقه 15 تهران

تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی بافت فرسوده منطقه 15 تهران 

 

شهردار منطقه 15 تهران گفت: با تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار، بافت فرسوده این منطقه در ادامه طرح بزرگراه امام علی بازسازی می شود.

 

مجتبی یزدانی با بیان اینکه حدود 200 پلاک از املاک معارض در فضای 45 متری بزرگراه امام علی در منطقه 15 قراردارد، افزود: هم اکنون 3 شرکت و پیمانکاران نوسازی در منطقه مشغول فعالیتند . وی گفت : ده زمین ورزشی با چمن مصنوعی ،سه مجموعه ورزشی ، دو مجموعه فرهنگی ، چند خانه محله و دو سینما در فرهنگسرای خاوران و بوستان پامچال بزودی به بهره برداری می رسد.

یزدانی در خصوص احداث کمربندی هجرت و کاهش بار ترافیکی در بزرگراه بسیج و افسریه گفت:‌ با وجود 14 پلاک املاک معارض، با 9 پلاک آن به توافق رسیدیم. وی افزود: از آنجا که مدرسه امام حسین در طرح ساخت بزرگراه بسیج و افسریه واقع شده است مقرر شد خسارت این مدرسه پرداخت شود.

شهردار منطقه 15 تهران ، میزان سرانه فضای منطقه 15 را برای هر نفر به طور متوسط 22 متر مربع بیان کرد و گفت: بدلیل تراکم جمعیت در برخی محلات اصلا پارکی وجود ندارد که با همکاری شورایاری ها و مردم در پی حل این مشکل هستیم.

 منبع:shasa.ir

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 18:27  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تاکید شهردار منطقه 14بر نوسازی بافت های فرسوده

تاکید شهردار منطقه 14بر نوسازی بافت های فرسوده

علی محمد نژاد گفت: نوسازی در بافت های فرسوده سطح منطقه امری مهم و ضروری برای امنیت و رفاه شهروندان است.

به گزارش سما به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 14، محمدنژاد با بیان اینکه مساحت بافت فرسوده در این منطقه 265 هکتار است، بهسازی محله های قدیمی سطح منطقه را با توجه به خطرات و دیگر محدودیت ها  امری ضروری دانست و یادآور شد: در راستای نوسازی بافت های فرسوده سطح منطقه شرکت نوسازان فعالیت خود را شرع کرده است و جلسات متعددی را با آنها برگزار کرده ایم، طرح های منظر نیز تهیه شده و در حال تصویب است که با همکاری شهروندان تلاش خواهیم کرد تا حداکثر نوسازی این بافت ها را در سطح منطقه انجام دهیم.

 

وی افزود: معاونت شهرسازی و معماری منطقه تسهیلات خوبی را برای ساکنان بافت های فرسوده فراهم کرده است که شهروندان می توانند با استفاده از این تسهیلات اقدام به نوسازی خانه های خود کنند.

 منبع: سما

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 18:23  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

انتشار اوراق رهني مسکن در انتظار مجوز بانک مرکزي و سازمان بورس

انتشار اوراق رهني در انتظار مجوز بانک مرکزي و سازمان بورس 

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: انتشار اوراق رهني مسکن در انتظار مجوز بانک مرکزي است.   

 

"علي صالح آبادي" روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود: براساس ماده 9 مقررات

احتياطي براي انتشار اوراق رهني ابتدا بايد بانک مرکزي مجوز مورد نياز را صادر کند.

به گفته رييس سازمان بورس و اوراق بهادار پس از صدور مجوز توسط بانک مرکزي، سازمان بورس و اوراق بهادار نيز اين مجوز را ارايه خواهد کرد.

گفتني است اين امر در حالي است که رييس سازمان بورس و اوراق بهادار چند ماه پيش از آغاز فروش اوراق رهني مسکن در بورس تا پايان شهريور ماه سال جاري خبر داده بود.

صالح آبادي اظهار داشت: اين اوراق نوعي ابزار تامين مالي محسوب مي شود و نه فقط اين اوراق بلکه هر نوع اوراق بهاداري به عنوان يک ابزار تامين مالي به تشکيل سرمايه در کشور کمک مي کند.

 

** تاسيس بورس برق

وي در خصوص تاسيس بورس برق نيز گفت: تنها موافقت اصولي تاسيس بورس برق دريافت شده و مجوز نهايي آن نيز با کامل شدن مدارک نهايي و طرح تجاري و غيره ارايه خواهد شد که البته اين مدارک هنوز کامل نشده است.

به گفته صالح آبادي، تاکنون تنها بحث کليات بورس برق تاييد شده اما جزييات و گزارشات توجيهي آن هنوز کامل نشده و زمان تاسيس آن نيز غيرقابل پيش بيني است.

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص لايحه مالياتي بورس و اوراق بهادار، گفت: اين لايحه در کميسيون اقتصادي مجلس در حال بررسي است.

وي تصريح کرد:‌ سازمان بورس و اوراق بهادار و شوراي عالي بورس پيشنهادات خود را در خصوص وضعيت ماليات بازار سرمايه و سهام در قالب لايحه ارايه کرده و در صورت جمع بندي تمام مواد در کميسيون لايحه در صحن علني مجلس مطرح خواهد شد.

 

منبع: ایرنا

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 10:58  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بافت هاي فرسوده در كنترل انبوه‌سازان

بافت هاي فرسوده در كنترل انبوه‌سازان

:: ليلا درخشان

جزئيات پروژه ساخت بيش‌از يك ميليون واحد مسكوني در 14‌هزار هكتار بافت فرسوده تهران

به موجب تفاهم بين كانون سراسري انبوه‌سازان و سازمان نوسازي شهرداري تهران، از اين پس ساخت‌وساز در بافت‌هاي فرسوده فقط به دست سازندگان حرفه‌اي انجام مي‌گيرد.

با اين حساب انبوه‌سازان كه از سال گذشته تاكنون بخش زيادي از فعاليت‌شان تحت‌تاثير ركود مسكن، به حالت نيمه‌ تعطيل درآمده است، حال اين فرصت نصيبشان شده تا در 14هزار هكتار از سطح تهران آپارتمان‌هاي مسكوني احداث كنند.

 

 

اين پروژه عظيم كه به لحاظ حجم ساخت‌وساز به طرح مسكن مهر شباهت دارد، حدود يك‌ميليون و 400‌هزار واحد مسكوني جديد به بازار مسكن تهران عرضه خواهد كرد.

در مسكن مهر تاكنون 18‌هزار هكتار زمين 99 ساله در كل كشور به مردم واگذار شده است كه تاكنون آماري از ساخت روي اين زمين‌ها منتشر نشده است و فقط گفته مي‌شود حدود 200‌هزار پروانه ساختماني روي اين زمين‌ها صادر شده است.

اما پروژه «حضور انبوه‌سازان در 14‌هزار هكتار بافت فرسوده تهران» مي‌تواند در كمترين زمان ممكن به ساخت مسكن منجر شود.

رييس كانون سراسري انبوه‌سازان در اين‌باره به دنياي اقتصاد گفت: كار بسيار جدي است و اگر طول زمان ساخت كاهش يابد و تامين مالي پروژه از بسترهاي درست انجام شود، به طور قطع اين‌بار نوسازي بافت‌هاي فرسوده در تهران موفقيت‌آميز خواهد بود.

به گزارش دنياي اقتصاد، براساس آنچه كانون سراسري انبوه‌سازان با شهرداري تهران تفاهم كرده، قرار است انبوه‌سازان صاحب صلاحيت و مورد تاييد كانون، مهم‌ترين بخش در عمليات نوسازي بافت فرسوده را كه بخش تامين مالي است را برعهده بگيرند.

انبوه‌سازان براي اين بخش بايد از شيوه‌هاي مختلف همچون استقراض از نظام بانكي، به‌كارگيري ابزار‌هاي مالي و همچنين بهره‌گيري از سرمايه‌هاي خارجي استفاده كنند تا هزينه ساخت‌وساز تامين شود.

در مقابل شهرداري تهران نيز متعهد شده مجموعه امكانات مورد نياز و شرايط لازم را براي تخليه، صدور پروانه ساخت و منابع اختصاصي شهرداري در اختيار انبوه‌سازان قرار دهد.

كارشناسان بخش مسكن اين پروژه را عظيم و البته انجام شدني در تهران توصيف مي‌كنند.

در شرايطي كه مجموعه عملكرد دولت و شهرداري در چندسال گذشته در بافت‌هاي فرسوده قابل‌دفاع نيست، اكنون واگذاري اين پروژه به بخش خصوصي اميدوار‌كننده است.

تعهدات شهرداري و انبوه‌سازان

به گزارش دنياي اقتصاد، شهرداری تهران به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با کانون سراسری انبوه‌سازان کشور کرده است تا از طریق بخش خصوصی نوسازی این بافت‌ها جنبه عملیاتی پیدا کند.به گزارش خبرنگار ما، این تفاهم‌نامه با هدف ایجاد بستر اجرایی نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده شهر تهران انعقاد شده است که بر اساس آن سازمان نوسازی شهرداری تهران موظف است مناطق فرسوده شناسایی شده در سطح شهر تهران را جهت نوسازی و بازسازی بر اساس الزامات و مقررات به کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان معرفی و سپس احکام لازم را جهت اجرای مقدمات ساخت‌وساز در اين مناطق فراهم كند و از سوی دیگر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن جهت مدیریت عملیات نسبت به معرفی شرکتی که برای این نوع فعالیت‌ها و با حضور گروه‌های متخصص و مرتبط تشکیل شده، اقدام می‌کند. در این تفاهم‌نامه هر یک از طرفین تعهداتی دارندکه در طول پروژه ملزم به رعایت آنها هستند.

بر این اساس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور از مسیر شرکت معرفی شده تعهداتی نظیر: تعریف پروژه، مدیریت طراحی‌ها و امور مهندسی در تمام مراحل، اخذ پروانه ساختمانی، تدوین برنامه زمانبندی جامع از ابتدا تا انتها، مدیریت تامین مالی پروژه اعم از استقراض از نظام بانکی یا به‌کارگیری ابزارهای مالی و بهره‌گیری از سرمایه‌های خارجی و... را متضمن شده است که در برابر آن سازمان نوسازی شهر تهران نیزتعهداتی را متضمن شده است. به طوری که این سازمان متعهد شده است مجموعه امکانات و تسهیلات لازم را برای تخلیه بافت، صدور پروانه ساختمانی، ایجاد تسهیلات جهت تامین مالی اعم از در اختیار گذاشتن منابع تخصیصی دولت برای این امر یا منابع اختصاصی شهرداری، فراهم آورد.

در همین حال سازمان نوسازی درمسیر اجرایی کردن عملیات گذشته از واگذاری آن بخش از اراضی تملیکی خود در درون بافت و جلب همکاری‌های سایر سازمان‌هایی که در بافت حقوق مالکیت یا حق کسب و پیشه دارند، اراضی متناسبی برای ساخت‌وساز و اسکان احتمالی گروه‌های ساکن در بافت تخصیص و معرفی می‌کند. از سوی دیگر مجموعه امکانات شهرداری که در اختیار بافت قرار می‌گیرد، با قیمت توافقی و در زمان اتمام عملیات به سازمان باز پرداخت می‌شود.

برای شهرداری به صرفه نیست

به گزارش خبرنگارما، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مهندس فریدون درویش‌زاده، مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران، مدیریت شهری طی 8 سال اخیر موفق به نوسازی 400واحد مسکونی شده است که در این بین نهاد ناظر بر شهرداری این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرد. البته وجود 14‌هزار هکتار بافت ناپایدار در تهران که شامل 630‌هزار واحد مسکونی و وجود دومیلیون و 870‌هزار نفر جمعیت است، عملکرد ضعیف شهرداری در این را زمینه به خوبی نمایان می‌سازد.

به گفته کارشناسان هزینه ايجاد تاسیسات زیربنایی در هر هكتار از بافت‌های فرسوده حدود 10میلیارد تومان است که بر این اساس مجموع هزینه تاسیسات زیربنایی در 14هزار هکتار بافت فرسوده رقمی معادل 140هزار میلیاردتومان می‌شود که البته این رقم فقط مربوط به تاسیسات زیربنایی است و محاسبه هزینه نیروی انسانی، مصالح ساختمانی و ... حاکی از آن است که نوسازی این بافت‌ها بودجه عظیمی را می‌طلبد و اگر درآمد سالانه شهرداری را به‌طور میانگین 3هزار میلیارد تومان در سال در نظر بگیریم، ناممکن بودن نوسازی این بافت‌ها از محل بودجه‌های عمومی کاملا بدیهی می‌شود. در این بین البته باتوجه به اینکه این بافت‌ها نه تنها محل درآمد برای شهرداری نیستند، بلکه هزینه‌ساز نیز می‌باشند، همین امر باعث شده تا بی‌علاقگی دستگاه مدیریت شهری به نوسازی این بافت‌ها مضاعف شود.

به گزارش خبرنگار ما، با توجه به عملکرد نه چندان موفق مجموعه مدیریت شهری در نوسازی بافت‌های فرسوده و باتوجه به اینکه نوسازی این بافت‌ها به حالت فوریت درآمده است، در اواخر سال گذشته شهرداری تهران با یکسری از انبوه‌سازان برای نوسازی وارد مذاکره شد، اما با گذشت 4 ماه از این مذاکره، این بار شهرداری تهران کانون انبوه‌سازان کشور را برای نوسازی این بافت‌ها دعوت کرده است و با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای که شرایط دوطرف به طور کامل تعریف شده است، اراده خود را برای اجرای این مهم نشان داده است.

شهرام سلماسی جاوید، ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور، در گفت‌وگو بادنیای اقتصاد در تشریح جزئیات این تفاهم‌نامه گفت: در نوسازی بافت‌های فرسوده مجموعه مدیریت شهری و همگی مسوولان مربوطه متفق‌القول هستند که نوسازی بافت‌های فرسوده هزینه بر است، به طوری که هر هکتار تاسیسات زیربنایی دراین مناطق 10 میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

وی تاکید کرد: بنابراین بدیهی است که نوسازی این بافت‌ها هزینه عظیمی می‌خواهد که تامین آن از محل بودجه‌های عمومی و مصوب امکان‌پذیر نیست. سلماسی تاکید کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، شهرداری تهران نیز همسو با تاکیدات مقام معظم رهبری برای بازسازی بافت‌های فرسوده از کانون سراسری انبوه‌سازان کشور دعوت به عمل آورد که نتیجه آن انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین کانون و شهرداری شد تا مسیر اجرايی این طرح با همکاری

بخش خصوصی فراهم شود.

وی تصریح کرد: عملیاتی نشدن وعده‌های مسوولان برای نوسازی این بافت‌ها باعث ایجاد نوعی یاس و نومیدی در مردم شده است و همین امر ممکن است موفقیت این طرح را در فازهای اول و دوم اندکی کند سازد، اما با توجه به عزم بخش خصوصی برای اجرای این طرح مسلما اطمینان مردم به موفقیت این پروژه جلب خواهد شد و همین امر روند اجرایی این طرح را سرعت می‌بخشد.

جذب گروه‌های سرمایه‌گذار

ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود اگر مشکلات اجرايی این پروژه هموار شود، در فازهای بعدی گروه‌های سرمایه‌گذار زیادی جذب این پروژه شوند، چرا که در می‌یابند مشارکت در این پروژه ارزش افزوده سرمایه‌شان را به دنبال خواهد داشت. به گفته سلماسی، در مراحل بعدی کار نيز وقتی مردم به این باور برسند که نوسازی این بافت‌ها برای آنان سودآور است، با مشارکت خود یکی از بسترهای مهم اجرایی این پروژه را مهیا می‌کنند.

این‌بار مساله جدی است

ارائه طرح‌های نیمه‌کاره و مشارکت مدیریت شهری با شرکت‌های جزءساختمانی در نوسازی بافت‌های فرسوده که ناموفق بودن شهرداری را در اجرای این طرح مسبب شده است، باعث شده تا هر قرارداد و تفاهم‌نامه‌ای که در این زمینه انعقاد می‌شود، غیر‌قابل‌اجرا به نظر آید. آیا جنس این تفاهم‌نامه هم این گونه است؟ سلماسی در پاسخ به این پرسش تاکید کرد: کار بسیار جدی است و اگر طول زمان ساخت کاهش یابد و تامین مالی این پروژه از بسترهای درست انجام شود، قطعا این بار نوسازی بافت‌های فرسوده موفقیت‌آمیز خواهد بود.

وی گفت: در نوسازی این بافت‌ها باید دقت شود که با مردم تعامل شود و تمام نیازمندی‌های مردم در اجرای این پروژه لحاظ شود. وی فرآیند نوسازی این بافت‌ها شامل تجمیع زمین‌ها، مطالعات شهری، چگونگی جذب سرمایه خارجی و ... را یک فرآیند علمی دانست و تاکید کرد: از این رهگذر مدل‌سازی اقتصادی، راه‌اندازی نهاد تبلیغات و پیشبرد برنامه‌های این طرح با حفظ محیط زیست و توسعه پایدار از جمله اموری است که در این فرآیند باید در نظر گرفته شود.

ساخت زندگی به جای سرپناه

ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور تاکید کرد: نوسازی بافت‌های فرسوده نباید براساس ساختمان‌سازی باشد، چراکه ساختمان‌سازی با ایجاد زندگی دو مقوله جدا هستند. به گفته سلماسی ایجاد زندگی یعنی توجه به کرامت و شان و مسایل انسانی ساکنان و بر این اساس ساخت زندگی به جای سرپناه ازجمله محور‌هایی است که در این طرح لحاظ می‌شود.

مسوولان تغییر نگرش دهند

ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در پایان تاکید کرد: مجموعه مدیریت شهری در نوسازی این بافت‌ها نباید نگاه اقتصادی داشته باشد و با توجه به اینکه این بافت‌ها به کانون انواع نابه‌هنجاری‌های اجتماعی مبدل شده‌اند، نوسازی بافت‌هاي فرسوده امری انتخابی نیست، بلکه امری ضروری است که نیازمند نگاه ملی، عزم همگانی و اقدامی فراگیر است و بر این اساس مجموعه مدیریت شهرداری باید تمام بسترهای اجرایی این امر را فراهم کند.

 منبع: آرونا

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 16:56  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شهردار منطقه 9 شهر تهران: شهرداري بايد به عنوان نهاد فرهنگي و اجتماعي پذيرفته شود

 

شهردار منطقه 9 شهر تهران:

شهرداري بايد به عنوان نهاد فرهنگي و اجتماعي پذيرفته شود

شهردار جديد منطقه 9 گفت: شهرداري به عنوان نهاد فرهنگي و اجتماعي در شهرها در تلاش است زمينه هاي آن را براي شهروندان آماده كند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، مهندس عليرضا جعفري امروز 21 مرداد در جمع خبرنگاران افزود: مديريت شهري در كلانشهري مثل تهران با مولفه هاي مسئله سازي كه دارد، داراي پيچيدگي هاي زيادي است كه در پناه سياست گذاري شهردار تهران كه اميدواريم به چشم انداز 1404 در تهران دست يابيم تا اين نوع نگرش شهروندان را به شهرداري به عنوان نهاد اجتماعي فرهنگي تغيير بدهيم.

شهردار منطقه 9 اظهار داشت: 5 دستور كار از سوي شهرداري امسال به عنوان محور اصلي به شهرداريها ابلاغ شد كه مي توان به مسئله درآمد پايدار، بحث بافتهاي فرسوده، بحث رويكرد برنامه هاي فرهنگي اجتماعي و در نهايت سياست ناحيه محوري اشاره كرد.

مهندس جعفري درباره شاخصه هاي فعاليت شهردار در منطقه 9 اشاره و تصريح كرد: مهمترين المان شهر تهران ميدان آزادي يا برج آزادي است كه نيازمند مديريت چند جانبه مي باشد.

ميدان آزادي از وروديهاي غربي تهران به علت استقرار مسافران در اين ميدان داراي مشكلات فرهنگي اجتماعي زيادي است.

شهردار منطقه فرودگاه مهرآباد را محل جابجايي مسافران داخلي و خارجي دانست و ادامه داد: فرودگاه مهر آباد روزانه پذيراي مسافران داخلي و خارجي زيادي است و با مديريت خدمات رساني در مسايل مختلف مي توان زمينه ساز كاهش بروز پديده هاي اجتماعي زيادي بود.

مهندس جعفري خاطر نشان كرد: بحث سرمايه گذاري خدمات رساني با استفاده از مشاركت بخش خصوصي و ايجاد بازار در منطقه و مراكز صنعتي و فعال سازي كارخانجات نيمه تعطيل از ديگر برنامه هاي اين شهرداري است.

وي افزود: احياي مراكز فرهنگي و اجتماعي با نگاه به رويكرد مذهبي با توجه به وجود امام زاده عبدالله در منطقه توسعه كالبدي پاداگان جي و همچنين كاهش اثرات آلودگي صوتي در مناطق همجوار فرودگاه مهرآباد از ديگر برنامه هاي شهرداري منطقه 9 است.

وي به نياز شهر توسعه يافته در 2 بال اشاره كرد و اظهار داشت: شهر توسعه يافته در برگرفته 2 بال، مديريت شهري و شهروند توسعه يافته است.

شهردار منطقه 9 برج آزادي را اصلي ترين المان شهر دانست و خاطر نشان كرد: امسال به شستشوي برج آزادي خواهيم پرداخت اين برج زير نظر بنياد رودكي اداره مي شود، اما عمليات زيبا سازي و شستشوي و مرمت برج برعهده اين شهرداريست كه در تلاش هستيم به نحو احسن صورت گيرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 9:22  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها

 

وجود گستره اي وسيع و فراگير از بافت هاي ناکارآمد و مساله دار در شهرها يکي از مهمترين مشکلات پيش روي مديريت شهري است در ابعاد متنوع کالبدي و عملکردي، محيط زيستي، اجتماعي و.... يکي از تازه ترين دستاوردها در عرصه نظريات شهرسازي تحت عنوان "گردشگري شهري پايدار" در رابطه با مقوله نوسازي و احيا» بافت هاي فرسوده معرفي شده است.بافت فرسوده به بافت هايي گفته مي شود که در داخل محدوده شهر و يا روستا و يا حاشيه آن شکل گرفته اند و به دليل قدمت و يا نبودن برنامه توسعه و نظارت فني بر شکل گيري آنها و نبود شرايط زيستي و ايمني و نيز نابه ساماني هاي کالبدي اجتماعي و اقتصادي فرسوده شده اند و از نظر برخورداري از ايمني استحکام و خدمات شهري دچار کمبود هستند.حال آنکه چگونگي مواجهه با مقوله پيچيده و چند وجهي بافت هاي فرسوده و مشکلات منتسب به آن از جمله مسايلي است که نحوه و نوع نگرش به آن نيز بايستي از همان چندلايگي و چند جانبه نگري برخوردار باشد که در اينجا به اين شکل پردازش شده است:
گام اول: تعريف يک نظام مواجهه کلان نگر بافت هاي فرسوده به عنوان يک پديده از ماهيت چندگانه و پيچيده اي برخوردار است. ويژگي هاي کمي، کيفي، کالبدي و عملکردي، توانمندي اقتصادي - اجتماعي - فرهنگي بهره برداران، موقعيت جغرافيايي، نبود قوانين جامع و کارآمد، نبود يک نظام مشخص تخصيص يارانه، وجود متوليان متعدد از جمله عواملي است که پيچيدگي اين موضوع را دو چندان کرده است. مهمترين عواملي که در تعريف اين نظام بايد مدنظر قرار گيرند شامل موارد زير است:تهيه برنامه مديريت پيش از انجام هر گونه مداخله، تهيه يک برنامه جامع در قالب طرح موضوعي، معرفي راهکارها و شيوه هاي مختلف مداخله با توجه به تنوع بافت، معرفي راهکارها و شيوه هاي مختلف مشارکت مالکان، ساکنان و بهره برداران، ارايه راهکارها و شيوه هاي مختلف جلب مشارکت خصوصي، ارايه مکانيزم مشارکت و همکاري ميان متوليان، ارايه يک نظام تعريف، جذب و تخصيص يارانه.
گام دوم: تغيير نگرش نسبت به بافت هاي فرسوده، با توجه به اينکه از جمله مهمترين خصوصيات بافت هاي فرسوده استمرار جريان زندگي و بعضا برخورداري از قابليت هاي بالقوه در زمينه هاي مختلف است. از مهمترين آثار مثبت بهره برداري از اين قابليت مي توان تقويت تمايل به سکونت ساکنين اصلي، افزايش مشارکت ساکنان در انجام طرح، افزايش مشارکت بخش خصوصي، صرفه جويي هاي اقتصادي ناشي از توسعه درون زا را برشمرد.
گام سوم:....


 توجه به تحولات و رويکردهاي نوين در طرح توسعه، يعني پرداختن به موضوعاتي نظير همسويي نظريات شهرسازي با اصول توسعه پايدار، اهميت يافتن ملاحظات اجتماعي - فرهنگي، محيطي و...، افزايش ميزان انعطاف پذيري راه حل ها و اهميت يافتن نقش مشارکت مردمي در تحقق طرح ها بايد در فرآيند تهيه طرح هاي نوسازي بافت هاي فرسوده مورد توجه قرار گيرد.
گردشگري شهريShopping- از سوي ديگر، مقوله اهميت رو به افزايش پديده «گردشگري شهري» در دنيا، قابليت هاي برجسته بالقوه موجود در برخي از بافت هاي فرسوده و همچنين عزم و اراده ملي که در جهت نوسازي و احيا» اين بافت ها در کشور ما وجود دارد، زمينه بهره گيري از اين موضوع را به بهترين نحو فراهم کرده است.گردشگري شهري به عنوان گونه اي نوين از انواع گردشگري، امروزه موضوع مهمي در توسعه و دگرگوني شهرها در جهان محسوب مي شود. بسترسازي توسعه پايدار اين گونه از گردشگري، پيامدهاي ارزشمندي چون توسعه اقتصادي و بازسازي و نوسازي بافت هاي تاريخي و گاه فرسوده را به دنبال دارد و تحقق اين امر مستلزم بازنگري و تغيير رويه در پاره اي از موضوعات مطرح شده در بستر قوانين و نظام هاي شهرسازي است. آنچه در اينجا اهميت ويژه دارد، ابتدا تعريف و شناخت پديده گردشگري شهري و نقش آن در شهرهاي ايران خصوصا در بافت هاي مرکزي و عموما فرسوده شهرها و نهايتا توجه به شناسايي قابليت ها و ظرفيت هاي بافت هاي فرسوده و تامين پايداري آنها با داشتن انتظارات مناسب است. بنا بر آنچه گفته شد، تنوع، چندلايه گي و گستردگي بافت هاي فرسوده، اتخاذ يک ديدگاه مديريتي کلان نگر را ايجاب مي کند تا نسبت به چگونگي مواجهه با انواع مختلف اين بافت ها در سطوح مختلف مداخله پاسخگو باشد.افزون بر آن، به دليل وجود قابليت هاي برجسته بالقوه در برخي از بافت هاي فرسوده و همچنين عزم و اراده ملي که در جهت نوسازي و احيا» اين بافت ها در کشور ما وجود دارد، ضرورت توجه و برخورداري از آنها را آشکارتر مي شود. از اين رو با توجه به اهميت فزاينده پديده گردشگري شهري پايدار در دنيا، ميتوان از اين پديده به عنوان يک عامل و محرک توسعه و دروازه ورود نوعي از مداخله در بافت نام و بهره برد.

منبع: وبلاگ تخصصي کميته علمي شهرسازي دانشگاه آزاد مشهد
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم مرداد 1388ساعت 10:58  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

700 ميليارد تومان اوراق مشاركت براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده

700 ميليارد تومان اوراق مشاركت براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده
بافت‌شهری- گروه شهري:
طرح مجوز انتشار و فروش اوراق مشاركت براي احيا و نوسازي بافت‌هاي فرسوده محلات شهر تهران در سال 88، در جلسه علني شوراي شهر تهران بررسي شدو به تصويب رسيد.

براساس اين طرح، به شهرداري تهران اجازه داده مي‌شود تا سقف مبلغ 700 ميليارد تومان با هماهنگي وزارت كشور و رعايت تمامي قوانين و مقررات لازم، براي انتشار اوراق مشاركت حداقل طي 2 نوبت به‌منظور تامين بخشي از هزينه‌هاي اجرايي پروژه‌هاي نوسازي واقع در بافت‌هاي فرسوده (مصوبه نهايي شوراي‌عالي شهرسازي و معماري) اقدام كند.

براساس تبصره يك اين طرح، سود علي‌الحساب اوراق مشاركت براساس نرخ رسمي مصوب دولت در سال 88 و به‌صورت روزشمار است كه حداقل ماهانه و حداكثر هر سه ماه يكبار به دارندگان اوراق مشاركت پرداخت مي‌شود و در پايان اجراي پروژه‌هاي مذكور سود نهايي محاسبه و درصورت افزايش ميزان سود   الباقي آن به خريداران اوراق مشاركت پرداخت خواهد شد.

به گزارش همشهري، طلايي پيشنهاد كرده بود كارگروه مورد اشاره ظرف مدت يك هفته علت وقوع اين حادثه را به‌صورت كارشناسي و دقيق مشخص كند كه آيا قصوري متوجه طراحان، مجريان و مديران اين پروژه است يا خير؟

بنا براين گزارش، ديروز بيش از 2ساعت از وقت جلسه علني شوراي شهر به بررسي وضعيت تونل توحيد اختصاص يافت. در اين جلسه مسئولان معاونت فني و عمران شهرداري همچنين توضيحاتي درباره نشست خيابان نواب در فاصله 20‌متري از تونل توحيد ارائه دادند.

در اين جلسه خسرو دانشجو، سخنگوي شوراي شهر تهران با انتقاد از برخي اظهارات مبني بر اينكه عمليات تونل نقص و ايراد نداشته و آنچه علت اصلي اين حادثه بوده، وجود لوله‌هاي آب و نشتي آنها و قنوات متروكه بوده، گفت: در تاريخ 23 ارديبهشت ماه سال‌جاري كميسيون عمران شوراي شهر تهران پس از بازديد از عمليات تونل توحيد در نامه‌اي به شهردار تهران در 8بند، نگراني‌هاي خود را در مورد اين پروژه به‌طور جدي اعلام كرد.

وي ادامه داد: اعضاي شوراي شهر تهران براساس اطلاعات داده شده از سوي مديران پروژه، در اين نامه تاكيد كرده‌اند كه حداقل 24 قنات در مسير اين پروژه قرار دارد كه به‌دليل تلاش براي تسريع در روند اجراي پروژه، صرفا مسدود شده است كه اين شيوه با انتقاد جدي از سوي كميسيون عمران مواجه شد.

از سوي ديگر، عليرضا دبير يكي ديگر از اعضاي شوراي شهر تهران انجام پروژه تونل توحيد را نشان‌دهنده جرات و جسارت مهندسان ايراني دانست در حدي كه بعد از افتتاح اين تونل مي‌توان شاهد انقلابي در ساخت تونل و خدمات حاصل از آن براي شهر تهران بود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با استناد به اطلاعات دريافتي از مهندسان ساخت تونل توحيد افزود: از زمان آغاز پروژه تونل توحيد 25 تا 30 قنات شناسايي شده كه برخلاف برخي اظهارات اين قنات‌ها مسدودنشده و تمامي آنها به يكديگر متصل شده‌اند.

در بخش ديگري از اين جلسه رئيس كميسيون توسعه و عمران شوراي شهر با بيان اينكه انتقادات وي به شهرداري درمورد عملكرد شهرداري دراحداث تونل توحيد برادرانه است و با هدف جلوگيري از تكرار اتفاقاتي از اين دست است، گفت: پروژه تونل توحيد به‌عنوان بزرگ‌ترين پروژه تاريخ فعاليت شهرداري تهران از اهميت بسياري برخوردار است و البته اقدامات انجام شده در اين پروژه نيزقابل تقدير و تشكر است.

از نظر شكيب، اين جمله كه ريزش، ارتباطي با تونل توحيد ندارد بسيار آزار‌دهنده است. وي تصريح كرد: اگر در چنين پروژه بزرگي اشتباهي صورت گرفته، صادقانه آن را بگوييم و خودمان را گول نزنيم، چراكه نشست خيابان نواب با تونل مرتبط است. از نظر رئيس كميسيون عمران شوراي شهر، نصب نشدن سازه دائم براي ديواره‌هاي تونل و عدم‌نظارت كافي علت حادثه اخير در تونل توحيد است.

تونل توحيد ربطي به ريزش خيابان نواب ندارد

در اين جلسه، احمد دنيا مالي معاون فني عمراني شهرداري تهران نيز در پاسخ به انتقادات وارده به شهرداري از  سوي اعضاي شوراي شهر با اعلام اينكه تونل توحيد مظلوم واقع شده و هيچ نقشي در نشست خيابان نواب ندارد، گفت: 2‌سال از ساخت تونل توحيد مي‌گذرد و هم‌اكنون كه بيش از 90 درصد كار به پايان رسيده، از خط 4مترو و محدوده متروي جمهوري هم عبور كرديم و هيچ ريزشي اتفاق نيفتاد.

دنيامالي درمورد اظهارات اعضاي شورا مبني برمسدود كردن قنات‌ها در اجراي تونل توحيد گفت: جلوي قنات را نمي‌توان مسدود كرد اگر اين كار را انجام دهيم آب قنات وارد تونل خواهد شد، قنات‌ها همه به هم متصل شده‌اند و در اين كار از متخصص‌ترين فرد در مورد قنات استفاده كرديم.

وي در پاسخ به اين انتقاد كه دراجراي تونل توحيد سرعت فداي دقت شده، گفت: ما سرعت را همراه با كيفيت و ايمني انجام مي‌دهيم. همه تمهيدات لازم نيز انديشيده شده و سعي مي‌كنيم توصيه‌هاي عزيزان شورا را مدنظر قرار دهيم.

در ادامه احمد مسجد جامعي، رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر تهران از زاويه ديگر به وقايعي از اين دست نگاه كرد و با ابراز تأسف از اينكه جان انسان‌ها بي‌ارزش شده، گفت: خبرنگاران از ما مي‌پرسند كه چطور اعضاي شورا در مورد فوت يك نفر در حادثه نشست زمين در نواب اينقدر حساسيت نشان مي‌دهند اما درقبال مرگ مردم در سقوط هواپيما، در دريا، قطار و در بازداشتگاه‌ها عكس‌العملي ندارند. وي گفت: اين معضلات بايد جايي به نقطه پايان خود برسد.

مسجد جامعي ادامه داد: اين وظيفه اخلاقي ماست كه از برابر جان‌باختگان اينگونه حوادث سرسري نگذريم و به جد پيگير باشيم و نشان دهيم كه چقدر براي وجود شهروندان‌مان ارزش قائل هستيم.

وي از رئيس شوراي شهر تهران خواست تا كميته‌اي در رابطه با اين موضوع و موضوعات مشابه اتفاق افتاده در شهر كه به هر صورتي جان شهروندان را تهديد مي‌كند، تشكيل شود.

چمران، رئيس شوراي شهر تهران نيز به‌عنوان جمع بندي مطالب مطرح شده در جلسه گفت: بايد توضيح داده شود كه آيا اين احتمال وجود دارد كه سطح دائمي تونل توحيد درصورت وجود مقارهاي ديگر بازهم ريزش داشته باشد يا نه؟

رئيس شوراي اسلامي شهر تهران عنوان كرد: اصل بحث اين است كه اين فروريختن با تحركي از داخل تونل انجام شده يا كاملا اتفاقي بوده است؟در جلسه ديروز همچنين يك فوريت طرح برنامه 5ساله شركت فاضلاب تهران، يك فوريت طرح ارائه دستورالعمل‌ و تعيين ضوابط اجرايي نحوه اجراي پروژه‌هاي عمراني و نحوه واگذاري آنها به پيمانكاران بررسي و تصويب شد.

انتقاد از نحوه اطلاع‌رساني نشست خيابان نواب

در پايان جلسه ديروز شوراي شهر، حمزه شكيب نحوه اطلاع‌رساني همشهري از نشست خيابان نواب را كمرنگ توصيف كرد.  در همين حال، مهدي چمران، رئيس شوراي شهر خطاب به شكيب گفت: براي نحوه اطلاع‌رساني درباره اين خبر به روزنامه‌هاي ديگر هم بايد تذكر بدهيم اما شكيب پاسخ داد: بهتر است به روزنامه خودمان برسيم.

شكيب ادامه داد: روز يكشنبه اخبار مهمي در مورد برخي پروژه‌هاي شهري توسط سخنگوي شوراي شهر تهران اعلام شد اما چه دليلي دارد كه انتقادات شوراي شهر تهران را همه روزنامه‌ها چاپ مي‌كنند غير از همشهري.

از سوي ديگر، احمد مسجدجامعي رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر تهران خواستار آن شد كه محدوديت‌هاي رسانه‌اي و روزنامه‌نگاري نيزدرنظرگرفته شود.

وي گفت: خوشبختانه به‌ويژه درماه‌هاي اخير هماهنگي و همكاري خوبي بين روزنامه همشهري و شوراي شهر تهران به چشم مي‌خورد.

مسجد جامعي افزود: برخي موارد مطروحه جنبه حرفه‌اي دارد و از نگاه حرفه‌اي مطالب جاي خود را درصفحات مختلف پيدا مي‌كند از اين نظر در صفحه‌3 همشهري كه اختصاص به اخبار شورا و شهرداري دارد تيتركردن خبر كشته‌شدن كسي در واقعه نشست زمين به‌عنوان يك خبر تلخ اولويتي ندارد.

در پايان اظهارات شكيب، روابط عمومي شوراي شهر تهران، روزنامه‌ «همشهري» روز دوشنبه را به شكيب نشان داد و وي با مشاهده خبر چاپ شده در صفحه 3روزنامه‌ در مورد حادثه نشست خيابان نواب، گفت: من از اين چند خط در صفحه سوم اطلاع نداشتم، اما باز هم تاكيد مي‌كنم كه اين خبر ناقص است.

اما معصومه ابتكار، عضو كميسيون توسعه و عمران شوراي شهر تهران نيز در توصيه‌اي به اعضاي شوراي شهر تهران گفت: در روز «خبرنگار» در كنار تبريك به فعالان اين حوزه بايد اشاره‌اي به شرايط دشوار خبرنگاران شود و سختي كار آنها در عرصه اطلاع‌رساني شفاف مد نظرقرار گيرد.

تاریخ درج: 20 مرداد 1388 ساعت 22:38 تاریخ تایید: 20 مرداد 1388 ساعت 23:23 تاریخ به روز رسانی: 20 مرداد 1388 ساعت 23:25
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم مرداد 1388ساعت 9:26  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تاکید شهردار منطقه 15 بر رسیدگی به وضعیت بافت فرسوده و ساماندهی مشاغل مزاحم

 

مهندس مجتبی یزدانی شهردار منطقه 15 در راستای تحقق اهداف طرح ناحیه محوری ضمن بازدید از ناحیه یک بر لزوم رسیدگی و توجه ویژه به وضعیت بافت فرسوده و ساماندهی مشاغل مزاحم به خصوص اوراق فروشان خیابان شوش تاکید کرد .  

به گزارش روابط عمومی منطقه 15، یزدانی با هدف آشنایی بیشتر از روند اجرای طرح ناحیه محوری ، ضمن بازدید از پروژه ها و طرح های در دست اجرا و ادارات مختلف این ناحیه از نزدیک با مسایل و مشکلات این ناحیه آشنا شد .

شهردار ناحیه یک ضمن تشریح گزارش عملکرد ناحیه و ادارات تابعه به پاره ای از مشکلات موجود در سطح محدوده و همچنین فرصتها و تهدیدها اشاره کرد و سپس شهردار منطقه در خصوص شناسایی و اولویت بندی املاک واقع در بافت فرسوده بر اساس کارشناسی و همچنین پیگیری جهت اخذ اعتبار لازم در این ارتباط و هماهنگی با ساماندهی جهت رفع مشکل اوراق فروشان و سایر مشاغل مزاحم دستور لازم را صادر کرد .

یزدانی همچنین با اشاره به شروع عملیات بازپیرایی در بوستان شهدای گمنام این ناحیه در خصوص برنامه ریزی جهت کسب درآمد بیشتر ، هماهنگی با اداره کل فاضلاب شهر تهران در ارتباط با بحث فاضلاب شهری ، توجه به محلات و معابری که شهروندان بیشتری از آن بهره می برند ، دقت در اجرای عملیات آسفالت و جدول با توجه به حساسیت مردم در این کار ، توجه و ارائه خدمات به دو مکان مذهبی موجود در این ناحیه ، پیگیری جهت تجهیز و آماده سازی تاکسیرانی جهت بهره برداری فرهنگی و ... دستورات لازم را به معاونین اجرایی و روسای ادارات مربوطه جهت پیگیری و حصول نتیجه صادر کرد .

منبع: شهرداری نهران

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم مرداد 1388ساعت 9:28  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

10 طرح شهرداري براي نوسازي بافت هاي فرسوده تهران

شهرداري تهران 10 نوع تسهيلات براي نوسازي بافت هاي فرسوده در نظر گرفته است. اعطاي يك طبقه تراكم تشويقي، صدور پروانه ساخت و ساز رايگان، معافيت از پرداخت عوارض نوسازي و معرفي به نظام بانكي براي دريافت تسهيلات ويژه نوسازي بافت هاي فرسوده از جمله تسهيلات در نظر گرفته شده براي نوسازي 3 هزار و 268 هكتار بافت فرسوده در تهران است

البته در عمل بايد منتظر ماند و ديد كه آيا اين تسهيلات 10 گانه اجرايي خواهد شد و نيز رغبت ساكنان بافت هاي فرسوده باتوجه به در نظر گرفتن اين تسهيلات براي نوسازي املاك خود افزايش خواهد يافت يا نه؟! به گزارش اعتماد ملي، هرچند نوسازي بافت هاي فرسوده از سال هاي قبل به عنوان موضوعي تبليغاتي در دستور كار مسوولان شهري و هر شهرداري قرار گرفته ولي در عمل تنها سه سال است كه نوسازي بافت ها با جديت دنبال مي شود. البته اين جديت نيز در عمل با مشكلات فراواني روبه رو شده و با وجود دريافت وام از منابع خارجي و اختصاص بودجه اي قابل توجه در سال هاي گذشته تنها 400 واحد مسكوني نوسازي شده، موضوعي كه بارها مورد اعتراض اعضاي شوراي شهر واقع شده است. روز گذشته تفاهمنامه همكاري به منظور حضور گسترده انبوه سازان سراسر كشور در نوسازي و بازسازي بافت هاي فرسوده كشور بين سازمان نوسازي شهرداري تهران و كانون سراسري انبوه سازان مسكن و ساختمان ايران منعقد شده بدين ترتيب كانون سراسري انبوه سازان زمينه حضور گسترده و فراگير انبوه سازان سراسر كشور در نوسازي و بازسازي بافت هاي فرسوده شهر تهران با هدف ايجاد بستر اجرايي نوسازي و بازسازي مناطق فرسوده شهر تهران فراهم خواهد كرد. وعده حضور انبوه سازان در بافت هاي فرسوده از سال گذشته مطرح شد. روز گذشته تفاهمنامه 6 ماده اي جهت همكاري انبوه سازان در نوسازي بافت هاي فرسوده به امضاي طرفين رسيد. مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران در سخناني پيش از امضاي اين تفاهمنامه گفت: تهران داراي 14 هزار و 792 هكتار بافت فرسوده ناپايدار است كه شامل 634 هزار و 179 واحد مسكوني بوده و دو ميليون و 873 هزار و 811 نفر معادل 37 درصد جمعيت تهران در اين بافت ها ساكن هستند. فريدون درويش زاده در عين حال خاطر نشان كرد: از مجموع 14 هزار و 792 هكتار بافت فرسوده تهران، 3 هزار و 268 هكتار كه معادل 5 درصد وسعت تهران است داراي سه شاخص ريز دانگي، ناپايداري و نفوذناپذيري بوده و بنابراين نوسازي اين بافت ها در اولويت كار بازسازي ونوسازي قرار دارد و به گفته وي، 11 درصد واحدهاي تهران بافت فرسوده سه شاخصي بوده و 15 درصد جمعيت تهران در اين نوع بافت ها ساكن هستند. شهرداري تهران امسال 10 برنامه را در اولويت فعاليت هاي خود قرار داده است چرا كه براساس گفته هاي قاليباف دو ماموريت مهم شهرداري نوسازي بافت هاي فرسوده و ايجاد حمل ونقل عمومي گسترده است. اتمام تهيه طرح هاي مداخله نوسازي، راه اندازي دفاتر نوسازي مردمي، اعطاي يك طبقه تراكم تشويقي، صدور پروانه ساختماني مسكوني رايگان، معافيت سه ساله از پرداخت عوارض نوسازي، معرفي به نظام بانكي براي دريافت تسهيلات ويژه، تداوم طرح مسكن نوسازان، عرضه اوراق مشاركت طرح هاي نوسازي بافت ها، تشكيل صندوق هاي سرمايه گذاري زمين وساختمان و تشكيل شركت هاي منطقه اي نوسازي عناوين برنامه هاي
    اعطاي يك طبقه تراكم تشويقي در بافت هاي فرسوده
    مديرعامل سازمان نوسازي شهرداري تهران در اين مورد گفت: ازمجموع 75 محله فرسوده تاكنون طرح هاي مداخله نوسازي 13 محله تهيه شده است تا تكليف مردم ساكن در بافت هاي فرسوده مشخص شود. وي افزود: تا پايان سال تمام طرح هاي مداخله نوسازي محلات تهيه شده و به محلات ابلاغ خواهد شد تا نوسازي بر اين اساس انجام شود. درويش زاده در ادامه با اشاره به راه اندازي دفاتر نوسازي مردمي گفت: تاكنون در 5 محله اين دفاتر راه اندازي شده اند كه در اين دفاتر ارتباط نزديك با مردم مدنظر است و حق الزحمه دفاتري كه درمحله آنها بيشترين پروانه ساختماني نوسازي صادر شده باشد، افزايش مي يابد. وي تاكيد كرد: براساس مصوبه شوراي شهر تهران امسال هر مالكي كه در بافت فرسوده اقدام به ساخت وساز كند يك طبقه تراكم تشويقي دريافت مي كند و همچنين صدور پروانه ساختماني مسكوني در بافت هاي فرسوده رايگان خواهد بود. مجلس شوراي اسلامي مصوب كرده است كه شهرداري ها حداقل 50 درصد تخفيف براي صدور پروانه ساختماني در نظر بگيرند كه شهرداري تهران تصميم گرفته اين ميزان تخفيف در بافت هاي فرسوده تهران 100 درصد باشد. مديرعامل سازمان نوسازي با اشاره به معافيت سه ساله مالكان بافت هاي فرسوده از پرداخت عوارض نوسازي گفت: همچنين مالكان بافت هاي فرسوده براي دريافت تسهيلات ويژه به نظام بانكي معرفي مي شوند كه اين وام بدون سپرده، تا سقف 14 ميليون و بازپرداخت حداكثر 15 سال و كارمزد 12 درصد است. وي يادآور شد: اين امكان فراهم شده كه بخشي از كارمزد به صورت يارانه پرداخت شده و نيز باز پرداخت وام پلكاني باشد.
    تداوم طرح فروش متري مسكن در سال 88
    تداوم طرح مسكن نوسازان يا همان فروش متري مسكن نيز از ديگر برنامه هاي سازمان نوسازي در سال جاري است. در دو مرحله اجراي اين طرح 7 هزار نفر شركت كرده اند كه از اين محل سازمان نوسازي 100 ميليارد تومان درآمد داشته است. عرضه اوراق مشاركت طرح هاي نوسازي بافت هاي فرسوده كه در مراحل آخر تعيين بانك هاي عامل است، هشتمين برنامه از برنامه هاي 10گانه سازمان نوسازي است. شهرداري تهران مجوز فروش 400 ميليارد تومان اوراق مشاركت نوسازي بافت هاي فرسوده را سال گذشته از بانك مركزي دريافت كرد، هرچند پيشنهاد شوراي شهر دريافت مجوز 700 ميليارد تومان اوراق مشاركت بود ولي مديريت شهري از دريافت اين مجوز نيز خرسند است. قاليباف، شهردار تهران در نامه اي به رئيس جمهورخواهان افزايش نرخ سود مشاركت اين اوراق به 18 درصد بود كه هنوز هيچ جوابي به اين نامه داده نشده است. مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران در اين مورد گفت: در حال نهايي كردن بانك هاي عامل فروش اوراق مشاركت نوسازي بافت هاي فرسوده هستيم كه بانك ها تركيبي از بانك هاي دولتي و خصوصي خواهند بود و نيز بدون توجه به نامه شهردار مبني بر افزايش نرخ سود مشاركت، كارهاي اين بخش را دنبال مي كنيم. وي يادآور شد: تشكيل شركت هاي منطقه اي نوسازي در هر منطقه شهرداري با همكاري بانك هاي اقتصادنوين، سامان و پاسارگاد و وزارت كشور دهمين برنامه سازمان نوسازي است تا تمركز حاكم بر نوسازي بافت هاي فرسوده از بين برود. با در نظر گرفتن اين برنامه ها سازمان نوسازي پيش بيني نوسازي 20 هزار واحد مسكوني توسط ساكنان و مالكان اين بافت ها را دارد و پيش بيني مي كند كه يك هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري در اين بخش انجام شود. بودجه امسال سازمان نوسازي 700 ميليارد ريال در نظر گرفته شده است كه اين بودجه صرف نوسازي بافت هاي فرسوده مي شود. مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران با اشاره به اينكه امسال 1000 واحد مسكوني نوسازي مي شود، گفت: 18 تا 20 درصد از مجموع پروانه هاي ساخت وساز صادر شده در كشور متعلق به تهران است كه از اين ميان 20 درصد پروانه هاي ساخت وساز صادره در تهران مربوط به بافت هاي فرسوده است كه بر اين اساس براي بازسازي 5/1 ميليون مترمربع بافت فرسوده پروانه صادر شده و پيش بيني مي شود كه امسال 2 ميليون مترمربع پروانه ساخت وساز در بافت فرسوده صادر شود. مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران گفت: مجموعه هاي ساختماني ساخته شده توسط انبوه سازان مقاوم بوده و دفترچه تضمين كيفيت به مردم اعطا خواهد شد و خروجي كار انبوه سازان مناسب و تضمين شده است.
    امضاي تفاهمنامه همكاري
    روز گذشته تفاهمنامه همكاري بين سازمان نوسازي شهر تهران و كانون سراسري انبوه سازان مسكن و ساختمان ايران منعقد شد كه براساس آن سازمان نوسازي موظف است؛ مناطق فرسوده شناسايي شده در سطح شهر را جهت نوسازي و بازسازي به كانون سراسري انبوه سازان معرفي كند. همچنين اين كانون نيز جهت مديريت و اجراي اين موضوع نسبت به معرفي شركت هاي واجد شرايطي كه براي اين نوع فعاليت ها با حضور گروه هاي متخصص تشكيل شده، اقدام مي كند. مديريت طراحي ها و امور مهندسي در تمام مراحل، مديريت تامين پروژه اعم از استقراض از نظام بانكي و به كارگيري ابزارهاي مالي و بهره گيري از سرمايه هاي خارجي، ايجاد تسهيلات براي ساكنان و ساماندهي امور مرتبط، پشتيباني سرمايه گذاري و مسووليت در تمام بخش ها با مكانيسم بيمه، به كارگري حداكثري از دانش و فناوري هاي نوين در امر مديريت و طراحي اجراي ساختمان، پايين آوردن هزينه هاي دوران بهره برداري پر شده از مسير صرفه جويي در مصرف انرژي و كم كردن بار مرده ساختمان براساس ملزومات مقررات آيين نامه 2800 زلزله در ايران بخشي از تعهدات كانون سراسري انبوه سازان مسكن و ساختمان است كه در اين تفاهمنامه مورد اشاره قرار گرفته است.

منبع: شرکت مادر تخصصی عمران

 
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم مرداد 1388ساعت 10:21  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

توصیه کارشناسان شهری برای سرعت‌گیری نوسازی بافت‌های فرسوده

توصیه کارشناسان شهری برای سرعت‌گیری نوسازی بافت‌های فرسوده:
مسوولان مدتی در بافت‌های فرسوده ساکن شوند

گروه مسکن - در واکنش به خبر شهرداری منطقه یک مبنی‌بر اینکه 60‌درصد مسوولان شهری در منطقه یک؛ یعنی شمالی‌ترین نقطه پایتخت زندگی می‌کنند، کارشناسان حوزه شهری در میزگردی که با عنوان نوسازی بافت‌های فرسوده کشور برگزار شد، تاکید کردند که تنها راه توجه دولت به موضوع بافت‌های فرسوده این است که مسوولان مدتی در این محله‌ها زندگی کنند.

این کارشناسان معتقدند آشنایی نزدیک مسوولان از وضع محله‌های فرسوده در برابر راحتی و آسایش و موقعیت مناسب زندگی در شمال شهر شاید بتواند گره‌ها، بی‌توجهی‌ها و موانع نوسازی بافت‌های فرسوده را برطرف سازد.
به گزارش دنیای اقتصاد، در کنار این پیشنهاد سال‌ها پیش طرحی به نام «برنامه‌ریزی در عمل» با هدف درآمدزایی برای ساکنان این مناطق و به دنبال آن استقبال افراد برای نوسازی بافت‌ها به صورت شخصی با تسهیلات ویژه ارائه شد؛ ولی متاسفانه نه تنها از آن استقبال نشد؛ بلکه به فراموشی سپرده شد و جای این طرح را هزینه‌های بالایی گرفت كه شهرداری ناچار است برای تامین آن به دنبال پاسخ‌نامه خود از دولت برای افزایش سود 400‌میلیارد تومان اوراق مشارکت یا فروش متری مسکن با حداقل امکانات دولتی و ارائه یک طبقه تراکم رایگان به سازندگان بافت‌های فرسوده باشد. این در حالی است که چنین تسهیلاتی در بسیاری از مواقع خود چالش‌برانگیز و مشکل‌زا است. به طور مثال به عقیده کارشناس شهری تسهیلات یک طبقه تراکم رایگان برای سازندگان بافت‌های فرسوده مانند این است که یک طبقه اضافه (سه طبقه) بر روی تاسیسات يك ساختمان دو طبقه با همان تجهیزات و تاسیسات قدیمی و مستهلک ساخته شود و این نوع ساخت‌وساز نه تنها مشکلات این بافت‌ها را حل نکرده بلکه دوچندان می‌کند.
راهکارهای پیشنهادی کارشناسان
به دنبال بررسی اشکالات موجود در پروژه نوسازی بافت‌های فرسوده تنها سازمانی که در مقام اجرایی باید پاسخگوی کم‌وکاستی‌های موجود باشد، شهرداری و سازمان نوسازی است.فرخ باور، مهندس معمار و طراح ساختمان در گردهمایی که با عنوان نوسازی بافت‌های فرسوده کشور برگزار شده بود، با تاکیدبر عدم‌حضور مداوم شهرداری در این طرح یادآور شد: متاسفانه با اینکه شهرداری‌ها اجرای این طرح را بر عهده دارند، ولی عملا با در نظر گرفتن تاخیر‌های موجود در این پروژه غایب هستند و این عدم‌دقت و حضور را می‌توان در نادیده گرفتن اجرای سایر پروژه‌ها در قبال بافت‌های فرسوده دید و نمونه آن بزرگراه‌هایی هستند که بدون برنامه‌ریزی در شهرهای مختلف از میان بافت‌های فرسوده گذشته و آنها را چند تکه کرده و به این ترتیب نوسازی بافت‌ها را دشوارتر می‌کند. به عقیده وی، باید محاسبه کرد که پاک‌سازی کامل بافت‌ها و ساخت مجدد آنها کم‌هزینه‌تر است یا ساخت و نوسازی همان ساختمان‌های قدیمی؟
راهکار اول: این مهندس معمار که در برنامه‌ریزی و طراحی شهری دخالت مستقیم دارد، با اشاره به پر شدن ظرفیت تهران گفت: در شرایطی که شهرداری سالی 4‌میلیون جواز ساخت می‌دهد، باید نوسازی این بافت‌ها را برخلاف شرایط فعلی در اولویت قرار داد. این اولویت‌بندی در شرایط موجود در حالی انجام می‌شود که مردم اطمینان خود را در زمینه مشارکت در این طرح که پشتوانه دولتی نیز ندارد از دست داده‌اند و در این وضعیت این سوال مطرح می‌شود که چه راهکارهایی باید برای جلب اعتماد ساکنان این مناطق که سرمایه‌ای جز مسکن فرسوده 40‌متری ندارند، در نظر گرفت. راهکار دوم: فریبرز جبارنیا، مشاور و کارشناس مسکن درباره معضل عدم مشاركت مردم در نوسازي بافت‌هاي فرسوده توضیح داد: مردم در شرایط فعلی از هیچ تغییری استقبال نکرده و ترجیح می‌دهند با عدم‌پذیرش تغییرات در محل زندگی خود از ریسک کردن درباره تنها سرمایه زندگی خود پرهیز کنند و تا زمانی که وضعیت مبهم بازار راکد مسکن مشخص نشود مردم تمایلی به شرکت در این طرح که حمایت دولتی نیز در پی ندارد، نخواهند داشت و قبل از هر اقدامی باید بازار مسکن تکانی بخورد.
راهکار سوم: رییس دانشکده هنر و معماری و رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه نیز در ادامه این میزگرد ضمن اشاره به طرح‌های فراموش شده، اجرا کردن برخی از این طرح‌ها را جزو راه‌حل‌های کوتاه‌مدت نوسازی بافت‌های فرسوده عنوان کرد.
حمید ماجدی در توضیح این مطلب گفت: حدودا 8 سال پیش طرحی توسط نمایندگان کمیسیون عمران مجلس تصویب شد که بر اساس این طرح کمیسیون‌های ماده 5 در هر استان موظف شدند که شرایطی را به وجود بیاورند تا 50‌درصد به ارزش افزوده املاک فرسوده نوسازی شده اضافه شود؛ ولی به دلیل بحران‌زایی این طرح در قیمت مسکن و به هم ریختن محدوده عرضه و تقاضا این طرح مسکوت ماند و به دنبال آن طرحی با نام «برنامه‌ریزی در عمل» مطرح شد که قبلا در پاکستان به اجرا درآمده و اثرات مثبتی در پی داشت. بر اساس این طرح، شهرداری یا متولی نوسازی بافت‌های فرسوده موظفند که شرایطی را برای افزایش درآمد‌های ساکنان این مناطق فراهم کنند تا با بهبود شرایط اقتصادی، مردم مستقیما به نوسازی این بافت‌ها اقدام کنند؛ ولی این طرح با وجود اینکه مرحله آزمون و خطای خود را در سایر کشورها پشت سر گذاشته به فراموشی سپرده شد و حتی در آسیب‌شناسی‌های انجام شده در سال‌های اخیر هم مدنظر قرار نگرفت. به عقیده ماجدی شهرداری پس از تجربه ناموفق خود در پروژه نواب تصمیم گرفت نوسازی بافت‌های فرسوده را نیز با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی بر عهده بگیرد؛ ولی با گذشت روند اجرایی این طرح وزارت مسکن و شهرسازی عملا خود را به حاشیه کشید و شهرداری در مقابل بافت‌های فرسوده که 20‌درصد شهرها را به خود اختصاص داده تنها ماند و تا به امروز هم با مشارکت‌های مردمی (فروش اوراق مشارکت و فروش متری مسکن) از زمان‌بندی اجرای این پروژه عقب است؛ این در شرایطی است که در دوره هر وزیر به دلیل دردسرهای این بافت‌ها خط قرمزی بر دور آنها کشیده شده و نادیده گرفته می‌شدند و به همین دلیل امروز نیز در خوشبینانه‌ترین حالت با در نظر گرفتن روند اجرایی فعلی تا 100 سال آینده شاهد نوسازی بافت‌های فرسوده‌ای خواهیم بود که در حال زایش و افزایش هستند.
جمع‌بندی پیشنهادها: به دنبال ارائه تمامی نظرات و پیشنهادها، کارشناسان در یک جمع‌بندی کلی عنوان کردند که نتیجه‌بخشی طرح نوسازی بافت‌های فرسوده مستقیما به توجه به مقولات زمان، اعتبار و طرح‌های تفضیلی شهرسازی و نوع مداخله دولت باز می‌گردد.

منبع: دنیای اقتصاد

 

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم مرداد 1388ساعت 17:38  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

14 منطقه در شمال تهران به عنوان بافت فرسوده شناسايي شده است

شهردار منطقه يك تهران گفت: 14 منطقه در شمال تهران به عنوان بافت فرسوده شناسايي شده و بايد به منظور كاهش خسارات احتمالي در هنگام وقوع بلاياي طبيعي، ساماندهي و نوسازي شوند.

به گزارش موج به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه يك، محمد احمدي‌‌بافنده اظهار داشت: با بررسي‌هاي انجام شده بخش‌هايي از محلات تجريش، دزاشيب، چيذر، دربند، باغ شاطر، امامزاده قاسم (ع) تپه آبك، جماران، كاشانك، دارآباد، سيمين‌قلعه، سوهانك، ازگل و تپه قيطريه به عنوان بافت فرسوده شناخته شده كه در حال حاضر مطالعات در خصوص سازماندهي جماران و تپه قيطريه انجام شده است.
وي قدم اول در سازماندهي بافت‌هاي فرسوده را تأمين شبكه معابر دانست و گفت: در بافت‌هاي فرسوده به علت قديمي بودن، معابر كم عرض و غير استاندارد وجود دارد به طور مثال در تجريش حدود 18.7 درصد شبكه معابر وجود دارد كه تنها 1.2 درصد آن استاندارد است.
شهردار منطقه يك تصريح كرد: بافت منطقه به سمت فرسوده بودن پيش مي‌رود و در حال حاضر 40 هزار پلاك مسكوني و 80 هزار واحد تجاري در سطح منطقه وجود دارد كه متوسط عمر آنها 30 سال است.
احمدي‌بافنده با استقبال از طرح‌ها و پيشنهادهاي شهروندان گفت: شهرداري با طرح‌هايي كه مورد نظر شهروندان است، بهسازي بافت‌هاي فرسوده را انجام خواهد داد و در نظر دارد فضايي را به وجود مي‌آورد كه در جلب مشاركت سرمايه‌گذاري مؤثر باشد.
وي افزود: حفظ هويت فرهنگ با تأكيد بر هويت تاريخي محلات و ارزش‌ها براي آيندگان، از اهداف كالبدي طرح ساماندهي بافت‌هاي فرسوده است.

موج

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مرداد 1388ساعت 10:34  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تخفيف 25درصدي براي خانه‌سازان خوش‌حساب در تهران

تخفيف 25درصدي براي خانه‌سازان خوش‌حساب در تهران
تسهيلات- گروه شهري:
شوراي شهر تهران مصوبه‌اي را به‌منظور تشويق بخش خصوصي و عموم شهروندان تهراني به فعاليت در امر ساخت و ساز و حمايت از رونق بازار زمين و مسكن به تصويب رساند.

به گزارش همشهري، شوراي شهر تهران مجوزي را صادر كرده است كه به‌مدت يكسال به متقاضيان دريافت پروانه ساختماني درصورت پرداخت نقدي عوارض مرتبط با صدور پروانه ساختماني شامل عوارض زيربنا، تراكم، تغيير كاربري، پذيره، پيش‌آمدگي و حق تشرف، 25درصد جايزه خوش‌حسابي داده شود.

اين 25 درصد به گفته حسن بيادي، نايب رئيس شوراي شهر تهران، قبلا تحت عنوان تخفيف نام‌برده شده بود كه با اعتراض فرمانداري مواجه شد اما با هماهنگي‌هاي صورت‌گرفته بين شوراي شهر و فرمانداري قرار شد به‌جاي لفظ تخفيف كه اشكال قانوني داشت از لفظ جايزه خوش‌حسابي استفاده شود.

براساس تبصره اين مصوبه همچنين وزارتخانه، سازمان‌ها، مؤسسات و دستگاه‌ها، شركت‌هاي دولتي و وابسته به دولت، نهادها و مؤسسات عمومي غيردولتي به ميزان 50درصد از جايزه خوش‌حسابي برخوردار خواهند بود.

درهرحال به گفته بيادي بلافاصله بعد از تعطيلات در نخستين جلسه شوراي شهر تهران اعتراض فرمانداري به اين مصوبه و پاسخ شوراي شهر كه البته با هماهنگي فرمانداري تهيه شده است اعلام و به مناطق ابلاغ خواهد شد.

نايب رئيس شوراي اسلامي شهر تهران به همشهري گفت: 80 درصد درآمد شهرداري تهران از ناحيه صدور پروانه‌هاي ساختماني تامين مي‌شود اما تحت تأثير بحران اقتصاد جهاني، صدور پروانه‌هاي ساخت‌و‌ساز در 3ماه گذشته 50 درصد كاهش داشته است. 

وي افزود: به همين منظور شوراي شهر تهران تسهيلاتي به‌عنوان تشويق براي افرادي كه قصد ساخت‌و‌ساز دارند به‌ويژه براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده در نظر گرفته‌است و اميدواريم به اين وسيله ساخت‌وساز حالت پويايي خود را حفظ ‌كند.

بيادي اظهار داشت: از تاريخ ابلاغ اين مصوبه به‌مدت يكسال دريافت عوارض ساخت و ساز براي كساني كه عوارض (زيربنا، تراكم، تغيير كاربري، پيش‌آمدگي و غيره) را به‌صورت نقدي پرداخت كنند، 25درصد جايزه خوش حسابي در نظر گرفته‌ايم.

نايب رئيس شوراي شهر ادامه داد: در كشورهايي مانند ايران امر ساخت‌و‌ساز و مسكن به‌نوعي موتور محرك براي به جريان انداختن اقتصاد محسوب مي‌شود و اقتصاد شهري را رونق بخشيده و به اشتغال زايي كمك مي‌كند.

به گفته بيادي در هر حال بايد بدانيم در يك ساختمان بيش از 400 محصول اصلي به‌كار مي‌رود؛ از سوي ديگر هر 50 متر ساختمان يك شغل ايجاد مي‌كند بنا براين رونق ساخت‌و‌ساز به‌معناي رونق اقتصاد و اشتغال است.

تاریخ درج: 7 مرداد 1388 ساعت 22:44 تاریخ تایید: 7 مرداد 1388 ساعت 22:52 تاریخ به روز رسانی: 7 مرداد 1388 ساعت 23:02
منبع: همشهری آنلاین
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم مرداد 1388ساعت 9:38  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

مشارکت مالی بانک جهانی در بهسازی شهری ایران

 

اکونیوز: معاون وزیر مسکن و شهرسازی و مدیر طرح بهسازی شهری و اصلاحات بخش مسکن این وزارتخانه گفت: بانک جهانی طی برنامه ای 12 ساله و به منظور بهسازی شهری ایران، 330 میلیون دلار مشارکت مالی انجام می دهد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "محمدحسین اژدری" در کارگاه آموزشی ارزیابی زیست محیطی پروژه های بهسازی شهری در تبریز افزود: هدف اصلی از طرح بهسازی شهری و اصلاحات بخش مسکن بهبود شرایط زندگی اقشار کم درآمد و در عین حال کمک به ایجاد رونق در بخش مسکن است.
وی افزود: مرحله نخست این برنامه در مدت پنج سال و در پنج مرکز استان به اجرا در می آید.
به گفته مدیر طرح بهسازی شهری و اصلاحات بخش مسکن وزارت مسکن و شهرسازی شهرهای کرمانشاه، ‌سنندج، ‌زاهدان، ‌تبریز و بندرعباس پنج شهر پایلوت برای اجرای این طرح هستند.
اژدری اضافه کرد: برای اجرای طرح یاد شده، سه سند مهم تحت عناوین توانمندسازی، ‌جابجایی و ارزیابی زیست محیطی در هیئت دولت به تصویب رسیده است که در اجرای مطلوب طرح موثر هستند.
وی با اشاره به اهمیت مطالعات زیست محیطی در اجرای پروژه های عمرانی گفت: پروژه های طرح بهسازی شهری با توجه به ویژگی های پروژه و خصوصیات محل اجرا از حیث ارزیابی های زیست محیطی در سه گروه عمده جای می گیرند که بیانگر شدت اثرات مثبت و منفی زیست محیطی طرحهاست.
معاون فنی، ‌عمرانی و بهسازی شهری وزیر مسکن و شهرسازی با انتقاد از عدم ملاحظات زیست محیطی در اجرای پروژه های توسعه ای، بیان کرد: اخیرا ضوابطی تعیین شده است تا پروژه های بزرگ از نظر زیست محیطی مورد ارزیابی قرار گیرند اما به نظر می رسد این ارزیابی ها حتی برای پروژه های کوچک و متوسط نیز ضروری باشد.

منبع: اکو نیوز

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم مرداد 1388ساعت 9:34  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تراكم تشویقی، بن بست یا راه حل؟

 

 

قریب ۲سال است كه اهالی شهر از گوشه و كنار آن كلمات بافت های فرسوده و تراكم تشویقی را می شنوند و هرازگاهی از خود می پرسند كه آیا خانه من یا محل كارم جزو این بافت ها محسوب می شود، اگر بشود چه باید كرد؟ آیا تراكم تشویقی كه می گویند می تواند پاسخگوی دلهره و نگرانی های من و تامین كننده امنیت جان و مال من و خانواده ام باشد یا آن هم توهمی بیش نیست؟!

 

 

 

 

خسرو دانشجو، دكتراى معمارى و شهرسازى و عضو كميسيون توسعه و عمران شوراى شهر تهران به سوالات ما در اين مورد پاسخ داده است .
لطفا در مورد تفاوت بافت هاى فرسوده با واحدهاى فرسوده تعريفى ارائه دهيد؟
براى تعيين و تفكيك بافت هاى فرسوده از واحدهاى فرسوده ۳ ويژگى در مصوبه شورا مورد توجه قرار گرفت. بلوك شهرى كه ۵۰ درصد ساختمان هايش زير ۱۰۰ متر باشد يا ۵۰ درصد معابرش زير ۶ متر عرض داشته باشد يا ۵۰ درصد ساختمان هاى بلوك با كيفيت پايين و بدون توجه به آئين نامه ۲۸۰۰ ساخته شده باشند. مناطقى كه داراى اين ويژگى ها باشند بافت فرسوده تلقى مى شوند.
بيشترين بافت هاى فرسوده در كدام مناطق تهران قرار گرفته اند؟
در مناطق شهرى يك تا ۵ هر بلوك شهرى كه دو تا از اين شروط را داشته باشد، بافت فرسوده تلقى مى شود و از مناطق ۵ به بعد كه مناطق جنوبى شهر را در بر مى گيرد حتى وجود يكى از شروط سه گانه فوق باعث مى شود كه آن منطقه جزو بلوك فرسوده شهرى محسوب شود.
چرا به برخى از ساختمان هاى نوساز هم فرسوده گفته مى شود؟
ساختمانى كه بدون توجه به مقررات و استانداردهاى ساخت و ساز ساخته شده باشد حتى اگر نوساز هم باشد، اما چون مقاومت و استحكام لازم را ندارد پس فرسوده تلقى مى شود كه متاسفانه در كشور ما عمر مفيد ساختمان ها برخلاف كشورهاى صنعتى كه ۵۰ساله است بسيار پايين بوده و ساختمان ها با عمرى ۱۰ ساله سريع پير مى شوند.
چه عاملى باعث شد كه شوراى شهر به فكر بازسازى اين بافت ها و تشويق شهروندان براى نوسازى ساختمان ها بيفتد؟
متاسفانه طى سالهاى گذشته وزارت مسكن به عنوان متولى اين بخش و نظام اقتصادي- مالى كشور به اين موضوع عنايتى نداشته است و تصورم اين است كه مسئولان مرتبط گمان مى كنند كه ۳هزار و ۲۰۰ هكتار بافت فرسوده در تهران مسئله پيش پا افتاده و كوچكى است و شورا و شهردارى به تنهايى قادرند كه مسائل و مشكلات مربوط به آن را حل كنند در صورتى كه اين حجم عظيم بافت فرسوده ياراى مقاومت در برابر كوچكترين حادثه طبيعى و چه بسا غير طبيعى را ندارد و حتى نگرانيم كه «ساختمان ها با يك توفان فرو بريزند». متاسفانه دستگاه هاى دولتى نه تنها كمكى نمى كنند، بلكه نسبت به اجراى مصوبات شورا كارشكنى هايى هم مى كنند و مهر ابطال به آن مى زنند.
چه بايد كرد؟
نبايد صبر كنيم تا زلزله اى اتفاق بيفتد. چرا گمان مى كنيم كه اول بايد به سوگ همشهريان خود بنشينيم، ميلياردها تومان براى مراسم تدفين و عزادارى هزينه كنيم، سپس به فكر راه چاره بيفتيم. آيا بهتر نيست قبل از وقوع چنين حادثه تلخ و غير قابل جبرانى همان اعتبار، امروز براى حفظ امنيت و جان شهروندان هزينه شود. بهتر است همه دست به دست بدهيم و ياعلى بگوييم تا شايد بتوانيم در يك پروسه زمانى ۱۰ الى ۱۵ساله با كار شبانه روزى شاق و پر زحمت مشكل بافت هاى فرسوده در تهران و كشور را حل كنيم. بهتر است همه دست به دست بدهيم تا شايد بتوانيم در يك پروسه زمانى ۱۰ الى ۱۵ساله با كار شبانه روزى شاق و پر زحمت مشكل بافت هاى فرسوده در تهران و كشور را حل كنيم
شوراى شهر در حيطه وظايف خود چه كرده است؟
سال گذشته اعضاى شورا به اين نتيجه رسيدند كه از مشاركت خود شهروندان براى تامين امنيت جانى و مالى شان بهره بگيرند و به همين دليل طرحى تحت عنوان «اعطاى يك طبقه تراكم تشويقي» را به تصويب رساندند و براساس آن امتيازاتى براى شهروندان قائل شدند كه در اين راستا بخشودگى ۹۰ درصد عوارض ساخت از ديگر امتيازاتى بود كه شوراى شهر در اختيار شهروندان تهرانى قرار داد .
استقبال شهروندان براى آغاز بازسازى بافت ها چگونه بوده است؟ پيشرفت كارها چگونه است؟
خوشبختانه از سال گذشته ساخت و سازها در مناطق جنوبى شهر استارت خورده و مصوبه شورا كم كم جاى خو د را بين شهروندان باز كرده است ضمن آنكه به منظور كاهش بار بازسازى از دوش مردم، مذاكراتى نيز با برخى دستگاه ها و سازمان ها همچون سازمان زمين و مسكن داشته ايم كه اين سازمان در حال فعاليت براى بازسازى بخشى از بافت هاى فرسوده واقع در منطقه ۱۷ است.
دولت چه اقدامى كرده است؟
دستگاه هاى اجرايى كمك شايان توجه و چشمگيرى نمى كنند. نمى دانم، شايد هم نمى توانند كمك كنند. من مشكلات اجرايى آنها را نمى دانم، اما بدون شك يك دست صدا ندارد و اين مشكل به قدرى عظيم است كه هيچ دستگاهى به تنهايى قادر به حل آن نيست.
در سال ۸۱ مجلس، دولت را موظف كرد ۳۰۰ ميليون دلار وام خارجى دريافت كند و در اختيار شهردارى ها براى بازسازى بافت هاى فرسوده قرار دهد كه سهم تهران از اين وام، ۲۰۰ ميليون دلار بود كه بالاخره بعد از يكسال و نيم پيگير ى هاى متعدد در نهايت ۱۶۰ ميليون دلار به حساب سازمان نوسازى شهر تهران براى آغاز عمليات اجرايى طرح تدوين شده براى بازسازى بافت فرسوده يكى از مناطق تهران واريز شده است . ما فكر مى كنيم اگر نظام بانكى و ادارى كشور كمك كنند و تسهيلاتى را براى سرمايه گذارانى كه رغبت به سرمايه گذارى در ايران دارند فراهم كرده و سرعت اقدامات را تسريع كنند، بدون شك بازسازى بافت ها مى تواند سرعت بيشترى پيدا كند.
از نتايج بحث هاى مطرح شده در جلسه علنى هفته گذشته شورا به نظر مى رسد كه اعضا به دنبال اعطاى امتيازات بيشترى براى بازسازى بافت ها هستند، در مورد امتيازات تشويقى جديد توضيح دهيد؟
صحبت ها هنوز به نتيجه نهايى نرسيده است. در مجموع پيشنهاداتى در ميان اعضا مطرح است. يك پيشنهاد اين است كه امتيازات و تشويق ها به منظور فعالتر كردن مردم بيشتر شود. ديگر آنكه مقررات، ثابت نگه داشته شود تا مردم خودشان را با موضوع و مقررات مربوطه وفق دهند و تعدادى نيز پيشنهاد كرده اند كه براى بلوك هاى واقع در بافت هاى فرسوده امتيازات تشويقى قائل شود و بازسازى واحدهاى فرسوده نيازى به اين تشويقات دارد. در هر صورت در جلسه روز سه شنبه هفته گذشته شورا مقرر شد كه اين پيشنهادات در كميسيون ها مورد بحث و بررسى قرار بگيرد، آنگاه براى تصويب به صحن شورا آورده شود.
چرا برخى از مراجع نظارتى بر مصوبات شورا مصوبه تراكم تشويقى را رد مى كنند و معتقدند شهردارى با اعطاى اين تراكم تخلف مى كند؟
تفسير من اين است كه هيچ تخلفى صورت نگرفته است. نتايج تفسير شورا روى عدد ۱۲۰ به عنوان مبناى اعطاى تراكم در مناطق اين است كه شهروندان در بافت هاى فرسوده مى توانند يك طبقه به عنوان زير ديوارى و راه پله اجازه ساخت داشته باشند. اين در حالى است كه فرماندارى بعد از آنكه مدعى شد اين مصوبه غير قانونى است، آن را به شوراى حل اختلاف ارجاع داد و اين شورا نيز تاكنون حكمى مبنى بر غير قانونى بودن مصوبه صادر نكرده است، پس شهردارى و شورا كار خلافى نمى كنند.
برخى ها معتقدند كه اعطاى تراكم تشويقى زمينه اى است براى افزايش درآمد شهردارى تهران، آيا چنين فرضيه اى صحت دارد؟
در برخى بخش هاى دولتى نگرانى هايى نسبت به افزايش درآمد شهردارى وجود دارد كه بهتر است اين افراد منبع درآمدى منطقى را به عنوان جايگزين ارائه دهند. بارها از دولت در مجامع مختلف خواسته ايم كه هزينه حضورش را در تهران پرداخت كند، اما مى گويد كه ريالى پرداخت نمى كنم ضمن آنكه تولى گرى و پرداخت هزينه هاى پروژه هاى عمران شهرى را تقبل نمى كند.
بهتر است مسئولان دستگاه هاى دولتى به جاى نگاه بدبينانه و تك بعدى به موضوعات با نگاه كارشناسى نگاه كنند و اگر پيشنهاد بهترى دارند به شورا و شهردارى ارائه كنند.
در هر صورت ارائه تراكم تشويقى يكى از راه حل هاى كارشناسانه اى بود كه اعضاى شورا روى خروج بازسازى بافت ها و واحدهاى فرسوده از بن بست چندين و چند ساله آن از سال گذشته نسبت به اجراى آن تصميم گرفتند. ما كه نمى توانيم بنشينيم تا زمانى كه زلزله شديد در كشور رخ مى دهد و مسئولان به تبع آن مدت كوتاهى تكان بخورند و بار ديگر همه چيز را به فراموشى بسپارند، آنگاه به دنبال راه حل و افسوس خوردن براى از دست رفته ها باشيم.
 
منبع: آفتاب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم مرداد 1388ساعت 11:56  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تراکم تشویقی برای نوسازی بافت فرسوده تهران

مدیرعامل سازمان نوسازی خبرداد:'

تراکم تشویقی برای نوسازی بافت فرسوده تهران

اکونیوز: مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: هر شخصی که دارای ساختمان در منطقه فرسوده است در صورتی که اقدام به نوسازی ساختمان خود کند، یک طبقه تراکم تشویقی دریافت می کند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "فریدون درویش زاده" با بیان این مطلب افزود : امسال برای همه 75 محله فرسوده شهر تهران، طرح جامع مداخله نوسازی تهیه می شود که تاکنون برای 13 محله تهیه شده است.


وی افزود: در هر محله فرسوده شهر تهران، دفتر خدمات نوسازی دایر خواهد شد که هم اکنون در 5 محله دایر شده است.


درویش زاده گفت: هر شخصی که دارای ساختمان در منطقه فرسوده است در صورتی که اقدام به نوسازی ساختمان خود کند، یک طبقه تراکم تشویقی دریافت می کند.


مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: صدور پروانه ساخت برای ساختمان های داخل بافت فرسوده، صد در صد رایگان است.


درویش زاده افزود: کسانی که در بافت های فرسوده اقدام به ساخت و ساز کنند تا سه سال از پرداخت عوارض نوسازی معاف هستند.


وی گفت: کسانی که در بافت های فرسوده اقدام به ساخت و ساز کنند، برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی می شوند.


درویش زاده افزود: این تسهیلات بدون سپرده گذاری با کارمزد 15 درصد، پرداخت اقساط به صورت پلکانی، ارائه 500 هزار تومان یارانه کارمزد و تا سقف 14 میلیون تومان است.


مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: شهرداری تهران نیز 700 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی بافت های فرسوده اختصاص داده است.


وی از آغاز فروش و عرضه 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت از هفته آینده برای نوسازی بافت های فرسوده خبر داد و افزود: امسال در شهرداری مناطق مختلف تهران، صندوق های سرمایه گذاری زمین ساختمان و شرکت های منطقه ای نوسازی بافت های فرسوده تشکیل شده است.


وسعت بافت های فرسوده شهر تهران 14 هزار و 792 هکتار است که این رقم 24 درصد مساحت تهران است و 37 درصد جمعیت پایتخت را در خود جای داده است.


درویش زاده با بیان این که امسال هزار میلیارد تومان سرمایه جدید مردمی جذب خواهد شد افزود: امسال ساکنان محلات حدود 20 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده خواهند ساخت.


امروز همچنین تفاهم نامه همکاری میان سازمان نوسازی شهر تهران و کانون سراسری انبوه سازان مسکن به امضا رسید. بر اساس این تفاهم نامه سازمان نوسازی، بافت های فرسوده را شناسایی و برای نوسازی به کانون انبوه ساز معرفی می کند. در کل کشور چهار هزار انبوه ساز فعالیت می کند.

منبع: اکو نیوز

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم مرداد 1388ساعت 9:21  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

صدور پروانه ساختمانی رایگان در مناطق فرسوده

 

شهرداری تهران، امسال برای نوسازی بافت های فرسوده از سوی مردم، تسهیلاتی ویژه را به شهروندان ارائه می دهد. به همبن منظور در این مناطق تا 100 درصد به صورت رایگان پروانه ساختمانی صادر می‌شود.

به گزارش فرازنیوز فریدون درویش‌زاده مدیر عامل سازمان نوسازی شهرداری تهران با بیان این مطلب گفت: یکی از اولویت‌های کاری سازمان نوسازی در سال 88، صدور پروانه ساختمانی مسکونی رایگان است که این امر در قانون مصوب شده و باید حداقل در 50 درصد از بافت‌های فرسوده این اتفاق بیفتد.

درویش زاده تصریح کرد: مالکان بافت‌های فرسوده بعد از گرفتن پایان کار، حدود 3 سال نیز از پرداخت عوارض نوسازی معاف هستند. از سویی نیز در این بافت‌ها، به مالکانی که بافت های فرسوده را نوسازی کنند یک طبقه تراکم تشویقی نیز داده خواهد شد.

 

وی افزود: همچنین سازمان نوسازی افرادی را که شرایط لازم را برای دریافت وام مسکن دارند، به بانک‌های عامل خویش معرفی خواهد کرد. تفاوت این وام‌ها با وام مسکن در این است که این وام‌ها بدون سپرده هستند و در حال حاضر تا سقف 14 میلیون تومان است. حداکثر دوران بازپرداخت این وام‌ها نیز 15 سال است. کارمزد این وام‌ها، 12 درصد است و پرداخت به صورت پلکانی است.

وی تاکید کرد:‌ در سال جدید، طرح مسکن نوسازان یا سرمایه‌گذاری متری که در سال گذشته در دو مرحله انجام شد، پیگیری خواهد شد. این طرح امکان مشارکت مردم در مقیاس کم را امکان پذیر می کند.

 

درویش زاده گفت:‌عرضه اوراق مشارکت‌ 400 میلیارد تومانی نیز یکی دیگر از برنامه‌های سال 88 است که بانک مرکزی موافقت خود را با این طرح اعلام کرده است و در حال حاضر به دنبال نهایی کردن بانک‌های عامل هستیم.

وی با اشاره به برنامه های سازمان نوسازی در سال 88 افزود: تشکیل صندوق‌های سرمایه گذاری زمین و ساختمان در پروژه‌های نوسازی و تشکیل شرکت‌های منطقه‌ای نوسازی از دیگر برنامه‌های این سازمان است که خوشبختانه تاکنون در 18 منطقه شرکت‌های نوسازی ثبت شده اند.

 

وی با اشاره به سیاست‌های جدید سازمان نوسازی تاکید کرد:‌در گذشته نگاه این سازمان متمرکز بود ولی در حال حاضر، این نگاه متمرکز نیست و سازمان نوسازی به یک سازمان سیاستگذار، ‌متولی و برنامه محور تبدیل شده است و در این راستا به هیچ عنوان دیگر در ساخت و ساز بافت‌های فرسوده اقدام نخواهد کرد.

 

وی با اشاره به راه اندازی شرکت‌های نوسازی در مناطق مختلف گفت: در هر منطقه شرکت نوسازی داریم. این شرکت‌ها متولی پیگیری نوسازی منطقه، جذب سرمایه و سرمایه‌گذار داخلی و خارجی برای پروژه‌های نوسازی است که این یکی از مهم‌ترین ماموریت‌هاست. با این کار، تولید ثروت در کشور صورت می گیرد و قیمت‌های بافت‌های فرسوده که در حال حاضر، سقوط کرده ، افزایش می یابد.

درویش زاده تاکید کرد: بستر سازی حضور گسترده و فراگیر انبوه سازان سراسر کشور در نهضت نوسازی بافت‌های فرسوده از دیگر وظایف شرکت‌های نوسازی منطقه‌ای است. 

  

 منبع: فراز نیوز

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم مرداد 1388ساعت 9:9  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

افرادي كه مسكن فرسوده خود را بازسازي كنند، تراكم تشويقي مي‌گيرند

 

رئيس سازمان نوسازي شهر تهران:
افرادي كه مسكن فرسوده خود را بازسازي كنند، تراكم تشويقي مي‌گيرند

رئيس سازمان نوسازي شهر تهران گفت: يكي از طرح‌هاي حمايتي سازمان نوسازي تهران در بازسازي بافت‌هاي فرسوده، ارائه يك طبقه تراكم تشويقي به افرادي است كه اقدام به بازسازي مسكن فرسوده خود مي‌كنند.

فریدون درویش زاده

فريدون درويش‌زاده در مراسم مبادله تفاهم‌نامه همكاري به منظور حضور گسترده انبوه‌سازان كشور در بازسازي بافت‌هاي فرسوده با بيان اين مطلب، اظهار داشت: در تلاش هستيم كه تهران به يكي از سه شهر مهم و برتر آسياي جنوب غربي تا سال 1404 تبديل شود.
وي افزود: در حال حاضر در شهر تهران 1492 هكتار بافت فرسوده ناپايدار و 634 هزار و 179 واحد مسكوني فرسوده وجود دارد كه 2 ميليون و 873 هزار و 811 نفر در اين مسكن‌هاي فرسوده زندگي مي‌كنند.
درويش‌زاده در ادامه گفت: از 62 هزار هكتار مسافت كل تهران 3 هزار و 268 هكتار بافت فرسوده با سه شاخص آن كه شامل ناپايداري_ نفوذ‌ناپذيري و ريز‌دانگي است، وجود دارد كه 15 درصد جمعيت شهر تهران نيز در اين واحد‌هاي مسكوني واقع شده است.
وي يادآور شد: فرسودگي بافت مسكن‌هاي شهر تهران رو به افزايش است و اگر براي آن كاري انجام نشود به يك بحران هويت اجتماعي تبديل مي‌شود و شاهد ناامني اجتماعي و شيوع آن در پشت پرده اين مسئله مي‌شويم.
رئيس سازمان نوسازي شهر تهران گفت: بازسازي بافت‌هاي فرسوده فرصتي مناسب براي تحقق اهداف سند چشم‌انداز تهران تا سال 1404و فرصتي طلايي براي توسعه درون‌زاي شهر تهران است كه از توسعه بي‌رويه تهران جلوگيري مي‌كند.
وي يادآور شد: شوراي اسلامي شهر تهران دغدغه‌هاي زيادي براي اين مسئله دارد و در همين راستا مصوبات متعددي را براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده لحاظ كرده است. ولي اداره مديريتي شهرداري تهران نيز اولويت گذاري نوسازي بافت‌هاي فرسوده را به عنوان يكي از ماموريت‌هاي مهم خود تلقي مي‌كند.
درويش‌زاده گفت: نوسازي بافت‌هاي فرسوده يك ضرورت است و از هر نظر اين پيام را مي‌دهد كه بايد يك كار فراگير براي اين امر انجام شود و تنها با حرف زدن كاري پيش نمي‌رود.
وي به برنامه‌هاي حمايتي سازمان نوسازي در سال جاري براي آغاز نهضت نوسازي بافت فرسوده اشاره كرد و اظهار داشت: تمام كردن تهيه طرح‌هاي مداخله نوسازي (كه 13 طرح آن تاكنون تصويب و ابلاغ شده است و تا پايان سال اين طرح‌ها تكميل مي شود)، راه‌اندازي دفاتر نوسازي مردمي (كه فعلا در 5 محله راه‌اندازي شده است) از جمله اين برنامه‌هاي حمايتي است.
رئيس سازمان نوسازي شهر تهران به يكي ديگر از حمايت‌هاي اين سازمان در بازسازي بافت‌هاي فرسوده گفت: هر كس اقدام به بازسازي مسكن فرسوده خود كند يك طبقه تراكم تشويقي مي‌گيرد كه اين امر به تصويب شوراي شهر تهران نيز رسيده است.
وي افزود: صدور پروانه مسكوني رايگان به اين معني كه هر كسي بخواهد اقدام به نوسازي بافت فرسوده خود كند، به صورت رايگان پروانه مسكوني دريافت مي‌كند، معافيت از پرداخت عوارض نوسازي شهردار تهران تا 3 سال، معرفي شدن به نظام بانكي براي دريافت تسهيلات نوسازي با ويژگي‌هاي متعدد از جمله، دريافت وام تا سقف 14 ميليون تومان، حداكثر زمان براي بازپرداخت تا 15 سال، دريافت كارمزد حدود 12 درصد كه يك نرخ دولتي است و پايين‌ترين نرخ در نظام بانكي محسوب مي‌شود از مواردي است كه در حمايت از بازسازي بافت فرسوده به شهروندان ارايه مي‌شود.
درويش‌زاده خاطرنشان كرد: طرح مسكن نوسازان در سال جاري ادامه مي‌يابد چرا كه سال گذشته 100 ميليارد تومان از اين طريق از سرمايه‌گذاري خرد مردم استفاده شد و تاكنون 7 هزار نفر در اين طرح ثبت‌ نام كردند.
وي به پيام اصلي اين تفاهم‌نامه كه با هدف ايجاد بستر اجرايي نوسازي مناطق فرسوده تهران بين سازمان نوسازي و كانون سراسري انبوه‌سازان مسكن است اشاره كرد و گفت: بسترسازي براي حضور گسترده و فراگير انبوه‌سازان سراسر كشور در نهضت بازسازي بافت‌هاي فرسوده، معرفي پروژه‌هاي نوسازي از سوي اين سازمان به كانون سراسري انبوه‌سازان مسكن، معرفي شركت‌هاي انبوه‌ساز متناسب با حجم پروژه از سوي اين كانون به سازمان نوسازي و همچنين برگزاري همايش مشترك سالانه با محوريت نوسازي بافت فرسوده و پشتيباني از انبوه‌سازان در تجهيز منابع با استفاده از ظرفيت‌هاي قانوني از جمله مواردي است كه جزء پيام اصلي تفاهم‌نامه محسوب مي‌شود.
وي افزود: پيش‌بيني مي‌شود كه با كمك انبوه‌سازان و سرمايه‌گذاران 100 ميليارد تومان در امر بازسازي بافت‌هاي فرسوده سرمايه‌گذاري شود و شهرداري تهران نيز آمادگي دارد تا با توجه به لايحه دو فوريتي پيشنهاد شوراي اسلامي شهر تهران به دولت و منابع تخصيصي از سوي دولت، منابع تخصيص يافته خود را به سازمان نوسازي براي بافت‌هاي فرسوده افزايش دهد.
در اين مراسم، شهرام سلماسي جاويد، عضو هيئت مديره كانون سراسري انبوه‌سازان مسكن و ساختمان ايران نيز درباره بافت‌هاي فرسوده گفت: آنچه كه باعث شد كانون انبوه‌سازان در اين امر مشاركت كند، احساس وظيفه درباره بازسازي بافت‌هاي فرسوده است كه با يك نگاه نرم‌افزاري به اين موضوع توجه كرده است.
به گفته سلماسي جاويد ما در مقابل مردم مسئول هستيم و محصولي توليد مي‌كنيم كه مردم از آن استفاده مي‌كنند.
عضو هيئت مديره كانون سراسري انبوه‌سازان گفت: آنچه كه در مورد بازسازي بافت‌هاي فرسوده محقق نشده سبب از بين رفتن اعتماد مردم در اين امر شده است ولي ما در اين امر به مشاركت مردم نياز داريم و در پي ايجاد شرايطي هستيم كه در يك مدت كوتاه اعتماد مردم را جلب كنيم.
در پايان اين مراسم اين تفاهم‌نامه بين سازمان نوسازي شهر تهران و كانون سراسري انبوه‌سازان مسكن امضا شد.

منبع: فرمانداری تهران

+ نوشته شده در  شنبه دهم مرداد 1388ساعت 17:43  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

احتمال سود 19‌درصدی برای حضور در بافت‌های فرسوده

نوسازی بافت‌های فرسوده تهران در انتظار فروش 400‌میلیارد تومان اوراق مشارکت
احتمال سود 19‌درصدی برای حضور در بافت‌های فرسوده

قالیباف دیروز در پاسخ به پرسش دنیای اقتصاد، تغییر نرخ سود اوراق مشارکت بافت‌های فرسوده از 16‌درصد کنونی را تایید کرد.

گروه مسکن– سحر باباخانی: پرونده نیمه باز فروش اوراق مشارکت و فروش متری مسکن با تاخیر‌های انجام شده وارد مراحل جدیدی می‌شود، اما مسوولان شهری با خونسردی این روند را دنبال می‌کنند.
شهردار تهران در حاشیه مراسم افتتاح کارخانه سیگمنت‌سازی مترو در مورد تاخیر در اعلام افزایش نرخ سود اوراق مشارکت به دنیای اقتصاد گفت: این طرح نهایی شده است و مسوولان قول داده‌اند سود را از 16درصد به 18‌درصد برسانند و گویا این رقم تغییر پیدا کرده و به زودی اعلام می‌شود.
این در حالی است که خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر در گفت‌وگو با خبرنگار ما از افزایش رقم نرخ سود اوراق مشارکت بافت‌های فرسوده اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: با تمام پیگیری‌ها تا به امروز سود قطعی به شورا اعلام نشده است.
در این میان حسین محمد پورزرندی، معاون مالی اداری شهرداری تهران نیز از اعلام افزایش نرخ سود اوراق اظهار بی‌اطلاعی کرده و به خبرنگار دنیای اقتصاد گفت: بعید به نظر می‌رسد که با تاخیر‌های موجود با افزایش سود اوراق موافقت شود و شهرداری بیشتر به دنبال تسهیلاتی چون سود علی‌الحساب برای متقاضیان است.
در ادامه پیگیری‌های دنیای اقتصاد، یک منبع آگاه مرتبط با این طرح نیز اعلام کرد:به احتمال زیاد شهرداری درگیر افزایش 3‌درصدی سود اوراق (یعنی 19‌درصد) است؛ چراکه در غیر این صورت این طرح هیچ ضمانت اجرا و جذابیت سرمایه‌گذاری برای مردم نخواهد داشت و فروش 400‌میلیارد تومانی اوراق مشارکت مسکوت خواهد ماند.
به دنبال درآمدزایی نیستیم
محمدباقر قالیباف در ادامه مراسم بهره‌برداری از تجهیزات سیگمنت، درباره این نکته که نوسازی و بافت‌های فرسوده از اولویت‌های شهرداری است و شهرداران مناطق نمی‌توانند سلیقه‌ای عمل کرده و به برخی ساختمان‌های 4 طبقه به بالا تراکم ندهند، توضیح داد: ما حق نداریم برای نوسازی بافت‌های فرسوده و کسب درآمد بیشتر هر مجوزی را برای ساخت صادر كنيم و دقیقا هر مجوزی باید بر اساس طرح تفصیلی ارائه شود. چنانچه بر اساس آخرین مصوبات کمیسون ماده 5 در هر منطقه و ناحیه شهر شرایط صدور مجوز برای نوسازی متفاوت است، چنانچه در برخی مناطق زمین‌های زیر 100‌متر مجوز زیرساخت دریافت نمی‌کند و زمین‌های کوچک‌تر باید در این مناطق تجمیع شوند این در حالی است که شرایط در برخی مناطق دیگر متفاوت بوده و می‌توان خانه‌های 70‌متری را نیز در طرح نوسازی در نظر گرفت.قالیباف در ادامه تصریح کرد: به هیچ وجه نباید برای نوسازی بافت‌های فرسوده قوانین شهرسازی را زیر پا بگذاریم و اگرچه برای نوسازی کمک‌های زیادی به شهروندان می‌کنیم تا این روند با سرعت بیشتری انجام شود، اما تحت هر شرایطی بر رعایت قوانین تاکید و نظارت می‌شود.

منبع:دنیای اقتصاد

با اندکی تصرف

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مرداد 1388ساعت 15:36  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

كمر بافت‌های فرسوده هنوز می لرزد

بمي‌ها هم شبي كه مي خوابيدند ، نمي‌دانستند كه خورشيد فردا را نمي‌بينند و زمين و زمان در لحظه‌اي بر سرشان خراب مي‌شود.

كوچه‌هاي تنگ، جوي‌هاي قديمي و باريك، سيم‌ها و كابل‌هايي كه معلوم نيست از كجا تا كجا كشيده شده و خانه‌هاي 40 و 50 متري كه از درون هر يك از آنها حداقل دو خانواده زندگي مي‌كنند. اين تصور عامي از خانه‌ها در بافت فرسوده است ، محدوده‌اي كه نه با زلزله، كه حتي با وزش باد شديدي تمام ديوارها و سقف‌هايش به لرزه در مي‌آيد و اين فضا را تنها كساني كه در اين خانه‌ها زندگي كرده‌اند، درك كنند در حالي كه توان نجات خود از اين شرايط را ندارند. متاسفانه تعداد اين افراد در پايتخت ايران بيش از چهار ميليون است و هر روز هم به تعدادشان اضافه مي‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی «فردا» ،بر اساس آْخرين آمارهاي اعلام شده 150 كيلومتر مربع از 270 كيلومتر مربع پايتخت شامل بيش از 800 هزار واحد مسكوني بافت فرسوده است و سه هزار و 260 هكتار از اين ميزان در حالي شهروندان تهراني را در خود جاي داده كه با خطر جدي ريزش روبرو است.

بارها اعلام شده كه جمعيت ساكن در بافت‌هاي فرسوده نيمي از جمعيت تهران را تشكيل مي‌دهد، بارها شنيده‌ايم كه تهران روي گسل‌هاي فعال قرار گرفته و هر روز و هر لحظه در خطر وقوع زلزله قرار دارد و بارها و بارها هم از مسئولان شنيده‌ايم كه قرار است فلان اعتبار و فلان طرح و برنامه را اجرا كنند اما متاسفانه و با وجود همه اعلام خطرها و نگراني‌ها در مورد وقوع ناگهاني حادثه و فاجعه مرگ و مير ميليون‌ها نفر از همشهريان تاكنون هيچ يك از برنامه‌ها محقق نشده و هر روز بر محدوده بافت‌هاي فرسوده شهر ما افزوده مي‌شود.

تاكنون شهرداري تهران در دوره مديريت محمد باقر قاليباف اقداماتي را در راستاي ساماندهي بافت‌هاي فرسوده داشته است و اعتباراتي در اين راه پيش بيني و هزينه شده اما متاسفانه پس از حداقل سه سال كمتر از 500 واحد مسكوني در بافت‌هاي فرسوده جايگزين شده است و طرح‌هاي شهرداري در مورد طرح پلاك به پلاك يا كيلد به كليد و يا طرح‌هاي مشاركتي نوسازان به اذعان اعضاي شوراي شهر تهران موفق نبوده است.

در عين حال ارائه تسهيلات و تشويق‌هاي مختلف از جمله تراكم‌هاي تشويقي و تخفيف‌ها و وامهاي متعدد نتوانسته روند ساخت و ساز و نوسازي در بافت‌هاي فرسوده را تند كند چرا كه عمده ساكنان مناطق بافت‌هاي فرسوده را خانواده‌ها و اقشاري تشكيل مي‌دهد كه خانه 40 و 50 متري همه سرمايه زندگي آنها است و آنها در اين فضاي محدود عادت كرده‌اند و شرايط فرهنگي اين اقشار كه عمدتا در سنين بالا هستند اجازه نمي‌دهد كه ريسك جا بجايي و احتمالا آوارگي را براي خود رقم بزنند. اين ترس از آوارگي يك شبه براي اين اقشار پديد نيامده و تجربه محلاتي نظير اتابك و خوب بخت براي مردم گوياي آخر و نتيجه اين معامله است.

نكته قابل توجه در مورد بافت هاي فرسوده تهران اعتبار پيش بيني شده در مورد آن است، چرا كه شهرداري تهران به هيچ وجه توان اقدام براي نوسازي 800 هزار واحد مسكوني فرسوده را ندارد و اين موضوع را نيز شهردار و ساير مسئولان مرتبط بارها اعلام كرده و نسبت به تشويق بخش خصوصي تاكيد داشته‌اند اما متاسفانه هنوز نتوانسته‌اند بخش خصوصي قدرتمند و مشتاقي را با خود همراه كنند.

شهرداري تهران در عين حال از سال 86 و 87 تا كنون مجوز انتشار 400 و 700 ميليارد تومان اوراق مشاركت در بافت‌هاي فرسوده را به دست آورد ، مجوزي كه در سال 88 هنوز 400 ميليارد تومان از آن با وجود تائيد دولت هنوز اجرايي نشده است و اين در حالي است كه بنا بر اظهارات رسول خادم ـ رييس كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران ـ يك فوريت مجوز انتشار 2 هزار ميليارد تومان اوراق مشاركت ديگر در سال 88 به تصويب شوراي شهر تهران رسيده است.

همه موارد ذكر شده در مورد تهران است و نبايد از نظر دور داشت كه متاسفانه در ساير شهرهاي كشور نيز روند نوسازي بافت‌هاي فرسوده ناموفق بوده و تنها طرح‌هاي محدودي نظير طرح« ثامن» در مشهد تا حدودي موفق بوده است.

به هر روي در حال حاضر جان مردم تنها در تهران بسته به اما و اگر و شايد و بايد مسئولان و به عبارتي بسته به مويي است كه نمي‌دانيم تا فردا دوام مي‌آورد يا نه !

بمي‌ها هم شبي كه مي خوابيدند ، نمي‌دانستند كه خورشيد فردا را نمي‌بينند و زمين و زمان در لحظه‌اي بر سرشان خراب مي‌شود.

آنها در روستا و شهر‌هاي كوچك و محروم زندگي مي‌كردند اما جاي بسي شرمندگي است كه با يك زلزله در پايتخت يك كشور حداقل چهار ميليون انسان زير سقف بيش از 800 هزار واحد مسكوني فرسوده در خطر دفن شدن باشند و يا حتي سالها با احتمال خطر مرگ زندگي كنند !

منبع:فردا
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم مرداد 1388ساعت 12:54  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

برنامه واگذاري بافت فرسوده به انبوه‌سازان كامل نيست

برنامه واگذاري بافت فرسوده به انبوه‌سازان كامل نيست

معاون برنامه‌ريزي و توسعه شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري گفت: براي بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده، اجراي سازوكارهاي اجرايي با رويكرد حضور مردم ضروري است.

محمد آييني در گفت‌وگو با «ايلنا» با اشاره به واگذاری ساخت و ساز به انبوه‌سازان در بافت‌های فرسوده تهران اظهار داشت: این برنامه جامع و کامل نیست؛ چرا كه بدون حضور مردم و ساكنان اين‌گونه بافت‌ها، بهسازي و نوسازي امكان‌پذير نخواهد بود.
آییني با يادآوري بندهاي الف و ب ماده 30 مبني‌بر تعيين سازوكارهاي اجرايي و احیای بافت‌های فرسوده با رویکرد توانمندسازی مالکان اظهار داشت: دولت موظف است كه سازوكارهاي اجرايي را با رويكرد حضور مردم در اين‌گونه بافت‌ها تعيين كند.
وی تاکید کرد: سازوکارهای اجرایی به معناي رویکرد یک جریان مردمی با همکاری دولت و شهرداری‌ها برای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده است.
آییني با اشاره به حجم و گستردگی بافت‌های فرسوده گفت: در صورت عدم حضور و محوریت مردم در بافت‌های فرسوده، دولت و شهرداری نمی‌توانند این بازسازی و نوسازی را در این‌گونه بافت‌ها انجام دهند.
وی بسترسازی و اجرای سازوکارهای لازم را مورد تاکید قرار داد و گفت: تنها با حضور مردم؛ یعنی تمام افرادی که در این‌گونه بافت‌ها نقشی دارند و در کنار آنها انبوه‌سازان، سازندگان جزء و سرمایه‌گذاران خارجی، می‌توان به بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده امیدوار بود.

 منبع: دنیای اقتصاد
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 18:9  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

مشارکت مردم در بهسازي و نوسازي بافت‏هاي شهري

این مطالعات از آن جهت مورد توجه خاص می باشد که روند مهاجرت به شهرها کماکان در ایران سیر صعودی دارد و این افزایش شهرنشینی ضمن افزایش بار زیرساختارهای موجود، در زمانی اتفاق می افتد که خواسته های شهرنشینان ...
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیستم تیر 1388ساعت 19:35  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نماینده مجلس: احیا بافت فرسوده شهری باعث رونق می شود

    

   نماینده مجلس: احیا بافت فرسوده شهری باعث رونق می شود


نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: احیا بافتهای فرسوده باعث رونق مرکزیت شهری و توسعه روابط اقتصادی و اجتماعی خواهد شد.
محمدحسین مقیمی روز شنبه در همایش ملی بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده شهری در مشهد افزود: بافت فرسوده بعد از بازسازی و احیا می تواند ‪ ۸۰‬هزار تا ‪ ۳۰۰‬هزار نفر را در خود اسکان دهد.
وی گفت: هم اینک در هر هکتار از بافتهای فرسوده و قدیمی ‪ ۸۰‬تا ‪ ۳۰۰‬نفر ساکن هستند.
او افزود: ‪ ۸۰‬هزار هکتار از وسعت شهرهای کشور شامل بافت فرسوده است.
نماینده خمین در مجلس اظهار داشت: بعد از وقوع زلزله بم، ماده ‪ ۳۰‬در قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی برای ایمن سازی و مقاومسازی ساختمانهای روستایی و شهری اجرایی شد.
وی گفت: در ماده ‪ ۳۰‬آمده که ساختمانهای شهری و روستایی ظرف ‪ ۱۰‬سال بایستی برای سکونت خانوارها مقاومسازی و ایمن سازی شوند.
او افزود: بافتهای فرسوده دارای وضعیت مناسب بهداشتی و اجتماعی نیستند و اقتصاد نیز در آنجا به صورت غیررسمی است لذا باید ساماندهی شود.
وی با اشاره به غیرمسکونی بودن بسیاری از این بافتها گفت: جمعیت در این بافتها بسیار اندک است بطوری که بعضی از این مکانها خالی از سکنه است.
رییس پیشین سازمان همیاری شهرداریهای کشور افزود: بافت فرسوده شهری شامل بافتهای قدیمی و تاریخی، ساخت و سازهای غیرمقاوم و حاشیه شهرها است.
وی با تاکید بر توانمندسازی در بافتهای فرسوده گفت: باید در جریان نوسازی بافت فرسوده توانمندسازی بگونه ای انجام شود که حیات و خصوصیات یک شهر مدرن در آن برقرار شود.
این نماینده مجلس ادامه داد: ایجاد شهر مدرن در این بافتها در گرو دارا بودن امکانات، ایجاد شرایط و ضوابط شهرهای مدرن و مقاومسازی ساختمانها در این مناطق است.
وی با تاکید بر مدیریت واحد شهری در این مناطق افزود: بافتهای فرسوده از عدم مدیریت واحد شهری در رنج است و کمبود این امر در چنین مناطقی بیش از سایر نقاط شهرها احساس می شود.
نایب رییس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر توجه به بافتهای تاریخی گفت:
باید به این بافتها به عنوان سرمایه های ارزشمند تاریخی توجه کرد.
مقیمی ادامه داد: در صورت هماهنگی بین شورای عالی احیا بافتهای فرسوده و سازمان میراث فرهنگی مشکلاتی در زمینه حفظ و نگهداری میراث تاریخی نداریم.
وی همچنین نوسازی و مقاومسازی بافتهای فرسوده روستایی را مناسب ارزیابی و بیان کرد: سالانه ‪ ۲۰۰‬تا ‪ ۳۰۰‬هزار واحد مسکونی روستایی در کشور بهسازی و مقاومسازی می شود.
نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از صاحبنظران و اندیشمندان این موضوع خواست که نظرات و طرحهای خود را به کمیسیون عمران مجلس جهت رفع موانع و مشکلات آن و درج در برنامه پنجم توسعه ارایه کنند.

منبع: خبر فارسی

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم تیر 1388ساعت 9:18  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تراکم، وام و معافیت عوارض، امتیازات شهرداری تهران به نوسازان بافت فرسوده

 

   تراکم، وام و معافیت عوارض، امتیازات شهرداری تهران به نوسازان بافت فرسوده

  
شهرداری تهران امسال برای افرادی که اقدام به ساخت و ساز در بافت های فرسوده کنند تراکم تشویقی، وام و معافیت عوارض در نظر گرفته است. به گزارش خبرنگار شهری ایرنا، فریدون درویش زاده با بیان اینکه شهرداری تهران درسال جاری ‪ ۷۰۰‬میلیارد تومان منابع به منظور پشتیبانی نوسازی بافت های فرسوده اختصاص داده است افزود: کسانیکه در بافت فرسوده منزل مسکونی خود را نوسازی کنند طبق مصوبه شورای شهر یک طبقه تراکم تشویقی خواهند گرفت.
وی اظهارداشت: صدور پروانه ساختمانی مسکونی در این بافت نیز به دستور شهردار تهران رایگان خواهد بود همچنین این افراد در زمان پایان کار از معافیت سه ساله پرداخت عوارض نوسازی برخوردار خواهند شد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اظهار داشت: طی هماهنگی های صورت گرفته با وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان عمران و بهسازی وام بدون سپرده، امسال تا سقف ‪۱۴‬میلیون تومان با بازپرداخت ‪ ۱۵‬سال به صاحبان ساختمان مسکونی در بافت فرسوده که اقدام به نوسازی منزل خود کند نیز ارائه می شود.
وی افزود: کارمزد این وام نیز ‪ ۱۲‬درصد و حداقل کارمزد است همچنین این افراد توسط سازمان نوسازی به بانک معرفی خواهند شد.
وی در خصوص ویژگی های املاک واقع در بافت فرسوده که مشمول استفاده از این امتیازات می شوند اظهارداشت: این امتیازات به حدود سه هزار هکتار بافت فرسوده شهر تهران که دارای سه شاخص ریزدانگی، ناپایداری و نفوذ ناپذیری است تعلق گرفته و محدوده این بافت ها نیز در مناطق شهرداری تهران اعلام شده است.
درویش زاده در ادامه به عرضه اوراق مشارکت اشاره کرد و گفت: با موافقت بانک مرکزی و وزارت کشور ، ‪ ۴۰۰‬میلیارد تومان اوراق مشارکت عرضه خواهد شد که هم اکنون در حال انتخاب بانک های عامل هستیم.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان در پروژه های نوسازی تشکیل و از ظرفیت های قانونی بورس نیز استفاده خواهد شد، خاطرنشان کرد: شرکت های منطقه ای نوسازی نیز با کمک سه بانک سامان، اقتصاد نوین و پاسارگاد در ‪ ۱۸‬منطقه تهران تشکیل شده است.
وی اتمام طرح های مداخله نوسازی را یکی دیگر از برنامه های سازمان نام برد و گفت: هر ‪ ۷۵‬محله فرسوده تهران دارای این طرح خواهند شد و هم اکنون ‪ ۱۳‬طرح تصویب و ابلاغ شده است که امیدواریم تا پایان سال تمام طرح ها ابلاغ شود.
وی به تداوم طرح مسکن نوسازان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: تا امروز ‪ ۷‬هزار نفر از این طرح استفاده کرده اند که از تخفیف بیش از ‪ ۳۰‬درصد در زمان واگذاری خانه شان بهره مند خواهند شد البته در این خصوص با یکی از بانک ها در حال مذاکره برای پرداخت وام هستیم که در صورت قطعی شدن اعلام خواهیم کرد همچنین ‪ ۲۰‬درصد نیز در دومین مرحله هم شرکت کرده اند.
درویش زاده ادامه داد: افرادی که متراژ خریداری شده شان به حد معینی برسد ، قرارداد متری شان به قرارداد واگذاری مسکن تبدیل خواهد شد همچنین در صورت توافق با یکی از بانک ها ، تسهیلات نیز پرداخت خواهد شد.
وی در ادامه در مورد سوال خبرنگاری در خصوص انتقادات سخنگوی شورای شهر تهران از روند فعالیت های سازمان گفت: شورا دغدغه نوسازی بافت فرسوده را دارد هم اکنون نیز سه سال است سازمان با شرایط جدید برنامه ریزی کرده و با رویکرد جدید سعی خواهیم کرد شهروندان و بخش خصوصی را وارد ماجرا کرده و سازمان صرفا نقش تسهیل گر داشته باشد.
به گفته درویش زاده محله شهید خوب بخت که به عنوان پایلوت نوسازی انتخاب شده تا کنون ‪ ۴۰‬درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ‪ ۲‬هزار واحد در آن در حال ساخت است.
مدیر عامل سازمان نوسازی در مورد اتمام طرح های نیمه تمام اظهار داشت:
پروژه غدیر از قبل شروع شده بود، پروژه های جدید نیز توسط انبوه سازان انجام خواهد شد، برای تحویل پروژه های قبلی نیز برنامه ریزی شده و تعهد کرده ایم حدود ‪ ۱۰۰۰‬واحد خانه در مقابل خانه تا پایان سال تحویل دهیم.
درویش زاده ‪ ۲۰‬درصد پروانه های صادر شده در ساخت و ساز را مربوط به بافت فرسوده دانست و گفت: پیش بینی می شود امسال ‪ ۲‬میلیون متر مربع در بافت فرسوده پروانه صادر شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تضمین می دهید با رویکرد جدید سازمان، مشکلات پیشین رخ ندهد خاطر نشان کرد: ما سراغ مجموعه مهندسی حرفه ای و رتبه بندی شده رفته ایم که با تعهد و تجربه وارد میدان شده است، مجموعه های مسکونی که توسط انبوه سازان ساخته می شود از تکنولوژی جدید، کیفیت بالا و مقاومت استاندارد برخوردار بوده و طبیعی است که خروجی این کار مناسب و تضمین شده باشد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به نامه شهردار تهران به رییس جمهور در خصوص افزایش سود ‪ ۱۶‬درصدی اوراق مشارکت به ‪ ۱۸‬درصد گفت: ما منتظر نظر دولت در افزایش سود اوراق مشارکت نمی مانیم و با ظرفیت های موجود و سیاست های تشویقی کار را دنبال می کنیم. 

 

منبع: خبر فارسی

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم تیر 1388ساعت 9:15  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

جای پای بهسازی بافت های فرسوده در قانون

 

جاي پاي بهسازي بافت‌هاي فرسوده در قانون
بافت‌شهری- محمد آئيني:
باوجود آنچه از نام قانون «ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسكن» بر مي‌آيد، بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري از جايگاه ويژه‌اي در آن برخوردار است.

جاي‌جاي اين قانون به‌صورت مستقيم و غيرمستقيم به موضوع بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري مربوط مي‌شود.

نتايج مطالعات ظرفيت‌سنجي، به خوبي ظرفيت توليد و احداث مسكن، علاوه بر نوسازي واحدهاي موجود را نشان مي‌دهد. با بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري مي‌توان از ظرفيت‌هاي قابل توجه و بي‌بديل پيش‌گفته احداث مسكن آن نيز به خوبي استفاده كرد. از اين جهت، توجه قانون ساماندهي به بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري هوشمندانه است.

 اما پرسشي كه در اينجا طرح مي‌شود اين است كه براي بهره‌برداري بهينه از ظرفيت‌هاي توليد مسكن در بافت فرسوده چه بايد كرد؟ و با توجه به سطح بسيار گسترده بافت‌هاي فرسوده چرا تا به حال اين موضوع جامه عمل به‌خود نپوشيده است؟

با توجه به اينكه جز با حضور مردم و بخش خصوصي اين مهم شدني نيست، سؤال سوم اين است چرا آنها رغبتي براي حضور فعال در توليد مسكن در بافت‌هاي فرسوده باوجود ارزش افزوده فوق‌العاده آن در كشور ما ندارند؟

پاسخ پرسش فوق را مي‌توان در پيچيده و چند وجهي بودن مسائل نوسازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده‌شهري و عدم‌بازگشت اقتصادي برخي توليدات فرايند بهسازي و نوسازي مانند شبكه‌هاي دسترسي و معابر، فضاهاي عمومي و سبز و سرزندگي‌ها جست‌وجو كرد. وجود مشكلات و معضلاتي از جمله بحث‌هاي حقوقي، ثبتي و مالكيت‌هاي موروثي، وقفي، مشاركتي، مجهول‌المالك بودن برخي املاك، وجود مشكلات و معضلاتي از جمله وجود درآمدهاي پنهان در بافت‌هاي مسكوني فرسوده، وجود مشكلات و معضلات آزادسازي اراضي و املاك فرسوده، نبود دسترسي‌هاي ضروري و مناسب براي حمل مصالح ساختماني و... و عدم‌شفافيت در سرمايه‌گذاري و برگشت سرمايه در اينگونه بافت‌ها باعث بي‌رغبتي و نبود علاقه بخش غيردولتي براي مداخله مستقيم شده است. بنابراين براي حضور فعال و مؤثر بخش غيردولتي و ايجاد بستر مزبور لازم است آنان را مورد تشويق و حمايت قرار داد و به عبارت ديگر توانمند‌سازي كرد.

بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري در قانون ساماندهي
در مواد مختلف قانون ساماندهي، مطالبي درباره بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري همچون موارد زير آورده شده است:
1- در ماده يك، بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري به‌عنوان يكي از منظورها و اهداف اصلي قانون تعيين شده است.
2- در ماده 2، حمايت از بهسازي و نوسازي و توليد و عرضه مسكن در بافت‌هاي فرسوده شهري توسط بخش غيردولتي به‌عنوان يكي از 8برنامه مورد اقدام دولت مورد توجه واقع شده است.
3- در ماده 6، اولويت مكان‌يابي براي تأمين اراضي به توسعه دروني داده شده است. ضمنا تمامي وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتي و شركت‌هاي دولتي كه صددرصد سرمايه و سهام آنها متعلق به دولت است، مكلفند نسبت به واگذاري رايگان اراضي در اختيار خود كه در محدوده‌هاي بافت‌هاي فرسوده واقع مي‌شوند به وزارت مسكن و شهرسازي اقدام كنند.
4- در ماده 7، امكان معاوضه يا تهاتر اراضي با مالكيت مردم (بخش غيردولتي) درون طرح‌هاي بهسازي و نوسازي بافت فرسوده با ساير اراضي دولتي يا فروش آنها به دولت فراهم شده است.
5- در ماده 12، بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران موظف به تأمين و پرداخت تسهيلات بلندمدت براي بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري و اسكان موقت ساكنان در دوران نوسازي شده است.
6- در ماده 14، امكان بهره‌برداري از انواع ابزارها و نهادهاي مالي احصا شده در آن، براي بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده نيز فراهم شده است.
7- در ماده 16، طرح‌هاي توليد مسكن در بافت فرسوده شهرها مشمول حداقل 50 درصد هزينه‌هاي عوارض ساخت و تراكم ساخت و تقسيط بدون كارمزد باقيمانده است و به عبارت ديگر امكان صددرصد اعمال تخفيف و بخشودگي فراهم شده  و دولت موظف شده است معادل صددرصد تخفيف اعمال شده از سوي شهرداري‌ها را بپردازد. با كمي دقت مي‌توان دريافت كه ماده يك قانون ساماندهي به خوبي رويكرد آن را به بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري نشان مي‌دهد. 2 نكته بيش از هر چيز قابل توجه است؛ اول اينكه باوجود انتظار اوليه قانون ساماندهي، علاوه بر توليد مسكن در بافت‌هاي فرسوده، امر بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري به‌عنوان يك فرايند كه بسيار فراتر از احداث و توليد مسكن است، مورد حمايت قرار مي‌گيرد. در واقع نگاه قانون، حمايت از كل فرايند بهسازي و نوسازي است.

از اين‌رو به صراحت مي‌توان بيان داشت كه براساس اين قانون سيستم بانكي كشور خود را بايد براي پرداخت تسهيلات به پروژه‌هاي مختلف بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري با كاربري‌هاي متفاوت اعم از مسكوني، اقامتي، تجاري، اداري، خدماتي و عمومي آماده كند. دوم اينكه تحقق اهداف و منظور‌هاي قانون را از طريق حمايت‌هاي لازم مثل تأمين تسهيلات بانكي ارزان قيمت، اعمال معافيت‌هاي مالياتي و تأمين ساير نهاده‌هاي مورد نياز برشمرده است.

تاریخ درج: 26 دی 1387 ساعت 12:53 تاریخ تایید: 26 دی 1387 ساعت 12:56 تاریخ به روز رسانی: 26 دی 1387 ساعت 12:56
منبع: همشهری
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم تیر 1388ساعت 9:34  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تراکم تشویقی برای نوسازی بافت فرسوده تهران

مدیرعامل سازمان نوسازی خبرداد:'

تراکم تشویقی برای نوسازی بافت فرسوده تهران

اکونیوز: مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: هر شخصی که دارای ساختمان در منطقه فرسوده است در صورتی که اقدام به نوسازی ساختمان خود کند، یک طبقه تراکم تشویقی دریافت می کند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "فریدون درویش زاده" با بیان این مطلب افزود : امسال برای همه 75 محله فرسوده شهر تهران، طرح جامع مداخله نوسازی تهیه می شود که تاکنون برای 13 محله تهیه شده است.

وی افزود: در هر محله فرسوده شهر تهران، دفتر خدمات نوسازی دایر خواهد شد که هم اکنون در 5 محله دایر شده است.

درویش زاده گفت: هر شخصی که دارای ساختمان در منطقه فرسوده است در صورتی که اقدام به نوسازی ساختمان خود کند، یک طبقه تراکم تشویقی دریافت می کند.


مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: صدور پروانه ساخت برای ساختمان های داخل بافت فرسوده، صد در صد رایگان است.

درویش زاده افزود: کسانی که در بافت های فرسوده اقدام به ساخت و ساز کنند تا سه سال از پرداخت عوارض نوسازی معاف هستند.

وی گفت: کسانی که در بافت های فرسوده اقدام به ساخت و ساز کنند، برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی می شوند.

درویش زاده افزود: این تسهیلات بدون سپرده گذاری با کارمزد 15 درصد، پرداخت اقساط به صورت پلکانی، ارائه 500 هزار تومان یارانه کارمزد و تا سقف 14 میلیون تومان است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: شهرداری تهران نیز 700 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی بافت های فرسوده اختصاص داده است.

وی از آغاز فروش و عرضه 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت از هفته آینده برای نوسازی بافت های فرسوده خبر داد و افزود: امسال در شهرداری مناطق مختلف تهران، صندوق های سرمایه گذاری زمین ساختمان و شرکت های منطقه ای نوسازی بافت های فرسوده تشکیل شده است.

وسعت بافت های فرسوده شهر تهران 14 هزار و 792 هکتار است که این رقم 24 درصد مساحت تهران است و 37 درصد جمعیت پایتخت را در خود جای داده است.

درویش زاده با بیان این که امسال هزار میلیارد تومان سرمایه جدید مردمی جذب خواهد شد افزود: امسال ساکنان محلات حدود 20 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده خواهند ساخت.

امروز همچنین تفاهم نامه همکاری میان سازمان نوسازی شهر تهران و کانون سراسری انبوه سازان مسکن به امضا رسید. بر اساس این تفاهم نامه سازمان نوسازی، بافت های فرسوده را شناسایی و برای نوسازی به کانون انبوه ساز معرفی می کند. در کل کشور چهار هزار انبوه ساز فعالیت می کند.

منبع: econews

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر 1388ساعت 17:41  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

انبوه سازان بافت های فرسوده تهران را بازسازی می کنند

انبوه سازان بافت های فرسوده تهران را بازسازی می کنند

اکونیوز: رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن وساختمان ایران گفت : انبوه سازان رتبه بندی شده و دارای صلاحیت این تشکل برای بازسازی و نوسازی 14هزار هکتار از اراضی بافت فرسوده تهران به میدان می آیند .

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، " شهرام سلماسی " در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان نوسازی شهر تهران وابسته به شهرداری براساس شاخص های خود بازسازی و نوسازی سه هزار هکتار از این اراضی را امری فوری تشخیص داده است .
کل اراضی شهر تهران 56هزار هکتار است و حدود یک چهارم از زمینهای این شهر بافت فرسوده دارند که در نقاط مختلف شهر پراکنده هستند .
براساس سرشماری نفوس ومسکن سال 1385جمعیت استان تهران 13میلیون و 413هزار و 348نفر است که از این تعداد هفت میلیون و 797هزار و 520نفر در قالب دومیلیون و 266هزار و 984خانوار در شهر تهران ساکن هستند .
سلماسی یادآور شد : براساس گزارش سازمان نوسازی شهر تهران برای بازسازی و نوسازی 14هزار هکتار بافت فرسوده این شهر به 250هزار میلیارد ریال منابع مالی نیاز است. این منابع قابل توجه با بودجه های تخصیصی امکانپذیر نیست ، بلکه به استفاده از ابزارهای مختلف از جمله سرمایه گذاری خارجی ، نظام بانکی ، بخش خصوصی و غیره نیاز می باشد.
وی تصریح کرد: مناطق فرسوده در سطح شهر تهران از نظر پایداری در برابر زلزله غیر مقاوم هستند و هزینه ارایه خدمات شهری بسیار گران تمام می شود.
سلماسی افزود:قرار است شهرداری تهران مجموعه امکانات مورد نیاز و شرایط لازم برای تخلیه افراد ساکن در بافت فرسوده ، صدور پروانه ساختمانی و منابع اختصاصی شهرداری را در اختیار انبوه سازان قرار دهند.
وی اضافه کرد: تعریف پروژه ، مدیریت طراحی ها و امور مهندسی در تمام مراحل ، تدوین برنامه زمانبندی جامع از ابتدا تا انتها ، مدیریت تامین مالی پروژه از جمله اقداماتی است که توسط انبوه سازان واجد صلاحیت این برنامه صورت می گیرد.
این مقام مسئول خاطرنشان ساخت : امروز شهرداری در قالب مناطق مختلف در بافت های فرسوده مرتب هزینه می کند ، اما به دلیل عدم امکان اخذ عوارض نوسازی به منابعی دست نمی یابد ، درحالی که با بازسازی و نوسازی این مناطق مدیریت شهری به منافع اقتصادی دست خواهد یافت .
انتظار می رود با اجرای طرح بازسازی و نوسازی در مناطق یک ، هفت و 12 شهر تهران در مرحله نخست ، انگیزه مشارکت همه جانبه بخش خصوصی برای ساخت وساز و مشارکت مالی در بافت فرسوده این شهر فراهم شود .
کانون سراسری انبوه سازان مسکن وساختمان ایران بیش از پنج هزار عضو دارد .

منبع: econews

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر 1388ساعت 17:36  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

احتمال موافقت با افزايش سود اوراق مشاركت بافت فرسوده

يك مقام آگاه در شهرداري تهران خبر داد
احتمال موافقت با افزايش سود اوراق مشاركت بافت فرسوده

400‌ميليارد تومان اوراق مشاركت شهرداري تهران معطل پاسخ رييس‌جمهور به نامه درخواست افزايش سود اوراق است
گروه مسكن- سحرباباخاني: يك مقام آگاه در شهرداري از موافقت احتمالي دولت با افزايش سود اوراق مشاركت بافت فرسوده متعلق به شهرداري تهران خبر داد.


سود تعيين‌شده براي 400‌ميليارد تومان اوراق مشاركت 16‌درصد است، اما درخواست قاليباف از رييس‌جمهور افزايش دو ‌درصدي سود و رساندن آن به 18‌درصد است تا بلكه انگيزه مردم به مشاركت در نوسازي بافت‌هاي فرسوده در مقابل سپرده‌گذاري در بانك‌ها بيشتر شود.
هرچند از زمان درخواست كتبي شهردار تهران از رييس‌جمهور بيش از يك ماه مي‌گذرد، اما در اين فاصله برخي گمانه‌زني‌ها از
موافقت احتمالي با درخواست شهردار حكايت دارد.
یک مقام آگاه در رابطه با عمد و غیرعمد بودن تاخیر در اعلام افزایش دو درصدی رقم سود اوراق مشارکت گفت: پروژه نوسازی بافت‌های فرسوده نیز تحت تاثیر فضای سیاسی این روزها، کمي به تاخیر خورده، ولی این جریان کاملا غیر عمدی است و به احتمال زیاد با افزایش سود اوراق مشارکت موافقت مي‌شود.
این در حالی است که محمدحسین پورزرندی، معاون مالی اداری شهرداری تهران از سود علی‌الحساب به عنوان سیاست‌های تشویقی پیشنهادی به بانک مرکزی خبر داد و به دنياي اقتصاد گفت: به دنبال راهی هستیم که در صورت عدم توافق با افزایش سود اوراق این طرح برای مردم توجیه اقتصادی داشته باشد و اقشار مختلف از آن استقبال کنند.
وی در ادامه پیگیری‌های خبرنگار دنیای اقتصاد از عدم پاسخگویی به نامه افزایش سود اوراق مشارکت و همچنین ادامه جلسات رسیدگی بانک مرکزی به سیاست‌های تشویقی درباره این اوراق خبر داد .
به گزارش دنياي اقتصاد، با ارائه آمار عملکرد 8 ساله سازمان نوسازی و تايید این ارقام توسط سخنگوی شورای شهر و متعاقبا پیگیری نحوه انتشار اوراق مشارکت و تاخیر‌های پی در پی برای اعلام افزایش سود دو ‌درصدی، این رقم تا به امروز به شکل قطعی اعلام نشده و به همین دلیل نظرات و حواشی بسیاری به دنبال داشته است.
دو تجربه ناموفق شورا درباره بافت‌های فرسوده
خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران درباره نحوه همکاری با پروژه بافت‌های فرسوده به دنیای‌اقتصاد گفت: شورا در این رابطه دو تجربه ناموفق داشته، یکی اینکه شورا به میزان قابل‌توجهی کمک‌های نقدی به این پروژه تزریق کرده و دوم اینکه مصوباتی در این زمینه داشتیم و امروز باید ارزیابی کنیم و ببينيم که ضعف کار در کجاست و ریشه‌های مشکل باید با یک تحلیل درست، شناسایی و حل شود. دانشجو چندی پیش در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که با رائه آمار‌های ناامیدکننده توسط مدیرعامل سازمان نوسازی اعضای شورای شهر باید در نحوه حمایت‌های خود از این طرح تجدیدنظر کنند، ولی سخنگوی شورای شهر در گفت‌وگوی خود با دنیای اقتصاد گفت: شورا پس از بازبینی فعالیت‌های انجام شده حمایت‌های خود را از این طرح ادامه خواهد داد.
این مقام مسوول همچنین در پاسخ به این سوال که در صورت درخواست مجدد از شورای شهر برای کمبود بودجه نوسازی بافت‌های فرسوده شورا چه واکنشی خواهد داشت، توضیح داد: در بودجه، تمامي ‌اعتبارات پیش‌بینی و تصویب شده و در صورتی که سازمان نوسازی مجددا با کمبودی مواجه شود، با ارائه درخواست مکتوب به شورا به آن رسیدگی مي‌شود.
عدم شفافيت منابع مالي
خسرو دانشجو همچنین عدم تامین مالی و نامشخص بودن منابع اصلی و پایدار را از مهمترین عوامل کندی پیشرفت این طرح عنوان کرد و در این باره توضیح داد: تا زمانی که این منابع با شفافیت شناسایی و اعلام نشود این روال ادامه خواهد داشت؛ هرچند این طرح از زمان شهردار سابق تهران آغاز شده ولی با وجود موافقت و تایید وزارت مسکن و شهرسازی نوسازی بافت‌های فرسوده تا به امروز پیشرفت قابل توجهی نداشته است. وی در ادامه یادآور شد: بر اساس برنامه پنجم و چهارم توسعه این پروژه تا به امروز باید به پایان مي‌رسید، اما براساس آمارهای غیررسمي‌ تنها چهار ‌درصد از بافت‌های فرسوده نوسازی شده‌اند.
مصوبات قبلی بازنگری شود
این در حالی است که حمزه شکیب، عضو کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامي‌ شهر تهران نیز درباره نحوه نوسازی بافت‌های فرسوده و تحویل 400‌واحد در طول 8 سال با ارائه نظر متفاوتی به خبرنگار دنیای اقتصاد گفت:طبق آمار ارائه شده نوسازی 10‌هزار واحد مسکونی 14‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
شکیب در ادامه با اشاره به وضعیت فعلی این طرح افزود: سوال ما این است که در بسیاری از مناطق غیرفرسوده مردم برای ساخت و ساز به شهرداری مراجعه کرده و پروانه ساخت دریافت مي‌کنند، ولی این شرایط در مورد بافت‌های فرسوده متفاوت است و شهرداری مجری این طرح است .چرا شهرداری در مواقع اینچنینی که خود صادر‌کننده و مجری است اینگونه با تاخیر و اشکال عمل مي‌کند؟
به عقیده حمزه شکیب گزارشات گذشته باید شفاف‌سازی شده و قطعا باید مصوبات گذشته بازنگری شود.
این مقام مسوول درباره چگونگی حمایت‌های بعدی شورا توضیح داد: با 600‌میلیارد تومان اعتبارات بافت‌های فرسوده باید دید حجم فعالیت اجرایی تا چه اندازه با ارقام ارائه شده همخوانی دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر 1388ساعت 10:8  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

اصول مديريت نوسازي بافت فرسوده

 اصول مديريت نوسازي بافت فرسوده


مقدمه:
گرچه علم مديريت، اصول عام و شمول گستري دارد که بر نظريه هاي علمي متکي است، اما در رابطه با هر تخصصي و زمينة فعاليت، اصول خاصي مطرح مي شود که در ارتباط با همان نيز، بايد به کار گرفته شود. در مديريت شهري، به همين ترتيب، اصول خاصي بايد رعايت شود و در مديريت توسعه شهري ممکن است اصول تخصصي تري مد نظر باشد. در مورد مديريت نوسازي بافت هاي فرسوده، اصول مديريت اختصاصي مطرح
مي شود که سعي شده است در ادامه معرفي شود.
درابتداي نوشتار حاضر، به آسيب شناسي مديريت انفعالي پرداخته مي شود و سپس عوامل رونق بخش شناسايي مي گردد. پس از آن رويکرد جهادي علمي معرفي و در پايان اصول مديريت نوسازي در اين رويکرد ارائه
مي شود.
الف) آسيب شناسي مديريت انفعالي و غير پوياي نوسازي

1. بافت هاي فرسوده، پرسش ها و ملاحظات آن
سال‌هاست که نظام اجرايي، سياستگزاري و حقوقي کشور در حل متفق و متحد مسائلي چون چگونگي حل معضل بافت‌هاي فرسوده، اقدام به نوسازي آنها و چگونگي اقدام به پيش‌گيري از توسعه روزافزون بافت‌هاي فرسوده با يکديگر چالش دارند.
سال‌هاست که پنداشت‌ها و تفاسير تک‌بعدي و يکسو‌نگرانه‌ بخشي، با اميد به حل معضل بافت فرسوده با يکديگر تقابل و سايش داشته و نهايتاً جز گذر و استمرار زمان و افزايش شتابدار نرخ فرسودگي چيز ديگري به همراه نداشته و پاسخ متقاعد‌کننده‌اي نيز فراسوي مسئولين قرار نگرفته است. در چنين شرايطي پرسش‌هاي زيادي از سوي مردم، مديران، دست‌اندرکاران، برنامه‌ريزان، تصميم‌سازان و تصميم‌گيران و خلاصه همه گروه‌هاي اجتماعي مطرح مي‌شود که پاسخگويي به آنها بيش‌از‌پيش ضروري است‌.
مجموعه اين پرسش‌ها را مي‌توان در دو پرسش اصلي زير خلاصه نمود:
• چگونه مي‌توان بافت‌هاي فرسوده را به نفع مردم و توسعه شهر تهران حل کرد؟
• چگونه مي‌توان از روند توسعه فرسودگي و گسترش بافت‌هاي فرسوده در آينده جلوگيري نمود؟
در پاسخ به اين دو پرسش، توجه به نکات زير حائز اهميت است:
• ناپايداري مهمترين شرط فرسودگي
وسعت عظيم بافت‌هاي فرسوده‌ با تراکم بالاي جمعيتي و خطر هميشگي وقوع زلزله، از مهمترين چالشهاي شهر تهران به‌شمار مي‌رود. اضطرار زماني حاکم بر برون‌رفت از اين وضعيت، لزوم تغيير نگرش دراتخاذ راهبرد‌هاي روشن و کارا بر حسب انتخابهاي حياتي را روشن مي‌سازد.
• فرابخشي بودن امر نوسازي
در نوسازي بافت‌هاي فرسوده، جزءنگري و اقدامات مبتني بر طرح‌هاي موضعي و متکي بر قابليت‌هاي محلي و کالبدي، ماهيتاً نمي‌تواند به تنهايي بستر تصميمات کلان، اثرگذار، قابل بسط و پايدار باشد. با اتخاذ تدابير راهبردي و کلنگرانه مي‌توان با سازماندهي و بسيج توانمنديهاي شهري براي پهنه‌هاي موضعي فرسوده، راهکارهاي اساسي و عمدتاً ميانرشته‌اي ارائه داد.
• توليد ادبيات و اسناد موضوع
نوسازي بافت‌هاي فرسوده نيازمند راهبردها و سياست‌هاي کلاني ‌است که بتواند از منظر کالبدي، اجتماعي، اقتصادي و زيستمحيطي، بستر اقدامات مقتضي را فراهم سازد. از اينرو در طرح مسئله و تبيين اهداف و رويکردهاي طرح‌هاي توسعه شهري، بافت‌هاي فرسوده بايد اهميت راهبردي داشته و محور اقدامات ديگر قرار گيرند.
• برنامه ها و طرح هاي بالادست
تاکنون طرح‌هاي توسعه شهري به‌ويژه طرح‌هاي جامع، متناسب با اهميت و وزن بافت‌هاي فرسوده، به آن نپرداخته و موارد عنوانشده در مورد اين بافت ها در اين طرح‌ها هم‌ارز مسايل نه چندان مهم شهر تهران تلقي گرديده‌است. در اين طرح‌ها به‌ويژه طرح جامع، روند حرکت از پرسش به پاسخ طي نشده و به تبع آن نحوه نوسازي بافت‌هاي فرسوده و ساز‌و‌کارهاي مديريتي و فني اين موضوع مسکوت مانده و بستر چندان قابل اتکايي نيز جهت سياست‌گزاري و اقدام فراهم نشده‌است.
• مشارکت هاي مردمي، شرط اصلي تحقق نوسازي
وضعيت فعلي تهران دو‌قطبي، با هيچ يک از معيار‌هاي انساني و عدالت اجتماعي و نيز اصل تعادل پويا (که متضمن بقا و حيات سامانه‌هاي حتي مادي و غيرانساني است)، قابل تفسير نيست. توزيع نابرابر فرصت‌ها که ويژگي‌هاي زمينه‌شناختي (فقر و محروميت، ارزش پايين املاک و. . .) و نرخ تورم، تأثيرات آن را تشديد مي‌کند، شانس چنداني براي جذب مشارکت مردمي و هدايت سرمايه آنان به عنوان مهمترين زمينه اصلي در فرآيند نوسازي بافت فرسوده باقينمي‌گذارد.
2. عوامل مديريتي قابل توجه بافت هاي فرسوده
با نگاهي گذرا به اقدامات انجام پذيرفته در حوزه نوسازي و نيز وضع موجود بافت‌هاي فرسوده شهر تهران، مشاهده مي شود که دلايل مديريتي نيز به بروز مسائل و مشکلات اين قبيل بافت‌ها دامن زده است. مهمترين اين دلايل عبارتند از :
• ضعف نگرش و دانش در سامانه قانونگذاري و ساختارهاي حقوقي؛
• ضعف نگرش و دانش در سامانه‌هاي برنامه‌ريزي در سطوح ملي، طرح هاي آمايش و کالبدي ملي – منطقه اي؛
• فقدان نظام مديريت شهري در سطح مديريت ملي؛
• عدم تحقق عدالت فضايي و توسعه متوازن در کشور؛
• بهره نبردن از الگو‌هاي توسعه ناحيه‌اي، توسعه منطقه‌اي و توسعه درون‌زا؛
• نگرش بخشي در تمام سطوح ملي و محلي؛
• نفوذ و نقش تعيين کننده جريان‌هاي سوداگر اقتصادي در نظام طرح‌‌ريزي، اقتصاد زمين و اقتصاد شهري؛
• حاکميت نگرش‌هاي منسوخ و تجارب ناموفق بر نهادهاي الگو دهنده؛
• سياست‌زدگي مديريت شهري؛
• فقدان معيارهاي ترجيحي در مواقع تعارض منافع و مصالح در نظام تصميم‌گيري کلان و در نتيجه فرصت‌سوزي و تبديل چالش‌ها به بحران.
اينک چنانچه بخواهيم با عطف به داشته‌هاي علمي‌‌و يافته‌هاي تجربي، فرسودگي و علت پايداري آن را از گذشته تاکنون ريشه‌يابي و پيگيري نماييم، به چند زمينه‌ي اصلي دست مي‌يابيم:
• فقدان سياست‌هاي مدون و عدم يکپارچگي مديريت شهر در رويارويي با نوسازي بافت‌هاي فرسوده؛
• شکاف فکري و نگرشي ميان مديريت طرح‌هاي نوسازي و جامعه مخاطبان ذي‌نفع و ذي‌نفوذ؛
• عدم برخورد علمي‌و به‌روز با پديده نوسازي و متناسب با مسائل روز و شاخص‌هاي توسعه پايدار شهري؛
• رويکردهاي مقطعي و سليقه‌اي در مواجهه با بافت‌هاي فرسوده؛
• اگر چه تجربه‌هاي کشور‌هاي گوناگون در زمينه مرمت و احياء مي‌تواند بسيار مورد توجه قرار گيرد، اما در شهرسازي ايران نوعي مسخ‌شدگي و از خود بيگانگي در اين مورد روي داده‌است؛ به‌گونه‌اي که شهرسازان و برنامه‌ريزان مي‌خواهند همان تجربيات را بدون در نظرگرفتن زمينه‌هاي بافت فرسوده کشور وارد نظام شهرسازي ايران نمايند. در واقع با خوش‌بيني مي‌توان گفت شهرسازي تطبيقي (اگر نگوئيم تقليدي) صورت گرفته‌است نه تحقيقي.
• عدم ضمانت قابل‌قبول براي اجراي قوانين و مقررات به‌دليل ضعف کارشناسي در مراتب بالادست قانون‌گذاري و سياست‌گزاري کشور؛
• وجود سيستم‌هاي ديوان‌سالاري که اکثر وقت خود را به‌جاي کار کارشناسي و فهم درست قضايا به سياسي‌کاري در زمينه‌هاي مختلف بافت فرسوده مي‌گذرانند.
• عدم همآهنگي ميان سازمان‌هاي مربوط در امر احياي بافت‌هاي فرسوده؛
• هر چند که روش مستقيم مقابله با فرسايش، تخريب و بازسازي است، اما بايد دانست که عمليات تخريب و بازسازي، خود نيز مي‌تواند پيامدهاي جانبي به‌همراه داشته‌باشد. يکي از اين پيامدها "شتاب‌گرفتن آهنگ فرسايش ساير محله‌هاي شهر" است. تخريب، اساساً تقاضا براي واحدهاي مسکوني بي کيفيت را بالا مي‌برد و از طريق جرياني به‌نام "بازار و بنگاه" ميزان فرسايش محله‌هاي شهري، با ورود افراد و خانواده‌هاي کم‌بضاعت و بي‌بضاعت افزايش مي‌يابد.
3. ارزيابي سابقه نوسازي بافت هاي فرسوده
به اين ترتيب؛ بر اساس شواهد و قرائن موجود، به طور کلي، سابقۀ نوسازي بافت‌هاي فرسوده در شهر تهران را نمي‌توان (تا دو سال پيش)، مطلوب ارزيابي نمود. به عبارت ديگر، هيچ نمونه مداخله در بافت هاي فرسوده شهر تهران با هدف نوسازي محلات با مشارکت مردم را نمي توان ارائه و مورد ارزيابي قرار داد. عوامل زير مي‌تواند از دلايل اين امر باشد :
• نوسازي در ايران فاقد تئوري و نظريه مبنايي بوده است.
• شهر تهران از دانش و تجربه کافي براي نوسازي بهره‌مند نبوده و بهره نبرده است.
• شهر تهران در سال‌هاي طولاني فاقد طرح جامع بوده و تمايلات سود جويانه بازار، توسعۀ شهر را هدايت مي‌کرده است.
• اسناد توسعۀ شهر(طرح جامع و تفصيلي) با مقتضيات مداخله در بافت فرسوده سازگار نبوده است.
• اقتصاد شهري راکد در بافت‌هاي فرسوده موجب محروم ماندن بافت‌ها از اقدامات نوسازي شده است.
• سازمان نوسازي شهر تهران هميشه نقش منفعل داشته و بزرگترين طرح آن (نواب) براساس احداث بزرگراه پديد آمده و اصولاً نوسازي محلات در دستور کار نبوده است.
با مرور گذشتۀ نوسازي بافت‌هاي فرسوده، مشاهده مي‌شود، اصولاً تمايزي ميان بافت فرسوده و بافت معمولي توسط دست‌اندرکاران اعمال نشده يا به صورت جزئي، تک بعدي و مقطعي بوده است. اگر بين بافت فرسوده و بافت معمولي تمايزهايي از قبيل مديريت متمرکز و غير متمرکز، مداخله حداکثري و حداقلي، برخورد کل‌نگر و جزء نگر و ... مورد توجه قرار گيرد، مي‌توان در ارزيابي اقدامات گذشته به نتيجه گيري روشني دست يافت.
 
منبع: ایدمان
+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر 1388ساعت 9:41  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

400 هزار واحد مسکوني شهر تهران بايد تخريب شود

400 هزار واحد مسکوني شهر تهران بايد تخريب شود

شهر و شهرسازی: رئيس کميسيون توسعه و عمران شوراي شهر تهران گفت: شهر تهران حدود دو ميليون و 400 هزار واحد مسکوني دارد که از اين رقم 400 هزار واحد فرسوده بايد تخريب شود.

"حمزه شکيب" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، تصريح کرد: مصالح فاقد کيفيت از مشکلات جدي بخش ساخت و ساز کشور محسوب مي شود و پيامد اتلاف سرمايه هاي ملي را به دنبال دارد.
وي يادآور شد: 40 درصد واحدهاي مسکوني شهر تهران مشکل جدي سازه اي دارند و از حدود 40 درصد بقيه آن که مهندسي ساز است بالغ بر 50 درصد آن فاقد کيفيت مورد انتظار است و ايمني لازم را ندارند.
شکيب با بيان اينکه اعطاي نشان استاندارد از سوي موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران به منزله اتمام حجت براي واحد توليدي محسوب نمي شود، گفت: انتظار اين است که نظارت ها تشديد و بطور مستمر دنبال شود.
اين عضو شوراي شهر تهران خاطرنشان ساخت: وزارتخانه هاي مسکن وشهرسازي و صنايع و معادن بايد فرآيند توليد مصالح ساختماني را در واحدهاي ذيربط کنترل کنند، تا اين امر پايه اي براي ساخت و ساز ايمن باشد.
شکيب اضافه کرد: ايران به عنوان يک کشور درحال توسعه سالانه بودجه هاي سنگيني را به بخش عمراني اختصاص مي دهد و غير استاندارد بودن اين مصالح موجب بي دوام بودن آن و سبب هدر رفتن سرمايه ها مي شود.
گزارش هاي منتشر شده حاکي است، مصالح ساختماني توليدي در کشور که به شيوه سنتي ساخته و روانه بازار مي شود، پاسخگوي ساخت سالانه 500 تا 600 هزار واحد مسکوني و اين در حالي است که ساليانه 50 درصد آن هدر مي رود.
رئيس کميسيون توسعه و عمران شوراي شهر تهران تاکيد کرد: اعلام اينکه اکنون بيش از 65 درصد بتن آماده کشور با نشان استاندارد توليد مي شود، نمي تواند درست باشد، زيرا شواهد حاکي از سهم کمتر بتن هاي آماده از نشان استاندارد دارد.
مدير معماري و شهرسازي شهرداري تهران بتازگي اعلام کرد: بسياري از بتن هاي آماده استاندارد توليدي نيز فاقد استاندارد هستند.
وزير مسکن و شهرسازي اعلام کرد: استاندارد اجباري مصالح ساختماني توليدي در سطح کشور از نيمه دوم سال ۸۸ به مورد اجرا گذاشته مي شود .

منبع: پایگاه خبری تحلیلی بنا

 

با اندکی تغییر

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 20:21  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نوسازي بافت‌هاي فرسوده انتخاب يا ضرورت

 

نوسازي بافت‌هاي فرسوده انتخاب يا ضرورت 

 تفاهم‌نامه همکاري به منظور حضور گسترده انبوه‌سازان سراسر کشور در نوسازي و بازسازي بافت‌هاي فرسوده تهران امضا شد.

مهندس درويش‌زاده مدير عامل سازمان نوسازي تهران در اين جلسه گفت: تلاش داريم بستر حضور گسترده انبوه‌سازان را در بازسازي بافت فرسوده تهران فراهم آوريم.

وي در گزارشي پيرامون بافت فرسوده تهران گفت: طبق سند جامع شهر تهران، چشم‌اندازي براي تهران 1404 طراحي شده است. در اين سند، تهران شهري با اصالت و هويت ايراني، اسلامي، دانش پايه، هوشمند، سرسبز، امن و مقاوم براي رفاه عمومي است و يکي از 3 شهر بزرگ و مطرح آسياي جنوب غربي مي‌شود.

وي در پاسخ به پرسشي پيرامون اينكه آيا دسترسي به اين چشم‌انداز ممکن است گفت: حدود 2 ميليون و 800 هزار نفر در 84 هزار و 792 هکتار بافت فرسوده تهران زندگي مي‌کنند.62 هزار هکتار وسعت دارد.11 درصد واحدهاي مسکوني و 15 درصد جمعيت تهران در اين بافت‌هاي ناپايدار قرار دارند.

وي افزود: اگر زلزله بيايد، تهديد بسيار بزرگي براي تهران است. فرسودگي روبه گسترش است. از اين رو بايد در بافت‌هاي فرسوده به سرعت شروع به نوسازي کرده تا بافت جمعيتي، خطرات زلزله و ناهنجاري‌هاي اجتماعي کاهش يابد.

معاون نوسازي شهرداري تهان، با اشاره به تقاضاي بالاي بخش مسکن و اشتغال در اين حوزه گفت: با اين اقدام مي‌توان فرصتي مناسب براي توسعه درون‌زا تهران پديد آورد و تحولي در استفاده از زمين ايجاد کرد.

مهندس درويش‌زاده با اشاره به قانون برنامه چهارم توسعه و زمان بندي 10 ساله در آن، گفت: امروز نوسازي بافت فرسوده به عنوان يک دغدغه براي همه مسئولان مطرح است. طرح جامع شهر تهران تهيه شده و به زودي ابلاغ مي‌شود.

به گفته وي در اين سند به نوسازي شهر تهران تاکيد فراوان شده است.وي در ادامه گفت: قانون سامان‌دهي بخش مسکن هم تهيه شده که در اين رابطه بسيار سودمند است.

وي گفت: شوراي شهر تهران هم در اين رابطه دغدغه دارد و شهرداري تهران هم بسيار مصمم است که اين مسئله سخت و پردردسر را به پيش ببرد.

الان شهردار تهران تصميم گرفته و به همه مسئولان شهرداري گفته‌اند: حمل و نقل و نوسازي، 2 ماموريت بسيار مهم شهرداري است و بايد در اين زمينه از هيچ تلاشي فروگذار نکرد.

وي با اشاره به امکان حضور همه ذينفعان در اين حوزه گفت: بايد نهضت نوسازي در سطح جامعه و مردم فراگير شود.

به گفته وي اتمام طرح‌هاي مداخله نوسازي در 75 محله فرسوده تهران در سال جاري در برنامه کار شهرداري تهران است. حدود 40 مشاور در اين زمينه کار مي‌کنند و ان‌شاء الله تا پايان سال، به تهيه طرح مداخله، دغدغه مردم رفع مي‌شود.

راه‌اندازي دفاتر نوسازي مردمي از ديگر نکات مورد اشاره درويش‌زاده بود وي گفت: تاکنون 5 دفتر در بافت‌هاي فرسوده مستقر شده‌اند تا با شفاف‌سازي اصلاحات و کسب نظرات مردم، نوسازي را تسريع کنند.

مهندس درويش‌زاده با اشاره به فعاليت 4 هزار انبوه ساز در کشور، گفت: اين ميزان سازنده، پشتوانه خوبي براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده است.

اعطاي يک طبقه تراکم تشويقي و صدور پروانه ساختماني رايگان از جمله تشويقات و تسهيلات شهرداري براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده است.

معافيت سه ساله از پرداخت عوارض نوسازي و معرفي به نظام بانکي براي دريافت تسهيلات نوسازي از جمله ديگر مصوبات براي ساخت خانه‌هاي جديد به جاي خانه‌هاي فرسوده است.

وام بدون سپرده، تا 14 ميليون تومان با امکان بازپرداخت تا حداکثر 15 سال است. کارمزد وام هم حدود 12 درصد است و مي‌توان بازپرداخت را هم پلکاني کرد.

وزارت مسکن همچنين براي هر وام حدود 500 هزار تومان يارانه پرداخت مي‌کند.

طرح مسکن نوسازان هم در سال جديد ادامه مي‌يابد. با اجراي اين طرح هر کس مي‌تواند به اندازه وسعش از آن استفاده کند. درويش زاده گفت: پارسال حدود 100 ميليارد تومان از پول‌هاي اندک مردم جمع‌آوري شده که در حال ساخت و ساز و اجراي کار است. وي از مذاکره براي اختصاص وام براي شرکت‌کنندگان واجد شرايط اين طرح است.عرضه اوراق مشارکت هم بخش ديگري از بستر نوسازي شهر تهران است. قرار است 400 ميليارد تومان اوراق مشارکت به فروش برسد و مردم مي‌توانند در آن سرمايه‌گذاري کنند.

تشکيل صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري زمين و ساختمان در پروژه‌هاي نوسازي هم در دستور کار است که در حال مذاکره با بورس هستيم.

تشکيل شرکت منطقه‌اي نوسازي در 18 منطقه با همکاري وزارت مسکن و بانک انجام شده است. با اين اقدام، از نوسازي تهران تمرکز‌زدايي شده و توليد ثروت توسط بخش خصوصي انجام مي‌شود. اين جذب سرمايه مي‌تواند هم از داخل و هم از خارج کشور باشد.

مهندس درويش‌زاده در ادامه در خصوص انعقاد تفاهم‌نامه با کانون سراسري انبوه‌سازان گفت: بسترسازي حضور گسترده و فراگير انبوه‌سازان سراسر کشور در نهضت نوسازي، ازاهدافي است. که در ابتداي پروژه‌هاي نوسازي از سوي سازمان به کانون معرفي مي‌شود. کانون هم شرکت‌هاي انبوه‌ساز را متناسب با حجم پروژه به سازمان نوسازي معرفي مي‌کند. تسويه امکانات و آورده شهرداري در اين پروژه در زمان انجام پروژه انجام خواهد گرفت. پشتيباني از انبوه‌سازان براي تجهيز منابع با استفاده از ظرفيت‌هاي قانوني و برگزاري همايش مشترک سالانه هم در اين تفاهم‌نامه مدنظر است.

وي در ادامه گفت: امسال در هفته اول دي همزمان با سالروز زلزله بم، همايش مربوطه برگزار مي‌شود تا فرصت‌ها بررسي شناسايي شوند.

پيش‌بيني مي‌شود امسال حدود 20 هزار واحد مسکوني توسط ساکنان اين مناطق انجام شود. چون مشوق‌ها براي آنان دلگرم‌کننده است.وي افزود: با کمک انبوه‌سازان امسال حدود 1000 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري در بافت فرسوده آغاز مي‌شود 300 ميليارد از اين 1000 ميليارد در پروژه غدير آغاز شده و ان‌شاء‌الله اين روند تداوم مي‌يابد.

وي افزود: شهرداري تهران امسال 700 ميليارد تومان براي پشتيباني از نوسازي بافت‌هاي فرسوده اختصاص داده است. طرح دو فوريتي آن هم به تصويب رسيده که شهرداري آمادگي دارد معادل سرمايه‌گذاري دولت در اين زمينه، سرمايه‌گذاري نمايد.

مهندس درويش‌زاده با اشاره به ماده 30 قانون برنامه چهارم توسعه از رسانه‌ها خواست ضرورت نوسازي، فرهنگ نوسازي و خطرات زندگي در بافت‌هاي فرسوده را به مردم آموزش دهند تا بحث نوسازي زنده بماند.

مهندس سلماسي رئيس کانون سراسري انبوه‌سازان مسکن نيز در اين جلسه گفت: در برنامه سوم، نهاد انبوه‌سازان ايجاد شد. در واقع اين نهاد در 30 استان ايجاد شده است. کانون سراسري انبوه‌سازان متشکل از انجمن‌هاي صنفي انبوه‌سازي 30 استان است.

وي افزود: تهران در سالهاي اخير با مديريت شهرداري تهران موفق عمل کرده و مي‌تواند مدلي براي ساير شهرها شود وي افزود: بافت فرسوده مکاني است که زماني رونق خوبي داشته و اکنون بخشي از فعاليت‌ها کوچ کرده‌اند. وي بهم ريختگي اجتماعي و ناهنجاري را از عوارض بافت فرسوده دانست که منحصر به حاشيه شهرها نيست.وي افزود: بزرگترين رسالت ما اين است که از ديد نرم‌افزاري به بازسازي نگاه کنيم. سهم بافت فرسوده در توليد ناخالص ملي ناچيز است و اقتصاد سايه در آن در حال انجام است.

وي افزود: در بحث نوسازي، سازمان‌هاي مستقر در آن مردم و سازندگان همه منتفع مي‌شوند و در اين مسئله بايد تلاش جمعي صورت گيرد.شهرداري تهران هم اذعان دارد که روند نوسازي کند بوده است. علت هم اين است که اطلاع رساني کاملي در اين خصوص انجام نشده است. نوسازي لکه‌اي در داخل بافت، نقطه آسيب است. زيرا لکه نوسازي شده در نقطه پايين ارزشي قرار دارد. از اين رو نوسازي يکپارچه بافت‌ها به صورت حرفه‌ و با تعامل شهرداري، رفتاري درست در اين خصوص است.وي اظهار اميدواري کرد با اين اقدامات، فرهنگ نوسازي را بدرستي اجرا کنيم.

وي گفت: تخليه بافت و بازسازي استاندارد اداي دين جامعه مهندسين به مردم است در اين زمينه با جلب اعتماد مردم، مي‌توان زندگي را به آن مناطق برگرداند.

مهندس سلماسي در ادامه گفت: برگرداندن زندگي به بافت‌ها، حفظ کرامت آنها، ايجاد زمينه‌هاي تفريحي و رفاهي مي‌تواند آورده تعامل دو طرف باشد.

وي اظهار داشت: رسانه‌ها مي‌توانند با طرح مطالبات مردم و ايجاد مشارکت آنها، سرمايه‌هاي انبوه‌سازان و ساکنان بافت‌هاي فرسوده را براي رفع اين مهم هدايت کنيم.

وي اظهار اميدواري کرد دولت دهم از اين موضوع حمايت خوبي نمايد تا انبوه‌سازان، جامعه مهندسي و شهرداري، بهتر و کاملتر و موفق‌تر از پيش باشند. 

منبع: سیاست روز

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم تیر 1388ساعت 18:36  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شهرداري تهران با کانون سراسري انبوه سازان تفاهم نامه امضا کرد

شهرداري تهران با کانون سراسري انبوه سازان تفاهم نامه امضا کرد
سازمان نوسازي شهر تهران و کانون سراسري انبوه سازان مسکن و ساختمان ايران به منظور حضور گسترده انبوه سازان سراسر کشور در نوسازي و بازسازي بافت هاي فرسوده شهر تهران، تفاهم نامه امضا کردند.
به گزارش خبرنگار شهري ايرنا بر اساس اين تفاهم نامه سازمان نوسازي شهر تهران موظف است مناطق فرسوده شناسايي شده در سطح شهر را جهت نوسازي و بازسازي به کانون سراسري انبوه سازان معرفي کند همچنين اين کانون نيز جهت مديريت و اجراي اين موضوع نسبت به معرفي شرکت هاي واجد شرايطي که براي اين نوع فعاليت ها با حضور گروه هاي متخصص گرديده اقدام مي کنند.
بر اساس اين گزارش، مديريت طراحي ها و امور مهندسي در تمام مراحل، مديريت تامين مالي پروژه اعم از استقراض از نظام بانکي و يا بکارگيري ابزارهاي مالي و بهره گيري از سرمايه هاي خارجي، ايجاد تسهيلات براي ساکنان و ساماندهي امور مرتبط ، پشتيباني سرمايه گذاري و مسوليت در تمام بخش ها با مکانيزم بيمه، بکارگيري حداکثر از دانش و فن آوري هاي نوين در امر مديريت و طراحي اجراي ساختمان، پايين آوردن هزينه هاي دوران بهره برداري پروژه از مسير صرفه جويي در مصرف انرژي و کم کردن بار مرده ساختمان بر اساس ملزومات مقررات آيين نامه 2800 زلزله در ايران بخشي از تعهدات کانون در اين تفاهم نامه است.
سازمان نوسازي مجموعه امکانات و تسهيلات لازم براي نوسازي بافت فرسوده، صدور پروانه ساختماني، ايجاد تسهيلات جهت تامين مالي اعم از در اختيار گذاشتن منابع تخصيصي دولت براي اين امر يا منابع اختصاصي شهرداري را پس از طي مراحل قانوني فراهم خواهد آورد.
همچنين به منظور تبيين اهداف نوسازي بافت هاي فرسوده و شناخت تهديدات و فرصت هاي نوسازي بافت و همچنين معرفي پروژه هاي بافت به جامعه صنفي و حرفه اي، سالانه همايشي با همکاري سازمان و کانون سراسري انبوه سازان در تهران و با حضور انبوه سازان و ساير گروه هاي هدف معرفي مي شود بدين منظور طي موافقت به عمل آمده اولين همايش با نام فرصت هاي سرمايه گذاري در بافت فرسوده در هفته اول دي ماه سال 1388 مقارن با سالروز زلزله بم برگزار خواهد شد.
+ نوشته شده در  سه شنبه نهم تیر 1388ساعت 16:2  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تخصص، تعهد و تجربه را وارد میدان می کنیم

تخصص، تعهد و تجربه را وارد میدان می کنیم

دومین نشست خبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با موضوع "مبادله تفاهم نامه همکاری به منظور حضور گسترده انبوه سازان سراسر کشور در نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده شهر تهران" روز یکشنبه مورخ 17/3/88 با حضور کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران و جمعی از خبرنگاران در سالن اجتماعات سازمان نوسازی شهر تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نوسازی شهر تهران، در ابتدای این نشست خبری مهندس درویش زاده ضمن گرامیداشت یاد و خاطره رهبر کبیر انقلاب اسلامی در سالگرد ارتحال آن امام راحل به ارائه توضیحاتی در خصوص تفاهم نامه همکاری میان سازمان نوسازی شهر تهران و کانون سراسری انبوه سازان مسکن و اعلام رئوس برنامه های سال جاری سازمان نوسازی شهر تهران پرداخت.

وی خصوصیات تهران 1404 را طبق سند چشم انداز طرح جامع، شهری با اصالت و هویت ایرانی- اسلامی، دانش پایه، هوشمند و جهانی، پایدار و منسجم، روان با رفاه عمومی و یکی از سه شهر مهم و برتر آسیای جنوبی برشمرد و به این نکته اساسی اشاره نمود که آیا با وجود بافتهای فرسوده به این وسعت در شهر تهران می توان در سال 1404 به چنین چشم اندازی رسید.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این مطلب که بافت فرسوده 24% از مساحت کل شهر تهران را پوشانده است، اظهار داشت: نهضت نوسازی بافت فرسوده تنها یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است و نیازمند نگاه ملی، عزم همگانی و اقدامی فراگیر می باشد.

درویش زاده در ادامه برنامه های حمایتی سازمان نوسازی شهر تهران در سال 88 را مرور کرد و به برنامه هایی نظیر اتمام طرحهای مداخله نوسازی، راه اندازی دفاتر نوسازی مردمی، صدور پروانه ساختمانی رایگان، معافیت سه سال از پرداخت عوارض نوسازی، تداوم طرح مسکن نوسازان، عرضه اوراق مشارکت طرحهای نوسازی بافت های فرسوده، تشکیل صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان در پروژه های نوسازی، تشکیل شرکتهای منطقه ای نوسازی و ...اشاره کرد.

 وی افزود: طی هماهنگی های صورت گرفته با وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان عمران و بهسازی، تا سقف 14 میلیون تومان وام بدون سپرده با دوران بازپرداخت 15 سال به مالکان ساختمانهای مسکونی در بافت های فرسوده که اقدام به نوسازی منازل خود کنند، ارائه می شود.

مهندس درویش زاده اظهار داشت: شهرداری تهران معادل 7000 میلیارد ریال جهت پشتیبانی از نهضت نوسازی در سال 88 تخصیص داده است و با عنایت به لایحه دو فوریتی پیشنهادی شورای اسلامی شهر تهران به دولت، آمادگی دارد معادل منابع تخصیص از سوی دولت، منابع تخصیص یافته خود به نوسازی بافت های فرسوده را افزایش دهد.

وی با اشاره به آمادگی سازمان نوسازی شهر تهران جهت فراهم سازی بستر مناسب برای حضور گسترده و فراگیر انبوه سازان سراسر کشور در نهضت نوسازی بافت های فرسوده خاطرنشان کرد: سازمان نوسازی شهر تهران با استفاده از ظرفیتهای قانونی از انبوه سازان در تجهیز منابع پشتیبانی خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از مطبوعات و رسانه ملی درخواست کرد تا با اطلاع رسانی دقیق در رابطه با تهدیدات بافت های فرسوده و فرصت های ناشی از نوسازی آن به مسئولین و متولیان امر، ذینفعان بافت و مخاطبین فرهنگ نوسازی را ترویج و شهرداری را در انجام این رسالت ملی یاری نمایند.

در بخش دیگری از جلسه مهندس سلماسی رئیس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن اظهار داشت: کانون سراسری انبوه سازان مسکن از تمام ظرفیتهای مدیریتی، حرفه ای و تخصصی خود در جهت نوسازی بافتهای فرسوده استفاده می کند و امیدوار است با امضاء این تفاهم نامه بتواند فرهنگ تازه ای در جامعه وارد نماید.
در پایان تفاهم نامه همکاری میان سازمان نوسازی شهر تهران و کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران امضاء و مبادله شد.
 

منبع: سازمان نوسازی شهر تهران

+ نوشته شده در  جمعه پنجم تیر 1388ساعت 19:28  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

فراخوان مقاله با موضوع نوسازی بافت های فرسوده شهری

فراخوان مقاله با موضوع نوسازی بافت های فرسوده شهری

به نویسندگان مقالات پذیرفته شده حق التالیف تعلق می گیرد.

+ نوشته شده در  جمعه پنجم تیر 1388ساعت 19:24  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تسهیلات و معافیت های نوسازی بافت های فرسوده شهر تهران

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم خرداد 1388ساعت 17:57  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

احیای بافت های فرسوده جان هزاران انسان را از مرگ نجات خواهد داد (سما)

احیای بافت های فرسوده جان هزاران انسان را از مرگ نجات خواهد داد (سما)

معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه 18 با اشاره به اهمیت احیای بافت های مسکونی فرسوده در محلات جنوبی پایتخت گفت : بحث بافت فرسوده را باید از منظرهای مختلفی از جمله ریزدانگی پلاک ها ، قدمت ساختمان ها و ناپایداری شبکه ها مورد بررسی قرار داد که بر اساس بررسی های به عمل آمده بیش از 70درصد بافت های مسکونی موجود در محلات جنوب غرب تهران این فاکتورها را دارا هستند.
به گزارش سما به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 18، مهندس رضا عباسی ضمن بیان این مطلب افزود:عملیات احداث پروژه مسکونی 3100 واحدی الغدیر که چندی پیش با حضور شهردار تهران کلنگ زنی شد، در حال حاضر به پیشرفت فیزیکی مطلوبی دست پیداکرده و با تعاملی که بین سازمان نوسازی شهر تهران و شهرداری منطقه وجود دارد ، سایر پروژه های مرتبط با احیای بافت فرسوده نیزمراحل اجرائی شدن را پشت سر می گذارند.

وی افزود: در حقیقت احیای این گونه بافت ها به نجات جان هزاران انسان بی گناه از مرگ کمک خواهد کرد.

عباسی همچنین روندرسیدگی به پرونده های املاک مسکونی که با تصویب کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران از طرح کمربند سبزاین منطقه خارج شده اند را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: پس از اعلام رسمی طلائی عضو شورای اسلامی شهرو دکتر معصومی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران مبنی بر موافقت کمیسیون ماده 5 با خروج شهرک های مسلمین ، آرمیده ، صاحب الزمان (عج)، طالقانی و اسلام آباد از طرح کمربند سبز، این حوزه با استناد به مصوبه کمیسیون کار رسیدگی به پرونده های املاک مذکور را آغاز کرده و برای مالکینی که قصد تخریب و نوسازی املاک خویش را داشته باشد، به صورت تجمیع پروانه صادر می کند.

وی با اشاره به تعداد محدود دفاتر خدمات الکترونیک در سطح محلات شهرداری منطقه 18 اذعان داشت: در حال حاضر تنها 2 دفتر خدمات الکترونیک در سطح محلات این منطقه به شهروندان سرویس دهی می کنند که این تعداد نمی تواند پاسخگوی نیازهای موجود باشد ، به همین منظور با مکاتباتی که از سوی این حوزه انجام گرفته ، مقرر شده تا به زودی 2 دفتر دیگر نیز فعالیتشان را آغازکنند و بخشی از حجم مراجعات شهروندان به این حوزه و ادارات تابعه در نواحی هفتگانه کاسته شود.

معاون شهردار منطقه 18 ، احداث پارکینگ های طبقاتی را یکی از مهمترین راهکارهای کاهش ترافیک شهر تهران دانست و گفت: شهرداری تهران برای کاهش بار ترافیکی شهر تهران، با مشارکت بخش خصوصی مبادرت به افزایش تعداد پارکینگ های طبقاتی کرده تا از این طریق بخشی از مشکلات روزمره ای که شهروندان با آن دست به گریبان هستند مرتفع شود .

وی ادامه داد: البته در این میان تسهیلات ویژه ای همانند اختصاص دو طبقه تجاری و رستوران نیز به سرمایه گذارانی که در صدد احداث پارکینگ های طبقاتی هستند ، اعطاء شده تا این بخش رغبت بیشتری برای مشارکت از خود نشان بدهند.

به گفته عباسی حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری منطقه 18 نیز بر همین اساس با هماهنگی اداره ثبت اسناد به مالکین املاک نوساز اجازه داده شده تا برای واحدهای خویش در پارکینگ های طبقاتی احداث شده تا شعاع 200 متری ، فضائی را در نظر بگیرند و پس از خریداری آن به متراژ کلی ملک بیافزایند.

منبع: سازمان نوسازی شهر تهران

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم خرداد 1388ساعت 21:35  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

۱۵۰ هکتار بافت فرسوده در شرق تهران وجود دارد (مهر)

۱۵۰ هکتار بافت فرسوده در شرق تهران وجود دارد (مهر)

معاون شهرسازی منطقه هشت، از وجود 150 هکتار بافت فرسوده در منطقه هشت که حدود 50 هکتار آن مورد تائید شورایعالی و شهرسازی منطقه است، خبر داد
به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس مهرداد خودی با اعلام این مطلب گفت: شورایعالی شهرسازی براساس سه شاخص نفوذناپذیری، ناپایداری و ریزدانگی دو محدوده مجیدیه 1 و 2 را در مساحتی حدود50 هکتار به عنوان بافت فرسوده مشخص نموده است.

خودی اظهار داشت: این دو محدوده در حال حاضر توسط دو شرکت مهندسین مشاور زیر نظر شرکت نوسازان منطقه در حال تهیه طرح منظر هستند.

معاون شهرسازی گفت: محدوده دیگری به مساحت حدود 100 هکتار در محدوده خیابانهای آیت الله مدنی، مسیل باختر، دماوند، سبلان وجود دارد که آن محدوده نیز توسط منطقه به عنوان بافت فرسوده ذکر شده و قرار است شرکتهای مشاور جهت تهیه طرح منظر با منطقه همکاری نماید.

وی در خصوص تعداد پرونده های تشکیل شده در منطقه هشت افزود: تعداد 77 هزار پرونده در سیستم بایگانی شهرداری منطقه تشکیل شده است.

وی به ضرورت و اهمیت به مناسب سازی معابر برای عابران به ویژه معلولان اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که در ساخت و سازهای جدید از زمان صدور پروانه تا مرحله پایان کار بررسی و مورد دقت قرار می گیرد، مسئله اختلاف سطح ملک با گذرو رعایت ضوابط ویژه معلولان است.

معاون شهرسازی با اشاره به استقبال شهروندان از دفاترخدمات الکترونیک عنوان داشت: هم اکنون سه دفتر خدمات الکترونیک در سطح منطقه وجود دارد که تشکیل پرونده و بازدید و قسمتی از بحث مربوط به کنترل نقشه در این دفاترانجام می شود ضمن اینکه بحث پیگیری پرونده ها نیز از طریق این دفاتر صورت می گیرد.

منبع:سازمان نوسازی شهر تهران

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم خرداد 1388ساعت 21:33  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نهضت نوسازي بافت هاي فرسوده با عزم همگاني تحقق مي يابد

 

نهضت نوسازي بافت هاي فرسوده با عزم همگاني تحقق مي يابد

مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران گفت: نهضت نوسازي بافت هاي فرسوده يك ضرورت است كه به نگاه ملي، عزم همگاني و اقدامات فراگير نياز دارد.

    به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، مهندس فريدون درويش زاده گفت:‌در حال حاضر مساحت كل شهر تهران بيش از 62 هزار هكتار است كه حدود 15 هزار هكتار آن داراي بافت فرسوده ناپايدار است كه 24 درصد مساحت شهر را تشكيل مي دهد و بيش از سه هزار هكتار آن نيز داراي بافت فرسوده پايدار است يعني هر سه شاخص ناپايداري، نفوذ ناپذيري و ريزدانگي را دارد كه پنج درصد مساحت شهر تهران است و 15 درصد جمعيت شهر در آن زندگي مي كنند.

 وي افزود: بر اساس سند طرح جامع تهران تا سال 1404 بايد به شهري بالا دست هويت ايراني اسلامي، دانش پايه، امن و مقاوم در برابر آسيب ها، پايدار و منسجم و كلان شهري با عملكردهاي ملي،‌جهاني و با اقتصادي مدرن تبديل شود.

 وي ادامه داد: در صورت ادامه فرسودگي اين بافت ها زلزله و آسيب هاي ناشي از آن گسترش فرسودگي جابجايي ساكنان و بحران هويت اجتماعي، ناامني ها و بروز ناهنجاري هاي رفتاري و بزهكاري شهر تهران را تهديد مي كنند.

 درويش زاده با اشاره به اهميت نوسازي بافت هاي فرسوده گفت: نوسازي اين بافت ها در قانون برنامه چهارم توسعه، طرح جامع شهر تهران، قانون ساماندهي بخش مسكن، شوراي شهر تهران و اراده مديريتي شهرداري تهران پيش بيني شده است.

 وي همچنين از راه اندازي دفاتر نوسازي مردمي در محلات داراي بافت فرسوده خبر داد و گفت: در حال حاضر در پنج محله تهران دفاتر نوسازي مردمي به منظور تعامل با مردم محله و شفاف سازي اطلاعات راه اندازي شده كه تا پايان امسال در تمام محلات انجام مي شودو طرح مداخله نوسازي نيز براي اين محلات در نظر گرفته شده است.

 درويش زاده صدور پروانه ساختماني رايگان و دريافت يك طبقه تراكم تشويقي را از جمله تسهيلات سازمان نوسازي شهر تهران براي شهروندان ساكن در بافت فرسوده دانست و افزود: تا پايان امسال افرادي كه در بافت هاي فرسوده اقدام به ساخت و ساز كند علاوه بر ظرفيت تكميلي طرح جامع، يك طبقه هم تراكم تشويقي گرفته و پروانه ساختماني رايگان دريافت مي كنند.

 وي ادامه داد: فعاليت سه ساله از پرداخت عوارض نوسازي و ادامه طرح مسكن نوسازان نيز از جمله تسهيلات ديگر سازمان براي نوسازان است.

 درويش زاده گفت: همچنين افرادي كه اقدام به نوسازي كنند براي دريافت وام تا سقف 140 ميليون ريال بدون سپرده به نظام بانكي معرفي مي شوند.

 مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران گفت: براي تجهيز منابع نيز 400 ميليارد تومان اوراق مشاركت طرح هاي نوسازي عرضه كرده ايم و صندوق هاي سرمايه گذاري زمين و ساختمان را نيز كه در قالب طرح مسكن نوسازي است تشكيل داده ايم.

 درويش زاده نوسازي مردمي را به تنهايي كافي ندانست و گفت: ما بايد توليد سرمايه و ثروت كنيم كه با تشكيل شركت هاي منطقه اي نوسازي جذب سرمايه گذاران صورت گرفته و انعقاد تفاهم نامه با كانون سراسري انبوه سازان كشور نيز به همين منظور است.

 وي گفت: بر اساس پيش بيني ها امسال نوسازي 20 هزار واحد مسكوني در بافت هاي فرسوده شهر تهران آغاز مي شود و در هر سه ماه يكبار گزارش از عملكرد نوسازي ارائه مي شود.

 درويش زاده ادامه داد: همچنين امسال سرمايه گذاري بيش از يك هزار ميليارد تومان از سوي انبوه سازان و سرمايه گذاران در بافت فرسوده شهر تهران آغاز مي شود و شهرداري تهران نيز معادل 700 ميليارد ريال براي پشتيباني طرح تخصيص داده است و تعهد كرده است كه معادل منابع تخصيصي از سوي دولت منابع تخصيص يافته خود به نوسازي بافت هاي فرسوده را نيز افزايش دهد چرا كه هر هكتار بافت فرسوده براي نوسازي 10 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد.

 منبع: باشگاه خبرنگاران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم خرداد 1388ساعت 12:16  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تراكم، وام و معافيت عوارض براي نوسازان بافت‌هاي فرسوده

 

تراكم، وام و معافيت عوارض براي نوسازان بافت‌هاي فرسوده
بافت‌شهری- گروه شهري:
شهرداري تهران به نوسازان بافت‌هاي فرسوده، تراكم، وام و معافيت 3 ساله عوارض مي‌دهد.

بر اين اساس، كساني‌كه در بافت فرسوده منزل مسكوني خود را نوسازي كنند طبق مصوبه شوراي شهر يك طبقه تراكم تشويقي خواهند گرفت.

به گفته مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران، همچنين صدور پروانه ساختماني مسكوني در بافت‌هاي نوسازي‌شده نيز به دستور شهردار تهران رايگان خواهد بود و نوسازان در زمان پايان كار از معافيت 3ساله پرداخت عوارض نوسازي برخوردار خواهند شد.

به گزارش همشهري، ديروز فريدون درويش‌زاده در يك مصاحبه مطبوعاتي خبرداد: طي هماهنگي‌هاي صورت گرفته با وزارت مسكن و شهرسازي و سازمان عمران و بهسازي، وام بدون سپرده امسال تا سقف 14 ميليون تومان با بازپرداخت 15 سال به صاحبان ساختمان مسكوني در بافت فرسوده كه اقدام به نوسازي منزل خود كنند نيز ارائه مي‌شود.

وي افزود: اين وام با حداقل كارمزد كه معادل 12‌درصد است به افرادي كه توسط سازمان نوسازي به بانك معرفي مي‌شوند، پرداخت خواهد شد.

مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران پيش‌بيني كرد كه امسال نوسازي حدود 20 هزار واحد مسكوني فرسوده توسط ساكنان آن آغاز شود.

درويش‌زاده كه به مناسبت امضاي تفاهمنامه همكاري ميان سازمان نوسازي و كانون سراسري انبوه‌سازان مسكن و ساختمان ايران در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، درباره هدف امضاي اين قرارداد گفت: پيش‌بيني مي‌شود با كمك سرمايه‌گذاران، حدود هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري را در بافت فرسوده آغاز كنيم.

ضمن اينكه امسال شهرداري تهران به‌منظور حضور گسترده انبوه‌سازان سراسر كشور در نوسازي و بازسازي بافت‌هاي فرسوده نيز 700 ميليارد تومان منابع اختصاص داده است.

وي همچنين به عرضه اوراق مشاركت اشاره كرد و ادامه داد: با موافقت بانك مركزي و وزارت كشور، 400 ميليارد تومان اوراق مشاركت عرضه خواهد شد كه هم‌اكنون در حال انتخاب بانك‌هاي عامل هستيم.

مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران يادآور شد: علاوه بر اينكه صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري زمين و ساختمان در پروژه‌هاي نوسازي تشكيل شده، از ظرفيت‌هاي قانوني بورس نيز در اين باره استفاده خواهد شد.

درويش‌زاده 20 درصد پروانه‌هاي صادر شده در ساخت و ساز را مربوط به بافت فرسوده دانست و گفت: پيش‌بيني مي‌شود امسال براي نوسازي2 ميليون متر مربع در بافت فرسوده پروانه صادر شود.

مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران با اشاره به نامه شهردار تهران به رئيس‌جمهوري درخصوص افزايش سود 16 درصدي اوراق مشاركت به 18 درصد گفت: ما منتظر نظر دولت در افزايش سود اوراق مشاركت نمي‌مانيم و با ظرفيت‌هاي موجود و سياست‌هاي تشويقي كار را دنبال مي‌كنيم.

امضاي تفاهمنامه سازمان نوسازي با كانون سراسري انبوه سازان

ازآنجايي كه به گفته مديرعامل سازمان نوسازي، سياست جديد شهرداري تهران درزمينه نوسازي بافت‌هاي فرسوده جذب سرمايه‌گذار است، به همين منظور ديروز تفاهمنامه‌اي با كانون سراسري انبوه‌سازان مسكن و ساختمان ايران به امضا رسيد.

براساس اين تفاهمنامه، سازمان نوسازي شهر تهران موظف است مناطق فرسوده شناسايي شده در سطح شهر را جهت نوسازي و بازسازي به كانون سراسري انبوه‌سازان معرفي كند.

براساس اين گزارش، مديريت طراحي‌ها و امور مهندسي در تمامي مراحل، مديريت تامين مالي پروژه اعم از استقراض از نظام بانكي يا به‌كارگيري ابزارهاي مالي و بهره‌گيري از سرمايه‌هاي خارجي، ايجاد تسهيلات براي ساكنان و ساماندهي امور مرتبط، پشتيباني سرمايه‌گذاري و مسئوليت در تمام بخش‌ها با مكانيسم بيمه، به‌كارگيري حداكثري از دانش و فناوري‌هاي نوين در امر مديريت و طراحي اجراي ساختمان، پايين آوردن هزينه‌هاي دوران بهره‌برداري پروژه از مسير صرفه‌جويي در مصرف انرژي و كم كردن بار مرده ساختمان براساس ملزومات مقررات آيين‌نامه 2800 زلزله در ايران، بخشي از تعهدات كانون در اين تفاهمنامه است.

تاریخ درج: 17 خرداد 1388 ساعت 22:32 تاریخ تایید: 17 خرداد 1388 ساعت 22:47 تاریخ به روز رسانی: 17 خرداد 1388 ساعت 22:54
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم خرداد 1388ساعت 11:52  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

فروش اوراق مشاركت شهرداري تهران از اواخر خرداد آغاز مي‌شود

معاون مالي شهرداري تهران در گفت‌وگو با فارس:
فروش اوراق مشاركت شهرداري تهران از اواخر خرداد آغاز مي‌شود

خبرگزاري فارس: معاون مالي- اداري شهرداري تهران از فروش اوراق مشاركت نوسازي بافت فرسوده از اواخر خرداد خبر داد.


 

حسين محمد پورزرندي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس درباره تقاضاي شهرداري تهران از دولت براي افزايش نرخ سود اوراق مشاركت از 16 به 18 درصد گفت: بايد انگيزه خريد اوراق مشاركت را در مردم بالا ببريم.
معاون مالي - اداري شهرداري تهران با اشاره به اينكه سازمان نوسازي شهرداري تهران با فروش متري مسكن سود بيشتري به مردم مي‌دهد، گفت: بايد انگيزه براي خريد اوراق مشاركت ايجاد شود و با افزايش نرخ سود اين انگيزه ايجاد مي‌شود.
وي با بيان اينكه مؤسسه مالي - اعتباري شهر يكي از بانكهاي عامل‌ فروش اوراق مشاركت شهرداري تهران است، گفت: اين مؤسسه در حال رايزني است تا يكي ديگر از بانك‌ها را كه مي‌توانند كمك بهتري در زمينه نوسازي بافت فرسوده كند، را مشخص كند.
پورزرندي در پاسخ به اين پرسش كه از چه زماني فروش اوراق مشاركت شهرداري تهران آغاز مي‌شود، گفت: اقدامات لازم براي انجام كار صورت گرفته است و از اواخر خرداد فروش اوراق مشاركت را آغاز مي‌كنيم.
معاون مالي - اداري شهرداري تهران در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينكه ‌آيا دولت با افزايش نرخ سود اوراق مشاركت موافقت مي‌كند، گفت: اميدواريم اين امر رخ دهد.
وي با اشاره به اينكه در حال حاضر بانك‌هاي خصوصي سود 16درصد به سپرده گذاري‌ها مي‌دهند، گفت: بايد ايجاد انگيزه كنيم تا مردم از خريد اوراق مشاركت استقبال كنند.
منبع: خبرگزاری فارس

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم خرداد 1388ساعت 14:39  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

خريد تمام خانه هاي احداثي در بافت فرسوده را تضمين مي كنيم


خريد تمام خانه هاي احداثي در بافت فرسوده را تضمين مي كنيم
شهرداري تهران خطاب به انبوه سازان؛

شهرداري تهران در مراسم آغاز پروژه 3100 واحد مسكوني غدير به انبوه سازان تضمين خريد تمام واحدهاي احداثي در بافت فرسوده را داد، در صورتي كه اين تضمين شهرداري فراتر از يك حرف باشد، احتمال حضور جدي انبوه سازان براي نوسازي بافت هاي فرسوده تهران بسيار زياد است.به گزارش خبرنگار اعتمادملي، روز گذشته كلنگ احداث پروژه 3100 واحد مسكوني غدير توسط قاليباف بر زمين زده شد تا طرح هاي نوسازي محلات در تهران ادامه داشته باشد، متراژ اين واحدهاي مسكوني حدود 75 متر مربع است كه 32 هزار متر تجاري، منطقه اي و فرامنطقه اي و 11 هزار قراردادي و خدماتي در پروژه الغدير احداث خواهد شد. پيش بيني مي شود پروژه الغدير كه در منطقه 18 در منتهي اليه جنوب غربي تهران واقع شده، ظرف 36 ماه به بهره برداري برسد.
    فضاي سبز در نظر گرفته شده براي اين پروژه براساس گفته هاي پيمانكار اجرايي آن 5/2 برابر ميزان ابلاغ شده در طرح جامع است. فاز يك محله نوسازان غدير در 7/9 هكتار، جمعيتي بالغ بر 10 هزار و 250 نفر را در قالب 2500 واحد مسكوني و 600 واحد اداري، تجاري با زيربنايي بالغ بر 307 هزار مترمربع در خود جاي داده است.
    
    
    ايجاد خانه هاي نوسازي محلي
    مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران در اين مراسم گفت: سازمان نوسازي شهر تهران احداث 10 هزار واحد مسكوني، اداري و تجاري را با سرمايه اي 800 ميليارد توماني و با مشاركت 30درصدي انبوه سازان آغاز كرده است و از امروز بسته 10 هزار واحدي مردم با مشاركت حداكثري سرمايه گذاران آغاز به كار مي كند. فريدون درويش زاده تصريح كرد: »پروژه غدير با سرمايه گذاري حداكثري بخش خصوصي اجرا خواهد شد و آورده زمين در اين پروژه 50 درصد زمين و عوارض است.« وي تاكيد كرد: سرمايه گذار بخش خصوصي بيش از 200 ميليارد تومان در پروژه غدير سرمايه گذاري خواهد كرد.درويش زاده با اشاره به وجود 14 هزار هكتار بافت فرسوده در تهران گفت: با در نظر گرفتن 3 عامل نفوذناپذيري، ريزدانگي و ناپايداري ميزان بافت هاي فرسوده در تهران 3600 هكتار بوده كه ظرفيت مهمي را براي توسعه شهر داراست. مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران با اشاره به اينكه تا پايان امسال، تمام محلات فرسوده تهران داراي طرح منظر شهري خواهند شد، گفت: تكيه اصلي سازمان نوسازي، اين است كه نوسازي و بازسازي خانه هاي مسكوني توسط ساكنان بافت هاي فرسوده انجام شود و بر اين اساس در همه محلات فرسوده شهر، خانه هاي نوسازي محلي داير مي شود.به گفته وي: »در اين خانه ها افراد متخصص مستقر خواهند شد تا ضرورت نوسازي بافت فرسوده و تسهيلات شهرداري براي نوسازي بافت هاي فرسوده، در اختيار مالكان قرار گيرد.« درويش زاده با اشاره به اينكه شهرداري در نوسازي بافت هاي فرسوده به دنبال منفعت اقتصادي نيست، گفت:»شهرداري به دنبال اين است كه زمينه نوسازي درون زا را توسط ساكنان فراهم كند.« مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران در عين حال تاكيد كرد:»فقط با اتكا به مالكان بافت هاي فرسوده نمي توانيم، اين بافت ها را اصلاح كنيم و بايد انبوه سازان در نوسازي اين بافت ها شركت داشته باشند.« اين مسوول شهرداري تهران به »انبوه سازان تضمين خريد خانه هاي احداث شده در بافت هاي فرسوده را داد.« وي در ادامه با ارائه گزارش از دو مرحله فروش متري مسكن در تهران گفت: 6 هزار نفر در پروژه هاي نوسازي مشاركت داشته اند كه تعداد زيادي از آنها سرمايه هاي فردي را در اين زمينه انجام داده اند و در مجموع اين سرمايه ها 100 ميليارد تومان را در اختيار شهرداري تهران قرار داد. وي گفت: اميدواريم 6هزار خانوار را در 3 سال آينده صاحب مسكن كنيم. درويش زاده، همچنين با اشاره به مجوز انتشار اوراق مشاركت نوسازي بافت هاي فرسوده گفت:»به زودي 400 ميليارد تومان اوراق مشاركت براي پشتيباني از نوسازي بافت هاي فرسوده در اختيار شهرداري تهران قرار مي گيرد تا اين نقطه ضعف از دامن شهر پاك شود.«
    
    
    تعيين تكليف برخي از شهرك هاي منطقه 18
    همچنين در اين مراسم، محمدباقر قاليباف، شهردار تهران با اشاره به اينكه بعد از 20سال تكليف شهرك هاي اسلام آباد، مسلمين و طالقاني تعيين شده، گفت: با تدوين طرح تفصيلي اين منطقه، در اين شهرك اجازه ساخت وساز براساس ضوابط شهرسازي داده مي شود. شهردار تهران خاطرنشان كرد: اين شهرك ها كه بيش از اين گمان مي شد در محدوده شهر هستند، براساس طرح تفصيلي جديد مي توانند پروانه ساخت دريافت كنند و اكنون پس از 20سال در اين شهرك ها تعيين تكليف شده است. قاليباف در عين حال گفت: »برخي از شهرك هاي اطراف منطقه 18 مجاز به ساخت وساز نيستند و از آنجايي كه هنوز بحث كمربند سبز تهران پابرجاست، اجازه ساخت وساز در تعدادي از شهرك هاي منطقه 18 داده نمي شود.«وي تاكيد كرد:»دليل نمي شود كه هركس زمين در اختيار داشته باشد، هركاري دلش خواست، انجام دهد، شهر داراي اصولي است و حتي شهرداري هم بايد ضوابط ساخت وساز را رعايت كند.«شهردار تهران گفت: »متعهد شده ام كه در دوران مديريت خود در شهرداري اجازه ندهم كه فاصله طبقاتي در شمال وجنوب تهران ادامه پيدا كند و كيفيت زندگي در حوزه جنوب شهر را بالاببرم.«وي با تاكيد بر اينكه رنگ كردن جدول و آسفالت خيابان ها به معناي بالابردن كيفيت زندگي نيست، گفت:»بالابردن كيفيت زندگي در جنوب شهر نيازمند توليد ثروت ا ست و بايد امكان توزيع ثروت در جنوب شهر را براي سرمايه گذاران فراهم كنيم.«وي در ادامه با اشاره به احداث خطوط گوناگون مترو در تهران گفت: تا پايان سال خط 3 و 4 متروي تهران به طور كامل افتتاح مي شود و تا پايان ارديبهشت ماه ايستگاه هاي ميدان شهدا تا ميدان انقلاب از خط 3 به بهره برداري مي رسد. قاليباف همچنين با اشاره به وجود 3 هزار هكتار بافت فرسوده در تهران گفت: اين بافت ها اكثرا در مناطق جنوبي شهر واقع شده است و شهرداري در نوسازي بافت هاي فرسوده، به هيچ عنوان نگاه اقتصادي ندارد. وي تاكيد كرد: در اولويت هاي شهرسازي بافت هاي فرسوده، نوسازي ملك فرسوده توسط مالك است ولي اجازه ساخت واحدهاي مسكوني كوچك را نخواهيم داد چرا كه با اين كار موضوع بافت هاي فرسوده تكرار مي شود.شهرداري تهران گفت: ما به دنبال اعتمادسازي براي مردم هستيم ولي نگاه مردم به اين حوزه منفي است بنابراين بايد براي نوسازي بافت هاي فرسوده خود مردم مشاركت داشته باشند.
    
    
    سهم شهرداري از اعتبارات مهرورزي اندك بود
    در ادامه اين جلسه نريمان، رئيس كميته مسكن كميسيون مسكن و شهرسازي مجلس شوراي اسلامي گفت: شهرداري تهران از اعتبارات مهرورزي تخصيص بسيار كمي را دريافت كرده است. وي با تقدير از تلاش شهرداري براي نوسازي بافت هاي فرسوده گفت: متاسفانه درك درستي از اين كار مهم – نوسازي بافت فرسوده – در مجلس وجود ندارد. به گفته نريمان، از بين 5/7 ميليون نفر جمعيت تهران، 3 ميليون نفر آنان با معضل بافت هاي فرسوده و ساختمان هاي ناپايدار و نفوذناپذير درگير هستند.اين نماينده مجلس تصريح كرد: شهرداري تهران براي نوسازي 800 هزار واحد مسكوني فرسوده نيازمند 30 تا 40 ميليارد تومان اعتبار است و در اين بخش نيازمند مشاركت مردمي هستيم.نريمان تاكيد كرد: بايد در برنامه 5 ساله آينده كشور تمام نظام دست در دست هم بدهيم تا مشكلات فرارو را برطرف كنيم چرا كه ظرفيت هاي بالقوه اجرايي براي پايان دادن به اين بحران در كشور فراهم است.

منبع: بانک اطلاعات نشریات کشور

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم خرداد 1388ساعت 19:3  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تسهيلات شهرداري براي تجميع واحدهاي كوچك بافت‌هاي فرسوده

 

 

 

 

تسهيلات شهرداري براي تجميع واحدهاي كوچك بافت‌هاي فرسوده
 
 
مديريت- گروه شهري: شهردار تهران در مراسم كلنگ‌زني 3 هزار و 100 واحد مسكوني پروژه «الغدير» در منطقه 18 شهر تهران بر رويكرد خود مبني بر توليد ثروت و افزايش كيفيت زندگي مردم در حوزه جنوب شهر تهران پا فشاري كرد.

دكتر محمدباقر قاليباف در اين مراسم يكي از راه‌هاي توليد ثروت و افزايش كيفيت زندگي در جنوب شهر تهران را فراهم كردن امكانات و مشوق‌هاي لازم براي سرمايه‌گذاران بخش خصوصي دانست، به‌گونه‌اي كه سرمايه‌گذاري براي آنان در حوزه جنوب تهران از صرفه اقتصادي برخوردار باشد.

قاليباف با يادآوري عهد و پيمان خود با مردم شهر تهران مبني بر اينكه اجازه نخواهد داد فاصله و اختلاف طبقاتي و نابرابري اقتصادي در شمال و جنوب شهر تهران ادامه پيدا كند، گفت: در اين راه نياز به يك سند راهبردي داشتيم، لذا تمام تلاش خود را براي تصويب طرح جامع، تفصيلي و طرح منظر شهري به كار برديم.

شهردار تهران در بخش ديگري از سخنان خود به مناسبت ساخت بيش از 3هزار واحد مسكوني در بافت‌هاي فرسوده جنوب تهران خواستار توجه دولت در اين زمينه شد.

با وجود آنكه دولت از700 ميليارد تومان اوراق مشاركتي كه شهرداري خواسته بود تنها با 400 ميليارد تومان آن موافقت كرد، با اين همه قاليباف ‌از اينكه دولت با اين مبلغ موافقت كرده تشكركرد.

قاليباف ضمن تاكيد مجدد بر اينكه شهرداري تهران نگاه اقتصادي در نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهر تهران ندارد و به‌دنبال جلب اعتماد مردم نسبت به حسن نيت شوراي شهر و شهرداري تهران در اين‌باره است افزود: هدف ما اين است كه هركسي صاحب خانه فرسوده و ناپايدار است از طريق تصويب قوانين و مقررات لازم و ارائه تسهيلات تشويقي كمكش كنيم كه صاحب خانه استانداردشود.

مخالفت ‌با ريزدانه ها

شهردار تهران، مستقيما مخالفت خود را با ساخت آپارتمان‌هاي ريزدانه اعلام كرد و گفت: طبق طرح جامع شهر تهران، ديگر ساخت خانه‌هاي با مساحت كم قابل‌قبول نيست، بنابراين كساني كه در بافت‌هاي فرسوده و ريزدانه زير 70 متر ساكن هستند، مي‌توانند در قالب تجميع با همسايه‌هاي خود از امتيازات شهرداري تهران بهره‌مند شوند.

تعيين تكليف شهرك‌هاي اسلام‌آباد، مسلمين، طالقاني و... در مناطق 18 و19 بعد از بلاتكليفي طولاني، خبر خوشي بود كه از سوي قاليباف اعلام شد. اين تعيين تكليف به معني آن است كه قسمت‌هايي از اين شهرك‌ها براساس طرح جامع، داخل محدوده به‌شمار رفته كه مي‌توانند نسبت به كسب پروانه و سند براي ساخت و ساز اقدام كنند، اما براساس ضوابط، برخي از قسمت‌ها وجود دارند كه به‌دليل واقع شدن در كمربند سبز تهران اجازه ساخت و ساز نخواهند داشت.

شهردار تهران در بخش ديگري از سخنان خود از بهره‌برداري از متروي ميدان شهدا تا انقلاب ظرف 10 روز آينده و ميدان شهدا تا انتهاي پيروزي و اتوبان افسريه تا پايان سال خبر داد و آن را راهي در افزايش كيفيت زندگي اعلام كرد.

به گفته او، مسيرهاي ديگر مترو، نظير خط 3 مترو در مناطق جنوبي مثل مناطق 16، 17 و 18 تا ميدان راه آهن و وليعصر و صياد شيرازي و ازگل در دست ساخت است، به‌گونه‌اي كه جنوب غرب تهران را به شمال شرق وصل مي‌كند.

شهردار تهران همچنين ديروز به‌صورت نمادين، كليد واحدهاي مسكوني پروژه خوب‌بخت و سند واحدهاي نواب را به چند تن از صاحبان آنان كه به نمايندگي از ساكنان اين واحدها در مراسم شركت كرده بودند اهدا كرد.

تضمين خريد خانه از سرمايه‌گذاران بخش خصوصي

ديروز مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران نيز در مراسم كلنگ زني3100 دستگاه واحد مسكوني «الغدير» خطاب به آن دسته از سرمايه‌گذاران بخش خصوصي كه نگران بازگشت سرمايه‌هاي خود درصورت شركت در نوسازي بافت‌هاي فرسوده جنوب شهر تهران هستند، گفت: شهرداري تهران خانه‌هايي كه انبوه‌سازان بسازند را تضمين خريد مي‌كند.

وي از مشاركت حداكثري بخش خصوصي در پروژه  الغدير به ميزان 200 ميليارد تومان خبر داد و افزود: 10 هزار واحد ديگر را نيز به همين صورت ظرف آينده نزديك كلنگ زني خواهيم كرد.

به گفته فريدون درويش‌زاده بخش وسيعي از بافت‌هاي شهر تهران ناپايدار، ريزدانه و نفوذ‌ناپذيرند كه نوسازي آنها به تنهايي از عهده شهرداري تهران خارج است لذا در اين باره توانمند‌سازي‌ و استفاده از مشاركت مالكان و ساكنان بافت‌هاي فرسوده در كنار مشاركت بخش خصوصي و دولت اجتناب‌ناپذير است.

راه‌اندازي خانه‌هاي نوسازي در محلات كه جنبه اطلاع‌رساني و افزايش آگاهي مردم نسبت به تسهيلات و راهكارهاي نوسازي اينگونه محلات را دارد و راه‌اندازي شركت نوسازان در محلات كه وظايف مشابه را براي جلب مشاركت انجمن انبوه سازان در محلات عهده داراست از نظر درويش‌زاده از راهكارهاي جلب مشاركت در امر نوسازي شهر تهران است.

وي خبر داد شهرداري تهران تا پايان امسال با مشاركت ده‌ها مشاور و مهندس عالي شهرساز طرح منظر شهري را براي محلات فرسوده شهر تهران طراحي خواهد كرد.

درويش‌زاده با اشاره به پروژه نوسازان، تصريح كرد: سال گذشته 6هزار خانوار تهراني در قالب طرح «نوسازان» سرمايه‌هاي خرد خود را با شهرداري مشاركت داده و حاصل سرمايه‌هاي آنها بيش از 100 ميليارد تومان پول بود كه در اختيار پروژه قرار گرفت و شهرداري تهران قول مي‌دهد كه تعداد زيادي از اين 6 هزار خانوار را در ظرف 3 سال آينده خانه‌دار كند.

تجربيات جهاني درساخت‌وساز

به گزارش همشهري، در ساخت حدود 3 هزار واحد مسكوني الغدير، كه ديروز كلنگ آن به زمين زده شد سعي شده است از تجربيات دنيا در زمينه ‌استانداردهاي ‌سبك‌سازي و رعايت ‌كيفيت و سرانه خدمات شهري و فضاي سبز، سرانه‌هاي آموزشي، تجاري، اداري و... استفاده شود تا كار ساخت يكي از با كيفيت‌ترين پروژه‌هاي خانه‌سازي كشور آغاز شود.

نريمان، رئيس كميته مسكن ‌كميسيون مسكن و شهرسازي مجلس نيز طي سخناني در اين مراسم ضمن تقدير و تشكر از شهرداري تهران كه به‌رغم تلاش بسيار در حل نابساماني‌هاي شهر تهران از اعتبارات مهرورزي تخصيص بسيار كمي شامل حالش شد گفت:‌ با اين همه بي‌مهري، شهرداري تهران تمام امكانات خود را شامل مردم شريف تهران كرده و كارنامه قابل‌قبولي در اين‌باره نشان داده كه نوسازي بافت‌هاي فرسوده يكي از همين اقدامات ارزشمند است و ما آن را به فال نيك مي‌گيريم.

وي با انتقاد از اينكه درك درستي از اقدام شهرداري تهران در حوزه نوسازي بافت‌هاي فرسوده درميان ساير مسئولان وجود ندارد، بيان داشت: اين درحالي است كه بيش از3 ميليون از7 ميليون نفر جمعيت شهر تهران منازل‌شان شامل حال نوسازي بافت فرسوده مي‌شود و براي انجام آن 30‌تا 40‌هزار ميليارد تومان اعتبار لازم است.

نريمان ادامه داد:‌ مجموعه نظام در اين باره بايد دست به دست هم دهند تا در برنامه 5 ساله پنجم مشكلات فراروي شهرداري در انجام اين مهم را از پيش پا بردارند.

+ نوشته شده در  جمعه هشتم خرداد 1388ساعت 17:25  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

همایش بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده شهری - مشهد

همایش بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده شهری -  مشهد

 كشور ايران ، روي خط زلزله خيز آلپ - هيماليا قرارگرفته و در صد سال گذشته بيش از 3500 زلزله با ميانگين هر سال يك زلزله بزرگ و هر ده سال يك بالاي هفت درجه در مقياس ريشتر را شاهد بوده و برغم داشتن يك درصد از جمعيت دنيا، 6 درصد تلفات جاني ناشي از زلزله در سطح جهان را به خودزلزله اختصاص داده است . مقايسه خسارتهاي مالي و جاني ناشي از زلزله هاي شديد در ژاپن و زلزله هاي بسيار ضعيف تر در كشور ما ضمن ضربه حيثيتي براي كشور بيانگر ضعف ما در اقدامات پيشگيرانه بوده كه حقيقتا بر همه مردم و مسئولان فرض است ،‌ تا تدبير لازم انديشيده شود .

 بدون شك بافت هاي فرسوده در شهرها بيش از همه در معرض خطر ويراني قرار دارند ، ضمن اينكه تاكنون حدود 50 هزار هكتار بافت فرسوده در كشور شناسايي شده است كه مهمترين شناسه هاي شناخت بافت هاي فرسوده شهري عبارتند از :

 1- حداقل 50 درصد معابر آن داراي عرض كمتر از 6 متر است .

 2- حداقل 50 درصد خانه هاي آن داراي مساحتي كمتر از 200 متر مربع است .

 3- حداقل 50 درصد از ساختمانهاي آن مقاومتي در برابر زلزله ندارد .

 براستي راه حل و تدبير چاره ساز چيست ؟ طبق ماده 30 برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي كشور ، دولت موظف گرديد ، نوسازي و احياء بافت هاي فرسوده شهري را با رويكرد توانمندسازيساكنين بافت ها ظرف مدت 10 سال انجام و خاتمه دهد . همچنين ، دولت در تبصره 6 قانون بودجه سالانه كشور تسهيلاتي را جهت مالكين و سازندگان بنا در بافت هاي فرسوده شهري همچون بخشودگي عوارض ، افزايش تراكم و تسهيلات يارانه بانكي بدون سپرده در نظر گرفته است . واقعيت اين است كه طرحهاي نوسازي كه سابقه آن به چندين سال مي رسد ،بدليل اتكاء به منابع دولتي صرف و انكار نقش مردم و عدم فرهنگ سازي توسط رسانه ها تاكنون موفق نبوده و بيم آن مي رود با روند طي شده و شيوه هاي معمول امر نوسازي بافت ها به جاي 10 سال در 100 سال نيز محقق نگردد .آيا علل ديگري جزء مشاركت مردم وجود دارد ؟ فقدان قوانين شفاف ، عدم يكپارچگي و همسويي نهادها با يكديگر ،‌ نبود راهبردهاي عملي كه نظرات موجود را اجرايي نمايد و فقدان الگوي مناسبي كه بتوان توسط آن وارد عرصه نوسازي در بافت ها شد و مهمتر عدم رژيم حقوقي و تعيين نقشها ، وظايف ،‌ اولويت هاي كاري و روابط و تعاملات آن حوزه جهت نوسازي مي تواند از عوامل مهم ديگري باشد كه روند نوسازي در بافت هاي فرسوده را كند و بطي و گاه غير ممكن سازد .

 تجربيات گذشته و تجزيه و تحليل اقدامات انجام شده در ساير كشورها همچون ژاپن ، كره ، لبنان و... اين تفكر را تقويت مي كند كه منابع مالي مشكل بازسازي بافت هاي فرسوده در كشور نبوده بلكه براي رسيدن به موفقيت،‌ مشاركت همه جانبه مردم و مسئولين در همه بخشهاي اجتماعي، اقتصادي و حقوقي ضروري است و بايد با اين ايده به دنبال راهكارهاي مناسب بود. و اين مساله جزء با تعامل و تبادل تجربيات و مشكلاتميان دست اندركاران اين امر مقدس تحقق نمي يابد.

 اين همايش مي تواند فرصتي باشد ، براي همه كساني كه دستي در نوسازي بافت هاي فرسوده داشته، مي توانند با ارائه تجربيات خود و بيان مشكلات فراروي آن به بهبود روشها و قوانين در اين حوزه كمك نمايند و ان شاءا... ضمن تسريع در نوسازي بافت هاي فرسوده ، فرهنگ مقاوم سازي را نيز در كشور نهادينه سازند . از همه اين عزيزان دعوت مي كنيم و دست ياري شان را مي فشاريم تا همايشي پربار و اثر بخش داشته باشيم .

 دست به دست هم دهيم به مهر ميهن خويش را كنيم آباد

 

احمد نوروزی

دبیر کل همایش

منبع: شهرساز

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم خرداد 1388ساعت 18:45  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شبكه ي راه ها در بافت هاي فرسوده ي شهري

 شبكه ي راه ها در بافت هاي فرسوده ي شهري

بي شك يكي از مهم ترين دشواري هاي بافت هاي فرسوده ي شهري ، نارسايي شبكه ي راه ها و دسترسي ها است . گذرهاي كم عرض ، پر پيچ و خم ، غير هندسي و ناهماهنگ با نيازهاي ترابري كاربري هاي مجاور ، افزون بر اين كه آمد و شد و دسترسي ها را براي اهالي اين نواحي دشوار مي كند ، تأمين خدمات و تأسيسات شهري مانند آتش نشاني ، آب رساني ، گاز رساني و مانند آن ها را نيز با دشواري رو به رو مي كند . از اين رو در زمان پيش آمدن بحران، مانند شرايط پس از وقوع زلزله نيز اين بافت ها به شدت آسيب پذير هستند و اميد به كمك رساني به هنگام به اين نواحي اندك است .
به تازگي موضوع بازسازي يا به سازي بافت هاي فرسوده ي شهر تهران در دستور كار قرار گرفته است . كاري بس دشوار كه نيازمند منابع چشمگير مالي و اجرايي است . گذشته از مسائل مديريتي و دشواري هاي اجرايي اين طرح ، پرسش اين است كه ترميم يا بازسازي شبكه ي راه هاي اين بافت ها بايد به چه سمت و سويي هدايت شود و اصولاً راهبردها و راهكارهاي به سازي اين گونه شبكه ها چيست ؟ در اين جا كوشش شده با شناسايي زمينه هاي شكل گيري اين بافت ها ، به راهبردهاي طراحي دوباره ي آن ها پرداخته شود.
گونه هاي بافت هاي فرسوده
از نظر زمينه ي شكل گيري ، گونه هاي بافت فرسوده كه در تبيين راهبردهاي اصلاحي متمايز هستند ، از اين قرارند:
1- بافت فرسوده ي قديمي
اين بافت ها معمولاً در هسته هاي قديمي شهرها به چشم مي خورد كه بيشتر در برگيرنده ي بازار يا بازارچه و محله هاي مسكوني است . در گذشته شبكه ي راه ها در بازار به نحو مطلوبي آمد و شد مردمي را كه براي داد و ستد ، خريد و فروش و حتي تماشا مي آمدند آسان مي كرده است . محله هاي مسكوني در پيرامون بازار قرار گرفته بودند كه به وسيله ي شبكه ي راه هاي اصلي ارتباط بين بازار و اين محله ها برقرار مي شده است . انشعاب هاي بعدي مربوط به راه هاي بين محله يي است كه نقش عبوري دارند و در داخل بافت محله يي به شبكه ي راه هاي جزيي تر و كوچك تري منتهي مي شوند . بنابراين راه هاي ارتباطي در نواحي مسكوني به صورت سلسله مراتبي از خانه شروع شده ، به فضاي مشترك چند خانه رسيده و سپس از طريق شبكه ي راه هاي محله و راه هاي اصلي به بازار مي رسند . بافت هاي قديمي در طول سال ها و قرن هاي گذشته و در شرايط اجتماعي ، اقتصادي ، اقليمي ، دفاعي و فناوري هاي حمل و نقل گوناگوني شكل گرفته اند . برخي از اين بافت ها از ارزش هاي تاريخي برخوردارند و حفظ آن ها به لحاظ هويت شهري يا ملي ضروري است و برخي ديگر از اين ارزش ها بي بهره اند . به هر حال امروزه نقش و عملكرد اين راه ها دگرگون شده است و بايد هماهنگ با اوضاع جديد سامان دهي شوند .
در گذشته شبكه ي راه هاي بافت هاي مسكوني عموماً ويژگي دسترسي داشته است و حتي به خاطر ملاحظات دفاعي و امنيتي نقش عبوري آن ها را كاهش مي دادند . امروزه نيز در شهرهاي پيشرفته ي دنيا موضوع آرام سازي ترافيك درون نواحي مسكوني به شدت دنبال مي شود . با اين وجود ، ممكن است بافت فرسوده در موقعيتي از كاربري هاي شهري قرار گرفته باشد كه در آن نياز به آمد و شد بيشتر وجود دارد در اين صورت عبور راه از ميان بافت فرسوده و يا تعريض راه هاي آن ضروري به نظر مي رسد.
از آن جايي كه شبكه ي راه هاي قديمي عمدتاً پاسخگوي آمد و شد پياده و چهارپايان بوده اند پهنا و بلنداي گذرها نيز هماهنگ با مقتضيات ترافيك آن زمان شكل گرفته است . در حالي كه امروزه دسترسي سواره وجه غالب ترافيك است و بيشتر مردم چنين الگويي را پذيرفته اند . براي آن كه شبكه ي راه هاي قديمي بتواند پاسخگوي ترافيك خودروها باشد قطعاً نياز به اصلاحات اساسي وجود دارد . امروزه ترافيك خودرو نه تنها به خاطر تغيير ويژگي هاي فن آوري وسايل نقليه ، به سبب رشد كمي مالكيت خودرو دگرگون شده است . افزون بر آن نيازهاي ترافيك ساكن يا پارك وسايل نقليه نيز در بافت فرسوده برآورده نمي شود .

2- بافت فرسوده ي معاصر
اين گونه بافت ها بيشتر در حاشيه ي شهرها و در عرصه ي تاخت و تاز بساز و بفروشان شكل گرفته اند و ساخت و ساز غيراصولي در اين مناطق بدون مطالعات شهرسازي و ترافيكي صورت گرفته است . مهم ترين مؤلفه هاي شهري اين نواحي ، تراكم جمعيتي بسيار زياد و نارسايي شبكه ي راه هاي دسترسي است . الگوي توسعه ي شبكه ي اين بافت ها معمولاً مبتني بر گذرهاي شطرنجي كم عرض و تفكيك خرد زمين ها است . با گسترش شهرها اين نواحي درون مناطق شهري قرار مي گيرند و دشواري هاي ترافيك آن ها نواحي پيراموني را نيز متأثر مي كند . نمونه هاي زيادي از اين گونه بافت ها در مناطق 14 ، 15 ، 16 و 17 شهرداري تهران يافت مي شود . به طور كلي اين بافت ها از ارزش هاي تاريخي يا شهرسازي بي بهره اند .
3- بافت فرسوده ي روستايي
در روند گسترش شهرها ، روستاهاي حاشيه يي رفته رفته درون محدوده ي شهر قرار گرفته و بلعيده مي شوند ولي هضم آن ها چندان ساده و راحت نيست . گر چه ممكن است براي اين روستاها طرح هادي و يا تفصيلي الحاقي وجود داشته باشد ولي اين طرح ها متأثر از شبكه ي ارگانيك روستايي هستند و در مراحل بعدي توسعه ، براي شبكه ي پيراموني ايجاد مشكل مي كنند .
طبقه بندي راه هاي شهري
طبقه بندي راه هاي شهري در يك نظام سلسله مراتبي و مبتني بر عملكرد و وظيفه ي آن ها صورت مي گيرد و طراحي راه ها مطابق ضوابط تعيين شده براي هر رده خواهد بود . در اين صورت ترافيك ايمن، روان ، اقتصادي و منطبق با اصول زيست محيطي تضمين مي شود.
طبقه بندي عملكردي راه ها شامل آزاد راه ها و بزرگراه ها ( راه هاي شرياني ) ، خيابان هاي شرياني اصلي و فرعي ، خيابان هاي جمع كننده و راه هاي محلي و دسترسي است . در نظام سلسله مراتبي راه ها هر يك از اين راه ها مي تواند به راه هايي به يك درجه بالاتر يا پايين تر از خود پيوسته باشد . بررسي شبكه هاي خوب درجه بندي شده نسبت هاي طول راه هاي مختلف شبكه را در حدود مقادير زير به دست داده است :
آزاد راه ها و بزرگراه ها 10 - 5 درصد
شرياني هاي اصلي و فرعي 25- 15 درصد
راه هاي جمع كننده 10 - 5 درصد
راه هاي محلي و دسترسي 80 - 65 درصد
در نظام سلسله مراتبي راه ها در درجه هاي بالاتر ويژگي عبوري و در درجه هاي پايين ويژگي دسترسي راه حاكم است . اين ويژگي در شكل 3 ديده مي شود. براي هر يك از انواع راه ها مشخصات فني و عملكردي ويژه يي تعريف شده است كه در طراحي شبكه ي راه هاي بافت هاي جديد شهري بكار گرفته مي شود.
كاربرد طبقه بندي عملكردي راه ها در نوسازي و به سازي بافت هاي فرسوده به ندرت اين مجال پيش مي آيد كه بافت فرسوده يي به يكباره تخريب شده و به جاي آن الگوي جديد شهري همراه با شبكه ي راه هاي متناسب پياده شود و اين عمدتاً به خاطر ملاحظات اقتصادي ، اجتماعي و حقوقي حاكم بر موضوع است . آن چه كه در عمل اتفاق مي افتد اجراي تدريجي طرح ساماندهي متناسب با توان سازمان هاي مجري (شهرداري ها) است. هر چه طرح اصلاحي بافت فرسوده دگرگوني هاي ريشه يي تري را در بافت الزام كرده باشد مدت زمان و هزينه ي بيشتري مورد نياز است و احتمال پياده شدن طرح كمتر خواهد بود . بنابراين ارائه ي طرح ساماندهي بافت فرسوده مستلزم ايجاد توازن ميان جنبه هاي مختلف و گاه متناقض است تا هدف مورد نظر با كمترين صرف منابع به دست آيد و اين كار بي شباهت به جراحي زيبايي چهره نيست كه در آن علاوه بر صرف منابع مالي ، تخصص و هنر جراح نيز اهميت زيادي دارد. در تاريخ معاصر شهرسازي ايران و در دوره هاي مختلف كوشش شده است با جراحي هاي شهري مشكلات بافت هاي فرسوده ، از طريق پديدآوردن راه هاي تازه و يا تعريض راه هاي موجود حل شود . اما در برخي موارد اين جراحي ها پي آمدهاي مطلوبي به نداشته است و به از بين رفتن بافت هاي تاريخي و يا آسيب جدي به واحدهاي اجتماعي انجاميده است . و از همه مهم تر آن كه غالباً اين اصلاح ها بهبود عملكرد شبكه ي راه ها را در پي نداشته و يكپارچگي ميان شبكه ي جديد و قديم به نحو مطلوبي پديد نيامده است . يكي از مهم ترين دلايل شكست اين شيوه ها ، سعي بر تحميل ضوابط طراحي دست بالاي راه هاي شهري به اين بافت ها بوده است . در كشورهاي پيشرفته يي كه از پيشينه ي شهرسازي غني برخوردارند - مانند اكثر كشورهاي اروپايي - ، در زمينه ي نوسازي و به سازي بافت هاي فرسوده تجربه هاي زيادي اندوخته شده است . يك ركن اساسي در ترميم شبكه ي راه هاي بافت هاي قديمي در اين كشورها تخفيف ضوابط طراحي راه ها و طبقه بندي راه هاي بافت هاي قديمي بوده است و با تكيه بر اين ضوابط ، انعطاف پذيري چشم گيري در شبكه ي راه ها ايجاد شده است . بررسي ويژگي هاي شبكه ي راه هاي بافت هاي فرسوده در مناطق گوناگون كشور نشان مي دهد كه اين راه ها از ويژگي دسترسي بيشتر از حد معمول ويژگي عبوري كمتري برخوردارند . بنابراين در درجه بندي و سلسله مراتب راه هاي اين بافت ها دو گرايش اصلي بچشم مي خورد ؛ نخست كاهش تمايز ميان رده هاي گوناگون راه ها و ديگر نياز به تعريف طبقه هاي فرعي گسترده تر و هماهنگ با وضعيت هاي مختلف راه ها ، با توجه به اين راهبردها در شكل 4 نمودار مقايسه يي طبقه بندي راه ها مطابق چند دستورالعمل و آئين نامه و پيشنهاد الگوي طبقه بندي ويژه ي بافت هاي قديمي ارائه شده است .

جمع بندي و نتيجه گيري
در بسياري از شهرهاي كشور مشكل بافت هاي فرسوده ي قديمي ، معاصر و روستايي وجود دارد . به علت نارسايي شبكه ي راه هاي اين بافت ها ، معضلات ترافيكي براي اين نواحي و مناطق پيراموني پديد آمده است . به علت غيرواقع بنيانه بودن ضوابط طراحي راه ها در اين نواحي ، قابليت اجرايي طرح هاي سامان دهي بافت هاي فرسوده كاهش يافته است . بنابراين نياز به طبقه بندي تعديل شده براي راه هاي اين بافت ها وجود دارد . در اين طبقه بندي ويژه نياز به كاهش تمايز انواع راه ها و افزايش طبقه هاي فرعي وجود دارد.

فهرست منابع:
1- شيعه ، اسماعيل . شبكه ي راه ها در شهرسازي سنتي ايران ، نشريه ي تازه هاي ترافيك ، شماره هاي 26 و 27 . 1367
2- مشهدي زاده دهاقاني ، ناصر . تحليلي از ويژگي هاي برنامه ريزي شهري در ايران . انتشارات دانشگاه علم و صنعت ايران . 1374
3- قريب ، فريدون . شبكه ي ارتباطي در طراحي شهر ي . انتشارات دانشگاه تهران . 1376
4- اميني ، بهنام و علي اكبر لبافي . طبقه بندي راه هاي شهري . چهارمين كنفرانس مهندسي ترافيك ايران . 1377
5- Rangwala , S . C . , Town Planning , Charotar Pub . India . 1998
6- Stover , V . G , Transportation and Land Development , ITE , 2001

منبع: فرهنگ شهروندی

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم خرداد 1388ساعت 9:30  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بافت هاي فرسوده هيچ گونه نگاه اقتصادي انتفاعي ندارد

قاليباف د ر نشست نوسازان شهر تهران:

بافت هاي فرسوده هيچ گونه نگاه اقتصادي انتفاعي ندارد 

گروه اجتماعي -بيان اينکه شهرداري بايد به سمت فراهم کردن فضا براي سرمايه گذار و افزايش انگيزه شهروندان براي تجميع در بافت هاي فرسوده برود، گفت: شهرداري در موضوع بافت هاي فرسوده هيچ گونه نگاه اقتصادي انتفاعي ندارد و در حل موضوع بافت هاي فرسوده بايد دو حوزه عقل ابزاري و عقل نظري با هم پيش برود، زيرا اين تلاش در اين راه کاري از جنس جبهه و جنگ است. در نشست مشترک نوسازان شهر تهران با حضور دکتر محمد باقر قاليباف و به ميزباني شهرداري منطقه 18 برگزار شد، معاون امور مناطق، معاون شهرسازي و معماري، مديرعامل سازمان نوسازي، شهرداران مناطق 22 گانه و مديران عامل شرکت نوسازان مناطق حضور داشتند.دکتر محمدباقر قاليباف در اين نشست با تاکيد بر اهميت موضوع بافت هاي فرسوده گفت: نوسازي بافت هاي فرسوده يک کار چند وجهي و موضوعي اجتماعي است. اين موضوع يکي از مهمترين خطر هاي زندگي مردم است که حل و فصل آنها ضمن همکاري شهروندان نياز به آموزش، فرهنگ سازي و ارتباط چهره به چهره دارد. در حل موضوع بافت هاي فرسوده بايد دو حوزه عقل ابزاري و عقل نظري با هم پيش برود، زيرا اين تلاش در اين راه کاري از جنس جبهه و جنگ است.براي ادامه اين کار بايد در زمينه جلب اعتماد شهروندان تلاش کنيم و توانمند سازي را در مجموعه شهرداري و مردم انجام دهيم.وي در ادامه، در اولويت قرار دادن سه موضوع درآمد، نوسازي بافت هاي فرسوده و حمل و نقل عمومي را از شهرداران مناطق خواستار شد.

منبع: روزنامه ابتکار

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم خرداد 1388ساعت 9:10  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نقشه بافت های فرسوده تهران

+ نوشته شده در  جمعه یکم خرداد 1388ساعت 20:50  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

احياي بافت فرسوده نيازمند تفكر جمع گرايي است

 احياي بافت فرسوده نيازمند تفكر جمع گرايي است (پانا)

مديركل معماري و ساختمان شهرداري تهران گفت: لازمه ترميم بافت فرسوده اين است كه تفكرگرايي انفرادي را به سمت تفكرگرايي جمعي تغيير دهيم.


مصباح‌الدين متقي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي پانا، درباره ترميم بافت فرسوده و برنامه‌هاي معاونت معماري شهرداري در اين زمينه گفت:‌ امسال معاونت شهرسازي و معماري شهرداري درباره بافت فرسوده تمهيدات متفاوتي نسبت به سال گذشته در نظر گرفته است.

وي در ادامه افزود: رويكرد ما در اين زمينه، رويكرد مشتري‌مداري است كه زيرساخت آن در بخش فرهنگي موجود است.

مديركل معماري و ساختمان شهرداري تهران همچنين تصريح كرد: اگر بخش فرهنگي احياي بافت فرسوده شكل بگيرد، تفكرگرايي انفرادي به سمت تفكرگرايي جمعي خواهد رفت و بسياري از مشكلات كنوني حل خواهد شد.

متقي با اشاره به برخي از اقدامات انجام شده توسط اين معاونت، در پاسخ به پرسش خبرنگار پانا درباره تشريح اين اقدامات تصريح كرد: توضيحات بيشتر را بايد از فرد مسئول ديگر اين معاونت بخواهيد.

منبع: سازمان نوسازی شهر تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اردیبهشت 1388ساعت 10:1  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نوسازي بافت‌هاي فرسوده كاري از جنس جبهه و جنگ است

 نوسازي بافت‌هاي فرسوده كاري از جنس جبهه و جنگ است (همشهری)

شهردار تهران با بيان اينكه شهرداري بايد به سمت فراهم كردن فضا براي سرمايه‌گذار و افزايش انگيزه شهروندان براي تجميع در بافت‌هاي فرسوده برود،گفت:
شهرداري در موضوع بافت‌هاي فرسوده هيچ‌گونه نگاه اقتصادي انتفاعي ندارد و در حل موضوع بافت‌هاي فرسوده بايد 2حوزه عقل ابزاري و عقل نظري با هم پيش برود؛ زيرا تلاش در اين راه، كاري از جنس جبهه و جنگ است.

در نشست مشترك نوسازان شهر تهران كه با حضور دكتر محمد باقر قاليباف و به ميزباني شهرداري منطقه 18 برگزار شد، معاون امور مناطق، معاون شهرسازي و معماري، مديرعامل سازمان نوسازي، شهرداران مناطق 22‌گانه و مديران عامل شركت نوسازان مناطق حضور داشتند.

محمدباقر قاليباف در اين نشست با تاكيد بر اهميت موضوع بافت‌هاي فرسوده اذعان داشت: نوسازي بافت‌هاي فرسوده يك كار چند وجهي و موضوعي اجتماعي است.

به گفته قاليباف، شهرداري بايد به سمت فراهم كردن فضا براي سرمايه‌گذار و افزايش انگيزه شهروندان براي تجميع برود. وي بار ديگر با تاكيد بر اينكه شهرداري در موضوع بافت‌هاي فرسوده هيچ‌گونه نگاه اقتصادي ندارد، خاطر نشان كرد: در حل موضوع بافت‌هاي فرسوده بايد 2حوزه عقل ابزاري و عقل نظري با هم پيش برود‌؛ زيرا تلاش در اين راه، كاري از جنس جبهه و جنگ است.

شهردار تهران با اشاره به تلاش 3ساله شهرداري براي حل اين مشكل يادآور شد: براي ادامه اين كار بايد در زمينه جلب اعتماد شهروندان تلاش كنيم و توانمند‌سازي را در مجموعه شهرداري و مردم انجام دهيم.وي در ادامه، در اولويت قراردادن 3موضوع درآمد، نوسازي بافت‌هاي فرسوده و حمل‌ونقل عمومي را از شهرداران مناطق خواستار شد.

ابتداي اين مراسم نيز مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران به ارائه گزارشي از تشكيل شركت‌هاي نوسازان مناطق پرداخت و اهداف و برنامه‌هاي اين شركت‌ها را تشريح كرد.

[ آغاز مرحله دوم نوسازي بافت‌هاي فرسوده در تهران]

ظرفيت‌هاي بالقوه شهرداري

از سوي ديگر، عضو كميسيون عمران و شهرسازي مجلس شوراي اسلامي نيز در گفت‌وگو با سما گفت: مجلس و كميسيون عمران در نظر دارند در برنامه 5ساله پنجم به كمك شهرداري آمده و براي بافت‌هاي فرسوده تهران برنامه‌ريزي مصوب كنند.

حسن نريمان اذعان داشت: شهرداري تهران در بحث بافت‌هاي فرسوده، كارنامه قابل‌قبولي دارد اما برخي درك درستي از اين كار مهم شهرداري ندارند. با توجه به اينكه 3ميليون نفر از جمعيت 5/7ميليوني تهران در بافت فرسوده زندگي مي‌كنند، اين نگاه شهرداري بسيار ارزشمند بوده است.

نايب رئيس فراكسيون مديريت شهري مجلس به‌ظرفيت‌هاي بالقوه اجرايي شهرداري تهران و بافت‌هاي فرسوده اشاره كرد و افزود: مجلس با تصويب قوانين، قوه قضاييه و قضات با درك صحيح از مسئله و دولت با نگاه ويژه، مي‌توانند به ياري شهرداري تهران آمده و مشكل بافت‌هاي فرسوده تهران را در برنامه 5ساله پنجم مرتفع كنند.

منبع: سازمان نوسازی شهر تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اردیبهشت 1388ساعت 9:57  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شیوه نامه پرداخت یارانه سود تسهیلات بانکی مسکن در بافتهای فرسوده شهری

 شیوه نامه پرداخت یارانه سود تسهیلات بانکی مسکن در بافتهای فرسوده شهری از محل اعتبارات سال 1387 

 ماده 1- توزیع اعتبار یارانه اختصاص یافته به هر استان بین شهرهای دارای محدوده مصوب بافت فرسوده ، نظارت و کنترل بر نحوه استفاده از تسهیلات بانکی ، جذب یارانه و تعیین اولویت های مربوطه ، با نظر مدیر عامل شرکت عمران و مسکن سازان استان و رئیس سازمان مسکن و شهرسازی و تایید معاون عمرانی استاندار صورت می گیرد .

ماده 2- شهردار هر شهر و مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان استان مربوطه به صورت مجزا به عنوان نماینده وزارت  مسکن و شهرسازی ( شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ) ، عامل تایید وقوع ملک در محدوده مصوب بافت فرسوده شهری و معرفی متقاضیان به بانک مسکن می باشد . شرکت عمران و مسکن سازان استان ، موارد معرفی شده توسط خود و شهرداران شهرهای استان را بصورت ماهانه را به وزارت مسکن و شهرسازی ( شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ) ارسال خواهد نمود .

ماده 3- یارانه سود تسهیلات صرفاً به واحدهای مسکونی و برای مشارکت مدنی ( ساخت ) تعلق می گیرد . پرداخت یارانه سود تسهیلات به صورت یکجا صورت خواهد گرفت .

ماده 4-  میزان یارانه برای هر واحد مسکونی معادل پنجاه درصد سود تسهیلات و بر مبنای آخرین نرخ مصوب سود تسهیلات و تا سقف شش درصد تعیین می شود .

ماده 5 –   حداکثر مبلغ یارانه قابل پرداخت بر مبنای تسهیلات یکصد و چهل میلیون ریالی و حداکثر دوره برخورداری از یارانه  برای مشارکت مدنی18 ماه می باشد .

ماده 6 – یارانه سود تسهیلات به آن دسته از متقاضیان که تسهیلات خود را از سایر بانکهای دولتی یا خصوصی دریافت کرده اند نیز از طریق بانک عامل قابل پرداخت می باشد .

ماده 7- گردش کار پرداخت تسهیلات به شرح زیر است :

1- ارائه مدارک توسط متقاضی به نماینده شرکت شامل درخواست کتبی ، اسناد مالکیت واحد مسکونی ، کروکی ملک مورد نظر و پروانه ساخت .

2- بررسی مدارک توسط نماینده شرکت به لحاظ واقع شدن ملک در محدوده مصوب بافتهای فرسوده شهری و اعلام به متقاضی در صورت عدم تایید و معرفی به بانک عامل در صورت تایید .

3- بررسی طرح توسط بانک عامل حداکثر ظرف مدت 30 روز پس از تکمیل و ارائه مدارک مورد نیاز از سوی متقاضی و اعلام به متقاضی و نماینده شرکت در صورت تصویب یا عدم تصویب طرح .

4- انعقاد قرارداد میان بانک عامل و متقاضی برای پرداخت تسهیلات .

ماده 8- چنانچه از محل اعتبارات قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن ، تسهیلات یارانه ای در نظر گرفته شود ،  تابع ضوابط و مقررات ابلاغی خواهد بود .

 منبع: شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت 1388ساعت 17:18  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

امدادرساني زلزله تهران چند سال طول مي‌كشد؟!

امدادرساني زلزله تهران چند سال طول مي‌كشد؟!


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم اردیبهشت 1388ساعت 18:29  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

سه ميليون تهرانی در بافت فرسوده زندگي مي كنند

  نماينده مجلس شوراي اسلامي:
    سه ميليون تهرانی در بافت فرسوده زندگي مي كنند

    خبرگزاري پانا: رئيس كميته مسكن و شهرسازي كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي گفت: براساس آمار شهرداري از 5/7 میليون نفر جمعيت تهراني، سه ميليون نفر در ساختمان هاي ناپايدار و بافت فرسوده زندگي مي كنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي پانا، محسن نريمان نماينده مجلس شوراي اسلامي در مراسم كلنگ زني پروژه 3100 واحدي نوسازان غدير افزود: شهرداري از كمترين اعتبارات مهرورزي استفاده كرده است، ولي كارنامه قابل قبولي به همراه داشته است.

وي تصريح كرد: در رابطه با نوسازي بافت تهران اين اقدام ارزشمند است و بايد به فال نيك گرفت.
 
رئيس كميته مسكن و شهرسازي كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با اشاره به زندگي بيش از سه ميليون نفر از جمعيت 5/7ميليون نفري شهر تهران در بافت فرسوده شهرتهران اظهار كرد: بر اين اساس منابع اعتباري كه به منظور نوسازي تشخيص داده مي شود، 30 يا 40ميليارد تومان است، تا بتوانيم 800 هزار واحد مسكوني بسازيم، اما نبايد در اين ميان مشاركت مردمي را ناديده گرفت.
 
نريماني در ادامه سخنان خود گفت: در برنامه پنج ساله پنجم مجلس قوه قضاييه دولت بايد مشكلات فرا روي بافت فرسوده را ببينيم و دست به دست هم آن را برطرف كنيم.

وي در پايان اظهار كرد: من مطمئن هستم با ظرفيت هاي بالقوه اجرايي كه فراهم شده است و با تصويب قوانين در مجلس و درك قضات از اين موضوع و همكاري دولت موضوع بافت فرسوده حل شود.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388ساعت 16:34  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

درك درستي از نوسازي بافت فرسوده در سطح كلان وجود ندارد

رئيس كميته شهرسازي كميسيون عمران مجلس انتقاد كرد:
 
درك درستي از نوسازي بافت فرسوده در سطح كلان وجود ندارد

رئيس كميته مسكن و شهرسازي كميسيون عمران مجلس گفت:‌متاسفانه در سطح كلان و مديريت فعلي درك درستي از نوسازي بافت‌هاي فرسوده وجود ندارد.

رئيس كميته مسكن و شهرسازي كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي گفت:‌متاسفانه در سطح كلان و مديريت فعلي درك درستي از نوسازي بافت‌هاي فرسوده وجود ندارد.
به گزارش خبرنگار ”ايلنا“،‌ نريمان در مراسم آغاز پروژه 3100 واحدي مسكوني غدير تاكيد كرد: بسيار جاي تاسف دارد كه از ميان هفت و نيم ميليون تهراني خانه‌هاي مسكوني سه و نيم ميليون نفر شامل بافت فرسوده مي‌شود.
او افزود:‌ مجلس در برنامه پنج ساله پنجم خود، قوه قضائيه،‌دولت و حتي كل نظام بايد دست به دست هم دهند و مشكلات فراروي اين معضل را برطرف كنند.
رئيس كميته شهرسازي كميسيون عمران مجلس با بيان اينكه اگرچه ظرفيت‌هاي بالقوه اجرايي براي پايان‌بخشي به معضل بافت‌هاي فرسوده به وجود آمده اما مجلس بايد با تصويب قانون، قضات با درك اين معضل و دولت نيز براي رفع چنين مشكلي اقدام كند تا پروژه نوسازي بافت‌هاي فرسوده حل شود.
استقرار خانه‌هاي نوسازي محلي در تمام محلات فرسوده شهر تهران
به گزارش خبرنگار ايلنا مديرعامل سازمان نوسازي شهرداري تهران نيز در اين مراسم تاكيد كرد:‌ سازمان نوسازي تا به امروز 10 واحد مسكوني را با سرمايه‌اي بيش از 800 ميليون تومان و مشاركت 30 درصدي انبوه‌سازان براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده اقدام كرده و امروز احداث اولين پروژه از مرحله دوم ده هزار واحدي آغاز مي‌شود.
او افزود:‌ اين اقدام با مشاركت بخش خصوصي صورت مي‌گيرد به طوري كه تنها آورده شهرداري عوارض زمين و 50 درصد از سهم زمين است.
به گفته درويش‌زاده پيش‌بيني مشاركت 200 ميليارد توماني بخش خصوصي براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده شده است.
مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران گفت:‌در سال گذشته با بيش از 50 مشاور و مهندس شهرساز قرارداد بسته شد و در حال طراحي منظرهاي شهري براي محلات هستيم.
او ضمن ابراز اميدواري از اينكه تمام بافت‌هاي فرسوده شهر تهران تا پايان سال طرح منظر شهري دريافت مي‌كنند افزود: در سال جاري در تمام محلات فرسوده خانه‌هاي نوسازي محلي داير خواهد شد.
درويش‌زاده خبر داد:‌ اين آمادگي وجود دارد كه خانه‌هاي احداث شده توسط انبوه‌سازان را تضمين خريد كنيم تا انگيزه سرمايه‌گذاري بخش خصوصي به وجود آيد.
او افزود: در سال گذشته بيش از شش هزار خانوار با سرمايه خرد در قالب طرح مسكن نوسازان به ميزان چهار و نيم ميليون تومان در پروژه‌ها مشاركت كردند كه اگرچه اين رقم ناچيز است اما بيش از 100 ميليارد تومان در اختيار نوسازان تهران قرار داد.
منبع: ایلنا
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388ساعت 16:31  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

احياء و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري

 

احياء و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري

 

 براساس قوانين و راهكاري اجرايي كه توسط دولت جمهوري اسلامي ايران جهت مقاوم سازي و يا بازسازي در مقابل زلزله در محدوده هاي شهري انجام پذيرفته است مي توان به بهسازي بافت هاي فرسوده بعنوان بهترين روش براي جلوگيري از خطرات جاني براي مردم بيان نمود. بهترين راهكار كه نتيجه آن براي مردم بوده بهسازي بافت‌هاي فرسوده شهري مي‌باشد.

در تعريف بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري ابتدا به بيان تفاوت بين مفاهيم «نگهداري، بازسازي، بهسازي و نوسازي شهري» مي‌پردازيم كه هر يك ارتباط با ويژگي‌هاي بافت، سطحي از مداخله طراح يا برنامه‌ريز را ايجاب مي‌نمايد، اما عناويني همچون «بافت فرسوده، بافت متروكه، بافت آسيب‌پذير» همگي به بخش‌هايي اشاره دارد كه قابليت زندگي در آنها از جنبه‌هاي مختلف كالبدي، ساختاري، اجتماعي و محيطي با نيازهاي زندگي كنوني مطابقت ندارد.

از عوامل مهم در تعريف چنين بافتي آسيب‌پذيري ساختمان‌ها در برابر حوادثي مانند زلزله و يا به‌عبارتي ديگر خطرپذيري آنهاست شبكه گذربندي و دسترسي كه فاقد كار آيي لازم است،كمبود سطوح فضاهاي باز، نحوه دفع فاضلاب‌هاي خانگي كه در چنين بافت‌هايي عمدتاً بطور مستقيم و از طريق جوي معابر به شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي مي‌پيوندد و نيز محروميت از دسترسي به خدمات عمومي، مجموعاً جنبه‌هايي كه كيفيت زندگي شهري و بافتي غيرسالم را معرفي مي‌كند. در عين حال به‌دليل قدمت چنين بافت‌هايي غالباً فضاها و ساختمان‌هاي باارزشي را نيز مي‌توان در چنين بافت‌هايي يافت كه نياز به حفاظت و مرمت آنها وجود دارد و البته آنچه در حفظ و تداوم نياز به احياء دارد صرفاً پوسته وكالبد نيست بلكه زندگي و فرهنگ است. با اين حال حفاظت و مرمت حتي در ابعاد كالبدي‌اش هزينه‌بردار است، و معمولاً هزينه آن بيش از تخريب و نوسازي است و بنابراين گرايش به نوسازي در بافت‌هاي قديمي بسيار بيشتر است.

 منبع: پورتال وزارت کشور

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388ساعت 16:9  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تهران؛ مسئله بافتهاي فرسوده

 تهران؛ مسئله بافتهاي فرسوده

 اشاره:

اين مقاله براي نخستين بار در همايش بهسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده و ناكارآمد شهر تهران كه در روزهاي ۱۲ و ۱۳ اسفند۱۳۸۱ در مركز همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد، ارائه گرديده است. ويرايش دوم مقاله را كه در فصلنامه جستارهاي شهرسازي (بهار ۱۳۸۲) چاپ شده است، براي درج در اين صفحه برگزيده ايم.

به ويژه كه دربرگيرنده محتواي نو و قابل توجهي درباره بافت  هاي فرسوده پايتخت و چند و چون حل اين معضل مي باشد.

محمدحسين جهانشاهي

شهر قدرت جذب خود را همراه با افزايش جمعيت بيشتر مي سازد و گسترش مي يابد. با ايجاد انواع جاذبه ها مردم از اقصي  نقاط به سوي شهر جذب مي شوند. از سوي ديگر، توزيع ثروت هر چه نامتعادل تر باشد، جاذبه كلانشهر ها افزون تر مي گردد و توليد معضلات و مشكلات بيشتر.

خارج از بحث ضرورت حفاظت محيط در پهنه سرزمين و متعادل كردن توزيع مناسب ثروت، مي توان به كلانشهرها نه به عنوان يك معضل، بلكه يك امكان نگريست و اين امر تنها با انتشار آگاهي و مشاركت انسان ها براي حفظ و ارتقاء كيفيت محيط طبيعي و اجتماعي ميسر است. البته آگاهي و مشاركت انسان ها به آساني به دست نمي آيد و قبل از آنكه نتيجه دهد، چه بسيار آسيب هايي ايجاد مي شود كه به نظر مي رسد انسان هاي آينده در گرداب مشكلات و نابساماني هاي برجاي مانده از مادران و پدران، هستي خود را در خطر خواهند ديد و راه گريزي از آن نخواهند يافت.

هم اكنون شهر تهران با جاذبه هاي طبيعي منحصر به فرد و كم نظير در جهان، دستخوش نارواترين بهره برداري هاي ناآگاهانه و مصيبت ساز است. گروهي بدون هيچ قانون و قاعده اي به تخريب، جاده كشي و تسطيح اراضي در ارتفاعات شمالي شهر، براي خانه سازي پرداخته اند. جرياني از طريق برپا داشتن يك بنا يا مجموعه عظيم تجاري مي خواهد انفجاري ايجاد نمايد و نظرها را به خود جلب كند.

دشت هاي جنوبي، غربي و شرقي با رشد بيغوله هاي سكونتي، پايانه ها ، انبارها و... در معرض تخريب و نابودي هستند، تردد روزافزون سواري ها در شهر، علاوه بر شهر، منطقه را نيز به آلودگي تهديد مي كند؛ انتشار انواع آلودگي ها در هوا و زمين حيات شهروندان را تهديد مي كند، ساخت وسازهاي بدون اصول مهندسي همراه با خطر جدي زلزله يك فاجعه بزرگ انساني را به وجود خواهد آورد و بسيار ناگفته هاي دانسته كه مي توان يا نمي توان گفت.

اصطلاح «بافت هاي فرسوده شهري» اين روزها كاربرد بسياري يافته و مورد توجه خاص نيز قرار گرفته است. عموماً تصوري كه از بافت فرسوده شهري به وجود مي آيد، بافت قديمي شهر است كه به دلايلي نوسازي نشده است و رفته رفته ساختمان هاي آن كهنه و پوسيده شده اند. اين تصور از بافت  فرسوده- كه بيشتر موضوع كهنگي را در ذهن تداعي مي  كند- مانع تعريف جامعي از انواع بافت هاي شهري شده است و اينكه داراي مسائل و مشكلاتي هستند و به طور طبيعي ميل به نوسازي در آنها كم شده و در نتيجه رو به فرسودگي يا ميرندگي نهاده اند. از اين رو اگر هدف از طرح موضوع، مسئله يابي و شناخت مشكل براي يافتن راه حل به منظور تغيير و ارتقاء كيفيت بافت شهري باشد،  عنوان بافت هاي فرسوده را مي توان به «بافت نا كار آمد يا مسئله دار شهري» تغيير و مورد بحث قرار داد.

به اين ترتيب، هدف از طرح مسئله آن است كه به سئوال «چرا بافت هاي شهري دچار فرسودگي مي شوند» پاسخ داده شود يا به عبارتي، سرچشمه بيماري شهر كه باعث آسيب و ايجاد بافت فرسوده و ناكار آمد مي شود شناسايي گردد و پايه معرفت آسيب شناسي در اين گونه بافت ها قرار گيرد. اين شكل برخورد با مسئله در پي آن است كه علاوه بر دريافت و شناخت مشكلات و يافتن راه حل ها براي بافت هاي شهري كه دچار فرسودگي شده اند به جنبه  پيشگيرانه آن نيز توجه كند، با اين عنوان؛ «چه چاره اي بايد بينديشيم تا بافت هاي در حال توسعه شهري دچار فرسودگي و آسيب نشوند؟» به ويژه كه در بيست سال گذشته چه بسيار زمين هايي كه در حاشيه يا درون شهرها تفكيك و به مردم واگذار شده اند و همزمان با تهيه نقشه و ساخت در بدو برنامه ريزي توسعه داراي بافت مسئله دار يا فرسوده شهري بوده اند.

با اين برداشت از موضوع به تعريف و طبقه بندي بافت هاي مسئله دار شهري مي پردازيم. با اميد اينكه هم انديشي و همياري صاحبنظران و پژوهشگران در عرصه مسائل شهري به بررسي و شناخت دقيق مسئله بينجامد و راهنماي عمل دست اندركاران، مجريان و مديران شهري و مردم قرار گيرد.

شاخص هاي بافت مسئله دار شهري

بنا به تعريف «بافت مسئله دار شهري  عبارت از بافت هاي شهري اي است كه وجود عوامل و عناصر مختلف در آن، كاهش ارزش هاي كيفي محيط زيست انسان را فراهم مي آورد و با نزول ارزش  هاي سكونتي، نوسازي در بافت متوقف مي شود و ميل به مهاجرت  در جماعت ساكن فزوني مي يابد». كاهش ارزش هاي كيفي از يك يا چند جنبه زندگي شهري مشخص مي شود كه شاخص هاي اصلي آن عبارت اند از: شاخص هاي كالبدي، عملكردي، زيست محيطي، اقتصادي و اجتماعي.

۱- شاخص هاي كالبدي: با مشاهده و انتزاع عناصر درون بافت هاي مسئله دار، عوامل مشترك در ميان آنها در زمينه كالبدي قابل دريافت است.

الف- شكل پيوند با كل شهر، نفوذ پذيري، شبكه دسترسي و سرويس دهي عمومي به هر پلاك يا بلوك مسكوني و فضاهاي باز عمومي.

ب- تراكم بافت، نسبت توده و فضا و همچنين دانه بندي يا متوسط تفكيك اراضي به ويژه در رابطه با واحدها و بلوك هاي مسكوني.

ج- مقدار و نسبت فضايي و دانه بندي كاربري هاي مختلف و همجوار.

د- نحوه پيوند يا انطباق بافت با مرفولوژي و عوارض زمين (كوه ها، تپه ها، دره ها، رودها، شيب و...)

۲- شاخص هاي عملكردي: نگرش مدرن در شهرسازي در ميانه اول قرن بيستم از طريق توجه عمده به ايجاد مزاحمت به دليل توسعه فعاليت ها و كارخانه هاي صنعتي در بافت هاي مسكوني كه همجوار و پيرامون آنها تشكيل شده بود، باور به جداسازي و ايجاد فاصله بين كار و سكونت را تسري داد و اين باور به تمامي شهر و شهرهاي جديد، پايه و اساس تفكر زون بندي و جداسازي فعاليت ها از يكديگر قرار گرفت. چندي پس از آن، عوارض اجتماعي و شهري ناشي از اين جدايي بروز كرد و امروزه توجه به ايجاد تنوع كاربري در فضاهاي شهري، مهمترين موضوع در شهر عنوان مي شود و در عرصه واقعي نيز هر جا كه نسبت فضايي كار بر فضاي مسكوني و گردشگري غلبه مي كند، مسائل و مشكلات متعدد اجتماعي و فضايي در آن پهنه شهري بروز مي نمايد. از اين رو تنوع كاربري، پيوند يا ارتباط فضايي بين آنها شاخص عملكردي هر پهنه شهري است كه در صورت به هم خوردن تعادل و نسبت كاربري ها همراه با ناكارآمدي ارتباط فضايي بين آنها، بافت  يا يك پهنه شهري دچار مسئله مي شود و به سوي فرسودگي و ميرندگي ميل مي كند. پهنه هاي كارگاهي، صنعتي و خدماتي، پهنه هاي صرفاً مسكوني و خوابگاهي، پهنه ها و مراكز گسترده  تجاري و... همه شواهدي از اين دست را ارائه مي دهند.

۳- شاخص زيست محيطي: توزيع و توليد انواع آلودگي ها در زمين و هوا سبب كاهش ارزش هاي كيفي بافت شهري، مهاجرت ساكنان، توقف نوسازي و در نتيجه، فرسودگي بافت مي شود. انتشار زباله و فاضلاب در زمين، انتشار انواع   آلودگي ها در هوا و همچنين آلودگي صوتي در فضا، بهداشت و سلامتي و آسايش ساكنان را تهديد مي كند و اگر راه حل اجتماعي براي مقابله با آن فراهم نگردد، هر شهروندي به فكر فراهم آوردن امكان و مقابله شخصي براي فرار از مشكلات مي افتد و گاهي تنها چاره را در ترك محل مي يابد. با فراهم آ مدن شرايط براي رشد و تكثير انواع جانوران موذي نظير سوسك و موش، امراض مسري فراگير مي شود و با آلودگي هوا امكان رويش درختان از بين مي رود. درختان از زندگي شهري رخت برمي بندند، انسان ها نيز همراه با انواع درگيري ها ودرهم  آميختگي عصبي به مرگ زودرس مي رسند.

۴- شاخص هاي اقتصادي و اجتماعي: هر يك از موارد ياد شده در شرايط اقتصادي و اجتماعي بافت اثر مي گذارند و از آن تأثير مي پذيرند. تركيب اجتماعي و تنوع قومي، اشكال خانوار، تراكم جمعيتي، درآمد و شغل، انواع فعاليت هاي توليدي و خدماتي از جمله عواملي هستند كه بر شكل گيري و محتواي بافت شهري اثر مي گذارند. تقسيم فقر و ثروت و ايجاد يك سطح متوسط زندگي براي ساكنان در تمامي شهر، فراهم آوردن شرايط براي امكان استفاده كم درآمدها و پردرآمدها از فضاهاي باز و عمومي و خيابان هاي شهر، ساماندهي انواع فعاليت هاي توليدي و صنايع شهري، اعم از فعاليت هاي با كيفيت مناسب يا نازل تر در شهر، توزيع مناسب انواع خدمات شهري و امكان دسترسي و استفاده از آن در تمامي شهر، سبب درهم آميزي و جاري شدن زندگي در هر پهنه شهري، نوسازي و رونق آن مي شود. در مقابل، تمركز فقر يا ثروت، از يك سو لوكس و گران شدن يك پهنه به نحوي كه از حد و توان متوسط خريد شهروندان بيشتر شود و از سوي ديگر، فقر به نحوي كه امكان عرضه خدمات مناسب و ضروري شهري نباشد و توان خريد تنزل نمايد، هر دو سبب توقف نوسازي و تنوع فعاليت ها در يك پهنه شهري مي شوند و به اين نحو بافت شهري آن به تدريج فرسوده، كهنه و ناكار آمد مي شود.

انواع بافت هاي مشكل ساز يا ناكار آمد (فرسوده) شهري

تشخيص و تعيين شاخص هايي كه باعث فرسودگي يك بافت شهري شده اند، خود رهنمون شناخت و شرايطي است كه موجب فرسودگي بافت هاي شهري مي شوند. با طبقه بندي انواع بافت هاي مسئله دار كه فرسوده شده اند يا از ابتدا فرسوده بوده اند و يا خطر فرسودگي آنها را تهديد مي كند، به كمك شاخص هاي تعيين شده، راهبردهاي رويارويي با هر يك به دست مي آيد و در نهايت، دو مؤلفه كلي حاصل مي شود:

- راهبردهاي مواجه با بافت هاي فرسوده و ناكارآمد.

- راهبردهاي پيشگيري از بروز شرايطي كه در آن بافت شهري درگذر زمان و روند توسعه منجر به فرسودگي مي شود. 

  به طور كلي مي توان اين بافت ها و عوامل فرسودگي آنها را به انواع زير طبقه بندي كرد:

۱- بافت هاي تاريخي و ارزشمند:

بافت تاريخي شهرهاي ايران عموماً از يك ساختار هماهنگ و هم شكل برخوردار است. در اين زمينه، محور خطي بازار با فضاهاي باز يا كانوني كه پيرامون آن مراكز مهم مذهبي و دولتي استقرار يافته اند، همراه با محلات كوچك و بزرگ مسكوني ساختار شهر قديمي ايران را تشكيل داده است. شكل خطي و پيوسته استخوان بندي در كالبد شهر امكاني براي توسعه مناسب و همگن آن محسوب مي شود كه در اثر بي توجهي به آن با توسعه راه ها و اهميت بخشيدن به عبور ماشين، ساختار قديمي از هم گسيخته شده و براي دسترسي به محلات و راسته بازارهاي از هم گسسته نيز هيچ تدبير و اقدام ويژه اي به عمل نيامده است. از اين نظر اولين ويژگي كه باعث فرسودگي بافت تاريخي مي شود فقدان نفوذ و دسترسي مناسب شهري به درون بافت است.

دومين ويژگي كه سبب فرسودگي بافت مي شود به هم خوردن تناسب كاربري هاست. به طور مثال، رشد فضاهاي تجاري و كارگاهي در ارتباط با بازار موجب توسعه و نفوذ اين فعاليت ها به درون محلات و فضاهاي مسكوني مي شود و آنها را به فضاهاي پشتيباني اين فعاليت ها مثل انبارها و كارگاه هاي توليدي تبديل مي كند. در اين قبيل بافت ها همراه با نزول ارزش هاي سكونتي، اصولاً ساكنان بومي و قديمي محل را ترك مي كنند و طيف متنوع مهاجران از شهرستان هاي تابع، روستاها و بالاخره مهاجران خارجي و كم درآمد جايگزين آنها مي شوند.

توسعه فضاهاي گردشي و فرهنگي با حفظ يادمان هاي تاريخي، اساسي ترين تدبيري است كه براي حفظ بافت هاي تاريخي به كار مي آيد. با اين تدبير ارزش هاي ويژه سكونتي در بافت  حفظ مي شود. به طوري كه مشتاقان زندگي و سكونت در مركز شهر حاضر به پرداخت بهاي بيشتر نسبت به مكان هاي ديگر شهر مي شوند.

سومين عامل فرسودگي بافت، توليد انواع آلودگي ها و انتشار آن در هواست. به دليل تمركز فضاهاي تجاري و كارگاهي- تشكيل انواع بورس- پايانه ها و انبارها و... و تردد اتومبيل هاي شخصي و وسايل نقليه سنگين و نيمه سنگين عامل ايجاد ترافيك سنگين و در نتيجه توليد آلودگي تنفسي و صوتي مي شوند.

منبع: سایت همشهری

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388ساعت 16:5  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

طرح منظر بافت‌هاي فرسوده تهران آماده شد

 
طرح منظر بافت‌هاي فرسوده تهران آماده شد
دبير در گفت‌و‌گو با فارس:
 

خبرگزاري فارس: عضو شوراي شهر تهران گفت: طرح منظر( نقشه شكل كلي) بافت‌هاي فرسوده اكثر مناطق تهران از سوي شهرداري آماده و مصوبه ماده 5 را دريافت كرده است.


عليرضا دبير در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: ريزدانگي( كوچك بودن)، فرسودگي و عدم نفوذپذيري، 3 عاملي است كه فرسوده بودن يك بافت را مشخص مي‌كند و اگر ساختماني اين 3 گزينه را داشته باشد، بافت فرسوده ناميده مي‌شود.
وي ادامه داد: شهرداري براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده طرح منظر اكثر مناطق تهران را آماده كرده است ولي در حال حاضر بايد به اين نكته توجه كرد كه چگونه كيفيت ساخت ‌و ساز را بالا ببريم.
عضو شوراي شهر تهران اظهار داشت: 3 نكته در بالا بردن سطح كيفيت ساخت ‌و ساز مؤثر است عبارتند از اجراي مقررات ملي ساختمان، رعايت كردن ضوابط شهرسازي و سوم نظارت فني شهرداري.
وي افزود: رعايت كردن مقرات ملي ساختمان در واقع رعايت استانداردهاي لازم است. در رعايت ضوابط شهرسازي، كساني كه مي‌خواهند ساختماني را بنا كنند به موضوع سرانه‌ها (فضاهاي آموزشي، فرهنگي و ورزشي) بايد توجه مي‌كنند.
دبير تأكيد كرد: شهرداري به كمك دولت در چند بخش نيازمند است كه يكي از مهمترين آن‌ها اوراق مشاركت است، بخش ديگر تسهيلاتي است كه دولت طبق قانون برنامه‌ چهارم توسعه بايد ارائه دهد، تا طي 10 سال مشكل بافت‌هاي فرسوده حل شود.

منبع: خبرگزاری فارس

http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8801311089

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 10:41  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نشست تخصصی بررسی تجربیات جهانی نوسازی بافت های فرسـوده شهری

نشست تخصصی بررسی تجربیات جهانی نوسازی بافت های فرسـوده شهری

  به گزارش روابط عمومی سازمان نوسازی شهر تهران، هیئت خارجی شرکت کننده در این نشست که به دعوت "یونسکو" به ایران آمده اند، کارشناسان با تجربه ای هستند که در زمینه "حفظ میراث فرهنگی و تاریخی و ارتباط آن با کیفیت خدمات شهری جدید" تجربه و دانش بسیاری دارند.

 اعضای این هیئت، در نخستیـن گام، پس  توسط مهندس درویش زاده، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از کیفیت بافت فرسوده شهری و چگونگی آن مطلع شدند، سپس از بافت های تاریخی، قدیمی و فرسوده تهران بازدید کردند و ضمن تبادل تجربیات با ایشان و مهندس میریان، معاون شهرسازی معماری سازمان نوسازی شهر تهران به رایزنی در خصوص بافت های مختلف شهری پرداختند.

 آقای "رولان ریس" شهردار شهر تاریخی "استراسبورگ" سخنران اصلی نشستی بودند که بعد از ظهر در سالن اجتماعات سازمان نوسازی شهر تهران و با حضور مدیران، کارشناسان و انبوه سازان برگزار شد. شهردار استراسبورگ که در جایگاه منتخب مردم فرانسه به عنوان "سناتور" نیز به خدمت اشتغال دارد، در گفتگویی یک ساعته، تجربیات 25 ساله خود را در اختیار حاضران قرار داد.

 شهر تاریخی استراسبورگ به عنوان شهری کهن در مرز آلمان و فرانسه، گذرگـاه مهم راه های ارتباطی اروپا به حسـاب می آید. طی چند سال گذشته، فعالیت های ارزشمندی در راستای "حـفظ میراث فرهنـگی و بهره برداری بهینه از بناهای تاریخی" در این شهر صورت گرفته، که طرح ها و فعالیت های انجام شده مرتبط با آن، برای کارشناسان شهرسازی و مدیران شهری تهران به عنوان اسناد قابل توجه، مفید و قابل استفاده خواهد بود.

رولان ریس ضمن پاسخ به سؤالات مطـرح شده از جانب کارشـناسان حاضر در جلـسه مطـالب مهمی را در خصوص "طرح های شهری استراسبورگ"، "حمل و نقل شهری"، "طرح حفاظت از مناطق تاریخی" و "نحوه بهره گیری از مشارکت مردم" به اطلاع حاضران رساند.

 آنگاه خانم "مین جا یانگ" تجربیات خود را از ریاست دفتر منطقه ای یونسکو در دهلی نو به اختصار بیان کرد و اظهار داشت: "کار ما این نیست که الگوی اجرایی در اختیار شما قرار دهیم. ما مدل هایی را نشان می دهیم به این امید که شما بتوانید با توجه به واقعیت ها و موجودیت شهر تاریخی خود، از آن ها درس بگیرید."

خانم یانگ مطالب مشروح خود را صبح دوشنبه، در دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد.

 منبع:

 سازمان نوسازی شهر تهران

(با اندکی تصرف) 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 10:3  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

زمانی كوتاه برای نوسازی بافت های فرسوده - خانه از پای بست مقاوم نيست!

زمانی كوتاه برای نوسازی بافت های فرسوده ؛خانه از پای بست مقاوم نيست!

 ٭ سمانه بامشاد

تجربه های تلخ اما متعدد از بروز حوادث طبيعی بخصوص زلزله در سالهای اخير توجه به راههای كاهش خطرات و تلفات انسانی اين حوادث را به يك مطالبه عمومی و وظيفه مهم دولت تبديل كرده است. اين در حالی است كه وضعيت شهر تهران دراين خصوص خطرناك تر از بسياری شهرهای ديگر كشور به نظر می رسد، به طوری كه در صورت وقوع زلزله اكثر ساختمانهای مسكونی، بيمارستانها و مراكز امدادرسانی و حدود 50 درصد از مدارس و مراكز علمی آسيب جدی خواهد ديد.

 در كنار آن در مناطق تراكم و پرجمعيت شهر تهران امدادرسانی بسيار مشكل خواهد بود. تأسيسات زيربنايی و شريان های حياتی با توجه به نظام طرحهای عمرانی در كشور از وضع نسبتاً بهتری برخوردار هستند. اما به علت اهميت، ارزش و ضرورت سرويس دهی آنها بعد از زلزله و تأثير آثار ثانويه ناشی از زلزله مانند انفجار، آتش سوزی و نشت مواد شيميايی و ... بايد از سطح ايمنی بالاتری برخوردار باشند.

زلزله يك پديده طبيعی است كه به طور منطقی بايد برای مقابله با آثار مخرب آن چاره انديشی كرد.

از جمله اقدامات مهمی كه در رابطه با كاهش خسارتهای ناشی از زلزله در دنيا انجام گرفته، تهيه و تدوين آيين نامه ها و ضوابط، طراحي، محاسبه، اجرا و نگهداری ساختمانهاست.

نتايج تحقيقات و مطالعاتی كه بتدريج در زمينه مهندسی زلزله و زلزله شناسی حاصل می شود در تصحيح و تكميل آيين نامه ها مورد استفاده قرار می گيرند. ايمن سازی و مقاوم سازی ساختمانها و شهرها به منظور كاهش خسارتهای انسانی و اقتصادی ناشی از حوادث غيرمترقبه است كه تمام سازندگان و سرمايه گذاران ساختمانها در تمام نقاط شهر و روستايی و شهركها و نقاط خارج از حريم شهرها و روستاها ملزم به رعايت آيين نامه های مربوط به طراحی ساختمانها در مقابل زلزله هستند.

زلزله بم

 

هزينه های بالا برای نوسازی

بر اين اساس بعد از رخداد زلزله شهرستان بم تا پايان سال 83 مبلغ 8 هزار و 466 ميليارد ريال اعتبار به منظور اقدامات اضطراری و امداد و نجات و بازسازی به شهرستان بم اختصاص يافته كه از اين مبلغ بخشی به منظور اقدامات اضطراری و مبلغی به امر بازسازی از محل منابع ماده 10 قانون تنظيم بخشی از مقررات مالی دولت به امر اقدامات اضطراری و مبلغ 320 ميليارد ريال طی سال 1382 و 2 هزار ميليارد ريال طی سال 83 به امر بازسازی اختصاص يافته است.

علاوه بر اعتبارات مذكور مبلغ 2 هزار و 900 ميليارد ريال تسهيلات طی سالهای 82 و 83 به شهرستان بم اختصاص يافته است كه طی ماده و تبصره های مختلف برای بازسازی به شهرستان بم اختصاص يابد.

اختصاص بودجه های مختلف و اعتبارات مختلف در سالهای متمادی برای شهرستان بم و ديگر شهرستانهای كشور باعث مقاوم سازی خواهد شد. اين امر نشان می دهد كه هزينه های نوسازی و مقاوم سازی همزمان تا چه حد بالاست و بايد برای جلوگيری از آسيب رسيدن به بافتهای فرسوده شهرهای كشور با حساسيت و سرعت اعتبارات لازم را هزينه نمود.

يك مهندس عمران كه در زمينه ساخت و ساز شهری فعال است، با بيان اينكه مقاوم سازی باعث تقويت ستونها می شود و تقويت قسمتهای ضعيف تر بناهای شهری می شود، می گويد: ولی در مورد بافتهای فرسوده بايد نوسازی انجام شود و مقاوم سازی كار چندانی از پيش نخواهد برد.

90 درصد ساختمانهای پايتخت مقاوم نيستند

حمزه شكيب عضو شورای شهر تهران و استاد دانشگاه به خبرنگار ما می گويد: ما دارای دو دسته ساختمان مقاوم و غيرمقاوم در شهرها هستيم، به طوری كه می توان گفت: 10 درصد ساختمانهای تهران مقاوم و 90 درصد ساختمانها غيرمقاوم هستند، حال از اين تعداد 90 درصد ساختمانهای غيرمقاوم حدود 40 درصد آنها ساختمانهای فرسوده ای هستند كه فاقد هرگونه مقاوم سازی هستند و بناچار بايد تخريب و نوسازی شوند. مگر ساختمانهايی كه هويت تاريخی دارند و به عبارتی از نظر اقتصادی چنين كاری مقرون به صرفه نيست.

وی می گويد: 30 درصد از ساختمانها نيز بايد مقاوم سازی كلی شوند. اين مسأله نيازمند آن است كه ما ساختمانها را ارزيابی و آسيب پذيری آنها را تشخيص دهيم تا درصد ضعف بناها را تشخيص دهيم و بعد برای آنها طرح بهسازی ارائه دهيم.

اين در حالی است كه حدود كمتر از 20 درصد از ساختمانها با مقاوم سازی موضعی مشكل آنها قابل حل است لذا برای مقاوم سازی ما به ابزارهايی نياز داريم كه اين ابزارها، گروهی فنی و گروهی اقتصادی است.وی در توضيح می گويد: ابزارهای فنی شامل افرادی كه در يك رشته خاص تخصص خاصی داشته باشند، تكنولوژی و يك نظام فنی است.وی می افزايد: اعطای تسهيلات برای مقاوم سازی طی بودجه های مختلف انجام می شود، اما گروهی از مردم توانايی دريافت و يا بازپرداخت وام های اعطايی را ندارند، لذا اين وام بايد با كمترين بهره در اختيار مردم قرار گيرد تا شايد باعث رونق دوباره ای در اين زمينه گردد.

اعطای تسهيلات كافی نيست

مازيار حسينی رئيس سازمان پيشگيری و مديريت بحران در تهران نيز در اين خصوص با بيان اينكه تسهيلات تكميلی در پروژه های مقاوم سازی يكی از اركان اصلی است ولی تنها راه حل نيست، به خبرنگار ما می گويد: درست كردن بستر اجتماعی و ايجاد آگاهی و حساس كردن مردم نسبت به اهميت موضوع نيز مهم است و بحث های فرهنگی و فني، نيز در حوزه نظارت و كيفيت مطرح است، لذا وجود مردم به عنوان يكی از نيروهای محرك در اين زمينه می تواند نقشی اساسی داشته باشد.

 

تسهيلات؛ مسكن است، نه درمان

يكی ديگر از مهندسين عمران در اين زمينه می گويد: بحث مقاوم سازی و ايجاد راهكارهای مختلف برای اين موضوع و شايد بهسازی بافت های فرسوده به وسيله اعتبارات مختلف يك راه حل موقتی و مسكن در اين باره باشد.

در اين خصوص حمزه شكيب می گويد: يك سيستم بايد برای اين مسأله در نظر گرفته شود، در غير اين صورت با دادن بودجه صرف و ادامه يافتن شيوه ساخت و سازهای قديم كاری از پيش نخواهد رفت.

رئيس سازمان پيشگيری و مديريت بحران نيز پرداخت تسهيلات را راه حل ريشه ای برای بازسازی بافتهای فرسوده نمی داند و تأكيد می كند: بحث مقاوم سازی فقط با پرداخت اعتبارات انجام نمی شود كه آن را مسكن بدانيم يا ندانيم، بلكه نيازمند ايده و روش جديدی هستيم.

وی با توجه به بحث مقاوم سازی نسبی و بهسازی نسبی می گويد: بايد از دستورالعمل های مهندسی ساده استفاده كرد و كار را به صورت جهادي- علمی پيش برد. لذا بحث مقاوم سازی نسبی نياز به دستورالعمل هايی مهندسی دارد كه استادان مجرب آنها را تهيه كرده باشند و مطمئن باشيم كه اين دستورالعملها كار محاسباتی پيچيده ای نخواهد بود.

وی در ادامه تأكيد می كند: بنابراين، كار بايد آنچنان ساده و راحت باشد كه مهندسين ما بتوانند با ايجاد دوره های كوتاهی آن را به نيروهای محلی آموزش دهند تا آنها آن دستورالعملها را انجام دهند.

رئيس سازمان پيشگيری و مديريت بحران در تهران می گويد: نگاه به بافتهای فرسوده نبايد تك بعدی باشد، بلكه بايد از همه جوانب امر به آن نگاه كرد.

بافتهايی كه توانايی تحمل نيروهای وارده را نداشته باشند، بافتی فرسوده دارند. اين مسأله توسط مهندسين زلزله بخوبی معلوم و روشن می شود. گروهی از مردم كه به ساختمانهای مسكونی مراجعه می كنند، ظاهر اين ساختمانها طوری ترميم شده است كه فكر می كنند اين ساختمان فرسوده نيست.

وی می افزايد: بنابراين ساختمانهای نامقاوم و با بافت فرسوده را می توان به دو دسته تقسيم كرد: يك دسته آنهايی كه ارزش بهسازی و مقاوم سازی ندارند كه بايد تخريب و نوسازی شوند و ديگری آنهايی كه ارزش بهسازی دارند، و اين مسأله بايد توجيه فنی واقتصادی داشته باشد و با بيان اينكه در بحث نوسازی بافتهای فرسوده بحث ساختمان نيست، بلكه بحث شهر و شهرسازی در ميان است، می گويد: منظور از نوسازی، نوسازی پوسته نيست؛ مثل طرح نواب كه پوسته را نوسازی كنند، بلكه كل محله و ناحيه بايد نو شود؛ به طوری كه ما بايد نوسازی در محله و منطقه را انجام دهيم؛ يعنی مدرسه، بيمارستان يا كاربری های شهری بسازيم.

بهسازی نسبی يكی ديگر از عواملی است كه می توان برای ساختمانها انجام داد.

مازيار حسينی در ادامه می گويد: بهسازی نسبی به خود افراد برمی گردد كه شخص بتواند با هزينه كم ساختمان خود را از وضعيت نابهنجار بهتر كند. به عبارت ديگر اگر ساختمانی در مقابل زلزله بايد نمره اش 20 باشد، اين ساختمان حداقل نمره 10 را بگيرد تا جان ساكنان در مقابل زلزله حفظ شود و در زلزله های شديد خراب نشود و با هزينه كم مانند 400 تا 500 هزار تومان بتوان اين كار را انجام داد و در اينجا هزينه های كلان مطرح نيست از ديگر مسائل مطرح شده اين است كه گاهی اوقات هزينه مقاوم سازی صفر ريال است.

وی در توضيح اين مسأله می گويد: گاهی با انجام دادن كارهای كوچك نيز می توان مقاوم سازی را انجام داد. مثلاً در منازل برای زيبايی گلدانی را پشت پنجره قرار می دهند و اگر زلزله ای رخ دهد جان شخصی به خطرمی افتد ولی با انجام دادن اين كار ساده كه ظروفی را كه در آشپزخانه در طبقات بالا چيده می شود با يك روبان يا كش به هم ببندند، مقاوم سازی انجام شده است.

وی در ادامه تصريح می كند: ما می توانيم مقاوم سازی را به گروههای مختلف عناصر سازه ای وغير سازه ای تقسيم كنيم، و ما نبايد در مقابل زلزله های كوچك نيز تلفاتی را داشته باشيم.

ساخت خانه های متحرك نيز از جمله روشهای پيشرفته در امر مقاوم سازی در برابر زلزله است. از اين روش در ساخت ساختمانها، آپارتمانها، كارخانه ها و ساختمانهای مراكز تجاری استفاده می شود، اين ساختمانها بسيار كم خرج و از نظر مقاومت در مقابل زلزله از سطح بالايی برخوردارند و در نواحی زلزله خيز سراسر جهان واقع شده اند، اين روش بسيار مناسب و مقرون به صرفه است، بدين صورت تمامی اصول ساختمان سازی به سمت ساختمان سازی مكانيكی متحول می شود.

اين ساختمانها در برابر تمامی بلايای طبيعی از قبيل سيل، آتشفشان، زلزله و ... مقاوم است.

 

تا زلزله نيامده...

برای نوسازی بافتهای فرسوده و بهسازی ساختمانهای كم مقاوم زمان زيادی نداريم شايد همين امروز اتفاقی كه نبايد، بيفتد؛ شايد... .

منبع: http://www.qudsdaily.com/archive/1385/html/2/1385-02-31/page50.html

 

+ نوشته شده در  شنبه پنجم اردیبهشت 1388ساعت 21:42  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر